Ako zistím, či sú pre môj laptop vhodné DDR3 alebo DDR4? Chcem si kúpiť pamäťovú kartu vo voľnom slote ...

Otázka používateľa

Ahoj.

V notebooku mám iba 4 GB pamäte. Keď v prehliadači otvoríte tucet kariet, ktoré sa prestanú načítať, objavia sa chyby.

Podľa správcu úloh vidím, že pamäť je na 90% obsadená! Rozhodol som sa dokúpiť viac pamäte, ale neviem, ktorú mám - buď DDR3, alebo DDR4 (ide o to, že dokumenty k notebooku obsahujú DDR3, a veľmi chválená utilita Everest ukazuje DDR4).

Možno sa tam nepozerám?! Všeobecne platí, že je veľký rozdiel, ak si kúpim nesprávny, bude to fungovať?

Ako si môžem kúpiť pamäťovú kartu pre svoj notebook, aby presne pasovala?

Dobrý deň!

Spravidla by sa informácie mali zhodovať: v dokumentoch aj v tom, čo ukazujú pomôcky na určovanie charakteristík hardvéru (napríklad Everest).

Otázka upgradovania notebooku je pomerne populárna (najmä preto, že pamäte nie je nikdy dosť), ale je tu niekoľko nástrah. Ako zistiť, ktorá pamäť je momentálne nainštalovaná (DDR3 alebo DDR4) a ktorú je možné kúpiť - a bude tu dnešný článok ...

*

Výber a inštalácia média Memory Stick: základné otázky

Určite typ pamäte, ktorú notebook podporuje

Možno je to prvá vec, ktorú začneme. Najpopulárnejšie sú dnes pamäte typu DDR3 a DDR4 (DDR2 je však k dispozícii aj v predaji). Hneď poznamenám, že nemôžete nainštalovať DDR4 namiesto DDR3 (a naopak)! Dokonca poviem viac, tk. DDR3 môžu byť niekoľkých typov (v závislosti na napätí) - potom by si nemali byť navzájom zamieňané (ale o tom viac nižšie)!

Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, akú pamäť podporuje váš prenosný počítač. Odporúčam vám postupovať podľa nich krok za krokom, aby ste to vedeli naisto!

1) Vizuálne vizuálne

Väčšina notebookov má malý ochranný kryt, ktorý umožňuje rýchly prístup k RAM, disku atď. Toto je najinformatívnejší spôsob, ako zistiť, koľko pamäťových slotov existuje, ktorý je už nainštalovaný (a po zistení, ktorý z nich už funguje, kúpiť ďalší podobný bar).

Napríklad, ako lišta vyzerá a aké je na nej označenie - pozrite si fotografiu nižšie.

Ako vyzerá pamäťový pás 4 GB DDR3L 1600 SODIMM

Rozlúštim kľúčové parametre:

 1. 4 GB predstavuje množstvo pamäte (v zásade platí, čím viac, tým lepšie). Nezabudnite však, že váš notebook podporuje určité maximálne množstvo pamäte! Napríklad maximálna veľkosť môže byť obmedzená na 16 GB!
 2. DDR3L je typ pamäte. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že písmeno „L“ na konci nie je náhodou! Určuje napätie pamäte (1,35V). Všeobecne sú dnes najobľúbenejšie DDR3 a nájdete tieto typy: DDR3 (klasické, 1,5 V), DDR3L (1,35 V), DDR3U (1,25 V), LPDDR3 (1,2 V). Najobľúbenejšie v tabletoch a smartfónoch, v malý V pokoji spotrebuje iba desatinu energie aktívneho stavu).
 3. 1600 - frekvencia pamäte. Upozorňujeme, že mat. doska a procesor môžu podporovať iba pruhy určitej frekvencie!
 4. SODIMM je veľkosť pamäťového modulu (toto označenie naznačuje, že pamäť je malá, len pre notebooky).

Mimochodom, existuje určitý zmätok v súvislosti s frekvenciou pamäte. Niektoré pruhy označujú jeho názov, napríklad „PC3-12800“, pri niektorých frekvenciách zbernice 800 MHz, zatiaľ čo iné jednoducho napíšu DDR3 1600 (ako v mojom príklade vyššie).

Frekvencia pamäte DDR3

2) V obslužných programoch AIDA64, Spec atď.

Obslužný program AIDA64 je dobrý, pretože vám pomôže rýchlo získať čo najviac informácií o vašom hardvéri (či už ide o notebook alebo počítač). Čo sa týka pamäte, ktorú notebook podporuje, mali by ste otvoriť sekciu „Základná doska / čipová sada / severný most“ . Musíte sa pozrieť na dva riadky:

 1. podporovaný typ pamäte (je vhodné zvoliť najproduktívnejšiu možnosť, v mojom príklade je to DDR4-2133);
 2. maximálne množstvo pamäte je v príklade nižšie 32 GB.

Doplnenie! Najlepšie nástroje na prezeranie charakteristík vášho hardvéru: //ocomp.info/harakteristiki-kompyutera.html

AIDA64 - podporovaný typ pamäte (klikacie)

3) Na webovej stránke výrobcu

Poznať model vášho notebooku (rovnako ako procesor a základná doska) - na webovej stránke výrobcu môžete vidieť, akú pamäť zariadenie podporuje. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že sa musíte presne pozrieť na webovú stránku výrobcu (na stránkach predávajúcich zariadenia môžu byť úplne presné informácie).

Pomoc: Ako zistiť presný model notebooku - //ocomp.info/kak-uznat-model-noutbuka.html

*

Kontrola pamäťových slotov: zváženie možných možností

Ako bolo odporúčané vyššie, v prvom rade musíte zistiť, koľko pamäťových slotov v notebooku máte (inak hrozí zakúpenie pamäte a zbytočné vyhodenie peňazí).

To je možné vykonať iba vizuálne demontážou (odstránením ochranného krytu) notebooku. Pretože rôzne nástroje môžu ukázať prítomnosť slotu, ale fyzicky tam jednoducho nemusí byť (namiesto slotu môže byť na základnej doske iba miesto pre ňu, tj. v skutočnosti ho nikto neodpájal a nenainštaloval na dosku ).

3 možnosti sú najpravdepodobnejšie:

 1. 2 sloty: z toho jeden slot je možné obsadiť alebo obidve. Ak je niekto zaneprázdnený, môže si jednoducho kúpiť bar pre druhého. Ak sú obaja zaneprázdnení, existujú dve možnosti: buď zmeňte jeden tanier na väčší objem, alebo zmeňte oba (rozhodnite sa sami).
 2. 1 slot: môže byť obsadený aktuálnym pamäťovým pásikom alebo môže byť voľný (ak je použitý pásik spájkovaný na základnej doske);
 3. žiadne sloty: niektoré moderné notebooky môžu vôbec zostať bez slotov, všetka pamäť je už pripojená k podložke. doska. V tomto prípade, bohužiaľ, nie je možné pridať pamäť (aspoň bez služby, možno v niektorých modeloch môže byť znovu spájkovaný ... (ale neodporúčal by som to)).

Dva sloty pre RAM (HP Pro Book G4)

A teraz budem analyzovať najobľúbenejšie otázky týkajúce sa RAM.

Ak už mám pamäťovú kartu, mám si ju dokúpiť, alebo je možné mať väčší objem a vyššiu frekvenciu?

Dosky môžu byť rôznych veľkostí, t.j. jeden pre 4 GB, druhý pre 8 GB - všetko by malo fungovať.

A čo frekvencia: najskôr ju musí podporovať kamarát. doska a procesor; po druhé, ak máte 2 takty s rôznymi frekvenciami, bude notebook pracovať na rovnakej frekvencii s obidvomi taktovkami (aspoň pozri príklad nižšie).

Môžem používať pamäťové karty s rôznymi frekvenciami?

Je možné, že vaše zariadenie podporuje obidve frekvencie.

Napríklad, ak máte nainštalované DDR4-2133 a dokúpite si DDR4-2400, potom oba pruhy budú pracovať na najnižšej frekvencii (t. J. Na 2133). Ak chcete používať frekvenciu 2400, budete musieť odstrániť lištu s frekvenciou 2133.

Ale všeobecne, ak použijete 2 alebo viac prúžkov, odporúčam vám použiť pamäť s rovnakou frekvenciou.

Je možné použiť pamäťovú lištu s vyššou frekvenciou, ako sa odporúča pre mat. doska / procesor?

Neodporúčal by som to robiť. Napríklad, ak váš laptop podporuje pamäť DDR4-2133, je veľmi nežiaduce inštalovať DDR4-2400. Rôzne zariadenia sa môžu správať odlišne:

 • v lepšom prípade bude pamäť pracovať na frekvencii 2133;
 • prinajhoršom to notebook jednoducho nespozná a nezapne sa. Alebo získate mimoriadne nestabilnú prácu systému s častými reštartmi a zamrznutiami.

Je možné namiesto DDR3 použiť pamäť DDR4 alebo namiesto DDR3L pamäť DDR3?

DDR4 nemožno použiť namiesto DDR3 alebo DDR2 a jednoducho ho nemôžete vložiť do slotu kvôli rozdielom v kľúčoch (presne tak aj naopak).

Pokiaľ ide o DDR3 a DDR3L, vo väčšine prípadov by notebook mal fungovať s touto aj s touto konzolou. Pamätajte však, že niektoré zariadenia podporujú iba konkrétny typ pamäte. Preto by som stále odporúčal držať sa konkrétneho typu a neexperimentovať ...

*

Nákup a inštalácia pamäte

Pred zakúpením pamäte by ste mali poznať niekoľko parametrov (pre každý prípad, pripomeniem):

 1. typ pamäte (DDR3, DDR3L, DDR4 atď.). Nezamieňajte napätie, ako nie všetky notebooky podporujú napríklad DDR3 a DDR3L;
 2. maximálna hodnota podporovaná vaším prenosným počítačom (t. J. Možno by pre vás nemalo zmysel rozširovať pamäť, pretože prenosný počítač ju už viac neuvidí);
 3. frekvencia zbernice;
 4. je na notebooku voľný slot (alebo chcete vymeniť súčasnú pamäťovú kartu). Pamätajte, že nie všetky prenosné počítače môžu zmeniť pamäť: existujú zariadenia, kde je pamäť jednoducho spájkovaná na doske a je jednoducho nemožné ju pridať (alebo zmeniť)!
 5. množstvo pamäte, výrobca atď. charakteristiky - odchádzam bez uváženia. Na pamäť sa v zásade poskytuje záruka 3 až 5 rokov a problémy spravidla nevznikajú u žiadneho zo známych výrobcov.

Všeobecne platí, že keď poznáte všetky tieto vlastnosti, môžete si ľahko vyzdvihnúť matricu pre seba.

Doplním!

Pre tých, ktorí chcú ušetriť na hardvéri, si niekedy pozrite ponuky v čínskych online obchodoch. Ak narazíte na výpredaj a dokonca použijete cashback, môžete získať rovnaké spájkovanie 3–4krát lacnejšie ako jeho zakúpenie v bežnom obchode s počítačmi.

Informácie o tom, čo majú čínske obchody sledovať a ako používať cashback, nájdete tu: //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

A čo inštalácia ...

Ak je váš notebook v záruke, môže byť dôvodom odmietnutia záručného servisu demontáž a samostatná inštalácia pamäťovej lišty.

Pred samotnou inštaláciou pamäte RAM do zariadenia tiež odporúčam pozrieť si demontážne video úplne rovnakého modelu notebooku (pre mnoho populárnych modelov sú podobné videá k dispozícii na youtube.com ).

Príklady krokov v poradí ...

1) Najskôr notebook úplne vypnite, odpojte od neho všetky zariadenia: slúchadlá, myš, nabíjací kábel atď.

2) Otočte zariadenie a vyberte z neho batériu (ak je z vás vybratá. V poslednej dobe čoraz viac výrobcov zabuduje batériu do samotného zariadenia).

Vyberáme batériu

Venovať pozornosť!

Pred prenosom alebo pridaním pamäte, disku atď. Musia byť niektoré prenosné počítače (ktoré majú kryty na rýchly prístup k pamäti, disku, ale batéria je ukrytá vo vnútri zariadenia) uvedené do režimu šetrenia batérie.

Napríklad HP Pro Book G4 (v príklade nižšie) musíte vypnúť, pripojiť napájací adaptér a súčasne stlačiť kombináciu klávesov Win + Backspace + Power a potom odpojiť napájací adaptér. Po vykonanej operácii sa prenosný počítač nespustí, kým nie je pripojený napájací adaptér, a môžete bezpečne upgradovať komponenty.

Odporúča sa objasniť tento bod v pokynoch pre vaše zariadenie!

3) Potom môžete odstrániť ochranný kryt pre rýchly prístup k komponentom notebooku (alebo zariadenie úplne rozobrať).

Upozorňujeme, že okrem skrutiek pozdĺž obrysu prístroja (1) môžu byť pod gumovými nožičkami a nálepkami (2) aj skrutky.

Odskrutkujte upevňovacie skrutky krytu

4) Keď snímate kryt, najskôr vyberte batériu (ak je batéria vo vnútri prístroja). Zvyčajne je zaistený niekoľkými skrutkami.

Vybratie batérie

5) Potom môžete do zásuvky vložiť pamäťovú kartu. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že doska sa vkladá pod určitým uhlom (30 - 45 stupňov) ľahko a voľne, potom ju jednoducho zatlačíte (zatlačíte až na dosku) a počkáte na ľahké zacvaknutie upevnenia “ antény “.

Inštalácia pásky RAM do slotu

6) Potom môžete zostaviť zariadenie v opačnom poradí a skontrolovať, či bola zistená pamäť (na pomoc AIDA64). Myslím si, že ak ste si vybrali správny bar a je s ním všetko v poriadku, nemali by byť žiadne problémy ...

*

Všetko najlepšie!