Vytvorte bootovateľný USB kľúč Windows 10

Dobrý deň!

Pri inštalácii systému Windows sa veľa používateľov čoraz viac uchyľuje k jednotkám flash. Je to pochopiteľné, pretože inštalácia OS pomocou USB flash disku má množstvo výhod:

 • súbory sa z nej kopírujú rýchlejšie, čo znamená, že inštalácia bude dokončená za kratší čas;
 • USB flash disk je možné vložiť do ktorejkoľvek z vreciek a mať ho vždy po ruke;
 • dá sa pripojiť k notebooku, PC, netbooku - k akémukoľvek zariadeniu s USB portom (a veľa moderných notebookov vôbec nemá jednotku CD / DVD ...).

V tomto článku zvážim niekoľko relevantných spôsobov, ako vytvoriť bootovateľnú (niekedy nazývanú inštalačnú ) jednotku USB flash v systéme Windows 10.

Takže ...

Poradenstvo!

Pred preinštalovaním operačného systému Windows - odporúčam vytvoriť záložnú kópiu ovládačov. Venujte tomu pár minút - a ušetrite hodiny (a možno dni) hľadaním! Článok o vytvorení takejto kópie: //ocomp.info/sozdanie-rezervnoy-kopii-drayverov-bekap-drov-mini-instruktsiya.html

*

Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku USB flash v systéme Windows 1o

Metóda 1: pomocou nástroja od spoločnosti Microsoft

Plusy: Vhodné aj pre tých, ktorí nemajú ISO obraz v systéme Windows (oficiálne si ho stiahneme); normálny Windows bez problémov s pevným pripojením; môžete jednoducho aktualizovať svoj starý OS (bez klasickej preinštalácie); oficiálnym spôsobom od spoločnosti Microsoft.

Nevýhody: potrebujete rýchle a dobré pripojenie na internet k serverom Microsoft.

*

Jedná sa samozrejme o nástroj - Microsoft Media Creation Tool . Ak chcete stiahnuť tento nástroj, musíte prejsť na oficiálnu webovú stránku programu.

Microsoft Media Creation Tool

Stránka: //www.microsoft.com/ru-ru/software-download/windows10

Obrazovka, na ktorej je odkaz umiestnený: hodinky

Krátky popis: špec. utilita od spoločnosti Microsoft, ktorá vám umožní stiahnuť ISO obraz od úradníka. podnikové servery a používajú ho na vytváranie bootovacích médií (flash disky, externé disky atď.). Tento nástroj je určený iba pre Windows 10.

*

Po stiahnutí a spustení programu budete najskôr požiadaní o prijatie licenčnej zmluvy (tu ju neuvádzam). Ak súhlasíte, musíte urobiť nasledovné:

 1. v prvom okne (pozri obrazovku nižšie - číslo 1) musíte označiť, že chcete „Vytvoriť inštalačné médium (USB flash disk, DVD-disk alebo ISO)“ ;

  Čo chceš robiť

 2. v druhom okne zadajte jazyk, vydanie a architektúru (32 alebo 64 bitov) operačného systému. Upozorňujeme, že 32-bitové operačné systémy „nevidia“ pamäť RAM väčšiu ako 3 GB. Ak máte zariadenie so 4 GB alebo viac pamäte RAM, vyberte 64-bitový OS. Myslím si, že s jazykom systému sa rozhodujem bezo mňa ?;

  Výber jazyka, architektúry a vydania

 3. v treťom okne musíte vybrať:

  alebo ihneď stiahnite a napíšte ISO obraz na USB flash disk (tj. inštalačný flash disk sa vytvorí automaticky. Všetko, čo musíte urobiť, je teraz vložiť USB flash disk (minimálne 4 GB) do USB portu);

  buď si najskôr stiahnite ISO obraz, a potom ho začnite vypaľovať v pohodlnejších programoch, napríklad Rufus  (môžete si zvoliť ktorúkoľvek z možností, ale ja si radšej najskôr stiahnem ISO ...) ;

  Stiahnite si ISO alebo ihneď pripravte flash disk

 4. zadajte umiestnenie na pevnom disku, kam chcete súbor uložiť, a počkajte, kým sa načíta.

  Výber priečinka, kam sa má uložiť ISO

V zásade tu nie je čo komentovať: teraz máte buď ISO obraz vo Windows 10 - a môžete ho napáliť na DVD (alebo na USB flash disk, o tom budem hovoriť ďalej v článku), alebo už máte bootovaciu jednotku USB flash (všetko závisí od toho, čo ste vybrali v kroku 3, pozri popis vyššie).

Všeobecne je podľa mňa tento nástroj od Microsoftu veľmi pohodlný a efektívny na prípravu inštalačného média (ktoré tak dlho predtým chýbalo ...).

Pomôcť!

Možno nájdete užitočný článok o tom, ako napáliť ISO obraz na USB flash disk - //ocomp.info/kak-zapisat-obraz-iso-na-fleshku-2-sposoba.html (existuje niekoľko ďalších spôsobov tam).

*

Metóda 2: Použitie obslužného programu Rufus (BIOS, UEFI)

Aby program fungoval, potrebuje ISO obraz (napríklad ten, ktorý sme vytvorili v predchádzajúcom kroku).

Utility pre prácu - Rufus

Oficiálna webová stránka: //rufus.akeo.ie/?locale=ru_RU

Jeden z najlepších nástrojov na zápis bootovacích USB kľúčov. Napriek malým rozmerom je obslužný program veľmi všestranný. Najdôležitejšie: umožňuje vám zapisovať na flash disky ako pre klasickú inštaláciu (z pod BIOSu), tak aj pre nové počítače s podporou UEFI. Pre „kontrast“ zvážim obe možnosti.

*

Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku USB flash v Rufuse (dôležité! Počas tejto úlohy budú odstránené všetky údaje z jednotky USB flash ) :

 1. vložte jednotku flash do portu USB a spustite program ako správca (stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na ikonu pomocného programu a vybrať ho z kontextovej ponuky);
 2. Zariadenie: zadajte úložisko USB (osobitná pozornosť - ak máte k počítaču pripojených niekoľko flash diskov / diskov);
 3. Schéma oddielov a typ systémového rozhrania: MBR pre počítače s BIOS alebo UEFI-CSM; (ak pre UEFI - uveďte GPT pre počítače s rozhraním UEFI);
 4. Systém súborov: NTFS (pre UEFI - FAT 32);
 5. Veľkosť klastra: 4096/8192 bajtov (predvolené);
 6. Nový štítok zväzku: vlastné pole;
 7. Rýchly formát - Áno;

  Vytvorte rozšírený štítok a ikonu zariadenia - Áno;

 8. Vytvorte bootovací disk - obraz ISO. Kliknite na tlačidlo a zadajte cestu k obrázku Windows 10 (pre UEFI zadajte 64-bitový obrázok Windows 10). Začiarknite možnosť Štandardná inštalácia systému Windows;
 9. Posledná fáza - stlačením tlačidla „Štart“ sa vás program opäť opýta na formátovanie média. Iba súhlasíme a čakáme na koniec operácie (všetky kroky nastavenia sú zobrazené na snímkach obrazovky nižšie).

Rufus - vytvorenie USB flash disku pre UEFI (GPT)

Rufus - vytvorenie USB flash disku pre BIOS (MBR)

Poznámka!

Pre flash disky UEFI:

 • OS musí byť 64-bitový;
 • počas inštalácie zakážte v nastaveniach UEFI funkcie Secure Boot a Fast Boot.
 • Po inštalácii systému Windows ich znova povoľte. Zadanie nastavení UEFI - použite článok: //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Metóda 3: použitie UltraISO

UltraISO

Stránka vývojára: //www.ezbsystems.com/ultraiso/

Jeden z najlepších programov na prácu s obrázkami ISO: umožňuje vám ich vytvárať, napaľovať na flash disky a disky CD / DVD, upravovať ich, upravovať, extrahovať z nich súbory atď. Všeobecne nepostrádateľný nástroj, ak ovládate prácu s obrázkami ISO ...

*

Ak chcete vytvoriť inštalačný disk Flash v UltraISO, musíte urobiť nasledovné (pozrime sa na kroky).

1) Najprv si musíte stiahnuť a nainštalovať UltraISO (je to štandardné, nepovažujem to) a spustiť program ako správca (pre tento účel kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu programu a v kontextovej ponuke vyberte túto možnosť)!

Spustite Ultra ISO ako správca

2) Potom musíte otvoriť obraz ISO - Kliknite na Súbor / Otvoriť , môžete stlačiť ľubovoľnú kombináciu klávesov Ctrl + About .

Otvára sa obraz ISO // UltraISO

2) Ak sa obraz otvoril a neobsahuje chyby, kliknite na ponuku Boot / Burn image pevného disku (pozri snímku obrazovky nižšie).

Napaľujte obraz pevného disku UltraISO

3) V ďalšom kroku musíte nakonfigurovať základné nastavenia nahrávania:

 • disková jednotka - zadajte písmeno jednotky flash (Opatrne! Ak máte k počítaču pripojené 2 - 3 jednotky flash, môžete ľahko urobiť chybu. Všetky informácie z jednotky flash budú počas procesu záznamu vymazané!);
 • metóda záznamu: USB-HDD + (ak sa flash disk nedá zaviesť do žiadneho, skúste určiť možnosť USB-HDD bez akýchkoľvek výhod / nevýhod);
 • potom kliknite na tlačidlo „Napáliť“ .

Nastavenia napaľovania // Ultra ISO

4) V skutočnosti musíte počkať, kým sa informácie zapíšu na USB flash disk. Čas nahrávania závisí od rýchlosti vášho USB portu, od ISO obrazu (od počtu a veľkosti súborov na ňom), bootovania z PC.

Záznam bol úspešne dokončený - inštalačná jednotka flash je pripravená!

*

Metóda 4: Priame nahrávanie na USB flash disk

Požadovaný softvér: archivátor (najlepší z nich bol uvedený tu //ocomp.info/arhivatoryi-analog-winrar.html).

Dôležité! Takýto flash disk bude fungovať iba na moderných počítačoch / notebookoch s podporou UEFI (ak ste vytvorili USB flash disk založený na tomto materiáli a počítač ho nevidí, s najväčšou pravdepodobnosťou nemáte UEFI, ale BIOS. Stačí ho prepísať. pomocou prvých troch programov / metód: Microsoft Media Creation Tool, UltraISO, Rufus).

7-Zip

Webová stránka: //www.7-zip.org/

Vynikajúci bezplatný archivátor, ktorý podporuje desiatky formátov: 7z, rar, zip atď. Môže extrahovať súbory z obrazu ISO (čo je pre túto úlohu potrebné). 

*

WinRar

Webové stránky: //www.win-rar.com/start.html

Pravdepodobne najslávnejší archivátor v Rusku. Všeobecne nie je nijako horší ako prvý a umožňuje vám tiež extrahovať súbory z ISO.

*

1) Najprv musíte naformátovať USB kľúč. Ak to chcete urobiť, choďte na „Tento počítač“ , kliknite pravým tlačidlom myši na jednotku flash a zvoľte „Formátovať“ (ako na snímke obrazovky nižšie).

Tento počítač - formát

2) Zadajte súborový systém FAT 32! Odporúča sa tiež vykonať rýchle formátovanie (vymazanie obsahu).

Dôležité! Všetky údaje z jednotky flash budú počas formátovania vymazané.

Nastavenia pri formátovaní jednotky

3) Ďalej otvorte ISO obraz v programe archivátora, napríklad 7-zip (ktorý som odporúčal vyššie).

Poznámka: Ak to chcete urobiť, stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na obrázok ISO a v kontextovej ponuke zvoliť možnosť 7-Zip / open (ako na obrázku nižšie).

7-Zip - otvorený archív

4) Potom už len rozbaľte všetky súbory z obrázka na USB kľúč. Ak to chcete urobiť, v 7-Zip kliknite na tlačidlo „Vysunúť“ a potom vyberte svoju jednotku. Všeobecne je všetko dosť jednoduché. Podobné akcie budú v rovnakom WinRar.

Extrahujte súbory na USB flash disk

Po rozbalení všetkých súborov na USB flash disk môžete spustiť inštaláciu systému Windows.

*

To je všetko, úspešná a rýchla inštalácia systému Windows 10.

Veľa štastia! ?