Prečo sa počítač (laptop) dlho spúšťa / reštartuje, čo robiť pre rýchlejšie zavedenie systému Windows

Otázky používateľov

1) Dobré popoludnie. Povedzte mi, prečo sa bootovanie môjho počítača týka tak dlho: 5 - 7 minút (niekedy aj viac). Počítač je prakticky nový, bol zakúpený pred mesiacom. Mám podozrenie, že robím niečo zle ...

2) Dobrý deň Alexander. Reštartovanie počítača trvalo dlho. Čo odporúčaš. Ďakujem.

Dobrý deň!

Pojem „dlhý“ je vo všeobecnosti relatívny:

 1. pre niekoho je dlhá doba čakať 20 - 30 sekúnd;
 2. pre ostatných používateľov - 2 - 3 minúty. zapnutie PC je bežná vec (a podľa mňa nevzniká sťažnosť na dlhé načítanie OS).

V priemere moderný počítač / notebook (ak máte nainštalovaný disk SSD) a Windows nie je zavesený ako „girlanda“ s rôznymi pomôckami - zapne sa za približne ~ 15 ÷ 60 sekúnd. (čas je veľmi spriemerovaný, závisí to od počtu nainštalovaných programov, výkonu komponentov atď.).

Ak máte oveľa viac času, mali by ste premýšľať o optimalizácii a skontrolovať, či je všetko v poriadku. To urobíme teraz ... ?

*

? Venujte pozornosť!

1) Ak neviete, ktorú jednotku ste nainštalovali (SSD alebo HDD) - pozrite si túto poznámku.

Inštalácia SSD na modernom PC je v každom prípade veľmi žiaduca (Windows 10 HD disk nemilosrdne „zavesí“ na vysoké zaťaženie ...). Našťastie sa všetky dáta spolu s Windows z HDD dajú ľahko preniesť na SSD (nepohodlie po ich zakúpení je minimálne ...).

2) Tiež odporúčam nainštalovať nejaký nástroj na odstránenie všetkých druhov odpadkov zo systému.

*

Dôvody dlhého spustenia systému Windows na počítači (notebooku)

„Extra“ softvér pri štarte

Možno hlavným dôvodom, prečo sa systém Windows začne dlho načítavať, je vzhľad veľkého počtu programov pri štarte (softvér, ktorý sa načítava pri každom zapnutí počítača). Mnohí budú prekvapení a povedia: „Ako to, k startupu som nič nepridal .

Kľúčom je, že vždy, keď je nainštalovaný nový program, môže sa automaticky pridať k spusteniu (niekedy sa pridá iba proces, ktorý po spustení systému Windows nie je ani viditeľný).

*

Automatické načítanie skontrolujete takto:

 1. otvorte správcu úloh (skratka Ctrl + Alt + Del);
 2. prejdite na kartu „Spustenie“ a zakážte všetky aplikácie, ktoré nepotrebujete (osobitná pozornosť venovaná torrentom!). Ak máte Windows 7, potom v správcovi úloh nebude taká karta, použite obslužný program AIDA 64;

  Správca úloh - zakáže spúšťací softvér

 3. Mimochodom, pri štarte odporúčam venovať pozornosť: torrentom (ako som už uviedol vyššie), programom na komunikáciu (Skype, ICQ atď.), Gadgetom, rôznym „dekoráciám“ pre Windows.

*

Okrem toho , Windows má zvláštne nastavenie, ktoré zaisťuje jeho maximálny výkon . Sám na seba dodám, že na viac-menej priemerných strojoch - zrýchlenie „oko“ nepociťuje, ale na starých PC sa práca stáva oveľa príjemnejšou a rýchlejšou.

Najprv teda otvorte Control Ovládací panel systému Windows, potom časť „Systém a zabezpečenie / systém“ .

Ďalej vľavo musíte otvoriť odkaz „Ďalšie parametre systému“ (na snímke obrazovky nižšie). ?

Ďalšie systémové parametre (napríklad Windows 7)

Ďalej na karte „Rozšírené“ otvorte možnosti výkonu .

V časti vizuálnych efektov posuňte posúvač do polohy „Poskytnúť najlepší výkon“ . Uložte nastavenia a reštartujte počítač.

Maximálny výkon systému Windows

*

„Ťažký“ antivírus, brána firewall atď.

Ak máte pomerne starý počítač (prenosný počítač), môže inštalácia moderného antivírusu vážne ovplyvniť jeho výkon (vrátane času zavedenia systému Windows).

Skúste ho kvôli experimentu úplne odstrániť z počítača a porovnajte: beží počítač rýchlejšie.

? Pomoc!

Aký antivírus nainštalovať na starý slabý počítač (prenosný počítač)

*

Všeobecne by som v tomto prípade odporúčal používať antivírusové nástroje, ktoré nie je potrebné inštalovať. A všetky nové súbory a programy (bez výnimky) stiahnuté do počítača - skontroloval by som to. Jedným z týchto nástrojov je Dr.Web CureIt.

? Pomoc!

Online antivírusy: ako skontrolovať počítač na prítomnosť vírusov online - môj výber

Dr.Web CureIt

Oficiálna webová stránka: //free.drweb.ru/cureit/

Bezplatný softvér na kontrolu vírusov v počítači. Má dobrú mieru vlastnej ochrany, kontroluje pamäť RAM, pevné disky. Na konci kontroly sa vám zobrazí podrobný kontrolný protokol.

Program nie je potrebné inštalovať a neustále nezaťažuje váš počítač. V našom prípade veľmi pohodlné riešenie ...

Dr.Web CureIt (antivírus, ktorý sa nemusí inštalovať)

AVZ  

Webové stránky: //ocomp.info/luchshie-antivirusyi-17.html#AVZ

Tento nástroj je podobný programu Dr.Web CureIt - taktiež ho nie je potrebné inštalovať. Okrem klasických vírusov detekuje trójske kone, adware a škodlivé skripty, ktoré je možné vložiť do rôznych softvérov.

Okrem iného umožňuje obnoviť systém Windows a vrátiť ho do funkčného stavu. Pomôže to uzavrieť diery a nie optimálne nastavenia dostupné vo vašej verzii systému Windows.

Skenovanie vírusov v AVZ

*

Odpadky v registri systému Windows

V priebehu času sa v ktorejkoľvek verzii systému Windows a u každého používateľa hromadí pomerne veľké množstvo rôznych druhov „odpadkov“:

 • rozbité a neexistujúce štítky;
 • nesprávne cesty v registri;
 • „chvosty“ zo vzdialených programov;
 • dočasné súbory (používané napríklad pri inštalácii tohto alebo toho softvéru);
 • vyrovnávacia pamäť prehliadačov a iných programov atď.

Všetko toto „dobré“ , ak nie je pravidelne čistené, začne vážne ovplyvňovať výkon počítača. Preto vám odporúčam, aby ste si vybrali nejaké 1-2 čistiace nástroje a pravidelne čistili Windows od najrôznejších odpadkov. Odkazy na podrobné pokyny, ako to urobiť, sú uvedené nižšie.

? Pomoc!

1) Ako vyčistiť počítač od nevyžiadaných súborov - pokyny pre začiatočníkov

2) Najlepšie programy na odstránenie odpadu - môj výber

Mimochodom , venujte pozornosť počtu problémov v systéme Windows, ktoré sa nachádzajú v pomôcke ? Advanced SystemCare (snímka obrazovky nižšie). A to je vo Windows, ktorý vyčistil zabudovaný čistič (preto odporúčam softvérové ​​riešenia tretích strán ?).

Nájdené problémy po skenovaní v aplikácii System Care 12

*

Defragmentácia disku (iba HDD)

Defragmentácia  umožňuje mierne zrýchliť pevný disk: súbory sa začnú čítať a zapisovať rýchlejšie. A vďaka tomu bude počítač pohotovejší, súbory sa budú otvárať rýchlejšie a vďaka tomu sa rovnaký Windows na zlomok času rýchlejšie načíta.

? Pomoc!

Viac podrobností o defragmentácii (+ pomôcky na automatickú defragmentáciu).

Mimochodom, Windows majú svoj vlastný vstavaný nástroj (a nie zlý, čo je zvláštne). Umožňuje vám posúdiť, či je defragmentácia potrebná, a v prípade potreby ju vykonať (navyše môžete nastaviť plán automatickej defragmentácie).

Ako defragmentovať systém Windows:

 1. najskôr choďte na  „Tento počítač“ (alebo „Tento počítač“) a otvorte vlastnosti disku, ktorý chcete defragmentovať;

  Vlastnosti disku

 2. potom otvorte sekciu „Služba“ a kliknite na tlačidlo „Spustiť defragmentáciu“ ;

  Služba - vykonajte defragmentáciu

 3. potom vyberte disk a kliknite na tlačidlo „Analyzovať disk“ (alebo „Defragmentácia disku“), aby ste vyhodnotili stav a potom vykonali defragmentáciu.

  Defragmentácia disku

Poznámka: Ne defragmentujte disky SSD (SSD) * (negatívne to ovplyvní ich životnosť).

*

Prehriatie (čistenie počítača / notebooku od prachu)

Postupom času, bez ohľadu na to, aký čistý je váš domov, bude vo vašom prístroji narastať množstvo prachu. Postupne budú všetky vetracie otvory a lišty chladičov (ventilátorov) zapadnuté prachom.

Ďalej: prach začne prekážať normálnej cirkulácii vzduchu (t. J. Horúci vzduch z radiátorov prestane vytekať naplno) a v dôsledku toho začne stúpať teplota komponentov v počítači (notebooku) (čo bude nevyhnutne viesť k prehriatiu ).

? Pomoc!

Ako zistiť teplotu procesora, grafickej karty a pevného disku, čo sa považuje za normálne? Spôsoby zníženia teploty komponentov počítača / notebooku

*

Mimochodom, v tomto prípade je charakteristický príznak: keď prvýkrát zapnete počítač, normálne sa naštartuje, ale keď sa po určitom čase reštartuje, začne sa načítavať oveľa dlhšie, visí.

Ako zistím teplotu procesora, pevného disku a ďalších komponentov?

Najjednoduchším spôsobom je použiť ? špeciálne nástroje. Jedným z týchto nástrojov je AIDA 64 (príklad jeho fungovania je uvedený na snímke obrazovky nižšie).

AIDA64 - počítač - snímače - teplota

? Poznámka! 

Ešte väčšiu pozornosť by ste mali venovať teplote v lete, keď sa vonku horúčava a teplota v dome začne stúpať ...

Mimochodom, môžete si všimnúť, že teplota začala stúpať z hučania chladičov - začnú rýchlejšie pracovať na ochladení zariadenia. Na ľavej / hornej časti notebookov (kde sú ventilačné otvory na uvoľnenie tepla) - môžete si všimnúť uvoľnenie horúceho vzduchu, niekedy to vaša ruka netoleruje ...

*

Čo robiť, ak nastane problém s prehriatím:

 1. vyčistiť ? počítač od prachu - to je prvá vec, ktorú musíte urobiť (ak máte notebook - ? potom si prečítajte tento návod);
 2. v horúcich letných mesiacoch - môžete otvoriť bočný kryt systémovej jednotky a nasmerovať proti nemu bežný stolový ventilátor (teplota výrazne poklesne);
 3. existujú špeciálne stojany na notebooky;
 4. takisto nebude nadbytočné kontrolovať, či fungujú všetky chladiče (vizuálne to uvidíte, ak otvoríte bočný kryt systémovej jednotky).

*

Problémy s jazdou

A, bohužiaľ, pomerne často je s prevádzkou disku (SSD / HDD) spojený dlhý boot systému Windows. Vo všeobecnosti ide o alarmujúci príznak, ktorý môže signalizovať, že sa pevný disk začal rozpadávať (napríklad).

Spravidla v tomto prípade existuje niekoľko charakteristických príznakov:

 • dlhé čítanie a kopírovanie súborov z disku;
 • často pri otváraní súborov počítač na chvíľu zamrzne (kurzor myši sa môže dokonca šklbať);
 • súbory môžu zmiznúť alebo sa poškodiť (tento príznak je typický aj pre ? vírusové infekcie);
 • môžu byť počuť kliknutia a klepotavé zvuky atď.

*

? Dôležité!

Ak máte podobné príznaky, odporúčam okamžite preniesť a skopírovať všetky potrebné súbory na iné médiá!

Potom sa musíte pozrieť na SMART disk (autodiagnostika), skontrolovať, či disk neobsahuje chyby a zlé bloky. Táto téma je dosť rozsiahla a venoval som jej jeden zo svojich pokynov. Nižšie uvádzam odkaz na ňu.

? Pomoc!

Diagnostika a kontrola disku za 5 minút. pre začiatočníkov (rýchly test v novej Victoria 5)

*

Automaticky inštalovať aktualizácie

Windows je predvolene nakonfigurovaný na automatické sťahovanie a inštaláciu aktualizácií. Všetko by bolo v poriadku, ale inštalujú sa v najnevhodnejšom čase: idete spať a vypnete počítač a systém Windows vám oznámi, že chce pracovať ďalšiu hodinu ... ?

V skutočnosti môžu byť pri načítaní také prekvapenia: predstavte si, že musíte urgentne poslať e-mail alebo zistiť cestovný poriadok autobusu, a potom prišla táto aktualizácia ... ?

Práca s aktualizáciami

Možno tento dôvod môže spôsobiť, že na načítanie systému Windows budete čakať veľmi dlho - niekedy aj viac ako jednu hodinu! Všeobecne si osobne myslím, že je lepšie vypnúť automatické aktualizácie a aktualizovať všetko manuálne, keď je to pre vás výhodné.

*

V systéme Windows 10: Vypnutie aktualizácií si vyžaduje trochu premýšľania ?. Odporúčam prečítať si tento článok.

*

V systéme Windows 7: musíte prejsť na panel ovládací panel, na kartu „Systém a zabezpečenie“ a potom kliknúť na odkaz „Povoliť alebo zakázať automatické aktualizácie“ .

Potom nastavte možnosť „Nekontrolovať aktualizácie“ (ako na obrázku nižšie). Systém teraz nebude predstavovať také prekvapenia (nezabudnite z času na čas systém aktualizovať ručne!).

Windows 7 - konfigurácia aktualizácií

*

To je zatiaľ všetko.

Prajem vám všetkým rýchle spustenie systému a stabilnú prevádzku systému Windows. Doplnky sú vítané!

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 17.06.2017

Oprava: 10.04.2020