Ako zistiť verziu Bluetooth. Ktoré adaptéry a slúchadlá Bluetooth sú lepšie, aký je rozdiel medzi rôznymi verziami

Dobrý čas!

Mnoho používateľov ani len netuší, že neexistuje jedna alebo dve verzie protokolu Bluetooth a možnosti konkrétneho zariadenia od toho dosť významne závisia.

Napríklad na prenos súborov cez Bluetooth musíte mať adaptér, ktorý podporuje protokol verzie 4.0 (alebo novšej). Tomu samozrejme začnú venovať pozornosť, keď to nevyjde ...

V tejto poznámke uvediem niekoľko spôsobov, ako zistiť, ktorú verziu rozhrania Bluetooth váš telefón, počítač (alebo prenosný počítač) podporuje, a tiež poukážem na to, aký je rozdiel medzi rôznymi verziami (najzákladnejšia).

Pomôcť! 

Ako povoliť Bluetooth na počítači / notebooku - //ocomp.info/kak-vklyuchit-blyutuz-na-noutbuke.html

*

Zistite verziu Bluetooth

Na telefóne (pre Android)

Metóda 1

Pre prácu potrebujete špeciál. aplikácia na diagnostiku a prezeranie charakteristík AIDA 64 (odkaz na Play Market). Možno mnohí poznajú rovnomennú a veľmi obľúbenú utilitu pre PC.

Po nainštalovaní a otvorení AIDA 64 teda musíte prejsť na kartu systému a nájsť riadok s verziou Bluetooth (v mojom prípade pozri príklad nižšie: V 4.2).

AIDA64 - systém

Táto metóda je jednou z najspoľahlivejších a najjednoduchších. A aplikácia AIDA 64 sa vám bude hodiť viackrát (odporúčam ju mať poruke).

Metóda 2

Môžete to urobiť bez inštalácie rôznych aplikácií. Aby ste to dosiahli, musíte zistiť presný model telefónu. Tieto informácie zvyčajne nájdete na karte „Systém / Informácie o telefóne“ (poznámka: Android 8.0).

Systém - o telefóne - model a meno

Potom, keď poznáte model a názov telefónu, môžete otvoriť akýkoľvek komerčný obchod, kde sa podobné zariadenie predáva (alebo web výrobcu vášho telefónu), a zistiť ich. technické údaje. Všeobecne je to tiež jednoduché a rýchle.

Typická technológia vlastnosti telefónu (k dispozícii na akomkoľvek komerčnom serveri)

Poznámka!

Je pravda, že táto možnosť má jednu nevýhodu. Na stránkach, kde nájdete vlastnosti vášho zariadenia, sa môžu vyskytnúť nepresnosti. O rôznych úpravách toho či onoho modelu telefónu ani nehovorím ...

*

Na počítači / notebooku (v systéme Windows)

Teraz zistíme verziu adaptéra Bluetooth v počítači (notebooku). Ak to chcete urobiť, musíte najskôr otvoriť správcu zariadení: stlačte kombináciu klávesov Win + R , v zobrazenom okne zadajte do riadku príkaz otvoriť  devmgmt.msc a OK.

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc

Ďalej by ste mali nájsť kartu „Bluetooth“ a otvoriť ju. Medzi zariadeniami by malo byť jedno zariadenie, ktorého názov obsahuje slovo „adaptér“ (buď „adaptér“, alebo „Bluetooth rádio ...“ alebo „Broadcom Bluetooth ...“) - musíte otvoriť jeho vlastnosti .

Poznámka: niekedy v názve adaptéra môžete okamžite vidieť verziu Bluetooth (pozrite si obrazovku nižšie, v tomto prípade ...).

Vlastnosti adaptéra Bluetooth

Po prechode na kartu „Spresnenie“ by mal byť riadok s číslom LMP . V mojom príklade nižšie LMP 8,56425 (všeobecne si musíte pamätať iba prvú číslicu „8“).

LMP 8.x - karta Spresnenie

Ďalej si pozrite jednoduchý zoznam nižšie (každé číslo LMP má vedľa seba verziu):

  • LMP 3.x - Bluetooth 2.0 + EDR;
  • LMP 4.x - Bluetooth 2.1 + EDR;
  • LMP 5.x - Bluetooth 3.0 + HS;
  • LMP 6.x - Bluetooth 4.0;
  • LMP 7.x - Bluetooth 4.1;
  • LMP 8.x - Bluetooth 4.2;
  • LMP 9.x - Bluetooth 5.0.

Slúchadlá

Ak chcete zistiť, ktorú verziu protokolu slúchadlá podporujú - spravidla sa stačí pozrieť na ich technológiu. vlastnosti (uvedené na ich obale).

Vlastnosti bezdrôtových slúchadiel

Ak sa obal na dlhšiu dobu stratil, dávajte pozor na obal slúchadiel (často na nich nájdete ich model a názov). A keď poznáte model, nebude ťažké ich nájsť. charakteristiky (pokiaľ samozrejme nehovoríme o málo známych čínskych značkách).

Mimochodom, ak model slúchadiel nie je na puzdre uvedený, skúste otvoriť ovládací panel, kartu „Hardvér a zvuk / zvuk“ (pozri príklad nižšie).

Hardvér a zvuk - zvuk

Na karte „Prehrávanie“ zvyčajne nájdete informácie a pripojené zariadenia (vrátane modelu slúchadiel). Pozri príklad nižšie.

Model slúchadiel

*

Rozdiel medzi rôznymi verziami Bluetooth

Dôležitý bod!

Nezabudnite, že samotné zariadenie Bluetooth nefunguje, aspoň máte dve zariadenia spárované pomocou tohto protokolu, napríklad telefón a slúchadlá.

A ak váš telefón podporuje Bluetooth 4.2 a slúchadlá majú 2.1 + EDR, pripojenie bude 2.1 + (poznámka: vždy je vybratá najnižšia dostupná verzia).

Teraz o tom, aké verzie Bluetooth existujú a čo nájdete teraz ...

1) Bluetooth 1.0, 1.1, 1.2 - prvé verzie protokolu sa objavili v roku 1994. Dnes je nájdenie jedného z týchto zariadení takmer nemožné.

2) Bluetooth 2.0 + EDR  - aktualizovaná verzia protokolu z roku 2004. Oproti prvým verziám sa výrazne znížila spotreba energie a mierne sa zvýšila prevádzková rýchlosť. Stále ho nájdete v starých a lacných slúchadlách a náhlavných súpravách.

3) Bluetooth 2.1 a Bluetooth 2.1 + EDR  - novšia verzia protokolu (od roku 2007). Teraz existuje podpora NFC, spotreba energie sa zníži o 5-10 krát, párovanie zariadení sa urýchli.

4) Bluetooth 3.0 + HS  - aktualizácia od roku 2009. Rýchlosť prenosu dát sa výrazne zvýšila (až do 1 Mbps). Je pravda, že spolu s tým sa spotreba energie vážne zvýšila, takže táto verzia sa nestala tak populárnou (ako tie predchádzajúce).

5) Bluetooth 4.0  - aktualizácia od roku 2010. Znížila sa spotreba energie, objavila sa možnosť prenosu súborov, rýchlosť zostáva rovnaká - 1 Mbit / s. Adaptéry Bluetooth tejto verzie sa dajú stále nájsť v prenosných počítačoch a telefónoch. Vyšlo tiež dosť veľa headsetov.

6) Bluetooth 4.1  - eliminácia vzájomného hovoru pri práci s LTE modulmi, ktoré sú súčasťou všetkých 4G smartfónov (2013);

7) Bluetooth 4.2  - mierne sa zvýšila stabilita a rýchlosť prenosu dát, zlepšila sa ochrana, súkromie, zvýšila sa vzdialenosť, na ktorú môžu zariadenia pracovať (až 60 metrov). Najčastejšie používaný protokol sa dnes používa všade: slúchadlá, myši, prehrávače, notebooky atď.

8) Bluetooth 5.0  je nový protokol od roku 2017. Zvýšila sa rýchlosť (až 2 Mbps) a vzdialenosť, na ktorú môžu zariadenia pracovať (až 240 metrov). Nachádza sa iba v nových a drahých pomôckach: telefóny, notebooky atď.

9) Bluetooth 5.1  - vývojári sľubujú vydanie novej verzie veľmi skoro. Hlavnou novinkou je umiestnenie zariadení.

Stojí za to prenasledovať novšiu verziu Bluetooth

Všeobecne platí, že čím novšia je verzia Bluetooth, tým rýchlejšie, stabilnejšie a kvalitnejšie pripojenie, tým čistejší zvuk (ak používate bezdrôtové slúchadlá), tým menšia je spotreba energie zariadenia (čo znamená, že bude fungovať dlhšie bez dobíjania).

Nová verzia Bluetooth 5.0 (napríklad) navyše umožňuje zariadeniam pracovať na podstatne väčšej vzdialenosti. To môže byť veľmi užitočné, ak ste mimo krajiny.

Čo sa týka kvality zvuku ...

Ak hovoríme o bezdrôtových slúchadlách, potom môže mať na zvuku veľký význam nielen verzia protokolu Bluetooth, ktorú podporujú, ale aj kodek, ktorý komprimuje signál.

Záverom je: audioprehrávač neprenáša priamo zvuk Bluetooth MP3 do reproduktorov slúchadiel. Najskôr sa prehrávaná hudba komprimuje, potom sa prenáša cez protokol Bluetooth do adaptéra na slúchadlá - potom sa signál dekóduje a až potom sa privedie do reproduktorov. Samozrejme, rôzne slúchadlá a zvukové prehrávače podporujú rôzne formáty kodekov (čo ovplyvňuje kvalitu zvuku).

Jedným z najlepších kodekov poskytujúcich veľmi kvalitný zvuk je technológia  aptX . Aby ste si mohli všimnúť prácu tejto technológie, musia ju podporovať slúchadlá aj prehrávač (gadget), s ktorým ich spárujete. Podotýkam, že toto potešenie ešte nie je najlacnejšie ...

*

To je zatiaľ všetko. Veľa štastia!