Otázka používateľa
Ahoj.
Stratil som internet (v zásobníku systému Windows svieti žltá ikona výkričníka) a pri pokuse o otvorenie ľubovoľnej stránky sa v prehliadači zobrazí chyba „Cannot find the DNS address“. Neviem, čo mám robiť, ako opraviť chybu a získať späť internet.
Pokúsil som sa spustiť Sprievodcu diagnostikou siete - došlo však k chybe, že server DNS neodpovedá. Dajte mi prosím riešenie ...
Vopred ďakujem, Andrey.
Dobrý deň!
Musím povedať, že takáto chyba je pomerne populárna a príčinou jej výskytu môžu byť nesprávne nastavenia systému Windows aj problémy vášho poskytovateľa internetu.
V tomto článku rozoberiem všetko najzákladnejšie, preto sa táto chyba objavuje a dám odporúčania na ich odstránenie. ?
Takže ...
*
Ako postupovať pri chybe servera DNS, ktorý neodpovedá
KROK 1: Reštartujte smerovač a počítač. Spustite diagnostiku problémov so sieťou
Bez ohľadu na to, ako triviálna je rada, a stále prvá vec, ktorú odporúčam, je reštartovanie notebooku / počítača a routeru (ak ho máte (mnoho poskytovateľov ho teraz nastavuje „automaticky“ pri pripojení)).

Notebook vypnete stlačením vypínača na 10 - 15 sekúnd.
? Poznámka : Ak chcete reštartovať smerovač Wi-Fi, odpojte ho na 15 - 20 sekúnd od napájania. Aj pre tento prípad je na puzdre prístroja k dispozícii špeciál. tlačidlo.
Po reštarte odporúčam spustiť diagnostiku problémov so sieťou (často rieši veľa problémov s prístupom na internet). ? Spustenie diagnostiky - kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu Internetu na paneli úloh a v rozbaľovacej ponuke zvoľte možnosť „Riešenie problémov“ (pozri obrazovku nižšie).

Diagnostika problémov so sieťou
Výsledok diagnostiky môže byť nepredvídateľný: v mojom prípade sa chyba objavila znova (príklad na snímke obrazovky nižšie). Ale napriek tomu pomerne často po reštarte - sieť začne pracovať v normálnom režime ...

Diagnostika / chyba siete Windows znova!
*
KROK 2: pripojte ďalšie zariadenie
Ak používate smerovač (smerovač), skúste k sieti Wi-Fi pripojiť ďalšie zariadenie (napríklad notebook, telefón atď.).
Je dôležité skontrolovať, či toto zariadenie bude mať internet, či sa v súvislosti so serverom DNS nenachádzajú nejaké chyby. Ak je problém s konkrétnym počítačom / notebookom, potom bude sieť na iných zariadeniach fungovať ako obvykle.
Mimochodom, mimochodom, bežný telefón môžete skontrolovať napríklad v sieti Wi-Fi. Môžete tiež vyskúšať odpojiť smerovač a pripojiť internetový kábel priamo k sieťovej karte počítača.
? Poznámka!
Nastavenia a parametre, ktoré je potrebné nastaviť, aby internet fungoval - pozrite si dohodu so svojím poskytovateľom internetu. Mali by tam byť všetky komplexné informácie.
V takom prípade budete s najväčšou pravdepodobnosťou musieť vytvoriť pripojenie PPPoE (* závisí od toho, ako je vybudovaná sieť vášho ISP). Ako vytvoriť PPPoE pripojenie ? sa dozviete v jednom z mojich článkov.
*
KROK 3: sú nastavenia siete správne. Automatické získavanie DNS
Poďme k tomu hlavnému!
Problémy a chyby spojené s DNS najčastejšie vznikajú v dôsledku nesprávneho (strateného) nastavenia sieťového pripojenia. Preto navrhujem najskôr ich skontrolovať!
Ak chcete zobraziť všetky sieťové pripojenia, stlačte kombináciu klávesov WIN + R , do riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz ncpa.cpl a stlačte kláves Enter (ako na obrázku nižšie).

ncpa.cpl - Zobraziť všetky sieťové pripojenia
Ďalej musíte otvoriť vlastnosti pripojenia, cez ktoré pristupujete k internetu.
Najčastejšie ide o „Bezdrôtové sieťové pripojenie“ (ak je nainštalovaný smerovač a je vytvorené pripojenie Wi-Fi, zvyčajne na prenosných počítačoch), alebo „Pripojenie k miestnej sieti“ (Ethernet) - ak je počítač pripojený k internetu pomocou sieťový kábel.

Vlastnosti pripojenia
Ďalej vyberte riadok „Internetový protokol verzie 4 (TCP / IPv4)“ a otvorte jeho vlastnosti . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Vlastnosti internetového protokolu verzie 4
Na karte „Všeobecné“ musíte určiť adresu IP a servery DNS. Môžu tu byť dve situácie:
- ? po prvé - stačí posúvače umiestniť do polohy na automatické získanie adresy IP a serverov DNS (ako mám na snímke nižšie). Mimochodom, väčšina poskytovateľov internetu to má (nevytvárajú tak používateľovi zbytočné problémy ?). Existujú však výnimky, pozri nižšie;
- ? druhá - je potrebné uviesť konkrétnu IP adresu a konkrétne DNS servery. Čo musíte uviesť: musíte sa dohodnúť s poskytovateľom internetu (alebo sa porozprávať s ním). Ak zadáte tieto údaje nesprávne (alebo ak boli zmenené), potom internet nebude fungovať!

Získajte adresy serverov DNS automaticky
*
Krok 4: skúste nainštalovať Google DNS
Stáva sa, že poskytovatelia internetových služieb (najčastejšie malí) majú chybné servery DNS (čo nie je dobré). Je zrejmé, že servery DNS spoločnosti Google sú rýchlejšie, bezplatné a oveľa stabilnejšie.
Preto ich registráciou v nastaveniach pripojenia môžete často rýchlo obnoviť normálnu prevádzku internetu. Musíte ich zaregistrovať vo vlastnostiach sieťového pripojenia (ako otvoriť tieto vlastnosti je popísané v predchádzajúcom kroku ☝).
? Pomoc!
Ako zmeniť DNS v systéme Windows a ako zvoliť najrýchlejší verejný server DNS.
Servery DNS:
8.8.8.8
8.8.4.4
Ak máte nainštalovaný smerovač Wi-Fi , bolo by správnejšie písať takto:
192.168.1.1 (buď 192.168.0.1 alebo 192.168.10.1 - je zaregistrovaná adresa IP smerovača);
8.8.8.8

Servery DNS od spoločnosti Google
*
Krok 5: Pokus o vyčistenie medzipamäte DNS (a ďalších parametrov) na príkazovom riadku
Nie je nezvyčajné zbaviť sa chyby DNS vyčistením vyrovnávacej pamäte. Môžete to urobiť z príkazového riadku ?, otvoreného ako správca.
Ak chcete otvoriť príkazový riadok s právami správcu, potrebujete:
- spustite správcu úloh (kombinácia tlačidiel Ctrl + Shift + Esc alebo Ctrl + Alt + Del );
- v správcovi úloh kliknite na súbor / nová úloha ;
- a do riadku „Otvoriť“ zadajte CMD , začiarknite políčko „Vytvoriť úlohu s právami správcu“ a stlačte kláves Enter.

CMD ako správca
Ďalej musíte postupne vykonať nasledujúce príkazy (po každom z nich musíte stlačiť kláves Enter):
- ipconfig / flushdns
- ipconfig / registerdns
- ipconfig / vydanie
- ipconfig / obnoviť

CMD - zadajte 4 príkazy jeden po druhom
Po dokončení týchto 4 príkazov reštartujte počítač / notebook.
*
KROK 6: Skontrolujte službu klienta DNS - funguje to v systéme Windows
Musíte tiež skontrolovať, či je služba klienta DNS spustená v systéme Windows (v predvolenom nastavení by mala fungovať, ale nikdy neviete ...).
Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov WIN + R a zadajte príkaz services.msc , stlačte kláves Enter.

Otváracie služby - services.msc (univerzálna metóda)
Ďalej by sa malo zobraziť okno so službami vo Windows - nájdite službu „Klient DNS“ ?. Musí byť otvorený (poznámka: stačí na ňu dvakrát kliknúť ľavým tlačidlom myši).

Služba klienta DNS
Ďalej vo vlastnostiach služby nastavte typ automatického spustenia a na stavovom riadku skontrolujte, či je služba spustená (ak nie, spustite ju!). Pozri snímku obrazovky nižšie.

Spustíme službu, nastavíme automatické spustenie
Potom reštartujte počítač.
*
KROK 6: žiadne ovládače pre sieťovú kartu
Ak nemáte ovládače pre sieťovú kartu (prostredníctvom ktorej máte pripojenie k sieti), nebudete mať vôbec internet (a chyba DNS sa v tomto prípade spravidla nezobrazuje často ..) .).
Ak chcete zistiť, či máte ovládače pre sieťovú kartu, otvorte ? Správca zariadení. Ak to chcete urobiť, stlačte klávesy WIN + R a zadajte príkaz devmgmt.msc .

Spustite Správcu zariadení - devmgmt.msc
Ďalej skontrolujte, či máte zariadenia, oproti ktorým svieti žltý výkričník (najčastejšie sa nachádzajú v sekcii „Ostatné zariadenia“). Ak takéto zariadenia existujú, musíte pre ne aktualizovať ovládače.

Správca úloh - žiadne ovládače pre radič Ethernet (to znamená pre sieťovú kartu)
Všeobecne je téma aktualizácie ovládačov dosť rozsiahla, preto vám tu odporúčam prečítať si moje predchádzajúce články, všetko je tam napísané! Odkazy nižšie.
? Pomoc!
1) Softvér na aktualizáciu ovládačov - najlepší: TOP 20 / hodnotenie!
2) Ako správne inštalovať ovládače na počítači alebo notebooku.
3) Ako nájsť a nainštalovať ovládač pre neznáme zariadenie.
*
KROK 7: je váš antivírus a firewall nakonfigurovaný správne
Po inštalácii / preinštalovaní antivírusových a bezpečnostných programov sa často vyskytne chyba, na ktorú servery DNS prestali reagovať.
To možno pozorovať aj vtedy, keď je v niektorých antivírusových produktoch povolená najvyššia možná úroveň ochrany.

Zakážte antivírus Avast na 1 hodinu
Preto je tu odporúčanie jednoduché - pokúste sa dočasne deaktivovať (alebo dokonca odstrániť) váš antivírus (brána firewall). Ak sa chyba prestane zobrazovať, myslím si, že stojí za to zmeniť antivírus alebo v ňom nastaviť optimálne nastavenie ...
*
KROK 7: Kontaktujte podporu ISP
V neposlednom rade, ak zlyhajú všetky vyššie uvedené kroky, skúste problém nahlásiť vášmu ISP. Je možné, že problém je na ich strane ...

Poskytovateľ Meme
PS 1
Ak poskytovateľ internetových služieb tvrdí, že je všetko na jeho strane „v poriadku“, skúste ako alternatívu obnoviť systém Windows (ak existujú kontrolné body, do dátumu, keď všetko fungovalo).
Ako zistiť, aké sú body a ako začať s obnovou, sa dozviete v tomto článku (článok relevantný pre Windows 7/8/10).
PS 2
Ak má niekto k tejto chybe alternatívne riešenie, vložte do komentárov niekoľko riadkov. Vopred ďakujem.
Pekný deň!
?
Prvé zverejnenie: 28.10.2017
Oprava: 15.01.2020