10 bezplatných programov na obnovenie odstránených údajov: súbory, dokumenty, fotografie

Ahoj!

Takmer každý užívateľ počítača sa aspoň raz chytil za hlavu a ľutoval, že z disku vymazal potrebný súbor alebo dokument (dobre, alebo svojím konaním omylom naformátoval napríklad médium). Ale v mnohých prípadoch je možné informácie čiastočne alebo dokonca úplne obnoviť - hlavnou vecou je urobiť všetko takpovediac dobre, bez rozruchu a unáhleného výsledku!

Obnova dát vyžaduje špeciálne pomocné programy a programy. Teraz ich je veľa a väčšina z nich je dosť drahá (navyše po zaplatení softvéru nie je známe, či sa to ospravedlní, či môže pomôcť pri obnove údajov).

Preto v tomto článku predstavím najlepšie bezplatné programy, ktoré vám pomôžu skenovať disk a nájsť súbory, ktoré je možné obnoviť (aj po ich odstránení z koša alebo po naformátovaní disku).

*

? Pre porovnanie: pravdepodobne ste si všimli, že kopírovanie súboru trvá dlho - a vymaže ho za pár sekúnd! Faktom je, že po odstránení súboru a vyprázdnení koša fyzicky nezmizne z disku nikde.

Ide len o to, že súborový systém vylučuje určité časti disku - má za to, že teraz na nich nie je odstránený súbor, sú bezplatné a je možné do nich zapisovať akékoľvek ďalšie informácie.

Čím menej teda s diskom po odstránení súboru pracovali, tým vyššia je pravdepodobnosť obnovenia informácií z neho (keďže pravdepodobnosť, že sa niečo zapíše do rovnakých častí disku, je minimálna!).

*

? Niekoľko dôležitých pravidiel:

 1. akonáhle spozorujete stratu súboru, skúste tento disk / flash disk nepoužívať. Je lepšie ho od PC úplne odpojiť (o to viac, že ​​nesúhlasíte s jeho formátovaním, opravou chýb atď., Čo Windows odporučí).
 2. neobnovujte údaje na rovnakom médiu, ktoré ste skenovali: t.j. ak sa pokúšate obnoviť fotografie z jednotky flash - obnovte ich na disk!

  Faktom je, že kopírovanie nových informácií na médium, z ktorého obnovujete súbory, môže prepísať zvyšky informácií, ktoré obnovujete (napísal som to chaoticky, ale myslím si, že význam je jasný ?).

 3. ak jeden z programov nedokázal nič nájsť a obnoviť - nezúfajte, skúste iný (3-4 sú lepšie)!

*

10 najlepších softvérov na obnovu súborov

R.Saver

Stránka pre vývojárov: //rlab.ru/tools/rsaver.html

? Pomoc! Pokyny na obnovenie súborov pomocou programu R.Saver

R.Saver - hlavné okno programu

Veľmi jednoduchý program na obnovu súborov z rôznych médií (pevné disky, flash disky, externé disky atď.). Podporuje širokú škálu súborových systémov: NTFS, FAT a ExFAT.

Je založený na algoritmoch profesionálnych verzií UFS Explorer. Mimochodom, R.saver je zadarmo iba na nekomerčné použitie v nasledujúcich krajinách: Ukrajina, Rusko, Bielorusko (a niekoľko ďalších).

Hlavné výhody:

 1. schopnosť obnoviť dáta po: formátovaní, zlyhaní systému súborov, vymazaní;
 2. profesionálne algoritmy na skenovanie a obnovu súborov;
 3. dobrá komunita a podpora na oficiálnych webových stránkach (otázka položená včas - niekedy to stojí veľa!);
 4. existuje podpora pre automatické zostavenie poľa RAID (za predpokladu, že sú pripojené všetky zariadenia);
 5. podpora rôznych súborových systémov rôznych OS: ExFAT, FAT / FAT32, NTFS, Ext2, Ext3, Ext4, ReiserFS, JFS, XFS, UFS / UFS2, Adaptec UFS, Open ZFS atď.
 6. jednoduché a užívateľsky prívetivé rozhranie v štýle minimalizmu;
 7. Podpora ruského jazyka.

*

Recuva

Oficiálna webová stránka: //www.piriform.com/recuva

? Pomoc! Ako pracovať s Recuvou - pokyny krok za krokom

Nájdite odstránené obrázky na disku - Recuva

Toto je pravdepodobne jeden z najlepších bezplatných nástrojov na obnovu súborov! Napriek svojej relatívne malej veľkosti je nástroj veľmi efektívny pri obnove dát, ktoré boli omylom vymazané z pevného disku alebo flash disku.

Program je navrhnutý tak, aby ho mohli používať začínajúci používatelia, takže jeho použitie je veľmi jednoduché a jednoduché - vo svojom arzenáli má sprievodcu krok za krokom, ktorý vám pomôže vykonať všetky potrebné nastavenia.

Algoritmus práce s programom je dosť jednoduchý: po zadaní parametrov a výbere disku ho naskenuje a poskytne vám všetky súbory, ktoré je možné obnoviť. Mimochodom, ak hovoríme o obrázkoch alebo fotografiách, potom sa dajú všeobecne zobraziť pred obnovením (príklad na snímke obrazovky vyššie).

Bude tiež možné zistiť názov súboru, kde bol predtým uložený, jeho aktuálny stav (program označuje súbory rôznymi farbami: zelená - vynikajúca (vysoká pravdepodobnosť normálneho zotavenia), žltá - stredná, červená - zlá ( zotavenie je nepravdepodobné)).

Všetko, čo musíte urobiť, je označiť začiarkavacie políčka, ktoré potrebujete, a začať s obnovou.

Hlavné výhody:

 1. pre netrénovaných používateľov existuje podrobný sprievodca;
 2. 2 režimy skenovania disku (jednoduché a pokročilé. Pokročilé trvá dlhšie, ale umožňuje nájsť viac odstránených súborov);
 3. obnova nielen náhodne zmazaných údajov, ale aj schopnosť pracovať po neúspešnom formátovaní disku, vyhľadávať neuložené dokumenty, správy z poštovej schránky a oveľa viac;
 4. pohodlné triedenie súborov (názov, cesta, veľkosť, stav atď.);
 5. schopnosť natrvalo mazať súbory;
 6. nástroj je zadarmo a podporuje ruštinu;
 7. kompatibilný so všetkými verziami Windows: XP / Vista / 7/8/10.

*

Glary undelete

Oficiálna webová stránka: //www.glarysoft.com/

Glary Undelete - proces skenovania disku

Tento nástroj je súčasťou softvérového balíka Glary Soft (čo by nebolo nadbytočné mať na PC pre každého používateľa - koniec koncov, všetko, čo potrebujete, je tu: optimalizácia a doladenie systému Windows, práca s diskami, súbormi, registrom a oveľa viac).

Pokiaľ ide o samotnú Glary Undelete  , jedná sa o bezplatný a celkom kvalitný nástroj na obnovenie vymazaných informácií. Obslužný program podporuje všetky najobľúbenejšie súborové systémy: FAT, NTFS, NTFS + EFS. Umožňuje vám obnovenie vrátane komprimovaných a šifrovaných súborov v systéme súborov NTFS.

K dispozícii sú filtre podľa názvu, dátumu, veľkosti, možností obnovy (je to veľmi výhodné, keď ste na disku našli tisíce súborov a stačí zvoliť iba niečo konkrétne).

Rozhranie je veľmi jednoduché: vľavo sa zobrazujú jednotky, priečinky atď., Vpravo súbory. V hornej časti programu: filtre a vyhľadávací panel. Podporované sú všetky moderné systémy Windows 7/8/10.

*

Disk Drill (Pandora Recovery)

Stránka: //www.cleverfiles.com/ru/disk-drill-windows.html

Obnova Pandora - //www.pandorarecovery.com/ (teraz Disk Drill)

Poznámka: bezplatná obnova dát až do 500 MB!

Disk Drill - hlavné okno programu

Disk Drill je freewarový program na obnovenie odstránených súborov (podporuje obnovu obrázkov, fotografií, dokumentov, hudby atď.). Program môže pracovať s takmer akýmkoľvek médiom: pamäťové karty, flash disky, pevné disky, externé disky, iPod atď.

Aplikácia dokáže obnoviť dáta nielen po ich odstránení z koša, ale aj po naformátovaní disku, zmene oddielov, vírusovej infekcii alebo zlyhaní systému súborov.

Hlavné výhody:

 1. 2 typy skenovania: rýchle a hlboké;
 2. jedinečné algoritmy obnovy údajov;
 3. schopnosť povoliť algoritmus ochrany údajov (odstránené údaje môžete obnoviť niekoľkými kliknutiami myšou);
 4. môžete obnoviť stratené súbory na systémových diskoch a externých zariadeniach, pamäťových kartách, USB flash diskoch, notebookoch a iných zariadeniach;
 5. podpora viacerých súborových systémov: NTFS, FAT32, EXT, HFS + atď .;
 6. jednoduché intuitívne rozhranie vyrobené v minimalistickom štýle;
 7. program podporuje Windows XP, Vista, 7, 8, 10 (32/64 bitov).

*

Transcend RecoveRx

Oficiálna webová stránka: //ru.transcend-info.com/Support/Software-4/

Transcend RecoveRx - hlavné okno

Praktický a veľmi pohodlný program na obnovenie všetkých dokumentov a súborov po náhodnom odstránení (vrátane po naformátovaní pevného disku). Transcend RecoveRx môže pracovať s rôznymi typmi pamäťových zariadení a rôznymi súborovými systémami (HDD, SSD, USB kľúč, pamäťová karta atď.).

Rozhranie je možné osobitne poznamenať: všetko sa deje jednoducho, dôsledne, neexistujú žiadne ťažko nastaviteľné parametre. K dispozícii je sprievodca krok za krokom, ktorý pomôže obnoviť údaje aj u úplne neskúseného používateľa.

Hlavné výhody:

 1. pomerne výkonný algoritmus na skenovanie a obnovu zmazaných súborov;
 2. zamerané na začínajúcich používateľov: existuje podrobný sprievodca obnovou;
 3. je tu funkcia ochrany dát SD a CompactFlash kariet;
 4. môžete vyhľadávať súbory podľa konkrétneho typu: fotografie, dokumenty, zvukové a video súbory;
 5. sú podporované všetky hlavné typy úložiska: pamäťové karty, MP3 prehrávače, USB kľúče, pevné disky (HDD) a SSD disky;
 6. funguje vo všetkých moderných verziách systému Windows.

*

MiniTool Power Data Recovery

Stránka vývojárov: //www.powerdatarecovery.com/power-data-recovery.html

Poznámka: bezplatná verzia programu má limit (1024 MB) na ukladanie obnovených informácií.

MiniTool Power Data Recovery - hlavné okno

Power Data Recovery je veľmi výkonný a efektívny program schopný obnoviť informácie z diskov aj v tých najhorších prípadoch (keď to iné nástroje „odmietnu“ urobiť).

Medzi také prípady patria: vírusové útoky, formátovanie médií, použitie programu FDISK, poškodenie bootovacieho sektoru MBR, problémy s vytváraním diskových oddielov (a s nimi pracovať), nesprávne vypnutie PC (napríklad pri prepätí) atď.

Hlavné výhody:

 1. veľmi výkonné algoritmy umožňujú obnoviť súbory, keď sú iné nástroje bezmocné;
 2. pohodlné zobrazenie zoznamu obnovených súborov;
 3. podpora všetkých populárnych súborových systémov: FAT 12/16/32, NTFS (vrátane NTFS5) atď .;
 4. podpora polí RAID;
 5. je tu virtuálny asistent (pre začínajúcich používateľov);
 6. podpora rôznych typov diskov: HDD disky, SSD disky, pamäťové karty, flash disky atď .;
 7. pracuje so všetkými populárnymi operačnými systémami Windows: 7/8/10.

Z nedostatkov by som vyzdvihol to najdôležitejšie - neexistuje žiadna oficiálna podpora pre ruský jazyk (dúfam, že iba zatiaľ ?).

*

Obnova súborov PC INSPECTOR

Stránka vývojárov: //www.pcinspector.de/

PC INSPECTOR Obnova súborov - hlavné okno

PC INSPECTOR File Recovery je bezplatný program určený na obnovu odstránených informácií.

Program podporuje súborové systémy Windows: FAT 12/16/32 a NTFS. Pevný disk je viditeľný aj v prípadoch, keď bol bootovací sektor, alokačná tabuľka súborov poškodená alebo vymazaná.

Je možné vyhľadať konkrétny formát súboru (podporované sú všetky najobľúbenejšie programy, zoznam je uvedený nižšie).

Kľúčové vlastnosti:

 1. dobrý vyhľadávací algoritmus pre vymazané informácie;
 2. môže obnoviť súbory s pôvodným dátumom vytvorenia / kopírovania;
 3. je možné pracovať so sieťovými jednotkami;
 4. podpora súborových systémov: FAT 12/16/32 a NTFS;
 5. jednoduché a výstižné rozhranie;
 6. Podporuje mnoho formátov súborov: ARJ, AVI, BMP, CDR, DOC, DXF, DBF, XLS, EXE, GIF, HLP, HTML, HTM, JPG, LZH, MID, MOV, MP3, PDF, PNG, RTF, TAR, TIF , WAV a ZIP;
 7. funguje vo Windows XP / 7/8/10.

*

Múdre obnovenie dát

Oficiálna webová stránka: //www.wisecleaner.com/wise-data-recovery.html

Múdre obnovenie dát - okno Scan: Nájdené súbory sú prezentované

Wise Data Recovery je bezplatný program na obnovenie odstránených fotografií, dokumentov, videí, hudby, poštových správ. Program vidí nielen miestne pevné disky, ale aj všetky pripojené externé disky, flash disky, pamäťové karty a ďalšie zariadenia.

Program má špeciálnu funkciu, ktorá vám umožňuje posúdiť pravdepodobnosť možnosti obnovenia určitého súboru: pred každým sa rozsvieti špeciálna indikácia (zelená, žltá, červená). S najväčšou pravdepodobnosťou úspešné obnovenie zelených súborov ...

Kľúčové vlastnosti:

 1. rýchle skenovanie všetkých jednotiek pripojených k systému;
 2. pohodlné a jednoduché rozhranie;
 3. kompaktná veľkosť - iba pár MB;
 4. podpora pre Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP;
 5. Podpora ruského jazyka.

*

Súbor nástrojov na obnovenie CD

Webové stránky: //www.oemailrecovery.com/cd_recovery.html

CD Recovery Toolbox - hlavné okno

CD Recovery Toolbox - tento nástroj slúži na obnovu dát z diskov CD / DVD (sú podporované rôzne typy: CD, DVD, HD-DVD, Blu-Ray atď.).

Program skenuje a vyhľadáva súbory rôznych formátov: hudbu, filmy, obrázky, fotografie, dokumenty. Počas procesu skenovania program používa niekoľko algoritmov, čo výrazne zvyšuje jeho účinnosť!

Vo všeobecnosti je pri práci s CD diskami nepostrádateľný pomocný program.

Kľúčové vlastnosti:

 1. niekoľko algoritmov na skenovanie a detekciu súborov;
 2. po práci - program poskytuje podrobnú správu;
 3. môže obnoviť súbory väčšie ako 4 GB;
 4. podrobné nastavenia, kam uložiť obnovené súbory, čo sa má uložiť a čo nie, zobrazia sa podrobné informácie o súboroch;
 5. funguje vo Windows 7/8/10.

*

Obnoviť 360

Stránka vývojára: //www.undelete360.com/

Ukážka súboru, ktorý sa obnovuje v Undelete 360

Undelete 360 ​​je veľmi dobrý program na obnovenie vymazaných informácií z rôznych pamäťových zariadení (podporované: pevný disk, flash disk, pamäťová karta, digitálny fotoaparát atď.).

Program pracuje priamo s jednotkou (obchádza operačný systém Windows), čo vám umožňuje vyhľadávať a obnovovať súbory v prípade najrôznejších problémov: od jednoduchého a neopatrného vymazania súborov, až po formátovanie a napadnutie vírusom.

Čo je ešte na tejto utilite podmanivé: dokáže filtrovať nájdené súbory podľa ich typu a podľa priečinka, z ktorého boli odstránené. K dispozícii je náhľad súboru, ktorý je pre fotografie a obrázky veľmi dôležitý.

Undelete 360 ​​podporuje a pracuje s nasledujúcimi typmi súborov:

 1. dokumenty: DOC, XLS, RTF, PDF, PPT, MDB, HTML, CSV, TXT, PAS, CPP, EML;
 2. zvukové a obrazové súbory: AVI, MP3, WAV, WMA, MPG, MOV, ASF atď .;
 3. fotografie a obrázky: JPEG, JPG, PNG, BMP, GIF, TIF, TGA, EML, RAW atď.

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 01.12.2017

Oprava: 10.02.2020