Ako nájsť a nainštalovať ovládač pre neznáme zariadenie

Dobrý deň všetkým!

S príchodom systému Windows 8/10 sa pripojenie nového hardvéru k počítaču stalo oveľa rýchlejším, pretože u väčšiny z nich sa ovládače inštalujú okamžite automaticky, akonáhle pripojíte zariadenie k portu USB.

Stáva sa však tiež, že sa nenájde ovládač (zvyčajne sa to stane, keď pripojíte zariadenie od málo známych značiek alebo ak máte starší operačný systém Windows). V takom prípade môžete vidieť správu, že systém zistil neznáme zariadenie  (ale zatiaľ s ním nemôžete pracovať ...).

Ak pôjdete do správcu zariadenia,  pred týmto zariadením sa rozsvieti žltý výkričník. V tomto článku by som chcel zvážiť niekoľko spôsobov, ako vyriešiť túto situáciu.

Takže ...

Pomôcť!

Pomôcky na automatické vyhľadávanie a aktualizáciu ovládačov môžu výrazne uľahčiť život. Tu som hovoril o najlepších z nich - //ocomp.info/update-drivers.html

*

Vyhľadanie a inštalácia ovládača

Ako zistiť, pre ktorý hardvér neexistujú ovládače:

 1. Možno je to prvá vec, ktorou sa má článok začať. Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom je použitie Správcu zariadení .

  Ak ju chcete otvoriť, stlačte kombináciu klávesov Win + R , potom zadajte príkaz devmgmt.msc a kliknite na OK;

  Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

  Alternatívne spôsoby otvorenia dispečera - //ocomp.info/kak-otkryit-dispetcher-ustroystv.html 

 2. Ďalej otvorte kartu „Ostatné zariadenia“ , spravidla bude obsahovať tie zariadenia, pre ktoré nie sú nainštalované žiadne ovládače. Ak chcete zobraziť ich vlastnosti , stačí kliknúť na požadované zariadenie pravým tlačidlom myši a použiť ponuku, ktorá sa zobrazí (príklad na snímke obrazovky nižšie);

  Správca zariadení - Neznáme zariadenie - Vlastnosti

 3. Neznáme zariadenia a ich vlastnosti je tiež možné zobraziť pomocou špeciálnych nástrojov na určenie charakteristík počítača. Jedným z nich je ASTRA 32 (podľa môjho názoru program veľmi zreteľne predstavuje problémové zariadenia, viď obrazovka nižšie).

  Mimochodom, venujte pozornosť riadku s hardvérovým ID  - to je často potrebné pri hľadaní ovládača podľa jeho kódu (viac o tom ďalej v článku);

  ASTRA 32 - problematický vodič

Inštalácia ovládača z priečinka, z disku alebo z Internetu:

 1. Ak máte vo svojej výbave „natívne“ CD / DVD (napríklad), potom spravidla stačí vložiť ho do mechaniky: potom sa automaticky spustí inštalátor, ktorý vás prevedie všetkými ťažkosťami.

  Ale pre niektoré ovládače neexistuje automatický inštalátor (to znamená, že existuje iba priečinok obsahujúci niekoľko súborov, ktorý sa nazýva ovládače. Pre väčšinu používateľov nie je jasné, kam tieto súbory umiestniť ... ?), a ovládače musia byť nainštalované " ručne ";

 2. Ak chcete nainštalovať ovládač z priečinka (disku), ktorý nemá automatický inštalátor (alebo jednoducho nefunguje), alebo stiahnuť ovládač z Internetu, musíte najskôr spustiť správcu zariadení (ako to urobiť, pozrite si trochu vyššie v článku).

  Ďalej vyhľadajte v zozname zariadenie, pre ktoré chcete aktualizovať ovládač, a kliknite naň pravým tlačidlom myši, v kontextovej ponuke zvoľte možnosť „Aktualizovať ovládače ...“ .

  Aktualizácia ovládačov - Správca zariadení

 3. Potom vyberte možnosť aktualizácie ovládača:

  - buď automatické vyhľadávanie na internete, jeho stiahnutie a inštalácia (v takom prípade nemusíte robiť vôbec nič - Windows urobí všetko sám. Je pravda, že v mnohých prípadoch to nefunguje);

  - buď vyhľadajte ovládač na tomto počítači (t.j. označte si, kde sa ovládač nachádza, v ktorom priečinku).

  Výber možnosti inovácie

 4. Ďalej musíte určiť priečinok, v ktorom sa nachádzajú ovládače (šípky 1 a 2 na snímke obrazovky nižšie).

  Ak už boli pre vaše zariadenie nainštalované ovládače a potom ste ich aktualizovali, môžete zvoliť staré verzie ovládačov: vyberte možnosť „Vyberte ovládač zo zoznamu už nainštalovaných ovládačov“ (šípka 3 na snímke obrazovky nižšie). ).

  Vyhľadanie ovládačov v tomto počítači

 5. V skutočnosti potom zostáva iba zvoliť požadovaný riadok a súhlasiť s sprievodcom nastavením. Po dokončení operácie aktualizácie ovládača sa odporúča reštartovať počítač.

"Ručné" hľadanie vodiča podľa kódu:

 1. Ak všetky ďalšie manipulácie nepriniesli žiadny výsledok a stále sa vám nepodarilo nájsť ovládač, môžete ho skúsiť vyhľadať podľa kódu;
 2. Poznámka!

  Každé zariadenie má svoje vlastné jedinečné identifikátory, ktoré sú označené ako VID a PID. Ak máte tieto dve jedinečné hodnoty pre svoj hardvér, môžete nájsť ovládač aj pre hardvér, o ktorom nič iné neviete; 

 3. Ak chcete zistiť VID a PID, otvorte správcu zariadenia : kliknite pravým tlačidlom myši na neznáme zariadenie a prejdite na jeho vlastnosti .

  Neznáme vlastnosti zariadenia

 4. Ďalej otvorte kartu „Podrobnosti“ , v stĺpci „Vlastníctvo“ vyberte „ID zariadenia“ a skopírujte riadok, ktorý obsahuje VID a PID .

  Skopírujte ID zariadenia

 5. Po skopírovaní potrebných údajov môžete teraz vyhľadávať na špecializovaných stránkach: //devid.info/ru; //driverslab.ru/ (a všeobecne v službe Google. Pre niektorých čínskych „harabúrd“ sa ukáže, že nájdu vodiča iba na nejakom čínskom fóre, medzi miestnymi remeselníkmi).

  Mimochodom, snímka obrazovky nižšie zobrazuje príklad hľadania ovládača pomocou hardvérového ID na známej webovej stránke DevID (stačí skopírovať riadok pomocou VID / PID a vložiť ho do vyhľadávacieho poľa: medzi nájdenými výsledkami vyberte ovládač. pre váš operačný systém Windows, pozri nižšie).

  DEVID - vyhľadanie ovládača podľa ID hardvéru

 6. Zostáva už len stiahnuť a nainštalovať nájdený ovládač. Väčšina ovládačov má inštalačný program, takže by s inštaláciou nemali byť žiadne problémy. Ak je ovládač iba jeden priečinok so súbormi - pozri vyššie, tento článok ukazuje, ako ho môžete nainštalovať.

Pomôcť!

Pokyny na nájdenie vodiča podľa ID zariadenia (ID, VEN / VID, DEV / PID) - //ocomp.info/kak-nayti-drayver-po-kodu-oborudovaniya-vid-pid.html

*

Na tomto simíku mám všetko, dúfam, že s hľadaním nebudú žiadne problémy.

Veľa štastia!

?

Článok revidovaný: 11.01.2019