Ako pripojiť USB flash disk k tabletu (smartphonu) v systéme Android cez port MicroUSB

Ahoj.

Vždy ma zaujímalo, prečo tablety nemajú plný USB port? Je jasné, že ho nemôžete dať na „malý“ telefón, ale na tablet?

V skutočnosti si myslím, že ste sa už neraz stretli s takými situáciami, keď bolo potrebné pripojiť USB flash disk k tabletu alebo smartfónu, aby ste mohli rýchlo kopírovať (čítať) dáta. Ale nemôžete to urobiť tak ľahko a musíte sa uchýliť k použitiu rôznych „adaptérov“ a adaptérov (čo znamená, že budú existovať „temné“ a nejasné momenty, zbytočné problémy s kompatibilitou, chyby atď.). O tom bude dnešný článok ...

Všeobecne chcem hneď povedať, že nemôžete pripojiť USB flash disk ku každému tabletu (telefónu): nemal by byť veľmi starý, s OS Android nižšou ako 3.1. Je to len to, že staršie systémy (ako 3.1) nepodporujú režim hostiteľa USB (pôvodný názov je USB Host, alebo ešte častejšie sa používa USB OTG ), čo znamená, že váš flash disk neuvidia.

*

Pripojenie flash disku cez USB OTG

Drvivá väčšina tabletov a telefónov má univerzálny port MicroUSB. Môžete k nej pripojiť nabíjačku, jednotku USB flash a ďalšie zariadenia.

Na pripojenie flash disku budete potrebovať špeciálny adaptér z MicroUSB do bežného USB portu. Takéto adaptéry sa nazývajú USB OTG adaptéry . Teraz v predaji nájdete rôzne možnosti: s pružným elastickým drôtom, rovnako ako malý adaptér (ktorý sa dá ľahko stratiť ) a ďalšie možnosti.

Možnosti adaptéra USB OTG

Doplnenie!

Mimochodom, veľmi lacné adaptéry OTG nájdete v rôznych čínskych online obchodoch. Ak hľadáte, môžete nájsť podobné výrobky za 30-50 rubľov! O najlacnejších čínskych obchodoch som hovoril v tomto článku: //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

Ak vezmete takýto adaptér, pripojte k nemu jednotku USB flash a vložte ju do portu MicroUSB tabletu (alebo telefónu). Pozri príklad nižšie.

Upozorňujeme, že kontrolka LED na jednotke flash by mala začať blikať (to znamená, že do nej došlo k napájaniu - dobrý signál ).

Jednotka flash je k tabletu pripojená pomocou adaptéra USB OTG

Ďalej musíte otvoriť bežný prieskumník (vo väčšine prípadov je viac než dosť na kopírovanie / čítanie údajov z USB flash disku).

Prieskumník súborov pre Android

V skutočnosti sú v prieskumníkovi systému Android v sekcii „Súbory“ viditeľné dva „adresáre“:

  1. pamäť telefónu (tu sú uložené všetky vaše fotografie, zvonenia atď.);
  2. externá jednotka USB - toto je naša jednotka flash.

Telefón vidí externé úložisko USB

Potom už len choďte buď do pamäte telefónu, alebo na USB flash disk - skopírujte, čo potrebujete, a potom to vložte do iného požadovaného adresára. Všetky akcie sa v systéme Windows vykonávajú takmer identicky s programom Explorer ...

Mimochodom, teraz v predaji sa začali objavovať univerzálne flash disky s dvoma portami: klasickým USB a MicroUSB. Názov je taký flash disk, nepotrebujete žiadne adaptéry! Môže byť pripojený k bežnému PC / notebooku aj k tabletu. Pohodlný nástroj na prenos dát z jedného zariadenia do druhého!

Teraz sú v predaji flash disky, ktoré je možné priamo pripojiť k počítaču alebo tabletu.

Mimochodom, ako test som pripojil taký flash disk k telefónu: Explorer v systéme Android vidí tento disk bez problémov a umožňuje vám s ním plne pracovať ...

Telefón okamžite uvidí podobný USB flash disk s portom MicroUSB

*

Možné problémy pri pripájaní jednotky flash cez adaptér OTG

1) V prieskumníkovi nie je nič, len nemôžem nájsť USB flash disk ...

Áno, zjavne to závisí od verzie systému Android - ak je starší, prieskumník nemusí vždy zobraziť jednotku USB flash, aj keď je viditeľná pre tablet.

Existuje ale alternatíva k prieskumníkovi, hovoríme o aplikácii ES Explorer (odkaz na w3bsit3-dns.com). Po nainštalovaní tejto aplikácie by sa malo v časti „Miestne úložisko“ zobraziť USB Storage (jedná sa o jednotku flash). Práca s ES Explorer sa v zásade nelíši od práce s klasickým (pokiaľ nie je viac možností).

ES Explorer - USB Storage je pripojený flash disk

2) Jednotka flash nie je viditeľná ani vo vodiči, ani vo vodiči ES, ale LED na ňom bliká. Tablet navrhuje formátovanie USB kľúča ...

To sa často stáva, ak je vaša jednotka flash naformátovaná pomocou systému súborov NTFS. Mnoho tabletov / telefónov akceptuje iba FAT 32, a preto nedokáže prečítať USB flash disk, a ponúka sa v najlepšom prípade formátovanie.

Môžete to urobiť takto:

  1. použite program Paragon NTFS - umožní vám pripojiť disky formátované v NTFS a HFS + (tiež veľmi užitočné pre používateľov Apple);
  2. stačí naformátovať stick na FAT 32.

Mimochodom, toto sa niekedy stáva aj pri flash diskoch USB 3.0 (takže ak máte flash disk USB 2.0, skúste ho zapojiť).

3) Ak ste pripojili externý pevný disk ...

Je možné, že výkon tabletu jednoducho nestačí na udržanie chodu externej jednotky. To môže byť prípad aj niektorých flash diskov (mimochodom, s príliš veľkými diskami môžu byť problémy - tablet ich jednoducho nemusí rozpoznať).

Ak chcete k tabletu pripojiť externý pevný disk, skúste použiť špeciálny adaptér USB (rozdeľovač) so zdrojom napájania (príklad je uvedený na fotografii nižšie).

USB rozbočovač s napájaním

*

Všetko najlepšie!

?