Ako preniesť veľký súbor alebo priečinok cez internet (aj keď je veľkosť viac ako 1 000 GB!)

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomôžte preniesť priečinok obsahujúci asi 350 GB informácií (rôzne videá, obrázky atď.) Z jedného počítača do druhého cez internet. Faktom je, že počítače sa nachádzajú v rôznych mestách a zatiaľ neexistuje spôsob, ako prísť a disk transportovať. Je možné problém vyriešiť pomocou malého množstva krvi?

Michal.

Ahoj.

Áno, úloha prenosu veľkých súborov a priečinkov je úplne bežná. Konkrétne, váš problém, Michail, nie je také ťažké vyriešiť ... ?

Ak žijete vo veľkých mestách, pravdepodobne máte bežnú rýchlosť sieťového pripojenia, napríklad minimálne 40 - 50 Mb / s (a to vám umožní preniesť asi 15 - 18 GB informácií za hodinu). Prenesenie 350 GB teda trvá asi deň (t.j. bude stačiť jeden víkend).

V tomto článku analyzujem vašu úlohu aj ďalšie spôsoby, ako môžete prenášať súbory / priečinky rôznych veľkostí: od 1 kB do 10 000 GB (a viac ✌).

Takže ...

*

Metódy internetového prenosu súborov

Metóda číslo 1: používanie programov P2P (napríklad uTorrent)

Áno, ak máte vo svojom počítači taký populárny program ako uTorrent alebo jeho analógy (a mnoho ich má, a jeho stiahnutie netrvá dlho, váži iba pár megabajtov ?), potom môžete preniesť desiatky gigabajtov, ale aspoň celý disk navzájom ...

Výhody metódy:

 • ak je skok prerušený (z vášho dôvodu alebo nie), môžete v ňom pokračovať od okamihu, od ktorého bolo spojenie prerušené;
 • neexistujú žiadne servery, služby atď. tretích strán, prenos prebieha priamo z jedného počítača do druhého - t.j. nie ste na nikom závislí;
 • zadarmo - nemusíte platiť nikomu (aj keď len za internetový prenos, ale teraz je v mnohých mestách internet už neobmedzený);
 • môžete preniesť neobmedzené množstvo informácií - minimálne 1 TB, najmenej 10 TB ...
 • metóda je veľmi jednoduchá: aj úplne nový používateľ na to príde: po 5 minútach môžete začať prenášať súbor / priečinok;
 • prenášané súbory netreba nijako pripravovať (tam komprimovať, alebo niečo iné ...);
 • môžete prenášať súbory viac ľuďom naraz (do niekoľkých miest a dokonca krajín)!

Minusy:

 • odosielanie súborov a sťahovanie počítačov musí byť zapnuté a súčasne pripojené k sieti.

A tak ukážem na príklade, ako a čo robiť. Vynechávam sťahovanie a inštaláciu uTorrent, nie je tam nič zaujímavé ?.

*

1) Po spustení uTorrentu prejdite do jeho nastavení v sekcii „BitTorrent“ a začiarknite políčka vedľa položiek:

 • povoliť sieť DHT;
 • povoliť DHT pre nových klientov;
 • hľadanie miestnych kolegov, rýchlosť kontroly;
 • podpora sledovačov UDP;
 • povoliť žiadosti o škrabanie;
 • povoliť vzájomnú výmenu (takto sú zvyčajne predvolene povolené, ale iba pre prípad ...).

Obrázok: 1. Základné nastavenie BitTorrentu

2) Ďalej v uTorrent kliknite na „Súbor / Vytvoriť nový torrent“ alebo stlačte Ctrl + N. Malo by sa zobraziť okno, ako na mojej snímke obrazovky nižšie. Pri vytváraní torrentu potrebujete:

 • zadajte priečinok (alebo konkrétny súbor), ktorý chcete preniesť;
 • v podsekcii „iné“ začiarknite iba jedno začiarknutie „Spustiť distribúciu“ (ako v mojom príklade!);
 • do stĺpca „description“ môžete stručne napísať, aký typ súboru budete distribuovať;
 • a kliknite na tlačidlo „Vytvoriť“ .

Obrázok: 2. Vytvorte súbor torrentu

uTorrent vytvorí distribúciu a ponúkne vám uloženie malého súboru s veľkosťou 1–2 kB (toho istého, ktorý si stiahnete zo súborov na sledovanie torrentov, keď si chcete stiahnuť súbor).

Teraz stačí preniesť tento súbor s veľkosťou 1-2 kB do iného počítača (do toho, ktorý si chce stiahnuť váš priečinok / súbor), otvoriť tento súbor na svojom počítači v aplikácii uTorrent a začať sťahovať.

Obrázok: 3. Preneste súbor s veľkosťou 1–2 kB a stiahnite torrent

Namiesto prenosu súboru môžete obvykle preniesť obyčajný odkaz.

Kliknite pravým tlačidlom myši na vytvorený torrent a vyberte možnosť „Kopírovať adresu URL magnetu“ . Potom umiestnite tento magnetický odkaz do chatu (VK, OK, Skype atď.) A ten, kto si chce stiahnuť vaše súbory v tomto torrente, to môže urobiť pokojne ...

Obrázok: 4. Namiesto súboru môžete poslať magnetický odkaz

3) Mimochodom, ak niekto nevie, ako otvoriť magnetický odkaz: v uTorrent kliknite na „Súbor / pridať torrent z URL“ - potom zadajte odkaz (ktorý ste v článku skopírovali o niečo vyššie). Všetci!

Obrázok: 5. Pridajte torrent a nahrajte dáta

O rýchlosti sťahovania ...

Pri sťahovaní / distribúcii veľkých priečinkov / súborov rýchlosť často poskočí: niekedy nízka, potom vysoká. Na čas prenosu súborov odporúčam: nestahujte nič cudzie z iných serverov (kanál tak upcháte).

Mnoho poskytovateľov internetu má navyše možnosť na chvíľu zvýšiť rýchlosť kanálu (napríklad rýchlosť turba), vyhľadať, ak je to možné - zapnúť ju!

? Pomoc!

Môžete si tiež prečítať ďalší môj článok o dôvodoch pomalého sťahovania torrentov v uTorrente

*

? Mimochodom!

Namiesto uTorrent môžete použiť StrongDC. Práca s ním je postavená trochu iným spôsobom:

 • najskôr sa budete musieť pripojiť k serveru (z oboch počítačov);
 • potom na jednom z nich zdieľajte priečinok (súbor);
 • a stiahnite si ho z iného počítača.

Ako sa to deje, je popísané v tomto článku!

*

Metóda číslo 2: použitie Skype, ICQ, e-mailu (pre relatívne malé súbory)

Na prenos relatívne malých súborov (napríklad sto alebo dva megabajty dát) nie je manipulácia s uTorrent vždy vhodná (najmä ak ju nepoužívate neustále).

Oveľa správnejšie je v tomto prípade jednoduchý prenos údajov napríklad cez Skype alebo ICQ.

Výhody na tvári: je to rýchle, nemusíte sa trápiť s ďalšími. programy, prijateľná rýchlosť. Ak chcete napríklad preniesť súbor do programu Skype, kliknite pravým tlačidlom myši na prezývku (meno vášho partnera) a táto možnosť sa zobrazí v ponuke (pozri obr. 6).

? Mimochodom!

Skype a ICQ som odporúčal v článku o najpotrebnejších programoch po inštalácii Windows (v článku sú zaujímavejšie odporúčania)

Obrázok: 6. prenosový súbor typu Skype

Súbor môžete poslať aj e-mailom. Napríklad na Yahoo je veľkosť poštovej schránky 1 TB! Tam môžete vložiť celý malý pevný disk!

? Pomoc!

Nie ste si istí, kam vziať svoj e-mail? Dám vám tiež radu a kde nájdete krátku, krásnu e-mailovú adresu

Obrázok: 7. Yahoo Mail

? Odporúčanie!

Mimochodom, ak máte v prenesenom priečinku veľa malých súborov, odporúčam ich skomprimovať do archívu .

Po prvé, súbor v archíve váži menej (súbory budú komprimované), čo znamená, že sa prenesie rýchlejšie; po druhé, archív je možné zašifrovať a nastaviť heslo tak, aby ho nikto nemohol otvoriť (ak si archív zrazu stiahne niekto iný).

*

Metóda číslo 3: použitie programov na vzdialený prístup

Existuje samostatná séria programov (AnyDesk, TeamViewer atď.), Ktoré vám umožňujú pripojiť sa na plochu iného počítača cez internet a ovládať ho. Týmto spôsobom samozrejme môžete aj vymieňať súbory  (a navyše to nie je o nič zložitejšie ako pracovať v Prieskumníkovi).

Ako to vyzerá v praxi, je zobrazené na niekoľkých snímkach obrazovky nižšie. Upozorňujeme, že práca na diaľku s iným počítačom nie je o nič ťažšia ako práca s vašim vlastným! ?

? Pomoc!

Ako nastaviť vzdialený prístup: pripojte sa k pracovnej ploche, prenášajte súbory a ovládajte počítač cez internet.

„Alien“ desktop ...

Teraz môžeme tento počítač ovládať na diaľku ...

Formulár na stiahnutie a nahranie súboru na vzdialený počítač / AnyDesk

*

Metóda číslo 4: použitie zdieľania súborov a cloudových diskov

V poslednej dobe sú rôzne cloudové disky čoraz populárnejšie. Tých. zaregistrujete sa v službe a dostanete povedzme 10 GB disk, na ktorý môžete ukladať akékoľvek súbory.

A vrátane toho, poskytnite odkazy na stiahnutie iným ľuďom (nemusia si ich nevyhnutne sťahovať sami - môžu ich tiež uložiť na svoju cloudovú jednotku).

Hlavné výhody tejto metódy:

 • po prvé, nie je potrebné udržiavať počítače zapnuté súčasne (t. j. každý sťahuje / sťahuje, keď je to pre neho výhodné);
 • po druhé, súbory sú uložené bezpečne (ešte spoľahlivejšie ako na pevnom disku);
 • po tretie, máte k nim prístup z ľubovoľného počítača alebo smartfónu pripojeného k internetu;
 • po štvrté, veľa súborov je možné zobraziť (alebo dokonca upraviť) priamo na cloudovej jednotke bez nutnosti sťahovania do počítača.

Ďalej navrhnem niekoľko zaujímavých služieb.

? Mimochodom!

1) O cloudovej jednotke, ako ju vytvoriť a ako ju spojiť, som hovoril v tomto článku.

2) Ak na cloudovom disku nemáte dostatok miesta na prenos súboru, je možné ho rozdeliť na niekoľko častí (častí) a prenášať ich jeden po druhom.

*

Disk Yandex

Disk od slávneho vyhľadávača. Po zaregistrovaní a stiahnutí mobilnej aplikácie bude veľkosť disku asi 50 GB (minimálne takáto reklama funguje už dlho, viď obr. 8 nižšie)! Myslím, že pre mnohých používateľov viac ako dosť.

V arzenáli Yandex Disk existujú nástroje na prezeranie a úpravu dokumentov Word, Excel, fotografií a dokonca aj video súborov. Prostredníctvom disku môžete dvoma kliknutiami preniesť súbory zo smartfónu do počítača. Všeobecne veľmi šikovná vec, odporúčam na kontrolu ...

Obrázok: 8. Disk Yandex

Disk z Mail.ru

Čo sa týka jeho nástrojov a schopností, je veľmi podobný disku Yandex: je tu aj editor fotografií, prezeranie tabuliek, dokumentov MS Office, prezeranie video súborov atď.

Po registrácii dnes dajú 8 GB, ale často existujú propagačné akcie a je celkom možné rozšíriť priestor o ďalších niekoľko desiatok GB. Za malý poplatok je možné disk rozšíriť o niekoľko stoviek GB (čo nie je možné, ak často potrebujete preniesť veľké množstvo informácií).

Obrázok: 9. Cloud z Mail.Ru

Disk Google

Po registrácii bude k dispozícii asi 15 GB (za niekoľko stoviek rubľov mesačne sa dá zvýšiť na 1 TB). Jeho použitie je tiež jednoduché - nevidím ani zmysel ukazovať, ako pomocou tejto služby nahrávať / prenášať súbor.

Schopnosti sa vo všeobecnosti zhruba zhodujú s predchádzajúcimi službami Yandex-disku alebo cloudu Mail.ru (k popisu teda nie je potrebné nič zvláštneho pridať ☺).

Obrázok: 10. Tarifné plány z Disku Google

*

Myslím si, že týchto metód je viac než dosť.

Dodatky k tejto téme sú vždy vítané.

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 07.01.2018

Oprava záznamu: 29.04.2020