Prečo sa počítač (prenosný počítač) nevypína. Nekonečné vypnutie alebo obrazovka zhasne a chladiče fungujú

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi o jednom probléme: keď vypnete prenosný počítač, najskôr dlho beží kruh (vypnutie), potom sa vypne obrazovka a samotný notebook pokračuje v práci (počujem to na chladiči, robí hluk). Čo by mohlo byť dôvodom?

Dobrý deň!

Tento problém je bežnejší na prenosných počítačoch (aspoň podľa mojich skúseností). Mimochodom, k vašim popísaným príznakom pridám, že niekedy nemusí zariadenie vôbec reagovať na stlačené tlačidlo „vypnutia“ ...

V tomto článku vysvetlím, prečo sa to deje, a čo s tým robiť ...

*

Riešenie problémov s vypnutím ...

Mimochodom , na núdzové vypnutie notebooku (alebo PC) stačí podržať tlačidlo napájania po dobu 5 - 10 sekúnd. Prístroj sa musí násilne vypnúť! Je pravda, že by sa to malo robiť iba v extrémnych prípadoch (aby sa zabránilo výskytu rôznych problémov so zavádzaním systému Windows, integritou súborov atď.).

1) Čas potrebný na dokončenie práce

Prvá vec, ktorú by som chcel začať, je povedať, že Windows po vypnutí zatvorí všetky spustené služby, programy atď. To všetko je potrebné dokončiť správne, aby pri ďalšom štarte všetko fungovalo. Ale to trvá nejaký čas: asi 20 - 30 sekúnd. A ak sa váš počítač zhruba na tento čas (možno aj trochu viac) vypne, potom je s ním všetko v poriadku!

To viedlo k skutočnosti, že mnohým sa toto očakávanie nepáči a sú presvedčení, že s počítačom niečo nie je v poriadku. Ak potrebujete počítač rýchlo vypnúť, prepnite ho do pohotovostného režimu (môžete do neho skutočne ísť za pár sekúnd!).

Mimochodom, tento čas (za 20 - 30 sekúnd) je možné v registri zmeniť, ale neodporúčam to robiť. Môže byť narušená stabilita systému ...

2) Pozeráme sa na to, aký softvér vám neumožňuje vypnúť zariadenie

Druhá vec, ktorú chcem povedať: Windows by nebol taký populárny operačný systém, keby v jeho arzenáli neboli rôzne časopisy, ktoré by monitorovali jeho stabilitu.

Pokiaľ ide o náš problém, existuje špeciál. protokol stability, ktorý zaznamenáva všetky pády, softvérové ​​problémy atď., ktoré sa vyskytnú počas prevádzky. Preto je logické obrátiť sa na neho, keď sa objaví problém.

Musíte otvoriť:  Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Centrum zabezpečenia a servisu

Potom otvorte kartu „Údržba“ a kliknite na odkaz „Zobraziť protokol stability“ . Nižšie je uvedený príklad.

Denník stability (klikateľný)

Ďalej venujte pozornosť červeným krížikom a žltým otáznikom: sú to „problémové“ dni. Kliknutím na jednu z nich, keď mi notebook zamrzne - som videl, že mraziace zariadenie bolo spojené s programom ACDSee (pozri príklad nižšie) ...

Práca s protokolom stability (klikateľné)

Potom na vyriešenie problému stačí tento program aktualizovať, nahradiť ho inou verziou, odinštalovať atď.

3) Zaoberáme sa nastavením napájania. Venujte pozornosť vybaveniu

Veľmi častým dôvodom, prečo sa počítač nevypne, je spustená funkcia úspory energie (radiče USB). A bolo by žiaduce túto funkciu deaktivovať (pre používateľov prenosných počítačov: batéria sa vybije o niečo rýchlejšie, ale tentokrát je to veľmi nepodstatné a je nepravdepodobné, že by ste si ju všimli ...) .

Čo robiť:

 • otvorte správcu zariadení (urobíte to stlačením kombinácie Win + Pause , v ľavom menu kliknite na odkaz na spustenie tohto manažéra);
 • potom musíte otvoriť kartu „USB radiče“ a prejsť na vlastnosti koreňového rozbočovača USB (poznámka: môže mať trochu iný názov, napríklad „Generic USB Hub“);

  Root Hub USB

 • potom otvorte kartu „Správa napájania“ a zrušte začiarknutie možnosti úspory energie, ako je to znázornené na snímke obrazovky nižšie. Uložte nastavenia.

  Správa napájania

 • Ak máte niekoľko z týchto rozbočovačov, postupujte podľa rovnakého postupu pre každý z nich.

Okrem toho by som chcel upriamiť pozornosť na ďalší bod: problém s vypnutím môže súvisieť s hardvérovým problémom. Napríklad, ak ste do počítača nedávno nainštalovali alebo pripojili nové zariadenie, môže sa vyskytnúť problém s ním. Skúste všetko nepotrebné odpojiť od PC a prácu ešte raz skontrolujte.

Mimochodom, v rovnakom správcovi zariadení skontrolujte, či neexistujú žlté výkričníky. Venujte pozornosť karte „Ďalšie zariadenia“ - nájdete v nej tie zariadenia, pre ktoré neexistujú ovládače. Skúste také zariadenia na chvíľu vypnúť (pozri obrazovku nižšie).

Zakážte zariadenie, pre ktoré neexistuje žiadny ovládač

4) Konfigurácia spustenia systému Windows a metóda „výnimky“ ...

V priebehu času akýkoľvek systém nahromadí množstvo najrôznejších programov, služieb, z ktorých si niektoré môžu navzájom odporovať. Ak chcete nájsť "vinníka", a skutočne ako test, odporúčam pokúsiť sa zakázať všetky nepotrebné veci, ktoré nesúvisia so systémom Microsoft.

Ako to spraviť:

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R - malo by sa zobraziť okno "Spustiť";
 2. zadajte  príkaz msconfig a kliknite na OK;
 3. Malo by sa otvoriť okno Konfigurácia systému. Na karte „Všeobecné“ posuňte posúvač do režimu selektívneho spustenia a zrušte začiarknutie položiek pri spustení (pozri obrazovku nižšie);

  konfigurácia systému

 4. potom otvorte kartu „služby“: začiarknite políčko „Nezobrazovať služby spoločnosti Microsoft“ a potom kliknite na tlačidlo „Zakázať všetko“. Uložte nastavenia a reštartujte počítač. Skontrolujte, ako sa to začalo odpojovať.

  Zakážte všetky služby, ktoré nepochádzajú od spoločnosti Microsoft

Ak po vypnutí všetkých „nadbytočných“ systém začne pracovať normálne pre vás, dôvod jednoznačne súvisí s niektorým softvérom. Pri spustení môžete postupne povoliť niekoľko služieb a zistiť, ako sa zariadenie správa.

5) Prejdite špeciálnym systémom. anti-malware nástroje

Nemôžem si pomôcť a v tomto článku nespomeniem vírusy, adware a malware. Po infekcii sa systém začne správať veľmi nestabilne:

 • rôzne bannery sa zobrazujú na celej obrazovke;
 • prehliadač sám otvára karty (niekedy sa spustí);
 • môžu sa vyskytnúť problémy s vypnutím systému a s reštartom;
 • populárne stránky sa môžu prestať otvárať (dokonca sa stáva, že sú blokované všetky stránky obľúbených antivírusov ...).

Klasický antivírus navyše často nie je schopný nič robiť (iba nedávno niektoré produkty začali proti takémuto škodlivému softvéru bojovať).

Preto dôrazne odporúčam skontrolovať počítač pomocou troch nástrojov:  AdwCleaner, Malwarebytes Anti-Malware, AVZ . Všetky z nich sú uvedené v jednom z mojich predchádzajúcich článkov. Nižšie uvádzam odkaz na ňu.

Ako odstrániť vírusy z počítača, ak ich antivírus nevidí - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

PS

I.

Mimochodom, venujte pozornosť niektorým programom, ktoré môžu blokovať vypnutie vášho počítača.

Napríklad taký populárny program ako uTorrent môže zabrániť vypnutiu počítača (aj keď sa to nestáva veľmi často, ale stále ...). Stačí otvoriť okno možností v uTorrent a zistiť, či existuje niečo ako vypnutie počítača po dokončení všetkých sťahovaní? Príklad je uvedený nižšie ...

uTorrent - vypnutie počítača po dokončení sťahovania

II.

Ak váš systém predtým pracoval v normálnom režime, mali by ste sa ho pokúsiť vrátiť späť? Väčšina verzií systému Windows vytvára automatické kontrolné body na obnovenie systému v prípade neúspešných aktualizácií, pri inštalácii nového systémového softvéru, ovládačov atď.

Tento článok vám povie, ako na to: //ocomp.info/vosstanovlenie-windows-10.html

*

Ak poznáte ďalšie riešenia problému (poznámka: s dokončením práce) - doplňte (vopred ďakujem).

To je všetko, veľa šťastia!