SSD M2 - ako si vybrať jednotku (jemnosti so SATA a PCI-E, 2242, 2260, 2280 a kľúčmi)

Dobrý deň.

Už niekoľko rokov debata o výhodách používania diskov SSD upadá do zabudnutia - teraz sa odporúča, aby si ho nainštalovali všetci: nielen profesionálni hráči alebo programátori, ale aj bežní používatelia. Výhoda výkonu disku je kolosálna: 5 - 10-krát!

Teraz však existuje veľa diskov SSD rôznych veľkostí (poznámka: tvarový faktor): ak nie je toľko otázok s 2,5-palcovým SSD (klasická veľkosť, vyzerá ako pevný disk), potom s „novoobjaveným“ SSD M2 je skutočný zmätok!

V skutočnosti som v tomto článku chcel objasniť to najzákladnejšie, čo sa týka diskov SSD M2: ktorá jednotka je pre mňa to pravé, ktoré rozhranie sa používa, čo je to 2242, 2260, 2280 a klávesy „M“, „B „,„ B&M “na štítku jednotky. ..

*

Výber SSD M2: Riešenie zmätkov

V mnohých nových notebookoch a počítačoch sa nový konektor M2 začal na základnej doske objavovať častejšie (čo neprekvapuje!). Koniec koncov, nahradil rozhrania: mSATA, mini PCI Express.

A tu chcem okamžite poznamenať výhodu rozhrania M2: umožňuje vám zaobísť sa bez napájacích káblov, samostatných káblov atď. (V skutočnosti vám umožňuje pripojiť zariadenia jednoducho vložením karty do slotu!). Navyše je menší ako rovnaká mSATA. To všetko v kupé umožňuje použitie M2 v mobilnejších a kompaktnejších zariadeniach, čo ho robí pohodlnejším a obľúbenejším.

Dodám, že M2 môžete použiť na inštaláciu adaptéra Wi-Fi, modemov 3G / 4G, modulu Bluetooth a ďalších zariadení. (Poznámka: veľa ľudí si myslí, že M2 sa používa výlučne pre SSD)

Mimochodom!

Rozhranie M2 sa naraz označovalo ako NGFF (Next Generation Form Factor). V niektorých obchodoch a u niektorých výrobcov diskov existujú disky SSD M2 s týmto označením.

Aký je zmätok

1) SATA a PCIe

Formát M2 je samozrejme nepochybne nádejný, ale nie je to s ním ľahké. Hneď musím povedať, že je rozdelený na dva veľké typy: SATA a PCIe (a každý z týchto typov je rozdelený na niekoľko podtypov).

Prečo sa to stalo? M2, ako som už uviedol vyššie, bol koncipovaný ako univerzálne rozhranie, ktoré nahradí zastarané mSATA a mini PCIe. Faktom však je, že šírka pásma SATA III je 6 Gb / s a ​​jednotka SSD M2 PCIe schopná poskytovať rýchlosti až 32 Gb / s (súhlasím, rozdiel je výrazný!).

Pridám , že M.2 PCIe líši v rýchlosti v závislosti od počtu jazdných pruhov. Napríklad PCI Express 2.0 s dvoma pruhmi (označovaný ako PCI-E 2.0 x2) - poskytuje rýchlosť až 8 Gb / s, PCI Express 3.0 so štyrmi pruhmi (PCI-E 3.0 x4) - poskytuje vytúžených 32 Gb / s .

Háčik je v tom, že väčšina zariadení (povedzme notebooky) podporuje iba jeden typ disku, napríklad SSD M2 SATA III. Tých. pri výbere musíte byť veľmi opatrní, čo zariadenie podporuje (ale o tom viac nižšie).

2) Rozmery pohonu 2242, 2260 a 2280

Ďalším dôležitým bodom: Jednotky M2 (SATA aj PCIe) môžu mať rôznu veľkosť. Existujú tri z nich: 2242, 2260 a 2280.

Prvé dve číslice (22) sú šírka jednotky, druhé (42, 62 alebo 80) jej dĺžka (príklad nájdete na obrázku nižšie).

2242 a 2280 - príklad v rozmeroch

Záverom je, že rôzne základné dosky podporujú rôzne veľkosti diskov. A ak sa do slotu ešte dá vložiť kratší disk, potom ak je väčší, je to problém ...

Poznamenávam však, že teraz sú v predaji univerzálne disky, dlhé 80 mm, ktoré si môžete skrátiť na požadovanú dĺžku (poznámka: všetky potrebné mikroobvody sú umiestnené v dĺžke 42 mm).

3) Kľúče

Klávesy znamenajú kontakty a ich umiestnenie na jednotke. Existujú tri typy kláves: „M“, „B“ a univerzálny „B&M“ (ilustračný príklad nižšie). Pred zakúpením disku musíte vedieť, ktorý kľúč podporuje vaše zariadenie.

Disky s rôznymi kľúčmi, názorný príklad

Kľúče na jednotkách SSD M2: rozhranie, mechanická kompatibilita, obvod

Všetkou „soľou“ týchto klávesov je napríklad mat. doska PCIe x2 používa kľúč „B“, existujú však aj disky M2 SATA SSD, ktoré tiež používajú kľúč „B“! Samozrejme, ak pripojíte takúto jednotku k základnej doske so zásuvkou PCIe x2, nebude to fungovať!

4) Technológia NVMe

Staré disky používajú protokol AHCI, ale s príchodom rýchlejších diskov prestal zvládať svoju úlohu (neumožňuje používať charakteristiky maximálnej rýchlosti diskov). Na vyriešenie tohto problému bol vydaný nový protokol - NVMe.

Samsung NVMe SSD - ako vyzerá M2 SSD

Poskytuje vyššiu rýchlosť, vyžaduje menej zdrojov procesora na operácie čítania a zápisu a oveľa menšiu latenciu. Aby vaša jednotka SSD mohla pracovať s týmto protokolom, venujte pozornosť tomu, či je vaša mat. nastúpiť na túto technológiu.

Záver (čo treba vedieť pred kúpou SSD M2, aby ste neboli „hlúpi“):

  1. aké rozhranie podporuje vaša základná doska (PCI-E 2.0 x4, PCI-E 3.0 x2, PCI-E 3.0 x4, SATA III);
  2. rozmery jednotky SSD M2, ktorú je možné nainštalovať (2280, 2260, 2242);
  3. kľúč, ktorý podporuje vaša základná doska (zvyčajne sú jednotky SATA dodávané s kľúčom „M&B“ a jednotky PCIe x4 s kľúčom „M“);
  4. či je podložka podopretá. doska s technológiou NVMe (ak áno, potom samozrejme a disk sa oplatí kúpiť s podporou NVMe).

Iba po zodpovedaní týchto niekoľkých otázok si môžete vybrať SSD M2, ktorý vám bude vyhovovať.

Aktualizácia od 27.01.2019. V dnešnej dobe sa v predaji začali objavovať notebooky (a základné dosky) s univerzálnymi portami, ku ktorým môžete pripojiť PCI-E aj SATA SSD M2.

Stojí hra za sviečku? Či sa má upgradovať na SSD ...

Mnoho ľudí sa často pýta, či sa vôbec oplatí prejsť na SSD, je to taký výrazný rozdiel ...

Ako príklad uvediem porovnávací test niekoľkých diskov nainštalovaných v mojich laptopoch / počítačoch. Prvým testom je SSD M2 (NVMe), druhým SSD M2 (SATA III), tretím klasický HDD.

SSD (NVMe, SATA), test rýchlosti HDD | Kliknuteľné (Crystal DiskMark - testovací nástroj)

Poznámka! Na snímkach obrazovky vidíte syntetické testy. V skutočnej práci (pri načítaní operačného systému, spúšťaní hier, práci so softvérom): mnoho bežných používateľov zaznamenáva obrovský rozdiel medzi HDD a SSD (SATA), ale medzi SSD (NVMe) a SSD (SATA) si takmer nevšimne.

Venujte pozornosť prvému riadku. Rýchlosť čítania 2591 MB / s verzus 73 MB / s - rozdiel 30 ÷ 35 krát! Tých. Ak skôr, pred inštaláciou jednotky SSD (NVMe), bol systém Windows načítaný do 1 minúty - teraz menej ako 10 sekúnd!

Nehovorím o ostatných programoch: Word, prehľadávače, prehrávače atď. - sú spustené okamžite, okamžite po dvojitom kliknutí na odkaz!

Doplnenie!

Ako skontrolovať rýchlosť disku: HDD, SSD. Test, ktorý určuje rozdiel v rýchlosti medzi SSD a HDD, stojí za to prejsť na disk SSD - //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

Ako zistím, ktoré disky SSD M2 podporuje moja podložka. poplatok čo si vybrať

Veľmi populárna otázka. Na začiatok chcem povedať, že nedôverujem žiadnym pomocným programom na prezeranie charakteristík počítača. Faktom je, že môžu preukázať prítomnosť slotu M2, ale v skutočnosti ho na doske nemusí byť (t. J. Na doske je pre ňu priestor, ale fyzicky tam žiadny slot nie je)!

A teda, k veci ...

1) Možnosť číslo 1 - pozri sa na samotnú podložku. doska.

Ak tvoja mat. doska má konektor M2 - potom je vo väčšine prípadov vedľa nej označenie, pomocou ktorého nájdete potrebné informácie (príklad nižšie). Okrem toho sa okamžite uistite, že je tento konektor fyzicky prítomný (čo je dôležité urobiť pred zakúpením jednotky).

Príklad označenia na základnej doske (pre M-KEY, PCIe)

2) Možnosť číslo 2 - pozrite sa na webovú stránku výrobcu

Ak poznáte model základnej dosky (alebo notebooku), môžete prejsť na webovú stránku výrobcu a pozrieť si jeho vlastnosti. Mimochodom, niektoré základné dosky sa teraz vyrábajú univerzálne, ktoré môžu podporovať niekoľko typov diskov SSD M2 (používatelia notebookov sú v tomto prípade menej šťastní, pretože najčastejšie podporujú jeden konkrétny typ).

Doplnenie! Ako nájsť model vášho notebooku

Ako zistiť model podložky. poplatky

Charakteristiky mat. dosky na webovej stránke výrobcu

3) Možnosť číslo 3 - pozrite sa na prehľad konkrétneho notebooku (základnej dosky).

Mnoho obchodov a používateľov (ktorí si tento hardvér už kúpili) často robí recenzie, z ktorých môžete zhromaždiť potrebné údaje. Odporúčam vám však tiež ich posilniť prvými dvoma možnosťami (keďže, povedzme, presvedčte sa na vlastné oči).

*

Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!