Ako zvýšiť RAM na notebooku (nastavte druhú lištu RAM)

Otázka používateľa

Dobrý deň.

Pomôžte definovať pamäť. Mám notebook Acer Aspire, má dva sloty pre konzoly RAM. Teraz je tu jeden držiak 4 GB, chcem si kúpiť ďalší držiak a vložiť ho do druhého slotu.

Ale nemôžem sa rozhodnúť, aký druh RAM je vhodný pre môj laptop. Mohli by ste mi povedať, ako zvoliť správnu pamäť, čo hľadať ...

Ahoj!

V skutočnosti nikdy nie je veľa pamäte, najmä preto, že teraz sa 4 GB (8 GB?) Už považujú za základné minimum bežného domáceho notebooku.

Všeobecne platí, že ak chcete kúpiť pamäťovú lištu pre svoj laptop, musíte venovať pozornosť niekoľkým veciam: voľné sloty (existujú?), Typ pamäte podporovaný procesorom (základná doska), s jednokanálovým a dvojitým -kanálové prevádzkové režimy (ak samozrejme chcete, aby vaše zariadenie trochu zrýchlilo).

A tak vám o všetkom poradím v poriadku ...

? Dodatok!

Mimochodom, ak chcete vedieť, akú RAM máte vo svojom počítači (notebooku), odporúčam vám prečítať si nasledujúci článok: //ocomp.info/kakaya-operativka-stoit-na-pc.html

*

Čo robiť, ak sa rozhodnete zvýšiť svoju pamäť

KROK 1: Skontrolujte, koľko pamäťových slotov má laptop

Poznámka: najčastejšie sú 1 ÷ 2 (v zriedkavých modeloch notebookov je ich viac).

Ak chcete zvýšiť pamäť RAM v notebooku, najskôr je potrebné určiť počet slotov v notebooku na inštaláciu nástrojov RAM. A potom niektorí okamžite začnú určovať typ pamäte, objem, načasovanie atď. Neskôr sa ukáže, že zakúpenú lištu jednoducho nie je kam vložiť! ?

V bežnom notebooku, najtypickejšej konfigurácii, je 1 alebo 2. Je zrejmé, že ak máte 2 sloty, potom je to úspešnejšia a pohodlnejšia možnosť.

Počet slotov môžete zistiť nasledujúcimi spôsobmi:

 1. navštívte web oficiálneho výrobcu vášho notebooku, ak poznáte presný model vášho zariadenia (mimochodom, o tom, ako to zistiť, som písal v tomto článku). Je pravda, že metóda nie je spoľahlivá, často sa tieto informácie na webe buď nenájdu, alebo dokonca jedna modifikácia môže mať rôzne zásoby a môže sa ľahko zaseknúť ...
 2. použite špeciály nástroje na určenie charakteristík počítača. Páči sa mi napríklad pomôcka Speccy  - v nej stačí otvoriť kartu „Random access memory“ (RAM) a zistíte, koľko máte slotov (zásuviek) pre pamäťové pásky. Napríklad v mojom prípade sú 2 z nich (obrazovka nižšie).

  Pamäťové sloty (niekedy nazývané zásuvky )

  Dôležité! Okamžite vás chcem varovať: niekedy obslužný program ukazuje, že existujú 2 sloty, ale v skutočnosti sú 1. Faktom je, že existuje priestor pre slot (a je súčasťou softvéru), ale samotný slot nemusí byť vo svojom prístroji.

 3. A posledná vec. Najspoľahlivejším spôsobom, ako určiť počet slotov, je otvoriť kryt a vizuálne zistiť, koľko je tam slotov. Vo všeobecnosti tu môžu nastať ťažkosti: niektoré notebooky nemajú ochranný kryt z RAM a pevného disku a aby ste sa k nim dostali, musíte notebook úplne rozobrať (čo nie je príliš výhodné).

  Notebook má 2 sloty pre RAM // Acer Aspire

  Na fotografii nižšie je typický notebook. Mimochodom, pred demontážou notebooku ho odpojte od elektrickej siete a vyberte batériu (šípka-1 na fotografii nižšie)!

  Typický notebook. Ochranný kryt, za ním pevný disk a pamäťové pásky.

  Jeden slot - laptop Dell (iba DDR3L)

Budeme predpokladať, že sme sa rozhodli pre počet obsadených / voľných slotov. Teraz budeme odhodlaní s pamäťou, ktorú naše zariadenie podporuje.

*

KROK 2: typ pamäte podporovanej procesorom (základná doska)

? Metóda číslo 1

Ak poznáte model svojho notebooku, môžete použiť oficiálnu webovú stránku výrobcu (alebo oficiálnych predajcov). Vždy zobrazujú podrobné technické parametre vášho zariadenia. Pozri príklad nižšie.

Akú pamäť notebook podporuje

Môžete tiež skontrolovať dokumentáciu dodanú so zariadením. Mala by obsahovať také informácie ...

? Metóda číslo 2

Existuje taká nenahraditeľná utilita ako AIDA (tu sa o nej dozviete). Vďaka nemu zistíte, aký typ pamäte RAM váš notebook podporuje a aké maximálne množstvo pamäte je možné nainštalovať.

Ak chcete zobraziť tieto údaje, spustite program AIDA a potom otvorte sekciu „Základná doska / čipová sada“ . Screenshot nižšie zobrazuje výsledky pre typický notebook:

 • podporované typy pamätí: DDR3-1066, DDR3-1333, DDR3-1600 (pozri tiež tabuľku nižšie v článku);
 • Maximálna kapacita pamäte: 16 GB.

Samozrejme, ak si kupujete nový pamäťový pás (namiesto starého), vyberte si ten s maximálnou pracovnou frekvenciou - v súčasnom príklade DDR3-1600 (čím viac pamäte, tým lepšie!).

Ak si kúpite pamäťovú lištu k tej súčasnej, potom nemá zmysel preplácať rýchlejšiu pamäť. Napríklad, ak máte konzolu 2 GB DDR3-1333, kúpite si konzolu 2 GB DDR3-1600. Budú pre vás pracovať na frekvencii 1333, t.j. laptop sa bude riadiť najpomalšou lištou. Preto v tomto prípade: buď zmeňte oboch punkov, alebo ...

Podporované typy pamäte, maximálna veľkosť pamäte // obslužný program Aida

Mimochodom, hneď nižšie uvádzam tabuľku, ktorá vám pomôže správne porozumieť značkám na pásoch RAM a odhadnúť šírku pásma. DDR3-1600 je samozrejme rýchlejšia ako DDR3-1333.

Špecifikácia štandardov DDR3

*

? DDR3, DDR3L, DDR4

Toto sú momentálne najobľúbenejšie typy notebookov ...

Po prvé , rozdiel medzi ľubovoľnými maticami DDR3 a DDR4  je viditeľný voľným okom (nie je možné zasunúť DDR3 do slotu DDR4, majú inú geometriu, pozri snímku obrazovky nižšie!).

DDR3 a DDR4 (rozdiel v geometrii matrice)

Po druhé , existuje tiež rozdiel medzi DDR3 a DDR3L a nie sú ani zďaleka vždy spätne kompatibilné (DDR3L so zníženou spotrebou energie). Verí sa, že to možno ignorovať, pretože môžete ľahko vymeniť jeden za druhý a všetko bude fungovať (v 95% prípadov).

Avšak  bod môže byť, že niektoré notebooky podporujú len určitý typ pamäte. A ak vložíte pamäťovú kartu DDR3 do notebooku, ktorý podporuje iba DDR3L, pamäť vám nebude fungovať !

Príklad je uvedený na fotografii nižšie - notebook DELL s jedným slotom na inštaláciu pamäte podporuje iba DDR3L (ktoré je napísané hneď vedľa slotu - „Only DDR3L“ ).

Jeden slot - laptop Dell (iba DDR3L)

O procesoroch DDR3L a DDR3 môžete tiež rozhodnúť podľa programu Speccy . Prejdite na to v časti RAM (pamäť s náhodným prístupom) a otvorte vlastnosti nainštalovanej pamäte - pozrite sa na napätie. Ak je napätie 1,35 - máte nainštalované DDR3L, ak 1,5 - DDR3.

Napäťová RAM // Speccy

*

KROK 3: Potrebujete režim dvojkanálovej pamäte

Ak máte dva sloty na inštaláciu pamäte, môžete dosiahnuť vyšší výkon v niektorých aplikáciách, ak povolíte dvojkanálovú prevádzku.

Zo skúseností môžem povedať, že výkon v dvojkanálovom režime stúpa v hrách na približne 10 - 25% *. Pri renderovaní alebo úlohách, kde veľa závisí od šírky pásma pamäte, výkon stúpa až na 30-35% alebo viac!

? Poznámka! Čo poskytuje dvojkanálový režim prevádzky - pozri porovnanie 

Výsledky testu na snímke obrazovky

? Poznámka! Dvojkanálová prevádzka nemusí poskytovať taký výkon na všetkých zariadeniach.

Napríklad pri použití integrovanej karty IntelHD a NVIDIA Optimus - často max. nárast bude 3-4% (súčasne na procesoroch AMD Ryzen 5/7 a Vega 8/10 - „zvýšenie“ môže byť viac ako 20%!).

Napriek tomu podľa môjho názoru, keď máte na výber (t. J. Sú tu 2 sloty), odporúčam kúpiť a nainštalovať 2 pamäťové karty a použiť režim dvojkanálovej pamäte (niekedy sa nazýva Dual). V každom prípade to od neho určite nebude horšie a nárast, aj keď len o pár percent, je vždy po ruke ...

Ak chcete zistiť, v akom režime pracuje vaša pamäť, postupujte takto:

 • spustiť obslužný program Speccy (alebo CPU-Z);
 • Špecifikácia: na hlavnej stránke pomôcky sa dozviete, čo je napísané pod nadpisom „Prevádzkové spájkovanie“  - 1-kanálové alebo 2-kanálové (ak je anglická verzia Single alebo Dual);
 • CPU-Z: musíte otvoriť kartu „Pamäť“ a pozrieť sa na riadok „Kanál“ (pozri snímky obrazovky nižšie ?).

2-kanálové DDR3

CPU-Z (režim RAM). Dvojkanálový - dvojkanálový

Ak chcete povoliť dvojkanálový režim, je potrebné dodržať nasledujúce pokyny:

 • pamäťové pásky musia byť na rovnakej frekvencii (napríklad DDR3-1600). Mimochodom, všetky nainštalované lišty budú pracovať na frekvencii najmenej pomalého pamäťového modulu (už som to spomenul vyššie);
 • prúžky musia mať rovnakú veľkosť pamäte;
 • je tiež žiaduce, aby lišty mali rovnaké časovanie a boli od rovnakého výrobcu.

V týchto prípadoch sa dvojkanálový režim spravidla aktivuje automaticky bez toho, aby ste „tancovali s tamburínmi“ ...

PS 

Pamäť si môžete kúpiť za relatívne málo peňazí v čínskych online obchodoch (napríklad AliExpress).

*

Myslím si, že informácie v článku stačia na to, aby ste určili, akú pamäť ste nainštalovali, čo je podporované a bude vyhovovať vášmu notebooku, aby ste si mohli správne vybrať a kúpiť to, čo potrebujete!

V tom okamihu dokončím článok, okamžite prestanem rozprávať!

Inak to dostanem na krk a nesplním svoj výkon!

Všetko najviac!

?

Prvé zverejnenie: 26.04.2017

Oprava: 28.10.2019