Ako orezať fotografiu, obrázok

Dobrý deň všetkým!

Pri práci na PC sa musíte často zaoberať obrázkami: je potrebné ich orezať (napríklad odstrániť niečo nepotrebné), previesť ich do rôznych formátov, zmeniť jas atď.

V tomto článku v skutočnosti chcem ukázať niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete rýchlo a bez obáv orezať fotografiu alebo obrázok pozdĺž obrysu (mimochodom, teraz sa namiesto orezania používa slovo „Orezať“).

Potrebujete napríklad ? nového avatara vo VK alebo Odnoklassniki, chcete pridať svoju fotografiu k nejakému profilu, na fotografii je zachytený niekto navyše, nepáčia sa vám nerovné alebo tmavé okraje - vo všetkých týchto prípadoch je materiál tento malý príde vhod články ...

*

Orezať fotografiu / obrázok

Možnosť číslo 1: Maľovať

Paint je jednoduchý grafický editor, ktorý je k dispozícii takmer vo všetkých verziách systému Windows (pokiaľ ste si nestiahli nejaké „zostavenie“ systému Windows, kde je to vystrihnuté).

Ak chcete spustiť program Skicár, otvorte „ŠTART -> Všetky programy -> Príslušenstvo -> Skicár“ . Používatelia Windows 8 a 10 tento program často nemôžu nájsť v ŠTARTE, preto uvediem niekoľko relevantnejších metód:

 1. stlačte kombináciu klávesov Win + R, potom v zobrazenom okne zadajte príkaz mspaint a stlačte kláves Enter;

  Ako otvoriť program Skicár, ak nie je v ponuke ŠTART

 2. stačí nájsť požadovaný obrázok, potom naň kliknúť pravým tlačidlom myši a v kontextovej ponuke zvoliť možnosť „Otvoriť pomocou -> Paint“ ;

  Otvoriť obrázok v programe Skicár

 3. Pokiaľ si už prezeráte obrázky v štandardnom prehliadači Windows - hore je ponuka „Otvoriť“ , použite ju.

  Prehliadač obrázkov Windows

Ďalej v programe Skicár otvorte obrázok („Súbor / otvoriť“) a použite nástroj „Vybrať“ - oblasť výberu môže byť ľubovoľná: môžete zvoliť obdĺžnikový tvar alebo môžete mať obvykle akýkoľvek tvar ...

Poznámka: musíte zvoliť oblasť obrázka, ktorú chcete zachovať (všetko ostatné sa vymaže).

Vyberte || Maľovať

Po výbere požadovanej oblasti kliknite na paneli nástrojov (hore) na tlačidlo „Orezať“ . Všetko nepotrebné bude odstránené z obrázku.

Orezávanie || Maľovať

Mimochodom, ak hovoríme o avatarovi, potom zvyčajne majú určitú veľkosť, napríklad 150 x 200 pixelov. Na nastavenie určitej veľkosti obrázka má program Skicár špeciálnu farbu. Nástroj na zmenu veľkosti . Kliknutím na neho môžete určiť konkrétnu veľkosť obrázka v pixeloch, ktorú potrebujete.

Zmeniť veľkosť fotografie || Maľovať

A posledný dotyk - uložte obrázok: „Súbor / uložiť ako ...“ .

 • BMP - zvyčajne sa používa pre fotografie, ktoré sa neskôr musia upraviť (obrázok sa uloží bez kompresie a na HDD zaberie veľa miesta).
 • GIF, PNG - vhodnejšie pre malé obrázky, na nahrávanie na internet.
 • JPEG je univerzálna možnosť. Umožňuje vám skomprimovať obrázok tak, aby zaberal málo miesta a súčasne poskytoval dobrú kvalitu.

Súbor - uložiť ako // Vymaľovať

*

Možnosť číslo 2: online služby

 1. //croper.ru/crop
 2. //cut-photo.ru/
 3. //online-fotoshop.ru/
 4. //www.iloveimg.com/ru/crop-image

Na internete existujú desiatky rôznych služieb na prácu s fotografiami vrátane orezávania. Zastavil som pri jednom z nich ( //ru.photofacefun.com/crop/), pretože obsahuje najtypickejšiu možnosť orezania, ktorá sa skladá z 3 krokov:

 1. najskôr musíte stlačiť tlačidlo „Nahrať“ a vybrať fotografiu z pevného disku;
 2. potom vyberte časť fotografie, ktorú chcete opustiť;
 3. potom stačí stiahnuť už orezanú fotografiu. Veľmi rýchle a pohodlné!

Príklad služby

? Dodatok!

Na svojom blogu mám článok, ktorý obsahuje zoznam najlepších online editorov obrázkov (medzi službami sú prakticky obdoby photoshopu).

Odporúčam, aby ste sa oboznámili s tými, ktorí chcú na fotografii vykonať niečo zložitejšie ako jednoduché strihanie - //ocomp.info/fotoredaktor-onlayn-fotoshop.html

*

Možnosť č. 3: ACDSee

Oficiálna webová stránka programu: //www.acdsee.com/en/index

Na svojom blogu som už program ACDSee niekoľkokrát odporúčal - je to vynikajúci prehliadač na prezeranie akýchkoľvek obrázkov a videosúborov (podporované sú stovky rôznych formátov). Okrem toho je možné obrázky nielen prezerať, ale aj upravovať:

 • orezať okraje, vystrihnúť kruhy alebo obdĺžniky z požadovaných fotografií, vyrezať obrázok pod uhlom atď .;
 • na obrázky dajte šípky, čiary, kruhy a iné znaky;
 • otočte sa do ľubovoľného uhla;
 • pridať rôzne špeciálne efekty, vodoznaky, odraz atď .;
 • existuje funkcia na odstránenie červených očí;
 • rôzne funkcie na korekciu fotografií atď. (pozri obrazovku nižšie).

Editor v ACDSee

*

To je zatiaľ všetko ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 15.02.2018

Oprava: 30.01.2020