USB port pracuje pomaly (kopírovanie súborov z flash disku trvá dlho)

Otázka používateľa

Ahoj.

Prosím, povedzte mi, prečo je môj USB port na mojom PC taký pomalý. Faktom je, že na inom počítači som na USB flash disk vložil niekoľko súborov a po pripojení k počítaču som hodinu čakal, kým sa skopírujú z tohto flash disku na pevný disk.

Empiricky som zistil, že záležitosť je v USB porte (pretože na iných zariadeniach z tej istej flash disku sa súbor kopíruje mnohokrát rýchlejšie). Čo sa dá robiť?

Michal. Jaroslavľ.

Ahoj.

K tomuto problému dochádza, a to najčastejšie len u flash diskov a externých pevných diskov (kde je veľmi dôležitá rýchlosť výmeny medzi portom USB a jednotkou).

V tomto článku odpoviem, prečo môže byť rýchlosť portu USB pomalá a ako tento problém vyriešiť. Myslím si, že väčšina používateľov to bude vedieť zistiť sama ...

***

Čo treba hľadať, keď je port USB pomalý

1) Zaoberanie sa portami USB

Na moderných počítačoch a prenosných počítačoch existuje niekoľko typov portov USB:

  1. USB 3.0 (USB 3.1) - poskytuje prenosové rýchlosti až 5 Gb / s. Najobľúbenejšie dnes;
  2. USB 2.0 - rýchlosť prenosu až 480 Mbit / s. Upozorňujeme, že USB 2.0 má tri prevádzkové rýchlosti portov (prepínateľné v systéme BIOS): Nízka rýchlosť (až 1 500 kb / s) - potrebná pre klávesnice, joysticky atď.; Plná rýchlosť - až 12 Mb / s; Vysokorýchlostná - až 480 Mb / s;
  3. USB Type-C je najmodernejšia možnosť. Rýchlosť výmeny až 10 Gbps. Poznamenávam však, že tento port ešte nie je populárny, s týmto rozhraním je veľmi málo flash diskov a externých pevných diskov!

Dodám, že na veľmi starých počítačoch (notebookoch) nájdete porty USB 1.1. Tieto porty fungujú veľmi pomaly a aj teraz sú čoraz menej bežné, takže nevidím zmysel uvažovať o nich v tomto článku ...

Upozorňujeme, že USB 3.0 je teraz mnohými výrobcami označené modrou farbou (označujú samotné porty, napríklad aj flash disky).

Ako rozlíšiť port USB 3.0 od portu USB 2.0

Dôležité!

USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0 - spätne kompatibilné, t. J. Napríklad na port USB 3.0 - môžete pripojiť staršie zariadenia určené pre USB 2.0 (a naopak). Jedinou výnimkou môže byť veľmi málo zariadení, ktoré nebudú schopné pracovať kvôli nižšej výmene dát.

Jednoduchý príklad.

Ak pripojíte jednotku USB 3.0 flash k portu USB 2.0, bude vaša jednotka flash pracovať pomalšie, než by mohla.

Ak neviete, aké USB porty máte

Najjednoduchší spôsob, ako to zistiť, je spustiť obslužný program AIDA 64 (tu nájdete tento obslužný program a jeho analógy) a potom otvoriť sekciu „USB zariadenia / zariadenia“ .

Ďalej budete nielen môcť zistiť, aké porty máte, ale tiež zistiť, ku ktorému portu je pripojená vaša jednotka flash alebo disk. A ak sa ukáže, že je váš USB 3.0 flash disk pripojený k nízkorýchlostnému portu, jednoducho ho prepnite na iný (ak je, samozrejme, k dispozícii ).

AIDA 64 - USB zariadenia

Pre tých, ktorí nemajú vysokorýchlostné porty USB

Ak máte notebook, potom sa dá ťažko niečo poradiť. Aj když nedávno si na Aliexpressu můžete objednat mnoho nejrůznějších „priblud“ pro notebooky, existují například různé adaptéry s USB 3.0 pro slot ExpressCard34 (a existují také různé možnosti pro slot pro CD / DVD). Je pravda, že to nemôžete nainštalovať do každého notebooku a nie je to také ľahké - ale táto možnosť je ...

2-portová karta USB 3.0 Express 34 mm (skrytý adaptér NEC UPD720202)

Ak máte počítač, môžete si kúpiť špeciálny rozbočovač (radič) pripojený k slotu PCI. Takéto rozbočovače stoja cent, pripojenie nie je nič zložité (je to ako inštalácia kazety do konzoly ...).

Radič PCI. 4x USB porty

*

2) Nedostatok vodičov

Ovládače sú veľmi častou príčinou problémov s portami USB. Ak nie sú nainštalované (napríklad neboli aktualizované po inštalácii systému Windows), potom USB nemusí fungovať vôbec alebo bude pracovať nižšou rýchlosťou. Najskôr venujte pozornosť ovládačom pre: Čipová sada, Hostiteľský radič USB 3.0, Root Hub USB 3.0.

Dôležité!

Všeobecne odporúčam navštíviť oficiálnu webovú stránku výrobcu vášho notebooku (ak je to počítač, potom základná doska ( ako zistiť model základnej dosky v počítači )), stiahnuť a nainštalovať všetky ovládače, ktoré sú tu!

Problém často spočíva v tom, že systém Windows počas inštalácie umiestňuje „svoje univerzálne“ ovládače, ktoré nepracujú podľa očakávaní.

Mimochodom, ak chcete zistiť, pre ktoré zariadenia neexistujú ovládače, prejdite do správcu zariadení (môžete ho otvoriť prostredníctvom ovládacieho panela systému Windows pomocou vyhľadávania v hornej ponuke). V správcovi dávajte pozor na zariadenia, vedľa ktorých svieti žltý výkričník.

Správca zariadení - Vyskytol sa problém s jedným ovládačom ...

Mimochodom, môžete sa pokúsiť nájsť ovládač pomocou systému Windows: urobíte to tak, že na zariadenie kliknete pravým tlačidlom myši a v ponuke vyberiete možnosť „Aktualizovať ovládač“. Ďalej by sa mal spustiť Sprievodca pridaním hardvéru - postupujte postupne podľa jeho pokynov.

Aktualizujte ovládač pre neznáme zariadenie

Pomôcť!

Odporúčam vám, aby ste sa oboznámili s najlepšími nástrojmi na automatické vyhľadanie a aktualizáciu ovládačov. Pomôžte v rôznych prípadoch.

Odkaz na článok: //ocomp.info/update-drivers.html

*

3) V systéme BIOS sú podhodnotené rýchlosti

Prostredníctvom systému BIOS môžete nielen znížiť rýchlosť portov USB, ale aj ich úplne zakázať! Podotknem však, že to platí skôr pre staré PC (v nových nie sú možnosti ako znížiť rýchlosť práce).

V systéme BIOS sa nastavenie radiča USB spravidla nachádza v časti Rozšírené . V nastaveniach môžete zvoliť prevádzkový režim (rýchlosť) a všeobecne to, či sa regulátor zapne.

Venujte pozornosť riadku „Controller Mode“: v ňom môžete určiť maximálnu rýchlosť USB na Full Speed ​​(alebo Hi Speed).

Príklad nastavenia radiča USB v systéme BIOS

Pomôcť!

Odporúčam vám prečítať si článok o tom, ako vstúpiť do systému BIOS (relevantný pre počítače aj notebooky) - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

*

4) Zariadenie je pripojené k portu s nízkou rýchlosťou

Pri pripájaní flash diskov, externých diskov a iných diskov venujte pozornosť správam systému Windows. Takže napríklad keď je externý pevný disk USB 3.0 pripojený k portu USB 2.0, systém sám pošle varovanie (upozornenie), že „Zariadenie môže pracovať rýchlejšie, keď je pripojené k USB 3.0“ (pozri príklad nižšie na snímke obrazovky) .

Tých. v takom prípade, ak na upozornenie neodpoviete, nebudete pracovať s maximálnou rýchlosťou, ktorú jednotka podporuje.

Toto zariadenie môže bežať rýchlejšie ...

*

5) Skopírujte veľa malých súborov

Pravdepodobne si mnohí všimli jednu zvláštnosť: veľa malých súborov sa kopíruje oveľa dlhšie ako jeden veľký. Je to spôsobené tým, že pre každý súbor je potrebné nájsť voľné bloky na disku, aktualizovať tabuľku disku atď.

Pred kopírovaním mnohých malých súborov ich preto umiestnite do archívu: ZIP, RAR, 7Z atď. To platí nielen pri kopírovaní údajov na jednotky flash a disky, ale aj pri prenose súborov cez sieť.

Pomôcť!

Ako komprimovať a rozbaľovať priečinky, súbory (súbory komprimujte, aby ste šetrili miesto). Mini-inštrukcia - //ocomp.info/kak-raspakovat-arhiv-rar-7z.html

*

6) Antivírusy (vírusy) interferujú s normálnou výmenou

Posledná vec, ktorú odporúčam venovať pozornosť, sú bezpečnostné programy: antivírusy, programy na boj proti adware, trójske kone atď.

Faktom je, že niekedy pri kontrole a úplnej nedôvere k externým diskom blokujú ich činnosť a narúšajú normálny výmenný kurz.

Odporúčam ich na chvíľu vypnúť a skontrolovať, či sa kurz mení. Mnoho moderných antivírusov je ľahko deaktivovateľných (napríklad Avira, Avast atď. Pozri snímky obrazovky).

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu || Ako príklad

Avira - ochranu v reálnom čase je možné ľahko deaktivovať zrušením začiarknutia políčka ...

Mimochodom, nebude nadbytočné vykonávať komplexnú kontrolu systému na prítomnosť vírusov a adware (čo bežné klasické antivírusy nevidia). Ako to urobiť, nájdete tu: //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

*

Všetko najlepšie!