Ako vylepšiť starú fotografiu (obnovenie fotografie doma: odstráňte škrabance, biele bodky, nepravidelnosti atď.)

Dobrý deň!

Myslím si, že mnohí majú vo svojich rodinných fotoalbumoch desiatky starých nezabudnuteľných fotografií. Na blížiace sa májové sviatky si ich pravdepodobne každý prezrie a spomenie na starých rodičov, príbuzných, nejaké významné udalosti ... ?

Ale, bohužiaľ, čas neúprosne beží dopredu a niektoré fotografie vyzerajú každý rok horšie a horšie: objavujú sa na nich škrabance, škrabance, biele bodky atď. Ak ich nedigitalizujete a neobnovíte (t. J. Obnova), potom ich po určitom čase môžete úplne stratiť.

V skutočnosti v tomto článku navrhnem spôsob, ako vylepšiť starú fotografiu doma (zvládne ju všeobecne každý začínajúci používateľ). Pre tých, ktorí pochybujú - odporúčam listovať v úplnom článku, zobrazuje fotografiu pred a po reštaurovaní (všetky otázky potom by mali zmiznúť samy ...).

Takže ...

*

Obnova starej fotografie doma

❶ 

Skenovanie fotografií

Prvá vec, ktorú musíme urobiť, je predbehnúť fotografiu z papiera do digitálnej podoby (nazýva sa to digitalizačná operácia).

Najlepšie je urobiť to pomocou skenera: zabráni sa tým oslneniu, odrazom a iným chybám (ktoré sa môžu vyskytnúť, ak sa pokúsite vyfotografovať starú fotografiu).

Pokiaľ ide o nastavenia: pri skenovaní vyberte režim „farebný“ (alebo „odtieň šedej“), kvalita je minimálne 300/600 DPI.

Vo výsledku by ste mali získať sken vo formáte JPG (t. J. Formát bežného obrázka). Môj príklad je uvedený nižšie (ako vidíte, má dosť chýb ...).

Fotografia, ktorú v tomto článku opravím

Ak nemáte skener, môžete skúsiť urobiť starú fotografiu z telefónu (ak máte dostatočne kvalitný fotoaparát, môže to dopadnúť celkom dobre).

Aby ste sa vyhli oslneniu, fotografujte v interiéroch, kde nie je jasné slnečné svetlo (najlepšie je experimentovať tu).

? Pomoc!

Ako skenovať dokument pomocou smartphonu so systémom Android - pokyny nájdete v pokynoch

Výber a inštalácia editora fotografií

Teraz nájdete desiatky rôznych grafických editorov. Spravidla sa pre úlohy, ako je tá naša, odporúča používať Photoshop, Gimp a ďalšie pomerne zložité a ťažkopádne aplikácie (minimálne pre začiatočníkov).

Aby nedošlo k úplnému skomplikovaniu a sprístupneniu obnovy pre ľubovoľného používateľa, je najlepším program  Photo-Master (odkaz na stiahnutie nižšie). Prečo:

  1. editor je určený pre začínajúceho používateľa;
  2. má špeciál. Nástroj Healing Brush Tool  - automaticky odstraňuje škrabance, ohyby, bodky atď.
  3. desiatky filtrov a efektov, ktoré starým fotografiám dodajú svieži vzhľad.

*

? Foto-majster

Webová stránka: //photo-master.com/

Jednoduchý editor fotografií, všetky akcie, ktoré sa vykonávajú v krokoch. Umožňuje vykonávať celý základný rozsah úprav: odstraňovanie chýb, zmena jasu, odtieňov, orezávanie okrajov atď. Úplne v ruštine, kompatibilný s Windows XP / 7/8/10.

Inštalácia editora je štandardná, ako každý iný program (preto som ju vynechal).

Začíname: orezávanie zubatých hrán

A tak teraz prejdeme priamo k úpravám ...

Najskôr spustite program Photo-Master a otvorte v ňom našu fotografiu (ktorú sme naskenovali v prvom kroku, pozri obrazovku nižšie ?).

Photo-Master - otvorte fotografiu

Venujte pozornosť okrajom fotografie: sú nerovnomerné, zažltnuté. Bolo by žiaduce ich okamžite prerušiť.

Ak to chcete urobiť, prejdite na kartu „Nástroje“ a vyberte možnosť „Orezať“ .

Na fotografii odrežte zubaté okraje

Ďalej budete mať na fotografii obdĺžnik (pozri šípku-1 na snímke obrazovky nižšie ?): stačí zvoliť oblasť, ktorú s ňou chcete opustiť.

Všetko, čo zostane mimo tohto obdĺžnika, bude odstránené. Po výbere - stlačte tlačidlo „Použiť“ .

Vyberte oblasť, ktorú chcete opustiť, s obdĺžnikom

Mimochodom, v tej istej sekcii „Nástroje“ môžete mierne otočiť fotografiu (vľavo / vpravo), ak bola naskenovaná pod určitým uhlom. Ak to chcete urobiť, použite možnosť "Geometria" .

Odstránenie škrabancov, škrabancov, bielych škvŕn

Postupujeme do náročnejšej fázy reštaurovania - odstránenia defektov (na fotografii som ich zvýraznil červenými kruhmi, aby bolo jasné, o čo ide).

Prejdite teda do sekcie „Retuš“ a vyberte nástroj „Liečivá kefa“ .

Odstraňujeme škrabance a bodky, odreniny

Teraz veľmi dôležitý bod : pre konkrétny škrabanec vyberte čo najtenšiu veľkosť (priemer) štetca. V ideálnom prípade by priemer kefy mal zakrývať iba chybu, ktorú ňou chcete opraviť.

Vyberte čo najtenšiu možnú kefku

Potom už len prejdite štetcom po ryhe (bez toho, aby ste sa dotkli všetkého zbytočného) - editor ho odstráni takmer okamžite! Pozri príklad nižšie.

Upozorňujeme: ak sa škrabanec dotkne viacerých objektov, je najlepšie opraviť každý objekt osobitne. Napríklad v mojom prípade sa škrabanec dotkne dievčenskej ruky a pozadia. Najprv potrebujem opraviť „ruku“ a potom pozadie - tj. použite nástroj štetec dvakrát (všeobecne je to otázka praxe ...). 

Nastal škrabanec - žiadny škrabanec

Takže krok za krokom, pri práci so štetcom, budete musieť odstrániť všetky škrabance, bodky a ďalšie rôzne chyby. Všeobecne to všetko nie je ťažké - chce to len čas (čím je fotografia väčšia a kvalitnejšia, tým dlhšie bude po nej „liezť“ liečivou kefkou).

Podobne odstraňujeme ďalšie škrabance a nepresnosti.

Zlepšenie čŕt tváre

Ak máte na svojej fotke ľudí, vrelo odporúčam použiť iný nástroj editora - „Retouch / Perfect Portrait“ .

Táto vec môže automaticky opraviť črty tváre: odstrániť zbytočný „šum“, urobiť ho výraznejším, upraviť odtiene atď.

Vylepšenie čŕt tváre (perfektný portrétový nástroj)

Screenshot nižšie podľa môjho názoru neprenáša veľmi dobre výsledok z tohto nástroja, ale pri práci v programe je viditeľný voľným okom.

Zmenený tón tváre / Rozdiel nie je viditeľný na všetkých monitoroch

Dajte fotografii požadovaný efekt

Tiež vám odporúčam vidieť, ako bude fotografia vyzerať, a to tak, že na ňu použijete nejaký efekt (nájdete ich v programe po otvorení sekcie „Efekty“  - potom stačí experimentovať ...).

Vďaka tomuto nástroju môžete výrazne vylepšiť fotografiu, aby bola jasnejšia, jasnejšia, správne odtiene atď.

Pridajte efekt (zmeňte jas, sýtosť a odtiene fotografie)

Poznámka. V editore je veľa efektov: vanilková, v modrých tónoch, v odtieňoch sivej, HDR atď.

Ukladajú sa výsledky

Keď je fotografia obnovená a už na nej nechcete nič meniť, stačí kliknúť na tlačidlo „Uložiť“ , určiť formát a je to ...

Uložiť ...

Čo sa stalo v mojom príklade, je zobrazené na snímke obrazovky nižšie. Špeciálne som spojil pôvodnú fotografiu s tým, čo sa mi podarilo v editore za 3-5 minút. Podľa mňa celkom dobré pre človeka, ktorý prakticky nepracuje s editormi fotografií ... ✌

Bolo - je (výsledok je zrejmý ...)

*

PS

Mimochodom, môžete sa pokúsiť urobiť nejaké staré čiernobiele fotografie farebne (nie je to ľahká úloha, ale predsa ...). To samozrejme nebude fungovať pri všetkých fotografiách, ale aj tak môže byť výsledok (za tú hru to stojí!).

Príklad toho, o čo ide

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 29.04.2019

Oprava: 29.10.2020