3 spôsoby, ako previesť MBR na GPT a naopak bez straty údajov

Dobrý deň všetkým!

Niekedy sa stáva, že pri pokuse o inštaláciu systému Windows do vášho počítača sa môže zobraziť chyba typu: „Systém Windows nie je možné nainštalovať na tento disk, pretože disk používa tabuľku oddielov MBR. V systémoch EFI Windows môžete inštalovať iba Disk GPT " . Alebo je možné, že váš systém jednoducho nevidí disk, ktorý je väčší ako 2 TB.

V týchto prípadoch musíte tento problém prekonvertovať z tabuľky oddielov MBR na GPT. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi a spôsobmi, v tomto článku zvážim, ako sa to dá urobiť bez straty údajov (pozri metódu 1 a 2)!

Ako poznámka na okraj!

Rozdiel medzi MBR a GPT. MBR podporuje oddiely do 2 TB. Ak je váš disk povedzme 4 TB (čo už nie je vzácnosť), potom pri použití MBR - 2 TB na takomto disku bude uvedený ako nepridelená oblasť (a nebude sa používať).

Okrem toho majú moderné počítače aktualizovanú verziu systému BIOS - UEFI, ktorá podporuje štandard GPT. Jednoducho nemôžete nainštalovať ani Windows (mimochodom, inštalačné flash disky pre tento štandard je tiež potrebné písať trochu iným spôsobom - //ocomp.info/zagruzochnuyu-uefi-gpt-fleshku.html).

*

Ako previesť MBR na GPT

Metóda číslo 1: krok za krokom v AOMEI Partition Assistant Standard Edition

AOMEI Partition Assistant Standard Edition

Oficiálna webová stránka: //www.aomeitech.com/aomei-partition-assistant.html

Vynikajúci a bezplatný program na prácu s pevnými diskami. Umožňuje doslova za 2 až 3 kliknutia zmeniť súborový systém, veľkosť oddielov, klon atď. Mnoho operácií sa navyše vykonáva bez straty informácií (čo v nástrojoch zabudovaných do systému Windows tak chýba).

Aktualizácia (od 10.11.18): možnosť prevodu MBR na GPT v 7. verzii programu sa stala platenou (v 6. 6. verzii bola zadarmo a práve na ňu som sa pri písaní článku opieral).

Sťahovanie a inštaláciu programu neuvažujem - je to štandardné. Po spustení môžete v hlavnom okne programu okamžite zistiť, ktoré z dostupných diskov sú v systéme v GPT a ktoré v MBR (pozri snímku obrazovky nižšie).

Hlavné okno AOMEI Partition Assistant Standard Edition 6.6

Ako ste si všimli, „Disk 3“ mám MBR a konvertujem na GPT.

Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na samotný disk (na ktorom je priamo uvedený text „Disk 3“, pozrite si snímku obrazovky nižšie) a v zobrazenej ponuke zvoliť možnosť „Prevod na disk GPT“.

Konvertovať na disk GPT

Ďalej sa objaví okno so žiadosťou o potvrdenie - kliknite na OK.

Som si istý!

Potom v ľavom rohu obrazovky musíte potvrdiť všetky príkazy, ktoré sme dali programu v aktuálnej relácii: stlačte tlačidlo „Použiť“.

Aplikovať zmeny

Aktuálna operácia bude vyžadovať reštart. Preto si najskôr uložte všetky svoje otvorené dokumenty a potom kliknite na tlačidlo „Prejsť“ v okne programu (pozri príklad nižšie).

Súhlasíme s reštartom

Posledný dotyk: súhlaste s reštartom ...

Reštartuj teraz

Po reštarte zariadenia sa namiesto načítania systému Windows spustí špeciálny program pomôcka na konverziu (pozri príklad nižšie). Počas niekoľkých sekúnd bol môj 1TB disk prevedený na GPT (opäť bez straty dát).

Po reštartovaní počítača - môj disk bol behom niekoľkých sekúnd prevedený na GPT

To je vlastne všetko.

Doplnenie!

Ak chcete previesť systémový disk (tj. Disk, na ktorom máte nainštalovaný Windows a z ktorého ste práve zavedený), zlyháte. V tomto prípade existujú dve možnosti:

1) vyberte disk z počítača / notebooku, pripojte ho k inému zariadeniu a vykonajte operáciu konverzie;

2) vytvorte bootovateľnú jednotku USB flash (možno ju vykonať v rovnakom štandarde AOMEI Partition Assistant Standard) a z nej už zavedenú operáciu.

Vytvorte bootovateľný CD Master

Metóda číslo 2: použitie nástroja MiniTool Partition Wizard

Sprievodca oblasťami MiniTool

Webové stránky: //www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

Multifunkčný program na prácu s pevnými diskami. Umožňuje vám rozdeliť, formátovať a zmeniť veľkosť diskových oddielov. Bezplatná verzia programu podporuje prevod z MBR na GPT (čo potrebujeme).

Možno jednou z významných nevýhod pre väčšinu bude nedostatok ruského jazyka.

Poznámka: snímky obrazovky v článku sú vytvorené z verzie 10.3.

Po spustení programu sa zobrazí zoznam všetkých diskov pripojených k systému (HDD, SSD, USB flash disky atď.). Upozorňujeme, že vedľa názvu disku je uvedená jeho tabuľka oddielov (MBR, GPT).

Prevod z jedného do druhého: stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na požadovaný disk a z ponuky zvoliť „Convert MBR Disk to GPT Disk“ (príklad na snímke obrazovky nižšie).

Sprievodca oblasťami MiniTool

Ďalej musíte súhlasiť s vykonaním operácie, ktorú ste zadali. Za týmto účelom kliknite v hornom menu Sprievodcu oblasťami MiniTool na začiarkavacie políčko „Použiť“.

Podať žiadosť (súhlasiť)

Potom vyskočí ďalšie varovanie, po potvrdení operácie sa disk prevedie. Ak prevádzate nesystémový disk (t. J. Nie ten, na ktorom máte nainštalovaný Windows), operácia trvá 1 - 2 minúty. (pozri snímku obrazovky nižšie).

Disk bol prevedený na GPT

Metóda číslo 3. Príkazový riadok alebo Správa diskov

Dôležité!  Táto metóda odstráni všetky vaše údaje na disku!

Ak sa pri inštalácii systému Windows vyskytne chyba „V systémoch EFI možno systém Windows nainštalovať iba na disk GPT“ : potom na otvorenie príkazového riadku stlačte kombináciu klávesov Shift + F10 .

V ostatných prípadoch spustíte príkazový riadok tak, že otvoríte správcu úloh (skratka Ctrl + Shift + Esc) , kliknete na „súbor / nová úloha“ a zadáte príkaz CMD (začiarknite políčko, že úlohu musí vykonať správca!) .

Ďalej:

 1. zadajte príkaz  diskpart a stlačte kláves Enter;

  diskpart

 2. zadajte disk so zoznamom príkazov a stlačte kláves Enter. Uvidíme teda zoznam diskov v systéme. Upozorňujeme, že oproti každému disku je jeho číslo, napríklad „Disk 0“ (pre ďalšiu operáciu bude potrebné číslo „0“).

  zoznam disku

 3. zadajte príkaz  select disk 0 (napríklad!). Upozorňujeme, že namiesto „0“ - musíte vložiť číslo disku zo zoznamu, ktorý sme volali predchádzajúcim príkazom;

  vyberte disk N

 4. zadajte príkaz  clean a stlačte kláves Enter (všetky údaje a oddiely na disku budú odstránené!);

  čistý

 5. zadajte  príkaz convert gpt  a stlačte kláves Enter. Disk bude prevedený do formátu GPT (pre prevod do MBR zadajte príkaz  convert mbr ).

  Konvertovať

Windows má tiež ďalší dobrý nástroj na prácu s diskami. Volá sa len tak - správa diskov .

Na jeho otvorenie potrebujete:

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R ;
 2. zadajte príkaz  diskmgmt.msc a stlačte kláves Enter.

diskmgmt.msc - spustiť správu disku

Ak chcete zistiť, aké rozdelenie disku je na disku (MBR alebo GPT), kliknite pravým tlačidlom myši na disk (na mieste, kde je napísané „Disk 0“, „Disk 1“ atď., Pozrite si príklad nižšie) a otvorte vlastnosti .

Vlastnosti disku

Ďalej na karte „Zväzky“ bude označený štýl sekcie:

 • „Tabuľka oddielov s identifikátorom GUID ...“ je GPT;
 • značka MBR bude označená priamo.

Tabuľka GUID

Ak chcete previesť MBR na GPT - musíte najskôr úplne vymazať všetky diskové oddiely na disku (dôležité! Pri mazaní diskových oddielov stratíte všetky dáta na disku!) . Ak sekcie nebudú odstránené, potom bude tlačidlo „Previesť na GPT“ jednoducho neaktívne (ako na obrázku nižšie).

Prevod na disk GPT (aby bola funkcia aktívna, musíte vymazať všetky diskové oddiely na disku!)

Ako odstrániť zväzok na disku (odstrániť oddiel)

*

To je pre mňa dnes všetko.

Veľa štastia!