Počítač nevidí kameru, čo mám robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Kúpil som si nový fotoaparát, pripojil som ho k notebooku a ... nič sa nedeje. Notebook to nevidí (nevidí to vôbec)! Čo sa dá urobiť v tomto prípade?

Dobrý deň!

Bohužiaľ, takýto problém nie je taký zriedkavý (napriek tomu, že Windows a fotoaparáty sú z roka na rok inteligentnejšie). Vo väčšine prípadov však problém spočíva v nejakej maličkosti, ktorú môžete vyriešiť sami (o tom budem hovoriť v tomto článku).

Preto predtým, ako vezmete kameru do služby (a zaplatíte tam niečo za diagnostiku), skúste sa riadiť odporúčaniami z článku ...

*

Dôvody, prečo počítač nemusí vidieť na fotoaparát

Ak je fotoaparát nový ...

Ak ste práve priniesli zariadenie z obchodu (bolo doručené kuriérom, dorazilo poštou atď.), Pravdepodobne má vybitú batériu. Mnoho používateľov zároveň všeobecne verí, že si kúpili pokazené zariadenie ...

Jedná sa o to, že mnoho výrobcov zariadení dodáva batérie vybité takmer na nulu (podľa všetkého je to počas prepravy bezpečnejšie).

Mimochodom, na mnohých fotoaparátoch nabíjačka zobrazuje stav batérie. Stačí vložiť batériu do nabíjačky a pripojiť zariadenie k elektrickej sieti.

Napríklad na mojej nabíjačke fotoaparátu Canon - červená LED svieti, keď je batéria takmer vybitá. Keď sa nabíja, rozsvieti sa zelená LED.

Nabíjačka fotoaparátu Canon

Tiež, ak hovoríme o novom fotoaparáte, skontrolujte kontakty batérie : sú často lepené špeciálmi. lepiaca páska (rovnaká bezpečnosť počas prepravy). Mimochodom, škótska páska môže byť sotva viditeľná (a nie tak žlto-jasná ako na fotografii nižšie)!

Kontakty batérie utesnené

Mimochodom , tento druh lepenia sa vyskytuje na batériách mnohých zariadení: telefónov, fotoaparátov, notebookov atď. Mnoho používateľov si takéto lepenie často nevšimne a vložia batériu do zariadenia.

Zariadenie prirodzene nefunguje a prenášajú ho späť, odovzdávajú ako nefunkčné (pri odtrhnutí nálepky musíte vidieť ich tváre ...). Toto sú výhody a nevýhody nákupu rozbaleného zariadenia ...

*

Je pripojená kamera zapnutá?

Skontrolujte, či je fotoaparát zapnutý. Faktom je, že ak pripojíte vypnutú kameru k USB portu počítača, vo väčšine prípadov sa nič nestane (iba niektoré modely vám umožňujú pracovať s nimi bez ich zapnutia).

Je zariadenie pripojené k portu USB zapnuté?

Tiež odporúčam, keď je zariadenie pripojené k USB, skúste ho vypnúť a znova zapnúť. V takom prípade systém Windows zvyčajne spustí Sprievodcu nájdením nového hardvéru a automaticky nainštaluje jeho ovládače (aspoň ak máte modernú verziu systému Windows 10).

Mimochodom, v ideálnom prípade by mal počítač v ideálnom prípade vidieť, že je k nemu pripojené nejaké zariadenie, a reagovať, keď je pripojený (zvuk; plus správa, že je všetko v poriadku, alebo že zariadenie nie je rozpoznané a ovládače pre neho môžu nájdete v automatickom režime Nefungovalo).

Ak sa ovládače nenašli a nenainštalovali ...

*

Pre zariadenie neexistuje žiadny ovládač (nainštalovaný nesprávne)

Možno je to najbežnejšia možnosť. Niektoré modely fotoaparátov sa všeobecne dodávajú s CD so sadou ovládačov, zatiaľ čo iné nie. Ale pre všetky modely - ovládač nájdete na oficiálnej webovej stránke. Najskôr takto odporúčam aktualizovať ovládač.

Pre Canon - of. webovú stránku

Pre Nikon - //downloadcenter.nikonimglib.com/en/index.html

Pre Sony - //www.sony.com/electronics/support/cameras-camcorders

Pre Panasonic - //rus.panasonic.ru/download/driver/

Pre Samsung - //www.samsung.com/ru/support/

*

V prípade, že nie je nainštalovaný oficiálny ovládač (alebo ho nemôžete nájsť / stiahnuť atď.), Môžete sa pokúsiť aktualizovať ovládač pomocou systému Windows.

Ak to chcete urobiť, musíte najprv otvoriť ? Device manager (otvoriť, prejdite na ovládacom paneli Windows - a vstúpiť do "Správca ..." do vyhľadávacieho poľa  ).

Ovládací panel systému Windows 10 / otvorte Správcu zariadení

Ďalej v správcovi zariadení vyhľadajte zariadenie so žltým otáznikom (jedná sa o hardvér, pre ktorý sa nenašli žiadne ovládače).

Kliknite na takéto zariadenie pravým tlačidlom myši a v zobrazenej ponuke kliknite na položku -  aktualizovať ovládač . Potom postupujte podľa pokynov Sprievodcu inštaláciou systému Windows.

Správca zariadení - aktualizácia ovládača

*

Môžete sa tiež pokúsiť vyhľadať vodiča pomocou špeciálov. identifikátory, ktoré má každé zariadenie, každý hardvér. Ako sa to deje - ? pozri túto položku.

*

A tiež vám odporučím špeciálne nástroje na automatickú aktualizáciu ovládačov (odkaz na článok s nimi - //ocomp.info/update-drivers.html). Po ich inštalácii a spustení automaticky skontrolujú váš počítač (skenujú ho) a nájdu nové ovládače pre veľa hardvéru. S aktualizáciou musíte len súhlasiť ...

*

Problém s káblom

Nie je nezvyčajné, keď je často používaný kábel na pripojenie fotoaparátu k počítaču poškodený (napríklad z dôvodu častého ohýbania kábla, pozri fotografiu nižšie). Mimochodom, niekedy mikroskopické poškodenia nie sú pre oko viditeľné - preto odporúčam skontrolovať kábel pomocou iného zariadenia (môžete cez neho napríklad pripojiť telefón alebo iný fotoaparát).

Kábel USB je poškodený ...

*

Problém s portom USB

Pokúste sa pripojiť k rovnakému portu USB ďalšie zariadenie: telefón, jednotku flash, disk atď. Fungujú, detekuje ich systém Windows?

Typická systémová jednotka

Tiež si všimnem, že v počítačoch mnohí používajú porty USB na prednom paneli systémovej jednotky (alebo na klávesnici, monitore) a veľmi často nemusia byť počas prevádzky pripojené alebo môžu zlyhať (napríklad také štatistiky ...). Preto ako test odporúčam pripojiť zariadenie k USB portom na zadnej strane systémovej jednotky.

? Pomoc!

USB porty nefungujú - čo robiť ->

To isté platí aj pre notebooky: fotoaparát nefunguje s jedným portom, skúste iný.

Upozorňujeme tiež, že USB porty môžu mať rôzne štandardy - USB 2.0 a USB 3.0. Možno bude stáť za pokus pripojiť sa k USB portu požadovaného štandardu.

Ďalším príkladom sú USB 2.0 a USB 3.0

Ako rozlíšiť port USB 3.0 od portu USB 2.0

*

Infekcia počítača vírusmi (alebo naopak, blok USB portov antivírusom)

Niektoré typy vírusov znemožňujú činnosť pripojených zariadení k portom USB (napríklad skrývajú pripojené flash disky, fotoaparáty, telefóny. Zrejme s cieľom zabrániť používateľovi stiahnuť antivírus a odstrániť ich).

Prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, je preto riadiť počítač moderným antivírusom a špeciálnymi programami. nástroje na neutralizáciu malvéru a adwaru. Odkazy na príslušné články sú uvedené nižšie.

Najlepšie klasické antivírusy tohto roku - pozri tento príspevok ->

Programy na odstránenie adware a škodlivého softvéru - //ocomp.info/dlya-udaleniya-malware.html

Odstránenie vírusov z počítača, ktoré klasický antivírus nevidí - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

Pokiaľ nenájdete vírusy a adware, odporúčam tiež deaktivovať nainštalovaný antivírus počas kontroly. Nech to znie akokoľvek vtipne, v snahe uchrániť používateľa pred vírusmi z flash diskov nie je neobvyklé, že antivírusy jednoducho zablokujú všetky pripojené zariadenia USB.

Väčšina moderných antivírusov je deaktivovaná úplne jednoducho, napríklad pre Avast - stačí otvoriť ikonu na paneli, zvoliť „Správa obrazoviek Avastu“ a v rozbaľovacej ponuke určiť čas, kedy antivírus deaktivujete ...

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu

*

Východ

Ak všetko uvedené nepomohlo a potrebujete získať obrázky z fotoaparátu, skúste z neho vybrať jednotku USB flash a pripojiť ju priamo k čítačke kariet v počítači alebo notebooku.

Ak nie je k dispozícii čítačka kariet (alebo je už zastaraná a nevidí jednotku flash z fotoaparátu), môžete si ju kúpiť v ktoromkoľvek obchode s počítačmi.

Moderné modely majú veľkosť bežného USB flash disku a sú pripojené k USB portu - t.j. bude možné s ním pracovať na akomkoľvek počítači (príklad z fotografie nižšie).

Čítačka kariet pripojená k notebooku

? Dodatok!

Možno nájdete užitočný článok o tom, ako nakupovať tovar v čínskom obchode Aliexpress so zľavami.

Mimochodom, môžete si na ňom objednať rovnakú čítačku kariet len ​​za pár stoviek rubľov.

? Pomoc!

Ako preniesť fotografiu z fotoaparátu do počítača - niekoľko možností

*

VÝSLEDKY

  1. ak je fotoaparát nový, skontrolujte kontakty batérie (ak nie sú utesnené páskou). Pred pripojením zariadenia k počítaču alebo notebooku tiež úplne nabite batériu;
  2. aktualizujte ovládače systému Windows pre váš model fotoaparátu;
  3. skontrolujte funkčnosť portov USB a celistvosť kábla, ktorým pripájate zariadenie;
  4. skontrolujte počítač, či neobsahuje vírusy a adware;
  5. fotografiu z fotoaparátu môžete získať, ak z nej vyberiete USB flash disk a pripojíte ho k čítačke kariet vášho notebooku / PC (ak čítačka kariet nie je, je možné ju kúpiť v ktoromkoľvek obchode s počítačmi (stojí cent) ...));
  6. ak všetko vyššie uvedené nepomôže, obráťte sa na niektorý servis (je možné, že je vaše zariadenie stále v záruke - vyhľadajte príslušné dokumenty).

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 30.01.2018

Oprava: 10.02.2020