Ako otvoriť súbor z DVR alebo kamery: video sa neprehráva

Dobrý čas!

Existujú situácie, kedy potrebujete otvoriť a sledovať video v počítači zaznamenané kamerou (alebo videorekordérom). A zdá sa, že tu sú to súbory MP4, AVI, H264, MOV (a ďalšie) - už zostáva iba otvoriť! ..

Ale po vyskúšaní desiatok prehrávačov a kodekov nie je vždy možné takéto videá otvárať (v skutočnosti to bolo so mnou pred 10 rokmi, keď som sa prvýkrát stretol s podobnou otázkou) ...

V tomto článku uvediem niekoľko odporúčaní, ktoré by mali pomôcť pri riešení zadanej úlohy.

Takže ...

Poznámka: Nie som odborníkom na video zariadenia a môžem pripustiť určité nepresnosti, pokiaľ ide o ... 

*

Čo robiť s videom z bezpečnostnej kamery / DVR

1) Skúste si stiahnuť alternatívnych hráčov

Najpopulárnejším dôvodom nemožnosti otvorenia video súboru je nedostatok kodekov (dobre, alebo s nimi spojených rôznych problémov). Preto by som ako prvé odporučil:

  1. alebo nainštalujte dobrú sadu kodekov (odporúčam možnosť „K-Lite Codec Pack“ „MEGA“ - pri inštalácii uveďte v nastaveniach „veľa vecí“ - takže budete mať všetky potrebné kodeky);
  2. alebo použite prehrávače, ktoré v systéme nepotrebujú kodeky (napríklad GOM Player, PotPlayer, Splash HD Player Lite, KMPlayer).

Ak sa vám nepodarilo prehrať video vo vyššie uvedených prehrávačoch, je možné, že súbor z rekordéra bol zakódovaný do „špeciálneho“ kodeku *.

* Dôležité!

Rekordéry DVR a kamery môžu kódovať video, keď sú zaznamenané vo vlastnom formáte (veľmi záleží na výrobcovi a modeli vášho zariadenia). Ak je to tak, potom sa takéto video nebude dať otvoriť pomocou bežných prehrávačov a kodekov. Toto sa deje zjavne preto, aby nikto (okrem majiteľa zariadenia) nemohol video tak jednoducho a ľahko upravovať.

Existujú dve možnosti prehrávania týchto súborov:

  1. zistiť výrobcu a model zariadenia (na ktorom bolo video vyrobené) a sťahovať programy z oficiálnych webových stránok (zvyčajne majú všetci výrobcovia na svojich webových stránkach softvér na prácu so svojím vybavením);
  2. použite HEX editor, zistite hlavičku súboru a pokúste sa ručne vyhľadať požadovaný kodek (decryptor).

2) Použite špeciály. Softvér výrobcu

Vezmem si napríklad jedného z populárnych výrobcov takéhoto vybavenia - videorekordér Falcon Eye FE-1104MHD Light (nie reklama!). Na oficiálnej webovej stránke výrobcu nájdem konkrétny model zariadenia (pozri snímku obrazovky nižšie).

Oficiálna webová stránka výrobcu FALCON EYE

V dolnej časti stránky sa nachádzajú nielen pokyny a tech. charakteristiky, ale aj softvér na prácu s DVR.

Softvér

V skutočnosti stiahnutím a otvorením archívu nájdete: prehrávač (nielen pre Windows), prevodník, kodeky atď. „Dobrý“.

Špecialista. Softvér výrobcu DVR

So spracovaním takéhoto videa by v zásade nemali vzniknúť ďalšie ťažkosti ...

3) Použite HEX editory a analyzujte začiatok súboru

V prípade, že výrobca a model zariadenia, na ktorom bola nahrávka vykonaná, nie je známy (alebo na oficiálnych webových stránkach nie je žiadny softvér alebo bol dlhodobo zatvorený), môžete sa pokúsiť nájsť kodek na dekódovanie video manuálne. Potrebujete na to nejaký HEX editor (môžete si napríklad vziať Win HEX).

Po otvorení súboru v takomto editore neuvidíte video, zobrazia sa iba čísla, písmená atď. (Mnoho používateľov sa tým „zľakne“ ...). V skutočnosti nám stačí zobraziť prvé 4 bajty súboru (pozri snímku obrazovky nižšie, sú zvýraznené - „4HKH“).

Video súbor bol otvorený v hexadecimálnom editore (pre 4HKH - tu môžete použiť tento kodek, je integrovaný do prehrávača WMP)

Pomocou týchto 4 bajtov sa môžete ručne pokúsiť nájsť kodek na dešifrovanie súboru. Stačí si v Google (Yandex) položiť otázku ako „4HKH video kompresor“ („4HKH video converter“) a ďalšie deriváty.

Všeobecne sa ďalšie akcie môžu líšiť v závislosti od toho, aký softvér na „dekódovanie“ a prácu s videom si stiahnete ...

*

To je všetko, za doplnky - vopred ďakujem.

Veľa štastia!