Notebook a počítač sú pripojené k smerovaču Wi-Fi: ako medzi nimi prenášať súbory, vytvárať verejný priečinok alebo disk

Otázka používateľa

Ahoj.

Mám doma nainštalovaný smerovač Wi-Fi: nemocničná stanica je k nemu pripojená káblom (poznámka: PC). 2 notebooky sú pripojené k smerovaču pomocou Wi-Fi. Ako môžem vytvoriť zdieľaný priečinok na notebooku (alebo PC), aby som cez neho mohol prenášať súbory z jedného zariadenia do druhého? Nespúšťať s flash diskom ...

PS Windows 10 je nainštalovaný na všetkých zariadeniach (neustále aktualizovaný).

Alexey M.

Dobrý deň!

Všeobecne povedané, úloha nie je náročná: stačí stráviť raz 5-10 minút. čas všetko zariadiť. Ďalej v článku uvediem niekoľko krokov, podľa ktorých budete riešiť podobnú úlohu.

Poznámka: Samozrejme, všetky vaše zariadenia pripojené k smerovaču musia byť zapnuté počas inštalácie aj počas prenosu (výmeny) súborov!

*

Vytváranie zdieľaných priečinkov v lokálnej sieti na prácu so súbormi

KROK 1: nastavte názov počítača a pracovnú skupinu

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je otvoriť priečinok „Tento počítač / Tento počítač“, pravým tlačidlom myši kliknúť na ľubovoľné voľné miesto a v zobrazenej ponuke zvoliť vlastnosti .

Vo Windows 10 otvorte „Tento počítač“: stačí otvoriť Prieskumník (kombinácia tlačidiel Win + E) a v ponuke vľavo zvoliť „Tento počítač“ (pozri snímku obrazovky nižšie).

Vlastnosti (tento počítač)

Mimochodom, aby ste okamžite otvorili vlastnosti počítača (ako na obrázku nižšie) - stačí stlačiť kombináciu klávesov Win + Pause .

Názov počítača a pracovná skupina (klikateľné)

Venujte pozornosť názvu počítača a pracovnej skupine :

 • názov počítača musí byť jedinečný na každom počítači PC alebo notebooku pripojenom k ​​lokálnej sieti (k smerovaču). Ak sa názvy niektorých počítačov zhodujú - premenujte!
 • pracovná skupina by na druhej strane mala byť rovnaká vo všetkých počítačoch.

Zmena názvu počítača alebo pracovnej skupiny: stačí kliknúť na tlačidlo „Zmeniť parametre“ vo vlastnostiach počítača (nachádza sa napravo od týchto hodnôt).

Zmeniť pracovnú skupinu

Potom by sa malo otvoriť okno „Vlastnosti systému“ : zostáva kliknúť na tlačidlo „Zmeniť“ (pozri obrazovku nižšie) a zadať požadované údaje.

Vlastnosti PC

Upozorňujeme, že po nastavení týchto parametrov a uložení nastavení musí byť počítač / laptop reštartovaný! V opačnom prípade nebudú zmeny vykonané v nastaveniach zohľadnené a akceptované.

KROK 2: Povolenie prístupu k zdieľaným priečinkom / tlačiarňam

V nových verziách systému Windows sú „zvýšené“ bezpečnostné opatrenia predvolene povolené (a preto nie je také ľahké vytvoriť a vytvoriť priečinok, ku ktorému majú prístup iné počítače v lokálnej sieti).

Ak chcete túto ochranu deaktivovať, musíte postupovať podľa niekoľkých krokov. Ďalej ich ukážem na príklade (relevantné pre Windows 7, 8, 10).

 1. najskôr musíte prejsť do ovládacieho panela systému Windows a otvoriť Centrum kontroly siete (úplná adresa: Ovládací panel \ Sieť a internet \ Centrum sietí a zdieľania) ;
 2. v ponuke vľavo budete musieť nasledovať odkaz: „Zmeniť pokročilé nastavenia zdieľania“ ;

  Zmeniť pridať. možnosti zdieľania (klikateľné)

 3. potom budete mať (s najväčšou pravdepodobnosťou) tri profily: „súkromný“, „hosť“, „všetky siete“. Budete musieť ísť do každého z nich a posunúť pár jazdcov ...

  Súkromné, hosťovské, všetky siete

 4. pre „súkromný“ profil musíte povoliť zisťovanie v sieti a zdieľanie súborov a tlačiarní (pozri snímku obrazovky nižšie);

  Súkromné ​​(klikateľné)

 5. pre profil „Hosť“ musíte povoliť aj zisťovanie v sieti a zdieľanie súborov a tlačiarní;

  Kniha návštev (klikateľná)

 6. pre profil „Všetky siete“ musíte povoliť všeobecný prístup používateľom siete a vypnúť ochranu heslom (pozri príklad, na ktorý sa dá kliknúť).

  Všetky siete (klikateľné)

Dôležité!

Takéto nastavenia zdieľania musia byť nastavené na každom počítači alebo notebooku, pre ktorý plánujete pracovať v lokálnej sieti (t. J. Zdieľať priečinky, súbory atď.)

Upozorňujeme, že po nastavení týchto parametrov môžete začať zdieľať svoje priečinky a súbory s ostatnými používateľmi. Ako na to - pozri ďalší KROK.

KROK 3: „zdieľajte“ priečinok (sprístupnite ho lokálnej sieti)

Môžete samozrejme použiť zdieľané priečinky poskytované systémom Windows, čo však nie je vždy pohodlné. Tesne nižšie preto ukážem, ako môžete otvoriť ktorýkoľvek zo priečinkov (alebo dokonca celý disk) na čítanie (alebo na čítanie a zápis) miestnych používateľov.

Takže ...

Vezmeme akýkoľvek priečinok na ľubovoľnom disku a otvoríme jeho vlastnosti (ak niekto nevie ako: otvorte prieskumník, nájdite / vytvorte požadovaný priečinok, kliknite naň pravým tlačidlom myši a v zobrazenej ponuke vyberte možnosť „Vlastnosti“) . Ďalej na karte „Prístup“ kliknite na tlačidlo „Zdieľať“ (pozri príklad nižšie).

Vlastnosti priečinka: Zdieľanie

Potom pridajte (tlačidlo „Pridať“) skupinu používateľov „Všetci“ a nastavte pre ňu oprávnenie „Čítať a písať“ (to znamená, že v tomto priečinku môžu všetci používatelia prezerať, upravovať a mazať súbory).

Poznámka! Ak namiesto možnosti „Čítanie a zápis“ nastavíte iba možnosť „Čítanie“ - potom budú používatelia lokálnej siete môcť prezerať súbory iba v tomto priečinku. Vyberte najlepšiu možnosť pre každý zo zdieľaných priečinkov.

Pridajte oprávnenie na čítanie a úpravu súborov v tomto priečinku pre VŠETKÝCH používateľov lokálnej siete

Po kliknutí na tlačidlo „Zdieľať“ sa tento priečinok (a všetky súbory v ňom) stane verejne prístupným pre všetkých používateľov vašej miestnej siete (tj pre všetky zariadenia, ktoré sú pripojené k vášmu smerovaču Wi-Fi).

Krok 4: kopírovanie / sťahovanie súborov zo zdieľaného priečinka

Mnoho používateľov po vykonaní všetkých predchádzajúcich krokov nedokáže vždy nájsť zdieľaný sieťový priečinok. Pravda je, že po vykonaní všetkých nastavení nie je nikde žiadny odkaz alebo ikona, ktorá by ich otvorila (aspoň nie na nijakom viditeľnom mieste). Windows „zdanlivo“ budú fungovať rovnako ...

Ak chcete zobraziť všetky zdieľané priečinky, otvorte bežný prieskumník (kombinácia Win + E ) a potom kliknite na ikonu „Sieť“ v ľavom menu : malo by sa otvoriť okno, v ktorom sa zobrazia všetky počítače v miestnej sieti. Otvorenie jedného z nich - uvidíte všetky priečinky, ktoré zdieľa (môžete prejsť do ktoréhokoľvek z nich a zobraziť / upraviť súbory).

V príklade nižšie sú zdieľané 2 priečinky: „USERS“ a „New folder“

Prieskumník - prechádzajte zdieľaný priečinok

Ak sa počítače vašej lokálnej siete náhle na karte „Sieť“ nezobrazia, skontrolujte:

 • či sú všetky povolené a či je Windows načítaný vo všetkých (či sa práve aktualizuje);
 • či sú všetky pripojené k sieti (či ikona siete svieti na všetkých);
 • pokúste sa aktualizovať zoznam počítačov na karte „Sieť“ (na tento účel kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto a v zobrazenej ponuke vyberte možnosť „Aktualizovať“, pozri príklad nižšie) .

Obnoviť

Čo sa týka priameho čítania / kopírovania, prebieha štandardným spôsobom: akoby to bol jednoduchý priečinok na disku.

Príklad kopírovania súboru je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

Kopíruje sa obrazový súbor

KROK 5: Ako pridať sieťový priečinok do priečinka „Tento počítač“

Súhlaste s tým, že často nie je veľmi vhodné neustále hľadať potrebný sieťový priečinok (disk) niekde v prieskumníkovi. Navyše, ak máte niekoľko takýchto „obľúbených“ priečinkov, o to viac, ak tento počítač budú používať aj ľudia, ktorí sa v tom všetkom nevyznajú.

V tomto prípade sa pre pohodlie odporúča pridať do priečinka „Tento počítač / Tento počítač“ potrebné priečinky, ktoré môžu používať takmer všetci používatelia počítačov.

Ako to spraviť:

 1. najskôr otvorte prieskumník, prejdite do sekcie „Sieť“ a nájdite požadovaný sieťový priečinok;
 2. potom na ňu kliknite pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť „Mapovať sieťovú jednotku“ (pozri obrazovku nižšie).

  Mapovanie sieťovej jednotky

 3. potom budete musieť určiť písmeno jednotky a kliknúť na tlačidlo "Dokončiť" (pozri príklad nižšie).

  Vyberte písmeno jednotky a súhlaste

 4. Teraz bude vybraný adresár (disk) viditeľný zakaždým, keď zadáte „Tento počítač“ (pozri príklad nižšie). V skutočnosti je v tejto podobe tento priečinok ľahko a pohodlne použiteľný pre všetkých používateľov počítača ...

  Tento počítač, prezeranie sieťovej jednotky

*

PS

Mimochodom, ak potrebujete preniesť veľké množstvo informácií nie cez LAN, ale cez internet (medzi počítačmi nachádzajúcimi sa v rôznych mestách / krajinách), postupujte podľa odporúčaní z tohto článku: //ocomp.info/kak-peredat -fayl- po-internet.html

*

To je všetko, na doplnenie - Merci vopred!