Ako vytvoriť tabuľku v programe Excel

Dobrý deň!

Otázka vytvorenia tabuľky v programe Excel je medzi nováčikmi veľmi obľúbená ( ). Všeobecne je samotný hárok v programe Excel (čo uvidíte po spustení programu) jedna veľká tabuľka rozdelená na bunky. A zvyčajne sa táto otázka chápe ako „vizuálny“ dizajn určitých buniek vo forme tabuľky (mimochodom, to zjednodušuje niektoré akcie: hľadanie súčtu, priemeru, minima / maxima atď.).

Ďalej zvážim riešenie podobného problému (a súvisiacich otázok, ktoré vyvstávajú v tomto prípade). Takže ...

*

Vytvorenie tabuľky

Materiál článku je relevantný pre Excel 2019, 2016, 2013

Najskôr zvážim klasickú možnosť: keď máte v aplikácii Excel iba prázdny list a zatiaľ ste nezadali žiadne údaje (pozri snímku obrazovky nižšie).

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať určitý počet buniek (zamerať sa na to, koľko stĺpcov / riadkov potrebujete pre tabuľku).

Vyberte požadovanú oblasť

Potom v sekcii „Domov“ vyberte kartu „Formátovať ako tabuľku“ (príklad nižšie).

Formátovať ako tabuľku / klikateľne

Ďalej sa zobrazí päťdesiat rôznych možností návrhu tabuľky - stačí vybrať jednu z nich.

Možnosti návrhu tabuľky

Potom môžete spresniť hranice tabuľky (ak je to potrebné) a kliknúť na OK.

Formátovanie

Stôl je pripravený!

Upozorňujeme, že po výbere tabuľky automaticky otvoríte sekciu „Dizajn“: môžete určiť, či potrebujete podnadpisy, filtre na triedenie, súčty, striedavé riadky atď.

Čo sa stalo na konci

Zvážme, ako vypočítať súčet čísel v tabuľke, priemer, maximum atď.

Povedzme, že nejaké údaje už na hárku máme (v mojom príklade som zobral najjednoduchšiu tabuľku iba z 3 riadkov). Práca je štruktúrovaná rovnakým spôsobom: najskôr ju vyberte, na karte „Formátovať ako tabuľku“ vyberte požadovanú možnosť a kliknite na tlačidlo OK.

Výber oblasti a požadované formátovanie

Ďalej do „Konštruktora“ zahrňte riadok podnadpisov a súčtov (suma pre stĺpec pod ľadom sa bude počítať automaticky, viď príklad nižšie).

Zapnite riadok súčtov

Ak potrebujete súčet (alebo priemer, maximum, minimum atď.) Pre ďalšie stĺpce: stačí v riadku súčtov kliknúť na požadovanú bunku a vo vlastnostiach vybrať, čo chcete počítať (napríklad som vypočítal priemernú cenu výrobkov).

Nájdeme priemernú cenu, množstvo, maximum, minimum atď.

Upozorňujeme, že pre veľké tabuľky môže byť tlačidlo filtra veľmi užitočné (aby boli viditeľné iba určité riadky). Je tiež veľmi vhodné použiť toto na zoradenie tabuľky (napríklad podľa názvu od A do Z alebo naopak).

Triediť tabuľku / kliknúť

Ako zväčšiť stôl

Ak vám počet riadkov (alebo stĺpcov) v tabuľke už nestačí, je celkom ľahké ich zvýšiť o požadovaný počet. Vykonáte to tak, že vyberiete poslednú bunku v tabuľke (ak existuje riadok „Celkom“, potom bunku pred ním, ako je to v príklade nižšie) a natiahnete bunku na požadovaný počet riadkov.

Zvyšovanie počtu riadkov

Navyše všetky výpočty v riadku súčtov zostanú nezmenené (pretože pridané riadky budú prázdne a musíte ich ešte vyplniť ...).

Stôl sa zväčšil ...

Ako vložiť výslednú tabuľku do Wordu

Keď je tabuľka pripravená (navrhnutá správnym spôsobom, súčty sa počítajú atď.), Je často potrebné ju preniesť do dokumentu Word. Je to veľmi ľahké!

Najprv: musíte vybrať výslednú tabuľku a stlačiť kombináciu klávesov Ctrl + C (kopírovať).

Výber oblasti tabuľky / klikateľné

Druhá: umiestnite kurzor na požadované miesto v dokumente Word a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + V (vložiť). Upozorňujeme, že tabuľka bude vložená úplne rovnako, ako bola v programe Excel (t. J. Dizajn, riadky, stĺpce, rôzne súčty a poznámky - všetko sa prenesie).

Tabuľka vložená do programu Word / Clickable

PS 

Tiež vám odporučím jeden článok so základmi práce v Exceli - //ocomp.info/kak-napisat-formulu-v-excel.html. Po zvládnutí materiálu z neho môžete vyriešiť pomerne bežné úlohy (tie, ktoré nás obklopujú v reálnom živote), a výrazne tak zrýchliť prácu v kancelárii!

*

To je zatiaľ všetko ...

Šťastnú prácu!