Softvér pre jednotku pevného disku (HDD) a jednotku SSD (Solid State Drive): testovanie, rozdelenie na oddiely, formátovanie, čistenie

Dobrý deň!

Mnoho používateľov sa z nejakého dôvodu domnieva, že srdcom počítača je procesor (pre niektorých milovníkov hier grafická karta ?). Ale čisto podľa môjho názoru - najdôležitejšou súčasťou hardvéru v počítači / notebooku je disk (HDD / SSD).

Nech už je porucha hardvéru akákoľvek (ak nie je spojená s diskom) - jeho výmenou a opravou obnovíte svoju prácu a budete v nej pokračovať, akoby sa nič nestalo. Ak však „letí“ pevný disk, potom to ani zďaleka nie je vždy jednoducho ...

Dobre texty , na tejto stránke chcem zhromaždiť najpotrebnejšie a najužitočnejšie programy pre prácu s pevným diskom. Uvádzam iba najpopulárnejšie a najrelevantnejšie programy, ktoré som sám použil viackrát alebo dvakrát.

Odporúčam venovať osobitnú pozornosť programom na testovanie a diagnostiku stavu disku - vopred varované sú predzbrojené! Navyše, ak sa váš HDD / SSD začal správať nestabilne: spomalte, zastavte atď.

Takže ...

*

Testovanie a diagnostika

HDDlife / SSDLife

Oficiálna webová stránka: //hddlife.ru/index.html

Táto pomôcka sa mi veľmi páči pre jej viditeľnosť a zameranie na začínajúcich používateľov. Všetko, čo musíte urobiť, je nainštalovať program, po chvíli zistíte:

 • zdravotný stav vášho disku v percentách;
 • stav o jeho výkone;
 • teplota;
 • koľko skutočného času to trvalo (nezamieňať s vekom a dátumom výroby).

Zdravie pevného disku Samsung: 100% zdravie

Nástroj pracuje v konštantnom režime (minimalizovaný v zásobníku vedľa hodín) a keď sa objavia alarmy, včas vás na to upozorní. Čo ďalšie nemusia skúsení používatelia diagnostikovať?!

Približne. : je podporovaná nielen práca na PC, ale aj na prenosných počítačoch, netbookoch atď. Podporované sú aj disky SSD.

*

Victoria

Oficiálna stránka: //hdd.by/victoria/

? Pokyny : ako skontrolovať vaše disky za 10-15 minút!

Jeden z najslávnejších nástrojov na testovanie a diagnostiku diskov. Program umožňuje testovanie: HDD, FDD, CD / DVD, USB / Flash / SCSI.

Hlavné funkcie:

 • prezeranie úplných informácií o jednotke;
 • podpora radičov IDE / SATA;
 • testy na kontrolu „mechaniky“ disku;
 • SMART monitor;
 • nízkoúrovňové formátovanie a ďalšie.

Rýchle testovanie (rýchle) - Victoria 5

Všeobecne musím priznať, že program nie je pre začínajúcich používateľov veľmi priateľský a ľahký. Musíte ho používať opatrne - tu, ako nikdy predtým, je správne: „ak neviete - netlačte!“

*

MHDD

Stránka vývojára:  //mhddsoftware.com/

Odkaz na softvérový portál: //www.softportal.com/

Veľmi populárny bezplatný program na diagnostiku pevných diskov. Umožňuje pomerne presnú diagnostiku kožušiny. časti diskov, prezerajte si atribúty SMART, načítajte chybné sektory (poznámka: zlé bloky), obsahuje rôzne testy a ďalšie užitočné funkcie.

MHDD - hlavné okno

*

HDAT2

Oficiálna webová stránka: //www.hdat2.com/

Vynikajúci program na testovanie diskov. Jeho hlavnou výhodou oproti MHDD a Victoria (diskutované vyššie) je podpora všetkých diskov so širokou škálou rozhraní: ATA / ATAPI / SATA, SSD, SCSI a USB.

Mimochodom, program nefunguje pod Windows, na jeho spustenie je potrebné napísať bootovacie médium (USB flash disk alebo CD / DVD disk) a po zavedení z neho spustiť obslužný program.

Screenshot okna hdat2

*

HDDScan

Oficiálna webová stránka: //rlab.ru/tools/hddscan.html

Veľmi kvalitný nástroj na kontrolu pevných diskov a diskov SSD so zlým sektorom, SMART prezeranie a nastavovanie špeciálov. parametre (správa napájania, úprava akustického režimu atď.).

Na pevnom paneli je možné zobraziť teplotu pevného disku (aby ste mali prehľad o tom, ako sa veci vyvíjajú ?).

HDDScan - snímka obrazovky

Podporované disky:

 • HDD s rozhraním ATA / SATA, SCSI, USB, FireWire alebo IEEE 1394;
 • SSD s rozhraním ATA / SATA;
 • Polia RAID s rozhraním ATA / SATA / SCSI;
 • Flash disky s rozhraním USB.

*

CrystalDiskInfo

Webová stránka: //crystalmark.info/

Dôstojný program na monitorovanie stavu pevných diskov podporujúcich technológiu SMART

Program zobrazuje podrobné informácie o vašich diskoch: rozhranie, celkový čas prevádzky, firmvér, sériové číslo, štandard, umožňuje spravovať nastavenia AAM / APM (užitočné, keď je disk hlučný), zobrazuje parametre SMART (chyby čítania, sledovanie času vyhľadávania) , počet cyklov zapnutia a vypnutia, výkon, spustenia / zastavenia vretena, chyby sektoru atď.).

Čítania diskov z CrystalDiskInfo

*

Čistenie disku od odpadkov

Advanced SystemCare

Oficiálna webová stránka: //ru.iobit.com/advancedsystemcarefree.php

Jeden z najlepších programov na čistenie počítača od nevyžiadanej pošty, opravovanie chýb, úpravy registra, odstraňovanie neplatných skratiek atď. Umožňuje vám upratať systém Windows za pár minút a zaistiť jeho rýchlejšiu prácu.

Používanie programu je veľmi jednoduché: stačí nainštalovať a spustiť. V mojom nižšie uvedenom príklade som urobil len to - ukázalo sa, že problémov je dosť (aj keď pravidelne na čistenie systému Windows používam sprievodcov ...).

Problémy zistené po skenovaní v aplikácii System Care (10,6 GB koša!)

Tiež si všimnite, že po inštalácii Advanced SystemCare - v pravom hornom rohu obrazovky sa objaví špeciálny manažér: zobrazuje aktuálne zaťaženie CPU a RAM (v percentách).

Vďaka tomuto správcovi môžete robiť screenshoty, sledovať zaťaženie disku, pamäte, procesora, vykonávať rýchle čistenie, diagnostiku. Všeobecne nahrádza správcu úloh ...

Načítavacia lišta

Monitorovanie výkonu

*

Múdra starostlivosť

Webové stránky: //www.wisecleaner.com

Múdra starostlivosť - skontrolujte!

Tento program umožňuje hlboké vyčistenie systému Windows a pevného disku od rôznych harabúrd. Toľko harabúrd, ako nájde Wise Care - nenájde ho žiadna iná utilita!

Okrem hlavného účelu má program zabudovaný optimalizátor a defragmentátor. Tieto funkcie sú veľmi dobré pre odozvu a výkon systému Windows (ak ich používate po vyčistení disku).

Wise Care má pohodlné a príjemné rozhranie: všetky hlavné karty sú umiestnené v hornej časti, kliknutím na jednu z nich - môžete rýchlo dokončiť aktuálnu úlohu. Všeobecne platí, že niektoré pozitívne emócie z takéhoto softvéru ?!

Optimalizácia registra (kompresia + defragmentácia) - múdra starostlivosť

*

CCleaner

Oficiálna webová stránka: //www.piriform.com/

Bezplatný nástroj na komplexné čistenie systému Windows. Čistí rôzne odpadky: dočasné nepotrebné súbory, „zvyšky“ vzdialených programov, históriu prehliadania v prehľadávačoch (sú podporované všetky populárne: Firefox, Opera, Chrome atď.).

Existuje prenosná verzia: ktorá nevyžaduje inštaláciu. Program funguje vo všetkých populárnych verziách systému Windows: XP, 7, 8, 10.

CCleaner - čistenie disku, registra

*

Formátovanie, rozbitie: práca s oddielmi

AOMEI Partition Assistant

Oficiálna webová stránka: //www.disk-partition.com/

Veľmi pohodlný a multifunkčný program na prácu s pevnými diskami.

Jeho schopnosti sú pre bežného používateľa viac ako dostatočné, tu nájdete: zmena veľkosti oddielu (bez formátovania), presunutie diskového oddielu, zlúčenie (zlúčenie) oddielov (bez straty informácií), odstránenie oddielu, formátovanie, sprievodca zálohovaním, a Sprievodca migráciou z HDD na SSD a oveľa viac.

Čo je obzvlášť pozoruhodné: všetky operácie s diskami sa vykonávajú pomocou sprievodcu krok za krokom, ktorý vám v každej fáze povie, čo sa používa a na čo.

Väčšina operácií s diskami sa tiež vykonáva bez straty údajov (pokiaľ program nevaroval inak).

Aomei Partition Assistant - čo sa dá robiť s diskovým oddielom HDD

*

Acronis Disk Director

Webová stránka: //www.acronis.com/

Veľmi výkonný a spoľahlivý nástroj na správu diskov a zväzkov v počítači.

Hlavné funkcie: rozdelenie a zlúčenie diskových zväzkov, formátovacie disky (sú podporované všetky populárne systémy súborov: FAT16, FAT32, NTFS, Exts, Ext3, Reiser3, Linux alebo SWAP), obnova náhodne odstránených zväzkov, možnosť sťahovať program offline (bez pomocou systému Windows - na to je potrebné vopred pripraviť bootovateľnú jednotku USB flash) atď.

Acronis Disk Director - snímka obrazovky

*

Sprievodca oblasťami MiniTool

Webové stránky: //www.partitionwizard.com/

Veľmi pohodlný kombajn na prácu s pevným diskom: umožňuje vám vykonať celý zoznam operácií, ktoré môže bežný používateľ počítača potrebovať.

Hlavné funkcie:

 • Sprievodca migráciou systému Windows na iný disk / oddiel (vhodný napríklad pri prenose systému Windows z pevného disku na SSD);
 • sprievodca kopírovaním oddielu;
 • sprievodca obnovou;
 • zlúčenie, formátovanie, rozdelenie, odstránenie sekcií;
 • Podpora ruského jazyka;
 • funguje vo všetkých populárnych Windows: 7, 8, 10.

MiniTool Partition Wizard - screenshot obrazovky (funkcie programu)

EASEUS Master oddielov zadarmo

Webová stránka: //www.easeus.com/

Najlepšie bezplatné riešenie pre Windows 10 / 8.1 / 8/7 / Vista / XP, ktoré vám pomôže vytvárať, mazať, meniť veľkosť, prenášať, rozširovať, deliť, formátovať, klonovať oddiely akýchkoľvek diskov: HDD, SSD, USB disky (flash) disky, disky atď.), pamäťové karty a ďalšie médiá.

Program umožňuje zmeniť súborový systém (z FAT32 na NTFS) bez straty dát, zmeniť rozdelenie disku MBR na GPT alebo opačnú operáciu - GPT rozdelenie disku na MBR (tiež bez straty dát).

Všeobecne pohodlný a nepostrádateľný správca pre prácu s diskami (určite pohodlnejší ako sprievodca zabudovaný do Windows ...).

Hlavný oddiel EASEUS // screenshot obrazovky

*

Defragmentácia (pre HDD)

Ak váš počítač pri otváraní akýchkoľvek súborov z disku začal premýšľať, robí to pomaly a nie okamžite, potom je na vine fragmentácia .

Aby ste túto hanbu napravili, musíte vykonať reverznú operáciu -  defragmentáciu (taká je tautológia ✌).

Defragmentácia  je proces optimalizácie ukladania informácií na disk, aby sa zabezpečila nepretržitá konzistencia klastrov.

Čo poskytuje defragmentácia - vizuálne znázornenie

Všeobecne platí, že ak sa odchýlime od nepochopiteľných pojmov, potom po defragmentácii začne váš disk pracovať rýchlejšie: rýchlejšie bude čítať a zapisovať súbory. Vďaka tomu vaše programy reagujú rýchlejšie a práca na takomto počítači sa stáva príjemnejšou!

Mimochodom, Windows majú svojho sprievodcu defragmentáciou, ktorý však podľa mňa nefunguje ideálne ... Preto uvediem niekoľko potrebných nástrojov.

*

Auslogics Disk Defrag

Web: //www.auslogics.com/

Napriek svojej kompaktnej veľkosti dá tento nástroj šancu mnohým konkurentom! Program pracuje veľmi rýchlo, optimalizuje súborový systém a tým urýchľuje vašu prácu. Netreba dodávať, že program používa viac ako 11 miliónov používateľov po celom svete!

Hlavné funkcie:

 • defragmentuje súbory a nevyužité miesto na pevnom disku;
 • osobitná pozornosť sa počas defragmentácie venuje systémovým súborom (čo ovplyvňuje výkon);
 • môžete defragmentovať konkrétne súbory (s týmto čipom nie je veľa programov);
 • schopnosť pracovať na pozadí (t. j. bez povšimnutia);
 • zadarmo pre domáce použitie!

Analýza disku v programe Auslogics Disk Defrag

*

MyDefrag

Webová stránka: //www.mydefrag.net/

Zadarmo a malá utilita na defragmentáciu HDD, USB diskov, pamäťových kariet, diskiet. Mimochodom, nastavenie času spustenia je v programe veľmi pohodlné - môžete nastaviť pracovný rozvrh tak, aby sa disk analyzoval a defragmentoval, keď nepracujete na počítači.

Hlavné funkcie MyDefrag:

 • existuje verzia, ktorá funguje z príkazového riadku (nevyžaduje inštaláciu);
 • 2 algoritmy na defragmentáciu;
 • existuje plánovač (rozvrh) úloh;
 • štandardná verzia programu je automatizovaná a nastavenie vám nezaberie ani minútu času.

MyDefrag - hlavné okno

*

Defraggler

Webové stránky: //www.piriform.com/defraggler

Defragmentátor zadarmo od výrobcu nástroja CCleaner (Piriform Ltd). Program vám umožňuje pracovať s celou časťou disku aj s jednotlivými súbormi a priečinkami.

Po analýze požadovaného oddielu pevného disku: program zobrazí zoznam fragmentovaných súborov. Môžete vybrať tie, ktoré chcete, a program Defraggler rýchlo optimalizuje ich umiestnenie.

Vo výsledku nestrácate čas defragmentáciou celého disku (všeobecne je to v niektorých prípadoch veľmi výhodné!).

defraggler - analýza stavu disku

*

Pri práci so stránkou bude stránka aktualizovaná novým softvérom.

Doplnky na tému článku sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 30.04.2017

Oprava: 15.10.2020