Ako pripojiť notebook k televízoru [cez HDMI]

Dobrý deň všetkým!

Vďaka veľkej a jasnej televíznej obrazovke je nepochybne oveľa príjemnejšie pozerať sa na svoj obľúbený film (karikatúra), zobrazovať fotografie a hrať sa len ako na obrazovke malého notebooku. Súhlasíš?

Všeobecne platí, že dnes je možné moderný notebook rýchlo a ľahko pripojiť k televízoru pomocou jediného kábla HDMI: všetko o všetkom bude trvať 1 - 2 minúty (nie viac). Mimochodom, HDMI je tiež dobré, pretože súčasne prenáša zvukové aj obrazové signály.

V tomto článku ukážem ako samotný proces pripojenia, tak aj nastavenie zvuku a obrazu (pri tomto niekedy môžu vzniknúť určité „nuansy“ ...).

A teda, bližšie k téme ...

*

Pripojenie notebooku k televízoru (TV)

Krok za krokom akcie

1) Hodnotenie

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť, či sú na televízore a notebooku porty HDMI (ak máte moderné zariadenia, takmer určite máte HDMI!)

Ako vyzerá HDMI

2) Možnosť č. 1

Ak má prenosný počítač aj televízor porty HDMI, stačí si kúpiť bežný kábel HDMI (ako na fotografii nižšie). Podobný kábel sa predáva takmer v každom obchode s počítačmi.

Ak chcete ušetriť peniaze, akékoľvek adaptéry a káble je možné objednať v čínskych online obchodoch (ak narazíte na zľavu a použijete cashback, získate kábel za „penny“) - //ocomp.info/kitayskie- internet-magazinyi.html

Kábel HDMI

Možnosť č. 2

Často sa tiež stáva, že na notebooku alebo televízore nie je žiadny port HDMI. V takom prípade budete musieť použiť adaptéry. Teraz v predaji existuje celá rada možností: Display Port to HDMI, HDMI to DVI, HDMI to VGA (a naopak). Môžete si ich kúpiť v rovnakých čínskych online obchodoch alebo v obchodoch s počítačmi.

Adaptér HDMI na DVI

Adaptér HDMI na VGA

Doplnenie!

Konektory pre monitor (VGA, DVI, HDMI, Display Port). Aký kábel a adaptér sú potrebné na pripojenie monitora k notebooku alebo PC - //ocomp.info/razemyi-monitorov-dvi-display-port.html

3) Pripojenie pomocou kábla HDMI 

Pred pripojením portov HDMI pomocou kábla odporúčam vypnúť notebook aj televízor (nebude nadbytočné odpojiť káblovú televíziu od televízora, ak existuje). Je to potrebné preventívne (odkaz na článok o tom, čo HDMI môže „vypáliť“ a kvôli čomu, uvedený nižšie) .

Samotné spojenie priamo nepredstavuje nič prefíkané. Prenosný počítač má zvyčajne jeden port - preto je pripojenie kábla k niektorému z týchto portov v zásade nereálne ...

HDMI port na notebooku

Pokiaľ ide o televíziu, veľa modelov má niekoľko HDMI (najčastejšie -2 ÷ 4). Tu je dôležité pamätať na to, ku ktorému číslu portu ste kábel pripojili, viď screenshot nižšie (pretože pri ďalšej konfigurácii potrebujete vedieť, z ktorého portu „prijímať“ obraz) .

HDMI porty na TV

Dôležité!

Upozorňujeme, že pred pripojením zariadení cez HDMI ich musíte vypnúť. Ak to neurobíte, port HDMI sa môže spáliť. Viac informácií o tomto: //ocomp.info/hot-hdmi-gorit.html

4) Získame obraz z prenosného počítača na televíznej obrazovke

Potom zapnite notebook a televízor. Potom musíte vstúpiť do ponuky nastavení televízora v časti „Vstup“ (alebo v ruštine „Vstup“). Na diaľkovom ovládaní televízora sa spravidla nachádza tlačidlo s rovnakým názvom, ktoré otvorí túto časť nastavení.

Typické diaľkové ovládanie televízora (vstup)

Ďalej musíte zvoliť číslo portu HDMI, ku ktorému sme notebook pripojili (pozri predchádzajúci krok).

Nastavenie TV

5) Hotovo!

Ak ste urobili všetko správne (a so zariadeniami nie sú žiadne problémy), potom by ste už mali mať obraz na televíznej obrazovke, bude úplne rovnaký ako na obrazovke prenosného počítača (štandardne minimálne!).

Notebook je pripojený k televízoru - obraz sa prenesie na obrazovku

Ďalej zvážim, ako to môžete urobiť, aby ste mohli začať pozerať film na televíznej obrazovke a robiť niečo iné na obrazovke prenosného počítača. Tiež poukážem na dôvody, kvôli ktorým nie je zvuk dodávaný do televízora.

Úprava obrazu (projekcia)

Všeobecne existujú 4 možnosti, ako môže notebook pracovať s televízorom (poznámka: práca s obrázkami) :

  1. zobraziť obrázok iba na obrazovke počítača a vypnúť obrazovku televízora (táto možnosť sa používa zriedka a iba dočasne pri príprave na prezeranie, inak išlo o pripojenie?);
  2. opakované: obraz na obrazovke počítača a televízora je rovnaký. Najbežnejšia možnosť, okrem toho sa predvolene používa pri prvom pripojení zariadení;
  3. Rozšíriteľné: Pohodlné pri pripájaní druhého monitora na rozšírenie pracovného priestoru. To znamená, že budete mať jednu veľkú pracovnú plochu rozdelenú na 2 displeje. Túto možnosť by ste mali zvoliť, ak chcete sledovať film v televízii a pracovať priamo za prenosným počítačom;
  4. iba druhá obrazovka: populárna možnosť. Ak začnete film pozerať na veľkej obrazovke, spravidla nepotrebujete obraz na obrazovke prenosného počítača a môžete ho vypnúť.

Podobné režimy sú nastavené špeciálne. Okno Windows - zvyčajne sa zobrazí automaticky, keď k zariadeniu pripojíte druhý alebo tretí displej (pozri príklad nižšie).

Toto okno (ako na snímke obrazovky nižšie) je tiež možné vyvolať stlačením tlačidiel Win + P (navyše nemusíte tlačiť).

Možnosti projekcie

Dbajte tiež na funkčné tlačidlá vášho notebooku. Prevažná väčšina modelov má špeciály. kombinácie na úpravu projekcie obrazu (napríklad v prípade notebookov ASUS ide o kombináciu Fn + F8).

FN + F8 - zobrazenie režimov projekcie (na notebooku ASUS)

Existuje ešte ďalšia možnosť konfigurácie displeja: kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto na pracovnej ploche, v zobrazenej ponuke zvoľte „Nastavenia displeja“ .

Nastavenia displeja (Windows 10) | Alternatívna možnosť konfigurácie

Ďalej v sekcii „Zobrazenie“ môžete:

  • vyberte zmenu mierky (ak je v predvolenom nastavení na notebooku povedzme, že máte 150% - potom v televízii musíte často nastaviť 100%, aby bol obraz jasnejší);
  • uveďte povolenie;
  • nastaviť, ako sa bude obraz premietať, keď je pripojených viac displejov.

Nastavenia displeja v systéme Windows 10 (pozri mierku a nastavenie viacerých displejov)

Prečo nemusí byť počuť žiadny zvuk

Na prehrávanie bolo vybrané nesprávne zvukové zariadenie

Najbežnejším dôvodom, prečo prenosný počítač „neprenáša“ zvuk do televízora, je nesprávne zvukové zariadenie (pretože prenosný počítač dokáže prenášať zvuk napríklad do reproduktorov).

Ak chcete manuálne nastaviť zariadenie na prehrávanie zvuku, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu zvuku v zásobníku a v zobrazenej ponuke zvoľte možnosť „Zvuky“.

Poznámka! Okno nastavení zvuku môžete tiež otvoriť, ak prejdete na ovládací panel systému Windows a prejdete na kartu Hardvér a zvuk / zvuk.

Pomôcť! Ak nemáte v paneli ikonu zvuku, potom: //ocomp.info/propal-znachok-gromkosti.html

Znie to

Ďalej na karte „Prehrávanie“ nezabudnite, že by ste mali mať nové zariadenie na prehrávanie zvuku (napríklad Digital Audio (HDMI) ako v mojom príklade uvedenom nižšie. Často sa tiež zobrazuje iba názov televízora).

Musíte zvoliť toto nové zariadenie a potom kliknúť na tlačidlo „Predvolené“. Notebook teda začne „prenášať“ zvuk do televízora.

Prepínanie zvuku z reproduktorov na HDMI

Žiadny zvukový ovládač

Je možné, že nemáte nainštalované niektoré z ovládačov (napríklad na základnej doske alebo zvukovej karte). Pri určitých „variáciách“ je možné, že budete mať zvuk na samotnom notebooku, ale výstup HDMI bude „stíšený“.

Ak chcete zistiť, či existujú zariadenia, pre ktoré nie sú nainštalované ovládače, otvorte správcu zariadení (použite kombináciu Win + R a príkaz devmgmt.msc ) a skontrolujte, či existujú zariadenia, oproti ktorým svieti žltý výkričník.

Existuje zvukový ovládač (nainštalované ovládače)

Pre sieťovú kartu // neexistuje napríklad žiadny ovládač

Na automatickú kontrolu a aktualizáciu ovládačov všetkého hardvéru v počítači je vhodné použiť špeciálne. nástroje - //ocomp.info/update-drivers.html#Driver_Booster.

Aktualizujeme ovládače pre všetok hardvér naraz / možno kliknúť

Skontrolujte, či je na notebooku zvuk

A nakoniec skontrolujte, či na samotnom notebooku vôbec nemáte zvuk. Existuje veľa dôvodov pre nedostatok zvuku a na svojom blogu mám samostatný článok, ktorý sa tomu venuje - //ocomp.info/pochemu-net-zvuka-na-kompyutere.html

Prečo nemusí byť v televízii žiadny obraz

Dôvod č. 1

Najbežnejšou príčinou tohto problému je, že v nastaveniach televízora je vybraný jeden port a kábel je pripojený od notebooku k druhému. Skontrolujte tento bod znova.

Okrem toho odporúčam v nastaveniach v časti „Vstup“ „kliknúť“ na všetky možné porty (zriedka, ale kvôli nesprávnemu označeniu portov v televízore dôjde k zaujímavým prípadom, keď je označený port „HDMI 2“ - v nastavenia je to „HDMI 1“) ...

Je vybraný správny port HDMI?

Dôvod č. 2

Skontrolujte nastavenia projekcie v systéme Windows (nezabudnite, že ak chcete otvoriť okno nastavení, stlačte kombináciu klávesov Win + P) . Skontrolujte, či laptop „napája“ obraz na druhý displej (inak je náhle vybraná možnosť, pri ktorej je zapojená iba obrazovka PC, ako na obrázku nižšie).

Projekt

Dôvod č. 3

Skontrolujte nastavenia grafického ovládača (a jeho dostupnosť, verziu). Ak ste po inštalácii systému Windows nenainštalovali alebo neaktualizovali ovládač videa, možno je to dôvod práve preto (ak sa ovládače neaktualizujú, nemusia fungovať všetky porty prenosného počítača (a nie všetky funkcie sú k dispozícii)).

Pomôcť! Ako aktualizovať ovládač grafickej karty (Intel, AMD, nVidia) - //ocomp.info/kak-obnovit-drayver-na-videokartu.html

Prezrite si tiež sekciu nastavení displeja v ovládačoch videa. Obyčajne existuje karta niečo ako „Viaceré displeje“ (ako napríklad moja v príklade nižšie). Skontrolujte nastavenia tejto karty.

Intel Graphics Control - viac displejov (klikateľné)

Dôvod č. 4

Skúste k notebooku pripojiť iný displej (monitor, televízor). Bude tiež užitočné skontrolovať činnosť zariadení pomocou iného kábla HDMI. Často, keď kábel vyzerá neporušený, ale je vnútri zlomený a jednoducho neprenáša signál.

Prasknutý kábel (vážne zalomenie na spodnej časti zástrčky spôsobilo poškodenie)

Dôvod č. 5

Ak ste predtým pripojili zariadenie k portu HDMI „horúcim“ spôsobom (tj. Nevypínali ste laptop a televízor), je možné, že ste port „vypálili“. Bohužiaľ sa to niekedy stane (napríklad z dôvodu nedostatočného uzemnenia). Mám blogový príspevok na túto tému: //ocomp.info/hot-hdmi-gorit.html

*

To je všetko. Ak máte čo dodať - Merci vopred!

Veľa štastia!