Ako vypnúť alebo reštartovať prenosný počítač pomocou klávesnice

Dobrý deň všetkým!

Niekedy sa stáva, že myš (touchpad) prestane fungovať a notebook ju nevidí (napríklad po odpojení / pripojení).

Kurzor sa tiež často môže prestať „pohybovať“, keď zariadenie zamrzne a nefunguje správne. V obidvoch prípadoch je prvou vecou, ​​ktorú väčšina skúsených používateľov odporúča, reštartovanie .

A túto akciu musíte vykonať pomocou klávesnice (a ako som si všimol, mnohé sa jednoducho stratia a samy takmer „zamrznú“, pretože sú na myš tak zvyknuté, že si bez nej nedokážu predstaviť, ako na to). ?

V skutočnosti chcem v tomto krátkom článku uviesť niekoľko možností, ako vypnúť (alebo reštartovať) laptop (PC) pomocou niekoľkých klávesových skratiek. Myslím, že článok bude užitočný pre všetkých začínajúcich používateľov ... ?

*

? Poznámka

V jednom z predchádzajúcich článkov som poukázal na hlavné dôvody, prečo myš nemusí fungovať. Možno sa vám to bude hodiť!

*

5 spôsobov, ako vypnúť alebo reštartovať notebook bez myši alebo touchpadu

Štandardná funkcia

Ukážem na príklade Windows 10 (ako najmodernejší dnes). Vo vynikajúcom systéme Windows sú kroky podobné.

 1. najskôr musíte stlačiť kláves  Win na klávesnici (malo by sa otvoriť „ŠTART“);
 2. potom pomocou  TAB a klávesov so šípkami vyberte tlačidlo „vypnúť“ ( ), stlačte kláves Enter;

  Štart - parametre

 3. potom vyberte v zozname (pomocou šípok) možnosť „Reštart / vypnutie“ (v závislosti od požiadaviek) a stlačte kláves Enter.

  Vypnite, prezimujte alebo reštartujte počítač

 4. vlastne všetko. Ak je s notebookom všetko v poriadku, úlohu dokončí.

*

Dodatok: ak na vyššie uvedený príkaz nereagovala, môže dôjsť k zmrazeniu vášho frozen systému Windows. Môžete tiež vyskúšať alternatívne spôsoby popísané nižšie.

*

Z pracovnej plochy

V ktorejkoľvek verzii systému Windows (XP, 7, 8, 10), ak máte otvorenú pracovnú plochu, stačí stlačiť kombináciu klávesov Alt + F4 (znamená zatvoriť okno, ale na pracovnej ploche - funguje alternatívna funkcia).

ALT + F4 na pracovnej ploche

Mali by ste dostať malé okienko so zoznamom, čo dokáže počítač. Prechádzanie zoznamom: použite šípky na klávesnici (↑, ↓). Keď ste vybrali požadovanú akciu, napríklad Restartovať , stlačte kláves Enter.

Reštartovať

Za chvíľu by sa mal laptop reštartovať ...

*

Pomocou klávesov Ctrl + Alt + Del

Ak systém nereaguje na vaše stlačenie klávesov, vyskúšajte kombináciu Ctrl + Alt + Del (pomáha vám dostať sa z mnohých problémových situácií).

Mal by sa objaviť malý zoznam, z ktorého je potrebné zvoliť možnosť „Ukončiť“ (požadovanú možnosť vyberiete pomocou TAB a šípok na klávesnici).

Choď von

Ďalej v pravom rohu obrazovky vyberte ikonu „Vypnutie“ ( ), stlačte na nej Enter a v zobrazenom malom zozname vyberte požadovanú funkciu (spravidla: reštart, vypnutie a hibernácia).

Približne. : vyberte tiež možnosť pomocou šípok (↑, ↓, →, ←), klávesu TAB a Enter (↵).

Reštartujte alebo vypnite

*

S pomocou špeciálov. vypínacie príkazy

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R (okno "Spustiť" by sa malo otvoriť v ľavom dolnom rohu obrazovky);
 2. potom zadajte príkaz  shutdown.exe -r -f -t 20 (reštartujte ho za 20 sekúnd) alebo  shutdown / s / t 60  (vypnutie za minútu).

  shutdown.exe -r -f -t 20 (príkaz na reštartovanie po 20 s)

 3. ak príkaz fungoval, zobrazí sa malé varovné okno (na snímke nižšie je uvedené, ako vyzerá).

  Vaša relácia sa skončí

  Mimochodom , upozorňujem na skutočnosť, že po stanovenom čase bude počítač bez varovania reštartovaný (vypnutý). Preto sa musí vykonať po uložení všetkých otvorených súborov a dokumentov!

*

Núdzové vypnutie

Ak prenosný počítač vôbec nereaguje na stlačenie klávesov, môžete ho vypnúť iba pomocou tlačidla „Zapnúť“ .

Ak to chcete urobiť, držte ho stlačené 5 ÷ 10 sekúnd  - potom dôjde k núdzovému vypnutiu (u niektorých modelov je tiež počuť slabé „pískanie“).

Typický notebook (detail napájacieho tlačidla)

Mimochodom, ak prenosný počítač nereaguje na tlačidlo napájania, potom tu môžete prejsť aspoň na: odpojte prenosný počítač od siete a vyberte batériu. Potom bude 100% bez napätia a práceneschopnosti.

Je pravda, že takéto opatrenia by sa mali používať opatrne a iba v prípade rôznych porúch (keď zariadenie vôbec nevníma žiadne stlačenie).

Vyberáme batériu (napríklad fotografia z predchádzajúcich článkov)

*

Týmto sa článok uzatvára ...

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 10.06.2018

Oprava: 15.10.2020