Ako pripojiť počítač (prenosný počítač) k smerovaču pomocou sieťového kábla [LAN] (aj keď pre internetový kábel neexistuje ethernetový konektor)

Dobrý deň všetkým!

Spravidla sa pri pripájaní a konfigurácii domáceho internetu musíte aspoň raz prihlásiť do webového rozhrania smerovača pripojením k nemu pomocou sieťového kábla (cez port LAN). Špeciálne to platí pre nie najnovšie smerovače ...

Spravidla zvyčajne nastávajú problémy skôr s nastavením Wi-Fi ako s priamym pripojením k portu LAN zariadení ...

V mnohých prípadoch sa však vyskytujú zaujímavé „incidenty“: keď som káblom pripojil počítač / notebook a smerovač, ale ikona siete vo Windows z nejakého dôvodu informuje, že nie je k dispozícii žiadne pripojenie - kábel nie je pripojený (a svieti červený krížik na ikone ).

Všeobecne v tomto článku zvážim postupne všetky kroky na pripojenie počítača / notebooku k portu LAN smerovača. Myslím si, že tento článok bude užitočný pre všetkých začínajúcich používateľov, ktorí sa snažia vytvoriť domácu sieť.

Takže ...

*

Pripojenie k smerovaču pomocou kábla LAN

Základy: krok za krokom

Začnem hneď od pálky ...

Prvá vec, ktorú potrebujeme (samozrejme okrem routeru a počítača), je sieťový kábel. Spravidla je taký kábel súčasťou smerovača (v 99% prípadov).

Najčastejšie nie je dĺžka takého kábla LAN [zo súpravy] väčšia ako 1 ÷ 2 m. Táto dĺžka [vo väčšine prípadov] stačí na pripojenie a konfiguráciu smerovača.

Poznámka! Ak ho nemáte alebo jeho dĺžka zjavne nestačí, môžete si ho kúpiť v ktoromkoľvek obchode s počítačmi. Na rovnakom mieste navyše môžete požiadať o prerezanie kábla na konkrétnu dĺžku ...

Sieťový kábel (kábel 1-2 m je súčasťou dodávky všetkých smerovačov)

Ďalej pripojte napájací adaptér k smerovaču a zapnite ho. Potom zapojte kábel vášho ISP do zásuvky „Internet“ .

Jeden z modrých (často žltých) portov (LAN) musí byť pripojený k portu LAN na notebooku / PC.

Typický pohľad na router (D-Link)

*

Ak pre internetový kábel neexistuje ethernetový konektor

S počítačmi takéto problémy spravidla nevznikajú. Väčšina modelov má minimálne zabudovanú rohož. karta je sieťová karta a jej port nájdete ľahko na zadnej strane systémovej jednotky.

S notebookmi - všetko môže byť trochu inak. Faktom je, že moderné notebooky sa zvyčajne pripájajú na internet pomocou bezdrôtovej siete Wi-Fi a nie všetky zariadenia majú ethernetový port (najmä ultrabooky).

Ak nemáte LAN port, musíte si kúpiť špeciálny. Adaptér USB na USB ...

Pripojíme kábel k prenosnému počítaču

Existuje veľa takýchto adaptérov: existuje portov vhodných pre oba klasické porty USB 2.0 / USB 3.0, existujú aj univerzálnejšie (s podporou LAN, HDMI, USB) pre USB Type-C. Pozri snímku obrazovky nižšie. ?

? Poznámka!

Takéto adaptéry za „drobné“ si môžete kúpiť v čínskych internetových obchodoch

Rôzne možnosti sieťových adaptérov pre prenosný počítač (pre pripojenie k smerovaču cez port LAN)

*

Ak je počítač aj smerovač zapnutý, všetko je v poriadku s káblom, potom by v prípade smerovača malo vidieť svietiť niekoľko LED (blikajúcich): osoby zodpovedné za napájanie, port LAN, internet (ak je pripojenie je založená).

LED diódy na smerovači sa rozsvietili (vrátane LED zodpovednej za port LAN)

V ideálnom prípade by sa mala na paneli úloh zobraziť ikona siete v sieti bez akýchkoľvek upozornení (čo signalizuje, že je nadviazané pripojenie k smerovaču, je k dispozícii internet).

Ikona siete (Windows 10). Všetko je v poriadku!

Ale, bohužiaľ, v niektorých prípadoch nemusí smerovač vždy automaticky začať pracovať okamžite (niekedy bez manuálnej konfigurácie - vôbec nič) ...

*

Ak výkričník svieti na ikone siete (bez prístupu na internet)

Možno je to najobľúbenejšia možnosť (najmä pri prvom pripojení a konfigurácii smerovača, napríklad po výmene zariadenia).

*

V takom prípade by som najskôr odporučil otvorenie sieťových pripojení a kontrolu, či je tam všetko v poriadku. Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu tlačidiel Win + R a použite  príkaz ncpa.cpl (pozri obrazovku nižšie ?).

Ako otvoriť sieťové pripojenia / príkaz ncpa.cpl a Win + R

V okne sieťových pripojení musíte otvoriť vlastnosti vášho pripojenia (zvyčajne sa to nazýva „Ethernet“ (ako v mojom prípade ?) alebo „Pripojenie k miestnej sieti“).

Vlastnosti adaptéra

Ďalej vyhľadajte riadok „IP-verzia 4“ a otvorte jeho vlastnosti . Potom prepnite posuvníky do režimu:

  • automaticky získať IP adresu;
  • automaticky získať adresu servera DNS (v niektorých prípadoch sa odporúča namiesto automatickej voľby zadať DNS 8.8.8.8 - toto je DNS od spoločnosti Google. Viac podrobností tu).

Uložte nastavenia a vyskúšajte sieť.

Vlastnosti protokolu IPv4 - získajte adresu IP automaticky

*

Druhým dôležitým bodom  je kontrola nastavení smerovača. Ak ste to predtým nenakonfigurovali - potom v zásade vo väčšine prípadov - internet nebude existovať, kým nezadáte parametre pripojenia.

Rôzni poskytovatelia majú rôzne požiadavky: potrebné pravidlá prihlásenia a hesla, adresy IP atď. [Ktoré je potrebné zadať v nastaveniach smerovača] spravidla nájdete v zmluve s poskytovateľom, ktorá bola uzatvorená pri pripojení k Internet.

? Pomoc!

Ako zadať nastavenia smerovača [iba tam, kde je potrebné nastaviť parametre pripojenia] (pre začiatočníkov)

Konfigurácia pripojenia PPPoE vo webovom rozhraní Tenda (pre internetové pripojenie)

V tejto súvislosti odporučím ešte jeden článok (o nastavení a pripojení routera od nuly). Z neho môžete nazbierať všetky „vynechané“ okamihy ...

*

Ak svieti červený krížik na ikone siete

Sieťový kábel nie je pripojený - červený krížik (zásobník Windows 10)

Táto ikona znamená, že nemáte žiadne spojenie medzi smerovačom a počítačom (prenosným počítačom). Môže sa to stať z rôznych dôvodov. Nižšie uvádzame najbežnejšie z nich.

*

1) Skontrolujte stav kábla

Či je s ním všetko v poriadku, či sa neprehýba. Často sa stáva, že sa kábel môže navonok javiť ako neporušený, ale bol niekoľkokrát silne ohnutý a vo vnútri medených žíl bolo prasknutie. Preto by som odporučil vyskúšať iný kábel.

Kábel ohnutý (skrútený)

2) Skontrolujte, či je kábel pevne zapojený do portu LAN

Často kvôli malým odchýlkam vo výrobe (rovnako ako gumové tesnenia, ktoré sú na nich často umiestnené, drsnosť atď.) Konektorov RJ-45 a portov LAN - nie vždy a nie každý konektor je úplne zasunutý do každého portu.

V ideálnom prípade by ste po zasunutí konektora mali mierne počuť kliknutie (na sieťovej karte PC / laptop by sa mala rozsvietiť LED dióda, ktorá ukazuje, že je pripojený kábel (rovnako ako na smerovači)).

Ak má počítač niekoľko portov LAN, skúste použiť iný.

Konektory RJ-45

3) Skontrolujte, či je povolený sieťový adaptér

Vo Windows sa môže stať, že bude sieťový adaptér deaktivovaný. Ak to chcete skontrolovať, choďte na sieťové pripojenia (urobte to tak, že otvoríte okno „Spustiť“ s kombináciou Win + R a použijete príkaz ncpa.cpl) .

Ďalej venujte pozornosť tomu, ktorá ikona: zariadenie je vypnuté, je čiernobiele (ako na obrázku nižšie).

Môžete jednoducho kliknúť pravým tlačidlom myši na adaptér, aby ste videli prevádzkový stav, a zapnúť zariadenie (ak je to potrebné). Pozri príklad nižšie.

Zapnite adaptér / sieťové pripojenia

Tiež odporúčam prejsť do správcu zariadenia устройств (kombinácia Win + R a príkaz devmgmt.msc) a nájsť váš adaptér na karte „Sieťové adaptéry“ .

Potom to skúste zapnúť / vypnúť (stačí naň kliknúť pravým tlačidlom myši). Nižšie je uvedený príklad. ?

Zakázať-povoliť zariadenie (správca zariadenia)

*

? Pomoc!

Ak to nepomôže, odporúčam vám prečítať si jeden z mojich predchádzajúcich článkov, v ktorom je vysvetlené, prečo nemusí internet fungovať cez sieťový kábel od smerovača.

*

To je zatiaľ všetko ...

Šťastné a rýchle spojenie so všetkými!

Veľa štastia!

?

Prvýkrát zverejnené: 16.08.2018

Oprava: 1.08.2020