Vyhľadávanie obrázkov v službách Google a Yandex: ako nájsť podobné obrázky

Otázky používateľov

1) Ahoj admin. Videl som screenshot jednej hry (závod, rally typ) - ale názov hry nie je napísaný. Povedzte mi, ako môžete nájsť jej názov na snímke obrazovky (z editora: obrázok alebo fotografia) hry ...

2) Dobrý deň. Ukázala sa mi fotografia jedného kvetu, ktorá sa mi veľmi páčila. Lenže neviem nájsť meno. Kvetina vyzerá ako aloe a zjavne akosi. Ako môžete z fotografie zistiť, o aký kvet ide?

Dobrý deň!

Mohlo by sa zdať, že také relatívne triviálne úlohy môžu trvať veľa času: zatiaľ čo jeden používateľ prezerá stovky rally hier, aby našiel tú istú ako na snímke obrazovky, iný nájde názov hry pomocou vyhľadávania na obrázkoch! ✌

Vo svojom mene chcem dodať, že vyhľadávanie obrázkov tiež pomáha skontrolovať jedinečnosť fotografií predávaného tovaru: auto, byt atď. (Čo ak predávajúci vydá za svoj tovar cudziu vec? Nakoniec by mohol iba odfotiť z iného inzerátu!).

Môžete tiež skontrolovať fotografiu osoby, ak existujú pochybnosti o tom, že sa niekto na profilovom obrázku sám nezverejnil ...

A teda k veci ...

*

Ako nájsť presnú kópiu a podobné obrázky

Na google

Mimochodom, ak je obrázok na internete dostatočne populárny, potom vyhľadávací modul okamžite nájde jeho kópie a ponúkne stovky stránok, kde si ich môžete prezrieť v rôznych rozlíšeniach a kvalite.

Mimochodom! Ak ten istý obrázok nenájdete, nezúfajte, skúste ho vyhľadať v inom vyhľadávacom nástroji (okrem toho určite hľadajte medzi podobnými obrázkami).

Prejdime k biznisu.

Na počítači

 1. Najskôr musíte otvoriť hlavnú stránku vyhľadávacieho nástroja - //www.google.ru;
 2. V hornej časti vyhľadávacieho nástroja sa nachádza odkaz na vyhľadávanie podľa obrázkov - kliknite na tento odkaz.

  Vyhľadávanie obrázkov Google

 3. Potom kliknite na ikonu s „fotoaparátom“, čím otvoríte vyhľadávacie okno podľa obrázka.

  Ikona fotoaparátu

 4. Teraz môžete na vyhľadávanie použiť dve možnosti:

  zadajte odkaz na obrázok (môžete ho získať napríklad v prehliadači Chrome, ak na obrázok kliknete pravým tlačidlom myši a potom kliknete na príkaz „Kopírovať adresu URL obrázka“);

  ? alebo jednoducho nahrajte súbor (ak máte samotný obrázok na pevnom disku). Bola to druhá metóda, ktorú som si vybral v mojom príklade.

  Nahrajte súbor

 5. Potom Google predstaví výsledky hľadania: všimnite si, že vyhľadávač na snímke obrazovky automaticky určil, o akú hru ide, a povie nám „S najväčšou pravdepodobnosťou na obrázku hry Dirt Rally Xbox One“ .

  Navyše , nižšie sú uvedené odkazy na miestach, kde bolo zistené, že tento obrázok. Môžete tiež prejsť na ne a prečítať si viac informácií o tejto hre a tomto obrázku.

  Našiel sa obrázok

 6. Podobné obrázky . Upozorňujeme tiež, že Google automaticky ponúka zobrazenie výsledkov vyhľadávania podobných obrázkov (odkaz bude uvedený medzi ostatnými nájdenými výsledkami). Niekedy medzi nimi nájdete oveľa zaujímavejšie a potrebnejšie zábery.

  Podobné obrázky

 7. Kliknutím na požadovaný obrázok vám Google predstaví názov stránky, na ktorej bol obrázok nájdený, ako aj krátky popis. Názov stránky bude veľmi často odrážať predmet obrázka, ktorý hľadáte (napríklad názov hry, názov rastliny, názov modelu prístroja atď.).

  Názov hry (stránky)

Spravidla takým jednoduchým spôsobom môžete rýchlo nájsť potrebné informácie a ušetriť veľa času.

Ďalej zvážim niekoľko ďalších možností vyhľadávania (pre tých, ktorí nevedeli nájsť to, čo potrebujú, alebo jednoducho nemôžu použiť túto metódu z jedného alebo druhého dôvodu).

*

Na smartfóne (Android)

Môžete tiež vyhľadávať obrázky podľa obrázkov (prepáčte za tautológiu) na vašom smartfóne. Ak to chcete urobiť, musíte: najskôr nainštalovať prehliadač Chrome. Potom vyberte požadovaný obrázok a podržte na ňom tlačidlo: v zobrazenej ponuke zvoľte možnosť „Nájsť tento obrázok v službe Google“ .

Nájdite tento obrázok na Google

Ďalej sa zobrazia výsledky vyhľadávania: presné kópie a podobné obrázky. Upozorňujeme, že Google rovnako ako pri vyhľadávaní z bežného počítača určuje aj to, čo je zobrazené na obrázku -  „Minions, wallpaper“ (snímky obrazovky nižšie below).

Nájdené obrázky

Súvisiace obrázky (prisluhovači)

V Yandexe

 1. Najprv musíte otvoriť vyhľadávanie obrázkov v Yandexe, tu je adresa - //yandex.ru/images/;
 2. Potom venujte pozornosť pravému hornému menu - je tu odkaz s fotoaparátom a lupou (slúži len na vyhľadávanie podľa obrázkov). Kliknite na tento odkaz (pomocná obrazovka nižšie);

  Yandex obrázky

 3. Rovnako ako Google, aj Yandex ponúka na výber z dvoch akcií: buď vyhľadávanie podľa adresy obrázka (musíte ho najskôr skopírovať), alebo podľa súboru vo vašom počítači. Vybral som si druhú možnosť a nahral som ten istý screenshot.

  Vyberte súbor

  ?Mimochodom! Ak je názov obrázka ruský (alebo existujú ruské znaky) - Yandex niekedy zobrazí chybu, že obrázok nie je možné vyhľadať. Stačí ho premenovať na angličtinu (alebo len pomenovať číslicami, napríklad „11.jpg“).

 4. Potom vám Yandex predstaví tento obrázok v rôznych rozlíšeniach: veľké, stredné, malé (môže sa dokonca ukázať, že váš obrázok je orezaný a originál ste nevideli!).

  Yandex navyše nielen určí, z ktorej hry je screenshot, ale aj ukáže, čo je na ňom zobrazené, ktoré auto! Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

  Veľkosť obrázka a to, čo je na ňom zobrazené

 5. Medzi nájdenými výsledkami sú samozrejme také stránky, na ktorých je tento obrázok, a je tu iba blok s podobnými obrázkami. Medzi nimi nájdete aj veľa užitočných informácií, preto odporúčam pozrieť si obe.

*

Používanie doplnkov prehliadača

Ak často musíte hľadať obrázky (alebo to začnete robiť ?), na internete existuje pomerne veľa doplnkov a rozšírení pre prehliadače, ktoré túto prácu výrazne urýchľujú a uľahčujú.

Jeden z nich zvážim a ako príklad použijem prehliadač Chrome:

 1. Po spustení prehliadača otvorte stránku s príponami: chrome: // extensions /
 2. Ďalej v dolnej časti stránky bude odkaz „Ďalšie rozšírenia“  - kliknite naň;
 3. Potom do vyhľadávacieho poľa zadajte frázu „Hľadať podľa obrázkov“ a zobrazia sa najlepšie rozšírenia pre túto prácu.
 4. Napríklad som si vybral toto: umožňuje vám hľadať obrázok naraz v troch vyhľadávacích nástrojoch: Google, Yandex a TinEye ( Poznámka! TinEye je web s veľkým archívom fotografií a obrázkov, na ktorom sú indexované milióny obrázkov. Ak nenájdete fotografiu alebo obrázok, odporúčam vám pozrieť sa aj na tomto webe) .

  Nájdené rozšírenia

 5. Princíp fungovania rôznych doplnkov je jednoduchý a identický: keď v prehliadači uvidíte obrázok, ktorý sa vám páči, stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši a v kontextovej ponuke sa zobrazí ďalšia možnosť vyhľadávania (pozri snímku obrazovky nižšie).

  Nájdi podobný obrázok

 6. Upozorňujeme, že doplnky a rozšírenia nehľadajú obrázky pre vyhľadávače, iba urýchľujú a zjednodušujú interakciu bez toho, aby vás rušili zbytočnými kliknutiami myšou. Preto, ak často nehľadáte niečo z grafiky, je nepravdepodobné, že by vám boli užitočné.

*

To je pre mňa všetko. Doplnky sú vždy vítané!

Rýchle vyhľadávanie všetkých!

?

Prvé zverejnenie: 04.06.2017

Oprava: 1.02.2020