Vytvorenie univerzálnej jednotky multiboot flash s Windows 7/8/10, WinPE, Linux atď. (Podporované sú verzie Legacy + UEFI)

Aloha!

Nie je to tak dávno, čo som narazil na jednu dosť zaujímavú utilitu - Ventoy. Je navrhnutý tak, aby vytvoril univerzálne bootovacie USB flash disky: Legacy + UEFI (a navyše sa to v ňom deje čo najjednoduchšie, doslova v 2 krokoch!).

Po pár týždňoch testovania som sám pre seba zistil, že tento nástroj si skutočne zaslúži pozornosť (preto sa objavila táto poznámka).

 Tiež si všimnem , že som Ventoy zatiaľ testoval iba na tucte počítačov a notebookov (ukážka nie je príliš veľká) - všetko fungovalo všade, ako sa hovorí po vybalení z krabice (okrem notebooku od HP: musel deaktivovať Secure Zavádzanie v systéme BIOS, aj keď na iných zariadeniach s tým neboli problémy ...).

Teraz o prípade ...

*

Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť médiá s možnosťou viacerých spustení

KROK 1

Rovnako ako pri vytváraní ľubovoľnej bootovacej jednotky USB flash, potrebujeme obrazy ISO pre inštaláciu  systému Windows. Pretože použijeme Ventoy  - môžete si stiahnuť viac ISO naraz, napríklad Windows 10, Windows 8, LiveCD atď. ?  (ich počet je obmedzený veľkosťou vašej jednotky flash  ? )

ISO súbor

? Pomoc!

LiveCD pre zotavenie po katastrofe Windows - môj výber

Ako sťahovať obraz ISO z OS Windows 10 [oficiálne a legálne]

*

KROK 2

Potom by ste si mali stiahnuť utility obslužný program Ventoy (odkaz na stránku vývojára). Inštaláciu nepotrebuje, stačí archív rozbaliť a spustiť.

Ďalej potrebujete:

  • pripojte USB flash disk / disk k USB portu (dôležité: pri práci s USB flash diskom - všetky údaje na ňom budú vymazané!);
  • spustiť Ventoy;
  • v časti „Možnosť“ odporúčam povoliť podporu „Zabezpečené spustenie“ (všetky nové počítače to majú);
  • zadajte USB flash disk a kliknite na tlačidlo "Inštalovať" . Po 15-30 sek. flash disk bude pripravený (ale ešte nie je pripravený!).

Ventoy - napíšte bootovateľný USB kľúč

Teraz iba skopírujeme všetky bootovacie súbory ISO, ktoré potrebujete (z Windows / Linux atď.) Na pripravenú jednotku USB flash.

Existuje jedna nuance: názvy súborov musia byť v latinčine (bez ruských znakov a medzier). Všeobecne je názov lepší ako max. krátke, žiadne zvláštne znakov. Príklady nižšie ?

Skopírujte súbory ISO z OS do pripravenej jednotky USB flash

Poznamenám hlavnú výhodu tejto metódy: na jednotku USB flash môžete kedykoľvek skopírovať ďalšie ISO a odstrániť z nej tie, ktoré už nepotrebujete! A to je bez formátovania alebo iných zložitých porúch (nebudete už musieť zadávať Ventoy znova!).

Nie je to pohodlné? ? ...

*

KROK 3

Teraz ukážem na príklade, ako to celé vyzerá v praxi ...

Môžete bootovať z USB flash disku pripraveného vo Ventoy, ako každý iný - jednoducho choďte do Boot Menu, alebo zmenou príslušnej položky. parametre v BIOSe. Pozri príklad nižšie. ?

? Pomoc!

Ako bootovať z USB flash disku alebo externého HDD - pre začiatočníkov (krok za krokom)

Zavádzanie z USB kľúča od Ventoy

Ďalej uvidíte univerzálne menu so zoznamom všetkých ISO, ktoré ste pridali na USB flash disk (v mojom prípade 3 obrázky: Windows 8, 10 a LiveCD ?). Musíte len zvoliť požadované ISO a stlačiť Enter.

Ventoy - načítanie funguje (všimnite si názov!)

Potom sa začne typická inštalácia systému Windows (napríklad). Žiadne jedinečné doplnky akcia už nie je potrebná. Testoval som to na viacerých PC, Windows 7/8/10 - všetko sa inštaluje pomerne rýchlo a bez problémov (je lepšie písať ISO s Windows 7 so zabudovanými ovládačmi pre USB 3.0!).

Test nastavenia systému Windows 8

*

KROK 4: alternatíva

Pretože je nástroj Ventoy stále nový, je možné, že na niektorých zariadeniach môžu nastať „ťažkosti“ ... Preto pre každý prípad uvádzam ďalšie alternatívne možnosti vytvárania zavádzacieho média. ?

? Pomoc!

1) Ako vytvoriť disk USB typu multiboot s viacerými systémami Windows (pre počítače / notebooky so systémom UEFI)

2) Ako vytvoriť bootovateľnú USB flash disk Windows 10 pod UEFI alebo BIOS v Rufuse (nová verzia 3.x) [pokyny]

3) Výber programov na vytváranie bootovacích jednotiek USB v systéme Windows

*

? Video inštruktáž

Celý proces prípravy a testovania flash disku (podrobnejšie) si môžete pozrieť aj v krátkom videu. Odkaz nižšie ...

*

Dodatky k téme - neublíži! ?

Všetko najlepšie!

?