Aha! Naplnil som notebook vodou (čajom), čo mám robiť?

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Dnes som nešťastnou náhodou narazil do notebooku pol šálky čaju. Okamžite ho vypnite a položte vedľa batérie. Zdá sa, že z nej všetko vyletelo a už je takmer suchá.

Povedzte mi, čo musíte v tomto prípade urobiť, a môžete notebook zapnúť?

Ahoj.

Okrem prehriatia a mechanického poškodenia je jednou z najčastejších príčin porúch notebookov aj ich zaplavenie tekutinou (voda, čaj, káva, pivo - vlastne tak, ako sa to stalo u vás).

Najhoršie však je, že pod klávesnicou notebooku je takmer všetko: procesor, základná doska, disk atď.

Nie je neobvyklé, že vyliata tekutina vytekala cez klávesnicu a na podložku. doska: zatvorí kontakty, začne korózia a doska sa stane nepoužiteľnou. Ďalej bude laptop predmetom drahých opráv, niekedy o niečo nižších ako náklady na nové zariadenie ...

Mimochodom, niektorí výrobcovia dávajú malé ochranné fólie, zakrývajú niektoré špeciálne diely. znamená - ale toto šetrí iba čiastočne ...

V tomto článku odpoviem na otázku používateľa, čo robiť, ak sa na zariadenie vyleje tekutina. Myslím si, že pomocou nižšie uvedeného materiálu môžete (správnymi a rýchlymi krokmi) minimalizovať svoje náklady.

Takže ...

*

Keby som zaplavil svoj notebook, potom ...

KROK 1

Čokoľvek vylejete na povrch zariadenia, okamžite odpojte kábel od zdroja napájania notebooku. Čím skôr to urobíte, tým lepšie (ignorujte ladné vypnutie systému Windows).

Odpojte napájací kábel zo zariadenia

KROK 2

Otočte zariadenie a vyberte batériu. Notebook musí byť čo najskôr vypnutý a odpojený od siete!

Vybratie batérie

Tí používatelia, ktorí majú batériu ukrytú vo vnútri puzdra, majú menšie „šťastie“ (ak je v tomto prípade toto slovo vhodné). Dôrazne sa odporúča odstrániť ochranný kryt a vybrať batériu (ak ste laptop predtým nevypínali, podržte stlačené tlačidlo napájania po dobu 5 - 10 sekúnd, malo by dôjsť k núdzovému vypnutiu).

Pamätajte, že hlavná rozliata tekutina padá na klávesnicu a netečie naraz dovnútra a netečie prúdmi (hlavne väčšina klávesníc má kovový podklad, ktorý bude obsahovať aj časť vlhkosti). Hlavnou vecou preto nie je váhať a všetko včas vypnúť!

KROK 3

Zariadenie nechajte klávesnicou smerom nadol na čistý, rovný a suchý povrch (aby z neho mohla vytekať vyliata tekutina).

Je vhodné položiť si pod klávesnicu nejaký suchý uterák alebo handru (ak z prístroja vyteká veľa tekutiny), vymeňte ho niekoľkokrát.

? Sušenie trvá priemerne 2 - 3 dni (minimálne!). Hlavnou chybou mnohých je unáhlené zapnutie prístroja skôr, ako vyschne.

Dôležité!

Na sušenie nepoužívajte sušič vlasov, batériu ani žiadne iné vykurovacie zariadenie.

  • Po prvé, môžu vytvárať podmienky pre vznik kondenzácie vo vnútri zariadenia (čo znamená, že sa vlhkosť rozšíri po celom notebooku, čo nie je dobré).
  • Po druhé, ten istý sušič vlasov bude riadiť prebytočný prach (ktorý už bude „sedieť“ na sladkých miestach od zaplavenia).
  • Po tretie, tieto zariadenia môžu prehriať jednotlivé komponenty notebooku a spôsobiť ich nepoužiteľnosť!

KROK 4

Preneste prístroj do servisu na posúdenie jeho stavu (neskúšajte ho po naplnení a vysušení zapnúť sami!).

Áno, s najväčšou pravdepodobnosťou vám budú účtované poplatky za kontrolu (diagnostiku) a čistenie zariadenia - je to však oveľa lacnejšie ako spálenie podložky. platba po týždni alebo dvoch prácach s koróziou.

Vo väčšine prípadov, ak nebolo veľa tekutiny, a zariadenie ste včas otočili a vypli (a potom nechali vyschnúť), je možné notebook uviesť do prevádzkyschopného stavu s minimálnymi nákladmi.

*

? Na sebahodnotenie a opravu

Niektorí používatelia majú dosť staré notebooky a nechcú za ne minúť ďalšie peniaze a prenášať ich do služby (radšej si poradia sami). Za ne dám pár tipov (robte všetko na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko).

O druhoch tekutín

Ak podmienečne rozdelíme všetky tekutiny podľa stupňa dopadu na žľazy notebooku, môžu byť agresívne (tie, ktoré obsahujú soľ alebo cukor: čaj, káva, pivo, limonáda, minerálna voda atď.), A nie agresívne (napríklad obyčajná voda).

Ak vylejete čistú vodu, šanca na záchranu vášho notebooku je oveľa vyššia. Faktom je, že korozívne kvapaliny spôsobujú silný korózny proces, kazia vodivé cesty a uzatvárajú ich. Vďaka tomu je poškodených veľa detailov na podložke. tabuľa (jeden z príkladov uvedených nižšie).

Smutný prípad ... (sladká limonáda sa dostala pod klávesnicu notebooku, spôsobila koróziu a poškodila mikroobvod)

O čistení a diagnostike

Moje odporúčanie je jednoduché - po naplnení notebooku akoukoľvek tekutinou musíte zariadenie rozobrať a zistiť, kam prenikla vlhkosť.

Aj keď poznamenávam, že niektorí odborníci pripúšťajú, že ak sa na notebook vyleje obyčajná voda, potom po dobrom vysušení môžete skúsiť zariadenie zapnúť.

Po demontáži notebooku starostlivo preskúmajte všetky jeho časti (môžete použiť lupu alebo lupu). Ak tekutina neprešla za klávesnicu, máte šťastie. Zariadenie môžete zostaviť a zapnúť.

Pre problémy s klávesnicou ...

Ak sú klávesy veľmi chrumkavé a lepkavé, skúste klávesnicu vybrať a umyť ju v teplej vode a saponáte (napríklad Fairy). Potom ho osušte a znova zapojte. Metóda je „kolektívna farma“, ale často pomáha oživiť klávesnicu aj v tých najproblematickejších prípadoch.

Ak na základnej doske nájdu miesta, kde prenikla vlhkosť, potom musia byť stopy po zaplavení starostlivo vyčistené vatovým tampónom a mäkkou kefkou (postačí stará zubná kefka) namočenou v alkohole (aby po nej nezostali stopy) rozliata tekutina).

Potom všetko osušte, pozbierajte a skúste to zapnúť. Prinajmenšom v tomto prípade je šanca na úspešný výsledok oveľa väčšia ako zapnutie „naslepo“ ... ?

*

CELKOM

1) Úplne prvou a najdôležitejšou vecou, ​​keď sa na povrch notebooku vyleje akákoľvek tekutina, je odpojiť ho od napájacieho zdroja (tj. Najskôr odpojiť kábel od napájacieho zdroja, potom ho otočiť a vybrať batériu) .

V takto obrátenej polohe nechajte prístroj úplne vyschnúť (2-3 dni!). Nedávajte na batériu, nepoužívajte sušiče vlasov alebo iné vykurovacie zariadenia. Je nevyhnutné (najmä pri zaplavení agresívnymi tekutinami) ukázať zariadenie v prevádzke (pred zapnutím po vysušení).

2) Pamätajte, že vyliata tekutina na notebooku je okamžite automatické odmietnutie záručného servisu (alebo výmeny zariadenia)!

Ak máte doma malé deti alebo máte zvieratá, možno by sa vám pri kúpe notebooku oplatilo dokúpiť ďalšiu záruku *.

* Poznámka: niektoré obchody ponúkajú priplatiť si za 10-15% z ceny tovaru. záruka, ktorá v takýchto prípadoch pomôže (spoločnosť zariadenie opraví).

Nezabudnite sa však pozrieť, čo táto predĺžená záruka obsahuje - rôzne spoločnosti majú odlišné podmienky!

3) Možno toto odporúčanie nebude vyhovovať všetkým, a napriek tomu je lepšie začať s dvoma notebookmi:

  • taký, ktorý osobne použijete (kde budú vaše pracovné súbory a údaje);
  • a druhá (jednoduchšia a lacnejšia - takže teraz existujú notebooky a za 10 tisíc rubľov) - pre deti, zábavu atď.

Pracovný notebook samozrejme držte ďalej od „torpédoborcov“, a ak bude druhý zaplavený, škody budú oveľa menšie ...

*

To je všetko. Doplnky sú vítané.

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 13.02.2018 

Oprava článku: 15.01.2020