Vertikálna synchronizácia (VSync) v hrách: čo to je a prečo ju potrebujete, ako ju povoliť / zakázať

Dobrý deň!

Tí, ktorí sa aspoň párkrát prehrabávali v nastaveniach hry, aby lepšie fungovali, už pravdepodobne videli parameter  VSync (po rusky: vertical sync).

Tento parameter je veľmi kontroverzný: veľa hráčov ho považuje za prežitok z minulosti, zatiaľ čo iní naopak odporúčajú zahrnúť ...

Všeobecne som sa tomu vo svojich poznámkach venoval už viackrát a v prípade „problémov“ s hrami som vám odporučil skontrolovať ich prácu zapnutím / vypnutím.  VSync .

V skutočnosti nižšie uvediem všetky výhody a nevýhody vert. synchronizáciu a tiež vám ukáže, ako ju môžete zapnúť (vypnúť).

Takže ...

*

Bežné otázky týkajúce sa vertikálnej synchronizácie

Čo to je, musím to zapnúť

Pokúsim sa čo najjednoduchšie vysvetliť podstatu „problému“ ...

? Obrázok , ktorý v hre vidíte, je v skutočnosti prezentácia (tj. Veľa bežných obrázkov, ktoré sa navzájom rýchlo nahradia). Vzhľadom na to, že za jednu sekundu sú nahradené minimálne 30 - 60 (zvyčajne) - ľudské oko ich vníma ako dynamický obraz ...

Počet takto vygenerovaných obrázkov (snímok) za sekundu závisí od výkonu vašej grafickej karty (mimochodom, tento parameter sa tiež nazýva FPS). Tých. v jednej scéne môže grafická karta produkovať 100 snímok / s, v druhej - 30 snímok / s.

? A tu vzniká jedna „ nuansa ...

Faktom je, že monitor dokáže zobraziť iba určitý počet snímok za sekundu. - najčastejšie 60 snímok / s. (Tento parameter sa nazýva obnovovacia frekvencia , pre typické monitory je to zvyčajne 60 Hz, pre herné monitory to môže byť 120/144 Hz a viac).

A ak grafická karta produkuje viac snímok, ako dokáže zobraziť monitor, na obrazovke môžu byť pozorované rôzne skreslenia. Napríklad najčastejšie si môžete všimnúť medzeru - „pás“, pozdĺž ktorého sa akékoľvek predmety a veci pohybujú do strany ... ?

prúžok (vertikálna synchronizácia nie je súčasťou balenia)

Vertikálna synchronizácia je určená na odstránenie týchto problémov (obmedzuje maximálnu rýchlosť snímania na základe schopností vášho monitora).

Nie všetko je však také jednoduché: kvôli obmedzenej snímkovej frekvencii - v niektorých dynamických scénach v mnohých hrách si profesionálni hráči všimnú prítomnosť mikrozmrazovania, oneskorenie v reakcii myši / klávesnice (napríklad pri mierení u dynamických strelcov).

? Je dôležité si uvedomiť!

Preto sa o tom, či povoliť VSync, rozhoduje experimentálne, v závislosti od toho, ako sa bude konkrétna hra na vašom hardvéri správať.

(No, na základe vašich priorít, pretože VSync má významný vplyv na FPS a dynamiku hier všeobecne ?).

*

Výhody a nevýhody VSync: Funkcie

Najskôr , keď zapnete VSync, odstránite „medzery“, ktoré sa môžu nachádzať v dynamických scénach (venujte pozornosť snímke obrazovky nižšie, zvýraznil som predmetný „veľmi“ riadok).

Hneď podotýkam, že v závislosti na vašom vybavení a nastaveniach hry môžu byť tieto medzery oveľa zreteľnejšie (alebo úplne chýbať) a skutočne prekážať pohodlnej hre ...

Rozdiel na obrázku je s priloženým vert. synchronizácia a vypnutie (snímka zo sveta World of Warcraft)

*

Po druhé , VSync priamo ovplyvňuje FPS. Keď je vypnuté. VSync - snímková frekvencia bude oveľa vyššia (odozva myši v niektorých hrách bude o niečo lepšia (aj keď nie všetci používatelia si to všimnú a nie v každej hre ...)).

FPS, ak je povolená a vypnuté. synchronizácia (snímka z hry World of Warcraft)

*

Po tretie , vertikálna synchronizácia môže významne ovplyvniť stabilitu a plynulosť obrazu (a ako som už povedal: kvalitu odozvy myši / klávesnice). Navyše, jednoznačne povedať k lepšiemu alebo k horšiemu s vr. Bude to VSync - bez testov sa nezaobídete!

*

Po štvrté , vďaka VSync grafická karta „nemôže“ pracovať na plnú kapacitu (snímková frekvencia je obmedzená), čo znamená, že pomocou nej môžete znížiť jej teplotu , hluk chladičov a znížiť spotrebu energie.

Vďaka tomu môže grafická karta pracovať oveľa dlhšie!

*

? Pomoc!

Ako nastaviť maximálnu rýchlosť snímkovania (FPS) v nastaveniach NVIDIA a AMD (obmedzujeme FPS) - príručka pre začiatočníkov

*

Ako povoliť / zakázať VSync

Vertikálnu synchronizáciu môžete povoliť alebo zakázať v nastaveniach ovládača grafickej karty aj v parametroch konkrétnej hry.

Odporúčam vám nastaviť režim v nastaveniach grafickej karty:  „Vypnutý, ak nie je nastavený v aplikácii“  (niekedy sa mu hovorí  „použiť nastavenie 3D aplikácie“ ). Príklady nižšie nájdete na snímkach obrazovky. ?

? Pomoc!

V zásobníku vedľa hodín a na pracovnej ploche sa nenachádza ikona grafického ovládača Intel HD, nVidia alebo AMD Radeon. Čo robiť?

Grafická karta AMD - umožňuje vertikálnu synchronizáciu

Grafická karta NVidia - vertikálny synchronizačný impulz

Vďaka tomu môžete v každej konkrétnej hre manuálne upravovať jej parametre: niekde zapnúť VSync, niekde vypnúť (podľa „správania“ 3D aplikácie).

? Mimochodom , nezabudnite, že vývojári môžu tento parameter nazvať inak: VSync, V-Sync, Vertical Sync, vertical sync pulse atď.

Nastavenia v hre (rám z World of Warcraft)

*

To je zatiaľ všetko ...

Dodatky k téme - budú užitočné!

Veľa štastia!

?