Ako skontrolovať bootovateľný USB flash disk, či funguje, aký má bootloader (bežný alebo UEFI)?

Dobrý deň všetkým!

Z času na čas mi prídu otázky týkajúce sa kontroly bootovacej jednotky USB flash: fungovalo to, dá sa to použiť? ..

Všeobecne by som mal okamžite poznamenať, že najlepším spôsobom kontroly je overiť si to v praxi: nakonfigurujte systém BIOS / UEFI zodpovedajúcim spôsobom (viac informácií o tomto) na zavedenie z jednotky USB flash, nainštalujte zaznamenanú verziu systému Windows, a trochu v tom pracovať.

Pravda je, že v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť chyby tak počas inštalácie systému, ako aj po ňom. Súhlasíte, je nepravdepodobné, že budete môcť používať operačný systém, ak pravidelne letí na modrých obrazovkách ...

Všeobecne možno povedať , nižšie sú niekoľko tipov, ako môžete zistiť, či je zaznamenaný USB flash disk je bootovacie, a či v počítači možné spustiť inštaláciu systému Windows z neho ...

? Pomoc!

Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku USB Flash Windows 10 pre UEFI alebo BIOS - //ocomp.info/sozdat-zagruz-fleshku-v-rufus.html

*

Prebieha kontrola zavádzacej jednotky USB

Metóda 1

Asi najspoľahlivejším spôsobom (ako som už uviedol vyššie) je pripojiť USB flash disk k USB portu, reštartovať počítač (laptop) a otvoriť Boot Menu (boot menu). Ak je jednotka USB flash spustiteľná, uvidíte ju v zozname ponúk a budete mať možnosť ju vybrať a začať sťahovať.

Boot Menu - vyberte jednotku flash na zavedenie

Jednoduché, rýchle, spoľahlivé?! ?

Metóda 2

Jeden z najpopulárnejších programov na prípravu a vytváranie inštalačných (bootovacích) flash diskov WinSetupFromUSB vám tiež umožňuje testovať a kontrolovať ich výkon (bootuje z nich Windows?).

Urobiť to:

  • pripojte jednotku USB flash k portu USB;
  • spustite WinSetupFromUSB a vyberte pripojenú jednotku zo zoznamu;
  • začiarknite políčko, ktoré vyžaduje "Test v QEMU" ;
  • kliknite na tlačidlo „GO“ .

WinSetupFromUSB - kontrola USB flash disku

Potom program automaticky znovu vytvorí „skutočné“ prevádzkové podmienky jednotky flash a pokúsi sa z nej nabootovať OS. Ak je s diskom všetko v poriadku, mali by ste vidieť logo Windows (ako to mám na snímke obrazovky nižšie).

Načítanie prebehlo - funkčná jednotka flash (WinSetupFromUSB)

Metóda 3

MobaliveCD je bezplatný softvér na kontrolu zavádzacích ISO obrazov a flash diskov. Umožňuje doslova za 2 - 3 kliknutia myšou zistiť, ako sa bude správať inštalačná jednotka flash: či sa zobrazí bootovacia ponuka, či sa spustí OS atď.

Pamätajte, že MobaliveCD nie je potrebné inštalovať, musíte ho však spustiť ako správca (na tento účel stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na stiahnutý súbor ... Pozri obrazovku nižšie).

Spustiť ako správca

Hlavné menu programu je veľmi jednoduché:

  • ak potrebujete skontrolovať ISO obraz z Windows - kliknite na tlačidlo „Spustiť LiveCD“ ;
  • ak USB flash disk - tlačidlo "Spustiť LiveUSB" (príklad nižšie).

MobaLiveCD - test jednotky flash

Ďalej je spravidla potrebné určiť buď písmeno na jednotke flash (alebo umiestnenie požadovaného súboru ISO). Upozorňujeme, že program vás môže požiadať, aby ste určili, kam uložiť svoj obraz (použitý na test) - zadajte ľubovoľný disk (neskôr môžete tento dočasný súbor odstrániť).

Výber písmena USB

Ak je vaša bootovacia jednotka Flash v poriadku, zobrazí sa logo Windows (inštalácia začala ...).

Načítanie prebehlo

Metóda 4

Existujú špeciality. programy, ktoré vo vašom systéme Windows skutočne obnovujú počítač (tzv. virtuálne stroje). Na takýto virtuálny stroj môžete nainštalovať napríklad svoju starú verziu systému Windows 2000 a pracovať v ňom bez toho, aby ste opustili svoj súčasný systém Windows 10. Pri pohľade na snímku obrazovky nižšie si myslím, že to bude prehľadnejšie ... ?

Okno virtuálneho stroja Windows XP je otvorené v systéme Windows 10 (príklad, o čo ide)

Virtuálny stroj samozrejme dokonale pomáha pri úplnej kontrole bootovacej jednotky USB flash: t.j. z neho budete vidieť nielen proces inštalácie, ale aj neskôr operáciu OS (budú / nebudú chyby)! Podľa môjho názoru je to jedna z najspoľahlivejších možností!

Všeobecne je téma konfigurácie virtuálneho stroja dosť veľká, takže ak vás zaujíma, prečítajte si článok, na ktorý je uvedený odkaz nižšie.

? Pomoc!

Ako spustiť starý Windows v novom operačnom systéme: nastavenie virtuálneho stroja VirtualBox - //ocomp.info/kak-zap-staruyu-windows-virtualbox.html

Otázka: Ako zistiť, či bola bootovacia jednotka USB Flash napísaná tak, aby fungovala z operačného systému UEFI alebo BIOS?

Najskôr venujte pozornosť parametrom programu, v ktorom vytvoríte bootovateľnú jednotku USB flash. Napríklad v Rufuse pri vytváraní flash disku ručne určíte cieľový systém: BIOS alebo UEFI ...

RUFUS - vytvorenie USB kľúča

Po druhé , skúste vstúpiť do bootovacej ponuky (po zapnutí notebooku) a zistite, či váš systém vidí USB flash disk (ak máte UEFI, pred vašim flash diskom bude svietiť „UEFI:“, pozrite sa na obrazovku nižšie). Toto je rýchly a spoľahlivý spôsob, ako zistiť typ jednotky flash ...

Príklad bootovacej ponuky / notebooku ASUS

Po tretie , skúste otvoriť Správa diskov (je to zabudovaný nástroj vo Windows). Najčastejšie sa súborový systém FAT32 používa na flash diskoch UEFI.

Systém súborov

Môžete tiež otvoriť vlastnosť jednotky (všimnite si, že pravým tlačidlom myši kliknite na ponuku „disk“).

Vlastnosti disku

Na karte „Zväzky“  môžu byť 2 typy oddielov:

  • Master Boot Record (MBR) je jednotka flash v systéme BIOS;
  • Tabuľka s identifikátorom GUID oddielov je jednotka USB flash pre systém UEFI.

MBR (vľavo) - GUID (vpravo)

*

To je na dnes všetko ...

Dodatky v komentároch sú vítané.

?