Tlačiareň netlačí [riešenie]

Ahoj!

Myslím, že nikoho neprekvapím, ak poviem, že jedným z najdôležitejších kancelárskych zariadení je tlačiareň ...

A dosť často (najmä keď potrebujete niečo urgentne vytlačiť) - tlačiareň dáva „piruety“: zdá sa, že poslala dokument na tlač, ale vôbec nereaguje. Alebo možno iba „bzučalo“ 10 - 15 sekúnd. a potom stíchol, akoby sa nič nestalo ... ?

V mnohých prípadoch je možné tento problém rýchlo odstrániť sami (bez opätovného volania správcovi systému, najmä počas novoročných sviatkov ✌).

Všeobecne v tomto článku uvediem najčastejšie dôvody tohto správania sa tlačiarne, s ktorými sa často stretávam.

Takže ...

? Pomoc!

Mimochodom, ak veľa píšete, možno budete potrebovať špeciály. nástroje, ktoré môžu automaticky prepínať rozloženie klávesnice (v závislosti od zadávaného textu - určujú jazyk sami).

*

Prečo nemusí tlačiareň tlačiť

Dôvod č. 1: medzi počítačom a tlačiarňou neexistuje komunikácia

Celkom bežný jav: počítač je zapnutý, ale tlačiareň nie - výsledkom je, že bez ohľadu na to, ako dlho pošlete dokument na tlač, sa aj tak nič nevytlačí.

Samozrejme, chápem, že tento dôvod je triviálny, ale napriek tomu vôbec netušíte, koľkokrát ste mu museli čeliť (a koľkokrát ešte myslím, že ...).

Mali by ste tiež venovať pozornosť vodičom : zástrčka sa často môže odlepiť alebo tesne nesedí (skúste ju znova zapojiť). Niekedy môže byť kábel prerušený neopatrným pohybom nábytku (príklad na fotografii nižšie).

Prasknutý kábel USB

Ešte jeden bod: ak tlačíte na  sieťovej tlačiarni, ktorá je pripojená k inému počítaču pomocou kábla USB, skontrolujte, či je okrem tlačiarne zapnutý aj tento počítač a či má lokálnu sieť.

? Tip!

Riešenie problému často pomôže jednoduché reštartovanie tlačiarne a počítača. Odporúčam vyskúšať!

Ak to zhrniem, môžem všeobecne povedať, že tieto bežné dôvody tvoria takmer tretinu prípadov problémov s tlačiarňou ...

*

Dôvod č. 2: tlačový front je uviaznutý

Keď vytlačíte veľa dokumentov a postupne ich pošlete na tlačiareň, stane sa, že tlačový front zasekne (tj. Dôjde k nejakej poruche a tlačiareň sa nemôže z tohto stavu dostať).

V ideálnom prípade musíte zrušiť CELÝ tlačový front (odstrániť z neho všetko) a pokúsiť sa odoslať dokument na ďalšiu tlač.

Mimochodom, všimol som si, že tlačová fronta často visí pri tlači veľkých dokumentov: viacstranové texty, listy (s množstvom grafiky), dokumenty, ktorých veľkosť presahuje desiatky megabajtov.

Ako zobraziť a vyčistiť tlačový front

Prejdite na ovládací panel (ako ho otvoriť) Windows na nasledujúcej adrese: „ Control Panel \ Hardware and Sound“ . Ďalej musíte otvoriť kartu „Zariadenia a tlačiarne“ (pozri obrazovku nižšie ?).

Zariadenia a tlačiarne

Potom musíte nájsť pripojenú tlačiareň a kliknúť na ňu pravým tlačidlom myši - v kontextovej ponuke zvoľte možnosť  „Zobraziť tlačovú frontu“ .

Zobraziť tlačový rad

V tlačovom fronte odstráňte všetky dokumenty, ktoré sa v ňom nachádzajú. Zrušenie tlače - stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor a kliknúť na tlačidlo zrušiť“ (ako na snímke obrazovky nižšie ?).

Zrušiť poradie

Musím poznamenať, že tlačový front niekedy visí tak, že ho nemožno označiť týmto obvyklým spôsobom ...

Ak sa tlačová fronta nevymaže

Najskôr musíte otvoriť služby, stlačte tlačidlá WIN + R , zadajte príkaz services.msc a stlačte kláves Enter.

Ako otvoriť služby / Windows 7, 8, 10

Ďalej nájdite v službách položku „Správca tlače“ , kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a zastavte ju.

? Poznámka! Táto služba je potrebná, aby systém Windows mohol tlačiť fronty na tlač dokumentov, ak je vypnutá - na tlačiarni nebudete môcť tlačiť ...

Zastavenie správcu tlače

Ďalej musíte prejsť do priečinka -  C: \ WINDOWS \ system32 \ spool \ PRINTERS (sú potrebné práva správcu). V tomto priečinku skontrolujte, či tam nie sú nejaké súbory. Ak sú, odstráňte ich z nej všetky.

Odstraňovanie súborov v tlačových priečinkoch

Dôležité!

Po odstránení súborov nezabudnite v službách povoliť Správcu tlače!

Vyskúšajte tlač / skontrolujte tlačiareň

Po vyčistení tlačového frontu skúste otvoriť vlastnosti tlačiarne a vytvoriť skúšobnú tlač (pozri snímku obrazovky nižšie ?).

To zaistí, že je všetko v poriadku so samotnou tlačiarňou a jej pripojením k počítaču. Je to tak, že tlačový front niekedy visí kvôli určitým „pokazeným“ súborom a je logické, že by bolo potrebné tento okamih skontrolovať ...

Vyskúšajte tlač

*

Dôvod č. 3: pre tlač je vybratá nesprávna tlačiareň

V systéme Windows je zvyčajne nainštalovaných niekoľko tlačiarní, napríklad Microsoft Print to PDF, Fax atď. Nemajú nič spoločné so skutočnou tlačiarňou. Teraz si predstavte, že k týmto tlačiarňam je pridaný skutočný (alebo dokonca niekoľko), takže vo výsledku používateľ často odošle dokument na tlač na nesprávne zariadenie!

? Poznámka! Okrem toho často pri nastavovaní tlačiarne vyberajú čarodejníci jednu z nich ako hlavnú, aby sa na ňu štandardne tlačila. Ale niekedy sa toto nastavenie stratí, alebo nejaký program (v ktorom chcete tlačiť) vyberie inú tlačiareň.

Výber tlačiarne na tlač

Ako zmeniť predvolenú tlačiareň

Najskôr otvorte Ovládací panel systému Windows na adrese:  Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Zariadenia a tlačiarne

Ďalej vyberte tlačiareň, ktorú chcete ako predvolenú vždy použiť ako prvú pri tlači dokumentov, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte možnosť „použiť ako predvolené“ .

Mimochodom, všimnite si, že na ňom začne horieť zelený kruh so začiarknutím (obrazovka pod ?).

Nastavenie predvolenej tlačiarne

*

Dôvod č. 4: papier je zaseknutý alebo chýba

Veľmi častým dôvodom, prečo tlačiareň nevytlačí dokument, je nedostatok papiera v zásobníku. Zdá sa to ako zrejmý fakt, ale často sa mnohí neponáhľajú otvoriť zásobník a skontrolovať, či tam nie je papier.

? Mimochodom, dôležitý bod!

Niektoré tlačiarne majú niekoľko zásobníkov na papier (napríklad pre A3 a A4). Ak čo i len jednému z nich dôjde papier, tlačiareň odmietne tlačiť ...

Nepríjemnejší okamih - papier v tlačiarni sa môže zaseknúť. V takom prípade môžete vidieť varovanie v systéme Windows alebo na samotnej tlačiarni: ak má digitálne okno, kde môžete nastaviť parametre a prijímať upozornenia.

Čo robiť so zaseknutím (pozri obrazovku nižšie):

 1. ak vidíte zaseknutý list a môžete ho chytiť, jemne a pomaly ho potiahnite smerom k sebe. Hlavnou vecou nie je trhať alebo ťahať list, stačí pomaly ťahať. Verte mi, že ak sa list zlomí a na valcoch zostanú zvyšky papiera - v niektorých prípadoch musíte demontovať polovicu mechanizmu tlačiarne!
 2. ak list nie je viditeľný: pokúste sa kazetu vybrať (v mnohých modeloch laserových tlačiarní sa list papiera tlačí za ňu). Ak uvidíte plachtu - tiež ju skúste vytiahnuť a pomaly uvoľňovať spod rôznych valčekov;
 3. ak ste vybrali časť hárku a časť kúskov uviaznutých na valcoch: s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť tlačiareň rozobrať. V niektorých prípadoch (ak dokážete plaziť) skúste kúsok zaháknuť pinzetou.

Zaseknutý papier

Aby ste sa vyhli zaseknutiu, odporúčam:

 1. Najbežnejšou príčinou zaseknutia papiera je recyklácia papiera (alebo akékoľvek staré alebo roztrhané výtlačky). Všeobecne je ideálne inštalovať nový papier zo štandardného, ​​klasického balíka A4. Prinajmenšom , ak neexistuje spôsob, ako znovu použiť papier, potom vyberte iba hladké, hladké listy, ktoré neboli pokrčené;
 2. Správne nastavte vodiace lišty papiera tak, aby tesne priliehali k hárku, ale nestláčajte ho. Ideálne je, ak je veľmi malá medzera;
 3. ak sa z času na čas zasekne neustále - možno máte problém s mechanikou v tlačiarni: napríklad bol poškodený valec a teraz nevedie papier správne. Mimochodom, môžu sa často poškodiť, ak potiahnete uviaznutý alebo zaseknutý list.

Typický dizajn tlačiarne - vodítka papiera

*

Dôvod číslo 5: v zariadení došlo atrament (alebo sa používa nepôvodná kazeta)

V niektorých prípadoch nemusí tlačiareň tlačiť, pretože došlo atrament. Napríklad napríklad veľa atramentových tlačiarní nemusí tlačiť čiernobiely text, aj keď už došlo k vyčerpaniu farebného atramentu! Aký je to vzájomný vzťah - úprimne povedané, v skutočnosti nerozumiem ...

Mnoho modelov tlačiarní má monitor na sledovanie množstva zostávajúceho atramentu v reálnom čase (často vám tento monitor dokáže zistiť, koľko hárkov ešte môžete vytlačiť).

Na jeho otvorenie zvyčajne stačí pozrieť sa na ikonu vedľa hodín (kde sa po inštalácii ovládačov objaví v drvivej väčšine). Nasledujúci príklad je uvedený pre tlačiareň EPSON - ako vidíte, stále je v nej prebytok atramentu ...

? Poznámka! To, že dochádza atrament, je zrejmé z bielych prázdnych listov, ktoré vychádzajú po tlači. Alebo nerovnomernou farbou pri tlači: jedna polovica listu môže byť jasná, druhá - matná.

Koľko atramentu zostáva - EPSON Monitor

Ďalším bodom : po doplnení alebo výmene kazety tlačiareň často hlási, že kazeta nie je „natívna“, a že to môže byť príčinou zhoršenia kvality tlače (poznámka: vec je, že natívna kazeta z výrobca tlačiarní stojí rovnako ako nová tlačiareň, toľko tankuje alebo kupuje podobné lacnejšie kazety). 

Tlačiareň v tomto prípade požiada o potvrdenie povolenia na použitie nepôvodnej kazety. Iba súhlasíme a pokračujeme v tlači.

Potvrdenie o použití nepôvodnej náplne

? Tip!

Ak chcete na chvíľu predĺžiť možnosť tlače na laserovej tlačiarni, vyberte z nej kazetu a mierne s ňou zatraste, aby bol toner (prášok) v nej rovnomerne umiestnený.

Potom ho znova nainštalujte do tlačiarne. Tento postup umožňuje vytlačiť v priemere 20 - 100 strán textu.

*

Dôvod č. 6: Ovládač nie je nainštalovaný alebo došlo ku konfliktu ovládača

Problém s vodičmi zvyčajne vzniká v dôsledku:

 1. preinštalovanie systému Windows (alebo napríklad vytvorenie nového používateľa);
 2. pri inštalácii nového zariadenia (bez ohľadu na to, ktoré z nich môže nastať konflikt vodičov, v dôsledku čoho ovládač tlačiarne prestane fungovať normálne);
 3. v dôsledku napadnutia vírusom a poškodenia ovládačov tlačiarne.

Spravidla vo všetkých týchto prípadoch používateľ (minimálne!) Uhádne, čo sa stalo ...

Spravidla by ste najskôr mali ísť do správcu zariadení . Ak to chcete urobiť, podržte stlačené tlačidlá WIN + R , potom zadajte príkaz devmgmt.msc , kliknite na tlačidlo OK .

Ako otvoriť správcu zariadení

Ďalej potrebujete:

 1. otvorte kartu „tlačový front“  a skontrolujte, či táto karta obsahuje názov vašej tlačiarne, či je vedľa nej žltý výkričník (ktorý označuje absenciu alebo problém s ovládačom);
 2. ak vo „tlačovej fronte“ nie je tlačiareň - otvorte kartu „Ostatné zariadenia“ . S najväčšou pravdepodobnosťou v ňom uvidíte jedno alebo viac neznámych zariadení: medzi nimi by mala byť tlačiareň.

Problém s ovládačom a všetko je v poriadku

Všeobecne mám na svojom blogu niekoľko článkov venovaných problémom vodičov. Preto, aby som sa neopakoval (najmä preto, že táto téma je dosť rozsiahla), uvediem tu na ne odkazy ?.

? Pomoc!

1) Programy na automatické aktualizácie ovládačov.

2) Ako odstrániť staré alebo nepotrebné ovládače (tento článok by sa vám mohol hodiť, ak je starý ovládač poškodený a je potrebné ho odstrániť, pretože nie je nainštalovaný nový).

3) Ako nájsť ovládač pre neznáme zariadenie.

*

Týmto je článok uzavretý, pre doplnenie témy - veľký milosrdenstvo vopred!

Dúfam, že problém s tlačiarňou môžete vyriešiť sami.

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 28.01.2017

Oprava: 1. 5. 2020