Nastavenia napájania ovplyvňujúce výkon počítača: Čo je potrebné skontrolovať

Dobrý deň!

Pri diagnostike a vyhľadávaní problémov spojených s brzdami, zamrznutím, nízkym výkonom počítača je často potrebné skontrolovať a zmeniť nastavenie napájania (čo môže mať vplyv na činnosť procesora).

Mnohí ich podceňujú ... Medzitým zmenou hodnoty v ovládacom paneli Windows iba o 1% (ovplyvňujúc napájanie procesora) môžete deaktivovať Turbo Boost a znížiť frekvencie takmer o polovicu! Tých. rozdiel v práci PC / notebooku po takýchto manipuláciách je viditeľný voľným okom. ?

V tejto poznámke uvediem všetky najzákladnejšie zdroje napájania, ktoré je potrebné objasniť a opraviť v operačnom systéme Windows (táto poznámka sa týka hlavne notebookov, mini počítačov atď.). V klasických počítačoch spravidla nikto také optimalizuje napájanie (aj keď aj Windows je dosť ...).

Bližšie k veci ...

*

Aké nastavenia výkonu sa oplatí skontrolovať

[ak nie ste spokojní s výkonom počítača / notebooku]

V systéme Windows

Prvá vec, ktorú odporúčam urobiť, je vstúpiť do ovládacieho panela a otvoriť sekciu „Hardvér a zvuk / napájanie“ . Príklad je na snímke obrazovky nižšie.

Vybavenie - napájanie

Ďalej otvorte nastavenia použitej schémy napájania (mimochodom, ak ich máte viac, vyberte také, ktoré je označené ako „Vysoký výkon“).

Nastavenie plánu napájania

Potom by ste mali otvoriť ďalšie nastavenia napájania (odkaz v dolnej časti okna).

Ďalšie možnosti napájania

Rozbaľte kartu „Správa napájania procesora“ a skontrolujte, či je maximálny stav procesora 100% (a nie ako môj 99% ...)!

Na max. Výkon procesora - nastavte ho na 100%!

Skontrolujte tiež kartu „Možnosti napájania grafickej karty“ - tu tiež musíte nastaviť max. výkon.

Parametre napájania grafickej karty - max. výkon

Mimochodom, ak máte notebook - dávajte pozor na systémovú lištu: mala by tu byť ikona batérie. Kliknutím na ňu posuňte posúvač na max. výkon, ako je znázornené na snímke obrazovky nižšie.

Strava

Na ovládacom paneli vodiča

Okrem nastavení systému Windows je možné nastaviť limity výkonu na ovládacom paneli ovládača (týka sa to hlavne notebookov). To sa deje hlavne s cieľom max. trvanie výdrže batérie zariadenia.

Napríklad v prenosných počítačoch od spoločnosti Sony - musíte otvoriť ovládacie centrum VAIO a na karte „Napájanie“ nastaviť vysoký výkon (pozri obrazovku nižšie).

Vysoký výkon - Sony

Iný príklad: zariadenia od spoločnosti Lenovo majú špeciál. manažér potravín („Energetický manažment“). Umožňuje vám výber jedného z troch režimov: max. výkonné, vyvážené a ekonomické režimy.

Lenovo - Smart Power Management

Mimochodom, Lenovo má tiež samostatný panel, v ktorom môžete nastaviť bodové nastavenie napájacích, sieťových, zvukových a multimediálnych systémov.

Napájanie - notebook LENOVO

Pomôcť!

Ak takéto riadiace centrá nemáte, je možné, že jednoducho nemáte aktualizované ovládače - //ocomp.info/update-drivers.html#Driver_Booster

Mimochodom, odporúčam tiež nastaviť parametre grafickej karty na maximálny výkon. Zvyčajne na to stačí kliknúť na ikonu ovládacieho panela ovládača videa v zásobníku a nastaviť prioritu výkonu. Ďalšie informácie o nastavení grafickej karty na maximum nájdete v týchto poznámkach: pre AMD, pre nVidia, pre IntelHD.

Grafický profil - výkon

V systéme BIOS

Nuž, nemôžem si nevšimnúť, že v systéme BIOS (UEFI) je možné zakázať množstvo užitočných „vecí“. Napríklad deaktivácia parametra Turbo Mode - procesor nebude používať Turbo Boost a jeho celkový výkon bude znateľne nižší (čo v niektorých prípadoch nie je dobré).

Všeobecne platí, že ak nie ste veľmi oboznámení s BIOSom a neviete, či vaša verzia tieto parametre vôbec má, odporúčam vám iba resetovať nastavenia BIOSu na optimálne. Pri optimálnom nastavení budú všetky tieto parametre povolené (a všetky nebezpečné, napríklad tie, ktoré sa používajú na pretaktovanie, budú resetované).

Pomôcť! Ako obnoviť optimálne nastavenie systému BIOS - //ocomp.info/kak-sbrosit-nastroyki-bios.html

Turbo Boost povolené (UEFI)

Mimochodom!

Pomocou nástroja HWMonitor sa môžete pozrieť na frekvencie, napätie a teplotu pri zaťažení procesora. Tieto informácie vám môžu pomôcť zistiť, či procesor pracuje na inzerovaných frekvenciách (nižšie frekvencie môžu naznačovať problémy s chladením aj nesprávne nastavenie napájania). Viac podrobností nájdete tu: //ocomp.info/kak-otsenit-proizvoditelnost-cpu.html

Napätia - HWMonitor (-0,102 V - realizované Undervoltingom)

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Veľa štastia!

?