Ako nainštalovať SSD M2 do notebooku

Dobrý deň!

Dnes je práca na notebooku (PC) bez SSD disku, hovorím vám, dosť mučivá a bolestivá. Aby ste si to uvedomili, musíte so systémom, v ktorom je nainštalovaný, pracovať aspoň raz: rýchle zavedenie operačného systému, okamžite otvorené aplikácie a dokumenty, žiadne zamrznutia alebo 100% načítanie disku po zapnutí zariadenia.

Takže v poriadku, k veci ... V tomto článku vás prevediem krokmi inštalácie „novoobjaveného“ SSD M2 do typického notebooku. V skutočnosti to nie je nič zložité, ale existuje veľa otázok týkajúcich sa tohto formátu disku (a rozhodol som sa zhromaždiť tu niektoré, zhrnúť moje minulé materiály a odpovedať naraz ...).

Takže ...

Doplnenie!

SSD je možné inštalovať nielen do slotu M2. Existuje niekoľko ďalších možností, ako pripojiť 2-3 disky k notebooku (odporúčam pre zoznámenie): //ocomp.info/2-diska-v-noutbuke.html

*

Inštalácia disku SSD M2: Krok za krokom

1) Výber pohonu

Myslím, že je to prvá vec, ktorú si musím uvedomiť. Faktom je, že existuje niekoľko typov SSD M2: SATA, PCIe (a tie sú zase rozdelené do niekoľkých podtypov). Pri celej tejto rozmanitosti nie je prekvapujúce, že sa zmätiete ...

Preto vám pred výberom a kúpou jednotky SSD M2 odporúčam prečítať si tento článok: //ocomp.info/ssd-m2-kak-vyibrat-nakopitel.html

Pre tých, ktorí pochybujú, či sa oplatí prejsť na SSD disk, odporúčam oboznámiť sa s týmto materiálom: //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

Mimochodom, tu chcem tiež poznamenať (keďže sa mi už viackrát pýtali): tu je rozdiel medzi prechodom z HDD na SSD (SATA) - viditeľný voľným okom, aj slabý notebook začne „lietať“ „. Ale rozdiel medzi SSD (SATA) a SSD (PCIe (32 Gb / s)) nie je badateľný, pokiaľ sa nepozeráte na výsledky testu (aspoň ak s diskom veľmi aktívne nepracujete).

Osobne si myslím, že nemá zmysel zháňať „super-duper“ SSD (PCIe) pre väčšinu, ale pridať nejaký disk SSD na klasický HDD určite stojí za to!

2) Čo potrebujeme

 1. Laptop (ktorý má slot M2 pre SSD). Hneď podotýkam: v niektorých prípadoch (záleží to aj od typu zariadenia) je samoinštalácia disku do notebooku dôvodom odmietnutia záručného servisu (ak je notebook v záruke, mal by sa tento bod objasniť );

  Notebook

 2. samotná jednotka SSD (o zložitosti výberu jednotky SSD M2 som hovoril tu: //ocomp.info/ssd-m2-kak-vyibrat-nakopitel.html);

  Samsung NVMe SSD - ako vyzerá M2 SSD

 3. špecialista. skrutkovače. Upozorňujeme, že niektoré notebooky používajú neobvyklé skrutky T5 (má formu „slnka“). Preto odporúčam pripraviť si potrebný skrutkovač vopred (je vhodné použiť univerzálny skrutkovač s desiatkami rôznych nadstavcov).

  Skrutkovač (na skrutky T5)

3) Proces inštalácie (zvážte niekoľko možností)

Na trhu sú v súčasnosti desiatky modelov notebookov. Konvenčne by som v súvislosti s našou témou rozdelil notebooky na 2 časti:

 • tie zariadenia, kde je malý kryt pre rýchly prístup k slotom na inštaláciu RAM, diskov atď .;
 • a zariadenia, ktoré je potrebné pred pripojením jednotky úplne rozobrať.

Zvážim obe možnosti.

Možnosť číslo 1: laptop má špeciál. ochranný kryt, pre rýchly prístup k príslušenstvu

1) Najskôr vypnite prenosný počítač. Odpojujeme od neho všetky zariadenia: myši, slúchadlá, napájací kábel atď.

2) Otočte. Ak je možné vybrať batériu, vyberte ju.

Venovať pozornosť!

Pred prenosom alebo pridaním pamäte, disku atď. Musia byť niektoré prenosné počítače (ktoré majú kryty na rýchly prístup k pamäti, disku, ale batéria je ukrytá vo vnútri zariadenia) uvedené do režimu šetrenia batérie. Napríklad HP Pro Book G4 (v príklade nižšie) musíte vypnúť, pripojiť napájací adaptér a súčasne stlačiť kombináciu klávesov Win + Backspace + Power a potom odpojiť napájací adaptér. Po vykonanej operácii sa prenosný počítač nespustí, kým nie je pripojený napájací adaptér, a môžete bezpečne upgradovať komponenty.

3) Potom odskrutkujeme upevňovacie skrutky, ktoré držia kryt. Spravidla ich je 1-4. (pozri príklad nižšie).

V mojom príklade, mimochodom, som použil notebook HP Pro Book G4 - táto rada notebookov HP má veľmi pohodlnú implementáciu služby: prístup k diskom, pamäti, chladiču je možné získať odskrutkovaním 1 skrutky a odstránením ochranného krytu.

Odskrutkujte skrutku upevňujúcu ochranný kryt // HP Pro Book G4

4) V skutočnosti pod krytom nájdeme slot M2 - vkladá do neho disk (upozorňujem: disk by mal do slotu vojsť bez väčšej námahy, pozorne si pozrite kľúče!).

Odstránením krytu môžete nainštalovať RAM, disky a disky, vyčistiť chladiaci systém

5) Dodám, že disky SSD M2 sú na konci upevnené skrutkou. Zabraňuje náhodnému vyleteniu disku zo slotu (skrutka sa zvyčajne dodáva s diskom SSD. Nezanedbajte upevnenie!).

Nainštalujte a opravte disk SSD M2

6) No, to je všetko, zostáva vrátiť ochranný kryt, opraviť ho. Potom notebook otočte a zapnite ...

Venovať pozornosť!

Po načítaní systému Windows v priečinku „Tento počítač“ a v programe Explorer sa tento disk nemusí zobraziť! Faktom je, že veľa nových diskov SSD nie je naformátovaných.

Ak chcete vidieť disk - choďte na správu diskov a naformátujte ich (poznámka: ak chcete otvoriť správu diskov, stlačte kombináciu klávesov Win + R a v okne „Spustiť“ zadajte príkaz diskmgmt.msc).

Možnosť číslo 2: na notebooku nie sú žiadne špeciály. čiapky (úplná demontáž ...)

Spravidla neexistujú žiadne špeciálne kryty na kompaktných notebookoch (rovnako ako na zariadeniach s kovovým puzdrom).

Mimochodom, dám vám jednu radu: pred začatím demontáže notebooku vrelo odporúčam pozrieť si v sieti demontážne video rovnakého modelu zariadenia. Odporúčam to hlavne všetkým, ktorí to nerobia veľmi často ...

Ponáhľam sa vám pripomenúť, že demontáž a otvorenie krytu zariadenia môže mať za následok odmietnutie záručného servisu.

1) Prvá akcia je podobná: vypnite notebook, odpojte všetky vodiče (napájanie, myš atď.), Otočte ho.

2) Ak je možné batériu vybrať, vyberte ju (obvykle pripevnenú dvoma západkami). V mojom prípade bola batéria umiestnená vo vnútri puzdra.

3) Ďalej odskrutkujte všetky upevňovacie skrutky pozdĺž obrysu. Upozorňujeme, že niektoré skrutky môžu byť skryté pod nálepkami a gumovými nožičkami (ktoré sa často nachádzajú na zariadeniach na znižovanie vibrácií).

Napríklad na notebooku, ktorý som rozobral ako testovaný subjekt (ASUS ZenBook UX310) - dve skrutky boli tesne pod gumenými nožičkami!

Odskrutkujte upevňovacie skrutky krytu || ASUS ZenBook UX310

Upevňovacia skrutka pod gumovou pätkou

4) Ďalej, predtým, ako sa niečoho dotknete alebo pripojíte / odpojíte - nezabudnite odpojiť batériu (ak je vo vnútri puzdra, ako napríklad ja. Jednoducho, pri absencii ochranného krytu na rýchly prístup k pamäťovým slotom - zvyčajne batérii je vo vnútri notebooku).

Batéria je zvyčajne zaistená niekoľkými skrutkami. Po odskrutkovaní ich dôkladne skontrolujte, či nie sú káble pretiahnuté cez vrchol batérie a ak sú opatrne vybraté, môžu sa ľahko poškodiť!

Vybratie batérie

5) Teraz môžete pripojiť disk SSD M2 vložením do príslušného slotu. Nezabudnite to zafixovať fixačnou skrutkou!

Držiak SSD M2

Jednotka je zapojená a uzamknutá

6) Potom môžete prístroj zostaviť v opačnom poradí: vložte batériu späť, ochranný kryt a pripevnite ju skrutkami.

Jediná vec, ktorú by som odporučil, je nezafixovať všetky skrutky naraz. Na začiatok by nebolo zlé skontrolovať: či systém vidí disk, či je s ním všetko v poriadku, alebo či bol zakúpený hardvér ...

Mimochodom, ako som už uviedol vyššie, veľa programov vo Windows (vrátane Prieskumníka) nemusí vidieť váš SSD. Preto musíte na formátovanie diskov použiť buď špeciálne nástroje, alebo nástroj, ktorý je k dispozícii v systéme Windows - správa diskov .

Ak chcete otvoriť správu diskov: stlačte kombináciu klávesov Win + R, zadajte príkaz diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter. Nižšie nájdete dva screenshoty.

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

SSD disk // správa diskov

4) Proces prenosu starých Windows alebo inštalácia nového OS

Po nainštalovaní disku do prenosného počítača a kontrole, či ho zariadenie rozpoznáva a vidí, existujú 2 možné scenáre:

 1. na disk SSD môžete nainštalovať nový operačný systém Windows. Ako to urobiť, nájdete tu: //ocomp.info/kak-ustanovit-windows-10-na-asus-zenbook.html
 2. alebo môžete preniesť svoj „starý“ systém z HDD na SSD. Ako sa to deje, som tiež opísal v jednom zo svojich článkov: //ocomp.info/windows-s-hdd-na-ssd.html (poznámka: pozri KROK 2)

Možno jediná vec, ktorú stojí za zmienku: štandardne sa váš „starý“ OS Windows najskôr zavedie z jednotky pevného disku (HDD). Ak to chcete zmeniť, musíte prejsť na BIOS / UEFI v časti BOOT (boot) a zmeniť prioritu (príklad je uvedený na fotografii nižšie).

Doplnenie! Ako vstúpiť do systému BIOS | UEFI - pozrite si tento článok: //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

Najskôr uvedieme náš SSD M2 do poradia pri spustení || UEFI, notebook ASUS

Po zmene priorít nezabudnite uložiť nastavenia: časť „Uložiť a skončiť“ - kliknite na položku, ktorá obsahuje riadok „Uložiť zmeny ...“ (tj. Uložiť nastavenia / zmeny).

Uložte nastavenia UEFI

Po reštarte by sa nový systém mal predvolene zavádzať z jednotky SSD.

Mimochodom, v nastaveniach systému Windows môžete tiež zvoliť operačný systém, ktorý si chcete predvolene prečítať: otvorte ovládací panel v časti - Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém. Ďalej otvorte odkaz „Rozšírené nastavenia systému“ (v ponuke vľavo).

Malo by sa otvoriť okno "Vlastnosti systému", potrebujeme kartu "Pokročilé": má podsekciu "Spustenie a obnova" - otvorme jeho parametre.

Vlastnosti systému

V tejto podkapitole si môžete zvoliť, ktorý OS zo všetkých nainštalovaných sa predvolene považuje a načíta, keď je notebook / počítač zapnutý.

OS je štandardne bootovateľný

No, alebo, ak sa nenudíte, môžete manuálne určiť bootovací systém pri každom zapnutí počítača (viď príklad nižšie, takéto okno by sa malo automaticky vysunúť po nainštalovaní 2., 3. atď. OS) ...

2 Windows na notebooku ...

*

Vo všeobecnosti je to všetko ...

Veľa štastia!