Ako čistiť počítač od prachu. Čistenie monitora, systémovej jednotky, klávesnice

Dobrý deň!

Viete, kto je okrem používateľa najnebezpečnejším nepriateľom pre počítač? ? Najnebezpečnejším nepriateľom je prach! ..

Z nejakého dôvodu si niektorí používatelia myslia, že čistenie počítača od prachu je niečo neobvyklé a prístupné iba skúseným guru alebo pánom.

V skutočnosti nie je v tomto postupe nič zložité, najmä preto, že všetko, čo potrebujete na čistenie počítača, sa nachádza takmer v každej domácnosti!

V tomto článku vysvetlím, ako sa to deje, a na čo musíte venovať pozornosť.

Takže ...

*

? Pomoc!

1) Ako čistiť notebook od prachu: sami doma.

2) Najlepšie nástroje na mazanie „nevyžiadaných“ súborov v systéme Windows (koniec koncov, ak skutočne vyčistíte, vyčistite všetko a svedomite!)

*

Čistenie počítača od prachu [pokyny]

Často kladené otázky používateľov

Asi prvou vecou, ​​ktorou začnete článok, je odpovedať na najčastejšie otázky používateľov ohľadom čistenia, ktoré sa pravidelne pýtajú ...

1) Ako často by ste mali čistiť počítač od prachu?

Povedzme len toľko: neexistuje žiadny konkrétny recept, ktorý by vyhovoval úplne každému. Niektorí používatelia čistia systémovú jednotku každých šesť mesiacov , iní ju nečistia vôbec od okamihu nákupu. Obaja vám povedia, že je pre nich všetko v poriadku a všetko funguje.

Všeobecne samozrejme samozrejme veľa záleží od miestnosti, v ktorej pracujete: čím viac prachu v nej, tým viac v systémovej jednotke (logické). Pre bežný byt / dom - najlepšou možnosťou je upratovať ho 1-2 krát ročne.

2) Prečo musíte čistiť?

Postupom času, keď sa prach v systémovej jednotke stáva čoraz viac, začne narúšať normálnu cirkuláciu vzduchu.

Sedenie na lopatkách ventilátora, blokovanie ventilačných otvorov a radiátorov, zasahuje do odvádzania horúceho vzduchu z puzdra prístroja.

Výsledkom je, že sa váš hardvér začne prehrievať, čo negatívne ovplyvňuje výkon počítača a jeho životnosť. Mimochodom, po vyčistení zrazu zbadáte, že ventilátory už nie sú také hlučné a nedráždia vás.

Preto, ak chcete, aby počítač slúžil dlho a nespomaľoval  , skúste ho niekedy vyčistiť od prachu ...

3) Ako zistiť, kedy je čas vyčistiť?

Všeobecne platí, že niekedy musíte nahliadnuť do systémovej jednotky a urobiť hodnotenie vizuálne. Zvláštnu pozornosť venujte tiež prachu pri zamrznutí zariadenia, neočakávaným reštartom, modrej obrazovke, ak sú chladiče hlučné.

*

Čo bude potrebné pre prácu

 1. Vysávač . Spravidla by mal stačiť bežný vysávač pre domácnosť, ktorý by mal mať, pokiaľ možno, reverzný režim . Ak nie je spätný chod, potom môžete prach vyfúknuť, ak otočíte vysávač tak, aby fúkal vzduch priamo na otvorenú systémovú jednotku. Mimochodom, namiesto vysávača môžete dokonca použiť ventilátor (najmä ak je dostatočne výkonný).

  Vysávač

 2. Plechovky na stlačený vzduch. Namiesto vysávača môžete použiť špeciálny. vzduchové plechovky, aké sa predávajú v obchodoch s počítačmi. Môžu sa vám hodiť aj v stiesnených priestoroch: napríklad na vyfukovanie prachu z lopatiek ventilátora, zo zdroja napájania atď.

  Stlačený vzduch môže

 3. Vatové tyčinky . Najčastejšie palice postačia, veľa z nich má pravdepodobne doma tyčinky do uší. Ak nie, ľahko si vystačíte so štetcom.

  Vatové tyčinky

 4. Mäkký štetec

  Kefa

 5. Phillips a ploché skrutkovače (na otvorenie krytu systémovej jednotky (v závislosti od modelu)).

  Skrutkovač

 6. Na čistenie monitora budete potrebovať: mäkkú handričku (napríklad z okuliarov) alebo špeciálnu na čistenie obrazoviek (tieto sú dostupné v obchodoch s počítačmi). Môžete tiež použiť čistú špongiu.

  Obrúsky

   *

Ako čistiť systémovú jednotku

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypnúť počítač a odpojiť od systémovej jednotky: napájací kábel, myš, klávesnicu, tlačiareň a ďalšie zariadenia.

V typickom dizajne systémovej jednotky sa otvára ľavá strana. Spravidla ho držia na zadnej stene: môžu to byť jednoduché západky alebo skrutky (na to potrebujete skrutkovač v predchádzajúcej časti článku ...).

Spravidla odskrutkujte skrutky (západky) a odstráňte bočnú stenu (zvyčajne sa pohybuje pozdĺž „koľajníc“, ak ju zatlačíte smerom k zadnej stene systémovej jednotky).

Vypnite napájanie, odskrutkujte skrutky

Ďalej budete potrebovať vysávač. Všeobecne sa odporúča prefúknuť systémovú jednotku na ulicu, garáž, balkón, schodisko (dobre, ak sa nebojíte poprášiť miestnosť, môžete priamo na pracovisku ?).

Ďalším bodom: je vhodné nosiť okuliare alebo sa počas prvých 5 - 10 sekúnd otočiť (prižmúriť). fúkanie - v tomto čase vyletí hlavný prach.

Všeobecne platí, že v procese preplachovania nie je nič zložité: stačí vysávač umiestniť do rôznych rohov bloku a vyčistiť všetky oblasti. Hlavná úloha: vyfúknuť všetky veľké hrudky a nahromadený prach.

Čistenie systémovej jednotky vonku

Ďalší krok: čistenie radiátorov. Radiátor  je kus železa s rebrami (zvyčajne žlto-biely), ktorý slúži na chladenie procesora (môže to byť napríklad aj na grafickej karte a všade inde, kde je potrebné chladenie).

Chladič ľahko vyčistíte bežnou mäkkou kefkou: stačí ho vyčistiť medzi všetkými rebrami. Mimochodom, prach môžete vyfúknuť z ťažko dostupných miest pomocou plechovky so stlačeným vzduchom. Najčastejšie sa také miesta nachádzajú niekde pod chladičom (ventilátorom), kde sa nemôžete plaziť s obyčajným vysávačom.

Mimochodom, prach z lopatiek ventilátora sa dá urobiť pomocou vatových tampónov.

Čistenie chladiča a chladiča

Tiež odporúčam venovať pozornosť napájaniu . Mnoho ľudí to zvyčajne zabudne vyčistiť, zatiaľ sa v tejto uzavretej skrinke nahromadí pomerne veľké množstvo prachu.

Napájací zdroj sa nachádza najčastejšie na zadnej stene systémovej jednotky, zhora alebo zdola (podľa modelu jednotky, na mojej fotografii ? - je dole).

Zdroj

Môžete ju vyčistiť bez demontáže: je v nej veľa ventilačných otvorov - stačí ju vyfúknuť vysávačom z rôznych strán.

Všeobecne je lepšie nahliadnuť do jeho vnútra a zhodnotiť ho vizuálne. Na jeho demontáž stačí odskrutkovať 4 skrutky (skrutky) a odstrániť ochranný kryt. Ďalej na čistenie použite kefu a vatové tampóny.

*

Ako čistiť monitor od prachu a pruhov

Čo sa nedá použiť na čistenie monitora: alkohol, acetón, sóda atď. Mnoho ľudí používa na čistenie monitora všetko, čo je doma. Všetky tieto nástroje medzitým môžu pokaziť povrch obrazovky, aj keď na prvý pohľad nič nevidno.

Napríklad pri čistení alkoholom sa na určitých povrchoch môžu začať tvoriť mikrotrhliny, ktoré potom prerastú do trhlín a povrch obrazovky sa poškodí.

Môžete použiť: špeciálne. kvapalina na čistenie monitorov (predáva sa v obchodoch) alebo voda mierne navlhčená detským mydlom.

Pokiaľ ide o handry: ideálne sú handry predávané na čistenie a utieranie bežných pohárov. Môžete si tiež vziať kúsky flanelovej handričky alebo špongiu (špongia je však nebezpečná, pretože sa na jej povrch môžu dostať zrnká piesku, ktoré poškriabú povrch obrazovky. Ak si vezmete špongiu, iba novú a používajte ho iba na čistenie obrazoviek).

Aj v obchodoch s počítačmi nájdete špeciálne utierky na čistenie povrchu obrazovky.

Všeobecne platí, že ak ste si kúpili špeciálny sprej a utierky v počítači. obchod - potom tu uvádzať pokyny, ako ho používať, si myslím, že je zbytočné. Každý výrobca má svoje vlastné nuansy čistenia. Ďalej sa pokúsim podať jednoduchú domácu univerzálnu verziu ...

Čistenie monitora

Univerzálna možnosť čistenia:

 1. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypnúť monitor a odpojiť ho od siete. Ak máte monitor CRT starého typu, mali by ste chvíľu počkať (asi 1 hodinu);
 2. pripravte malú nádobu s vodou, mierne ju navlhčite bežným detským mydlom;
 3. odstráňte z prstov prstene, náramky atď. - existuje riziko, že keď povrch utriete, náhodne ho poškriabete;
 4. potom ponorte handričku do vody a vyžmýkajte ju, aby z nej nič nekvapkalo (t. j. aby bola iba vlhká). Potom utrite povrch monitora: musíte to urobiť bez tlaku a opatrne - je lepšie ho prejsť 5krát po povrchu bez stlačenia, ako raz silno stlačiť;
 5. potom povrch utrite suchou handričkou a skontrolujte povrch monitora: či na ňom nie sú zvyšky prachu (najmä v rohoch), pruhy atď. Ak existujú: povrch znova utrite navlhčenou handričkou a potom osušte;
 6. keď je povrch obrazovky čistý a suchý, môžete zariadenie zapnúť a vychutnať si jasný obraz.

*

Čistenie klávesnice od omrviniek, mastnoty a prachu

možnosť 1

Najjednoduchšia možnosť (ak nechcete nič kupovať a minúť peniaze) - jednoducho otočte klávesnicu a mierne ňou zatraste. Odtečie odtiaľ väčšina omrviniek, prachu a ďalších vecí. Môže sa tiež vyfúknuť pomocou vysávača.

Ďalej vezmite vlhkú handričku alebo mäkkú handričku (takú, z ktorej netečie voda, ale jednoducho navlhčenú) a povrch klávesov medzi klávesmi utrite, aby ste odstránili mastné stopy, zaschnuté kvapky atď. handričku s mydlovou vodou.

Všeobecne platí, že jednoduchý, spoľahlivý a rýchly spôsob čistenia klávesnice ...

Možnosť číslo 2

Teraz existuje také know-how ako gél na suchý zips . Bod použitia je jednoduchý: položíte ho na klávesnicu, mierne zatlačíte a čakáte. Gél sa rozšíri medzi klávesmi, zoberie presnú kópiu klávesnice a vyplní všetky medzery a prázdne miesta.

Potom ho odstránite z klávesnice. Vďaka tomu, že je tento gél veľmi lepkavý, odstráni s ním všetky nečistoty: prach, omrvinky atď.

Mimochodom, jeho vývojári tvrdia, že má antibakteriálne vlastnosti. Úprimne o tom pochybujem ...

Suchý zips na čistenie klávesnice

Možnosť číslo 3

No, poslednou skutočnou (podľa mňa) možnosťou je použitie špeciálneho klávesnicového USB vysávača (niektoré modely fungujú na sieti alebo na batériu).

Používanie je jednoduché: zapnite ho a prechádzajte medzi klávesmi. Spravidla má malé štetce, vďaka ktorým dokáže drobky pozberať aj z ťažko dostupných miest a potom ich nasávať ...

Jednou z hlavných nevýhod týchto zariadení: nízky sací výkon, veľa odpadu jednoducho nie je nasávaný. A druhý bod: odstráni iba prach a omrvinky a mastné stopy, škvrny atď. - stále ho musíte otrieť handričkou ...

Špeciálny čistič klávesnice USB

*

Týmto je čistenie dokončené. Veľa šťastia všetkým!

Za doplnky k téme - budem veľmi vďačný!

?

Prvé zverejnenie: 28.01.2017

Oprava: 1. 5. 2020