Diagnostika a kontrola disku za 5 minút. pre začiatočníkov (rýchly test v novej Victoria 5)

Dobrý deň.

Pokiaľ ide o diagnostiku a kontrolu stavu disku, zvyčajne to všetko spadá do rozsahu niektorých zložitých pojmov, pomôcok (kde väčšina parametrov nie je jasná) atď.

A samozrejme to všetko pre väčšinu používateľov veľa neznamená a ich cieľ je jednoduchší: rýchlo posúdiť stav disku a zistiť, či je s ním všetko v poriadku (najmä keď počítač začal mrznúť, pomaly niektoré chyby atď.).

Po vydaní novej verzie (v októbri tohto roku) slávnej utility Victoria sa zdá, že tento problém je veľmi blízko riešenia. Umožňuje doslova za 5 minút. dostatočne hlboko na to, aby bolo možné vyhodnotiť stav disku (navyše bude užitočný pre každého používateľa). Čo ešte potrebujete?

Nižšie uvediem malý príklad testovania klasického pevného disku (so závermi).

*

Ako diagnostikovať disk

KROK 1

V tomto článku (ako vyplýva z vyššie uvedeného) potrebujeme Victoriu, novú 5. verziu. Preto je naším prvým krokom stiahnutie a inštalácia tohto nástroja.

? Victoria v.5

Oficiálna stránka: //hdd.by/victoria/ (odkaz na stiahnutie na oficiálnej stránke v dolnej časti stránky ?)

Legendárny nástroj na kontrolu stavu diskov. Aktuálna verzia podporuje nielen klasické pevné disky (HDD), ale aj novo vybavené NVMe SSD, SSHD.

Program je preložený do ruštiny a je kompatibilný s Windows 7/8/10.

Poznámka: Ako pracovať v starej verzii aplikácie Victoria.

Inštalácia aplikácie Victoria nie je nutná, stačí rozbaliť stiahnutý archív a spustiť spustiteľný súbor „Victoria.exe“ .

Extrahovaný archív z Viktórie

? Dodatok!

Ak chcete skontrolovať disk v počítači, na ktorom nie je nainštalovaný systém Windows (alebo sa nespúšťa), budete musieť vytvoriť bootovateľnú jednotku LiveCD-flash (a spustiť z nej Victoriu).

*

KROK 2

Ďalej venujte pozornosť hornému menu programu: na karte „Jazyk“ vyberte možnosť „ruština“ . Pomôcka sa reštartuje v ruskej verzii (pozri príklad nižšie na snímke obrazovky).

Victoria 5 - výber jazykov

*

KROK 3

Teraz prejdime ku kontrole disku ...

Najprv teda v ponuke nástrojov (vpravo) vyberte ten, ktorý potrebujete, zo zoznamu diskov (orientujte sa podľa zväzku a názvu modelu). Ak je disk zistený a obslužný program ho „vidí“: v pase vidíte sériové číslo, veľkosť, presný model atď. Vlastnosti jednotky.

Potom kliknite na tlačidlo „SMART“ (toto je ponuka s informáciami o stave disku).

Vyberte Disk a Zobraziť SMART

Ak je s diskom všetko v poriadku  , mala by Victoria urobiť záver „dobrý“ (pozri stav v dolnej časti okna). Pozor tiež na riadok 5 (počet preradených sektorov), v ideálnom prípade by jeho vlastnosti mali byť „0“.

V stĺpci „Zostávajúce“ zobrazuje Victoria so zelenými, žltými a červenými kruhmi stav jedného alebo druhého atribútu.

SMART disk (všimnite si rad preradených sektorov)

*

KROK 4

Potom prejdeme k hlavnej veci - testovaniu disku. Pred spustením: ukončite torrenty, prehliadače, editory, hry a ďalšie programy.

Odporúčam vykonať rýchly test - tlačidlo  „Rýchle“ (pozri šípky 1 a 2 na snímke obrazovky nižšie). Počas testu nemusíte na svojom PC / notebooku robiť nijaké kroky! Testovací čas je priemerne 2 až 5 minút (v závislosti od disku).

Rýchle testovanie (rýchle) - Victoria 5

? Závery z testu (pozri obrázok vyššie):

  1. ak je s diskom všetko v poriadku: do spodnej časti okna napíše Victoria „Výsledky skenovania: žiadne upozornenia, žiadna chyba“  (tj. neboli nájdené žiadne chyby) a budete mať iba šedé bloky (pozri šípky 3 a 4) ;
  2. ak sa nájdu zelené a oranžové bloky: to nie je dobré, ale samo o sebe to neznamená problém s diskom. Je možné, že pri kontrole disku bežali aplikácie náročné na zdroje (odporúča sa disk znovu spustiť zavedením z núdzovej jednotky flash, pozri KROK 5 ?);
  3. červené a modré bloky označujú problémy s diskom. Odporúča sa skenovať disk znova, len nie rýchlo, ale naplno (ak je počet červených a modrých blokov veľký (~> 5) a časom rastie, potom sa disk pravdepodobne začal rozpadať a je čas Zmeň to);
  4. venujte pozornosť aj grafu rýchlosti čítania dát z disku, ktorý zostaví Victoria. V ideálnom prípade by jeho vzhľad mal pripomínať „rovnú“ čiaru s malými odchýlkami (alebo mierne sklonenú, bez veľkých a ostrých čerpaní, pozri snímku obrazovky nižšie).

Rýchla analýza grafov (od Victoria 5)

Všeobecne na základe SMART odpočtov a malého testu po dobu 2-5 minút. môžete rýchlo a pomerne ľahko vyvodiť primárne závery o stave disku. Súhlasíte, väčšina používateľov to dokáže?!

*

KROK 5

V niektorých prípadoch je potrebné disk (HDD / SSD) skontrolovať znova nie pod Windows (ktorý je na ňom nainštalovaný), ale zavedením zo špeciálneho systému. pohotovostný flash disk (táto metóda poskytuje presnejšie výsledky).

Pre tieto účely je LiveCD od Sergey Strelets perfektné (dodáva sa s Victoria a dá sa ľahko rozbaliť na USB flash disk). Príklad kontroly bežného grafu postupnej rýchlosti prístupu k jednotke je zobrazený na obrázku nižšie. ?

? Pomoc!

LiveCD pre núdzové zotavenie systému Windows

Victoria - testovanie disku z LiveCD

PS

Mimochodom, servisné menu vo Victoria 5 má niekoľko zaujímavých testov a funkcií:

  1. úprava šumu disku (viac o tomto);
  2. rýchlosť otáčania;
  3. operácie so bezpečnostným subsystémom;
  4. vyrovnávacia pamäť a dočasné funkcie;
  5. SMART testy.

Menu služba - zaujímavé možnosti vo Viktórii 5

*

Dodatky a komentáre sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 23.11.2019

Oprava: 5. 5. 2020