Ako posilniť signál siete Wi-Fi (zvýšiť dosah Wi-Fi)

Otázka používateľa

Ahoj!

Prosím, povedzte mi, s jedným problémom ... Mám obyčajný 2-izbový byt, v jednej z izieb je router - dobre v ňom funguje internet. V inej miestnosti je signál Wi-Fi veľmi slabý a notebook (a tiež telefón) funguje veľmi zle, pripojenie je často prerušené ...

Ako posilniť signál siete Wi-Fi, aby ste mohli bezpečne pracovať s internetom v celom byte? (Už uvažujem o predĺžení drôtu - ale je to veľmi nepríjemné)

Vopred ďakujem, Svetlana.

Dobrý deň.

Všeobecne môže na rýchlosť a kvalitu príjmu siete Wi-Fi ovplyvniť veľa faktorov: od modelu smerovača po usporiadanie vášho bytu (umiestnenie stien, nábytku, zrkadiel atď.). Prirodzene je ťažké dať konkrétne odporúčania pre váš prípad (bez toho, aby ste vedeli ako a čo).

Ale v tomto článku uvediem všetky hlavné veci, ktorým musíte venovať pozornosť, ak chcete zlepšiť príjem a zvýšiť dosah svojej Wi-Fi siete.

Takže ...

*

Spôsoby, ako zvýšiť signál Wi-Fi

Niekoľko slov o dôležitých vlastnostiach smerovača

Mnoho používateľov si napriek svojim vlastnostiam vyberá príliš lacné modely smerovačov. Medzitým tieto rozpočtové zariadenia často nemôžu poskytnúť rýchlosť ani 2 ÷ 4 Mbyte / s, čo neustále prerušuje pripojenie.

Vo všeobecnosti je tu moje krátke zhrnutie toto: aby sieť fungovala normálne v celom dome, musíte mať moderný smerovač (slovo je z nejakého dôvodu podčiarknuté).

Čo treba hľadať pri výbere smerovača:

  1. podpora max. rýchlosti prenosu dát: od 300 Mbps (poznámka: prevádzkové režimy „AC“ alebo „N“);
  2. 2 alebo viac antén (čím väčšia je anténa, tým spravidla je silnejší signál);
  3. RAM: je potrebných najmenej 128 megabajtov;
  4. procesor: s frekvenciou najmenej 240 Megahertzov;
  5. značka routerov od známej značky: Zyxel (linka Keenetic), D-Link, ASUS, Tenda, Tp-link a Trendnet.

Router Tenda: Vyhľadajte modely so 4 (6) anténami. Poskytujú najlepšiu silu signálu

Pomôcť!

Mimochodom, dnes celkom dobré routery je možné kúpiť v čínskych online obchodoch - //ocomp.info/kitayskie-internet-magazinyi.html

Úroveň signálu v nastaveniach smerovača

V niektorých modeloch smerovačov môžete ručne upraviť silu signálu (to platí najmä pre modely so 4 alebo viac anténami).

V predvolenom nastavení je zvyčajne úroveň signálu v nastaveniach nastavená na priemernú hodnotu. Ak to nestačí, mali by ste zmeniť parameter na maximum .

Tento parameter je možné najčastejšie zmeniť v nastaveniach bezdrôtovej siete vo webovom rozhraní smerovača. Ako to vyzerá v zariadení od spoločnosti Tenda, je zobrazené na snímke obrazovky nižšie.

Pomôcť!  Ako otvoriť nastavenia smerovača Wi-Fi (prihlásenie do webového rozhrania). Čo robiť, ak sa stránka s nastaveniami neotvorí - //ocomp.info/kak-zayti-v-nastroyki-routera.html

Sila bezdrôtového signálu / smerovač Tenda

Upozorňujeme, že pri niektorých smerovačoch je na zmenu úrovne signálu potrebné použiť ďalšie. karta (príklad - TP-Link, požadovaný parameter - „Výkon vysielača“).

TP-Link - bezdrôtové nastavenie

Dôležité!

V anglickej verzii firmvéru smerovača sa úroveň signálu označuje ako  Transmit Power alebo  Tx Power .

Kde sa nachádza router

Vzdialenosť od smerovača k notebooku (telefónu alebo inému zariadeniu, ktoré prijíma signál) veľmi ovplyvňuje kvalitu signálu. Majte tiež na pamäti, že steny, zrkadlá, sklo, kovové dvere atď. - môžu vážne znížiť silu signálu.

Neviem, aké rozloženie má užívateľ, ktorý položil otázku, ale v článku uvediem jeden z najpopulárnejších (pre 2-izbové byty). Na obrázku nižšie som schematicky ukázal dve možnosti umiestnenia smerovača:

Možnosť 1 (vľavo): smerovač je v jednej z miestností. Ďalšia miestnosť za stenou, prekonaním ktorej bude signál o rádovo slabší. Rýchlosť Wi-Fi prenosného počítača v tejto miestnosti bude pravdepodobne oveľa horšia (pomalšia) ako prenosný počítač v tej istej miestnosti ako smerovač.

Možnosť 2 (vpravo): ak dáte smerovač na chodbu, v skutočnosti budú dva notebooky v zornom poli smerovača (okrem vnútorných dverí - ktoré zvyčajne nie sú také husté ako predné dvere a nemajú významný vplyv na vplyv kvality signálu). Táto možnosť je samozrejme výhodnejšia.

Umiestnenie smerovača v byte: vpravo - možnosť je oveľa úspešnejšia

Rozloženie je samozrejme schematické a každý prípad je individuálny. Skúste ale router umiestniť tak, aby boli zariadenia čo najbližšie k nemu, aby sa signál musel ohýbať okolo čo najmenšieho počtu prekážok.

A ešte jedna vec: pokúste sa neumiestňovať smerovač na podlahu - je oveľa lepšie zavesiť ho na stenu meter od podlahy (alebo ho položiť na policu, môžete dokonca na najvyššiu one).

Je rádiový kanál vo vašej sieti rovnaký ako v prípade vášho suseda

Určite ste pri hľadaní a pripojení k sieti Wi-Fi videli, že okrem vašej siete existuje aj niekoľko ďalších susedov. Všetko by bolo v poriadku, ale ak budú rádiové kanály rovnaké pre všetkých, kvalita sieťového signálu bude výrazne nižšia (možné sú prerušenia).

Všeobecne sa v Rusku používa 13 kanálov (od 1 do 13, v uvedenom poradí). Spravidla to stačí na to, aby sa neprekrývala so susedmi. ✌

Ak chcete zistiť, ktoré kanály používajú smerovače umiestnené vo vašej blízkosti (za stenou ?), potrebujete špeciálny nástroj - InSSIDer .

Poznámka. Podobné informácie nájdete aj v nastaveniach smerovača (minimálne vášho kanála). 

InSSIDer

//inssider.ru.uptodown.com/windows

Jednoduchá bezplatná utilita. Po spustení vyberte v nastaveniach adaptér (bezdrôtový alebo bezdrôtový) a kliknite na tlačidlo skenovania. Za chvíľu uvidíte všetky siete Wi-Fi vo vašej oblasti, ich názov, rýchlosť, kanál atď. (Pozri snímku obrazovky nižšie). Zistite, ktoré kanály nie sú obsadené, a zapamätajte si ich (alebo kanály, ktoré sú najmenej využívané).

V mojom príklade nižšie je 12, 7, 5, 2 kanálov zadarmo.

Kanály Wi-Fi

Teraz, keď ste určili viac alebo menej optimálny kanál, musíte prejsť na nastavenia smerovača.

Pomôcť! Pokyny na zadanie nastavení smerovača - //ocomp.info/kak-zayti-v-nastroyki-routera.html

Vo webovom rozhraní smerovača otvorte sekciu „Nastavenia bezdrôtovej siete“ (ak máte anglickú verziu firmvéru, napríklad „Nastavenia bezdrôtovej siete“).

Ďalej vyhľadajte riadok „Kanál“ (pre angličtinu - Kanál) a zmeňte hodnotu z „Automaticky“ na svoju optimálnu (napríklad „5“ ). Uložte nastavenia (smerovač by sa mal reštartovať).

Konfigurácia kanálu v smerovači TP-Link

Je vaša sieť Wi-Fi chránená heslom?

Táto rada je samozrejme banálna a napriek tomu ...

Niektorí používatelia z nejakého dôvodu nenastavujú heslo vo svojej sieti Wi-Fi (niektorí - kvôli ľahšiemu a rýchlejšiemu pripojeniu k svojej sieti, iní - sa domnievajú, že v sieti nemajú nič, čo by malo byť chránené).

Faktom je, že vaša sieť môže byť jednoducho obsadená sťahovaním akýchkoľvek súborov (filmy, hry atď.). Rýchlosť prístupu teda poklesne ...

Podobný prípad sa stal aj s jedným mojim známym, ktorý sa každý večer sťažoval na svoju sieť. A dôvod bol ten, že večer sa sused pripojil k jeho sieti a sťahoval torrentové súbory ... ?

Nižšie je uvedený odkaz na článok o tom, ako nastaviť alebo zmeniť heslo pre sieť Wi-Fi.

Pomôcť! 

Ako nastaviť alebo zmeniť heslo pre Wi-Fi - //ocomp.info/kak-postavit-parol-na-wi-fi.html

Anténa na smerovači - a nevymieňajte ju

Akákoľvek anténa má taký indikátor ako zisk signálu a meria sa v dBi (dBi). Pre štandardné routerové antény je toto číslo zvyčajne 2-5 dBi (čo nie je veľa).

Na posilnenie antény - veľa "remeselníkov" navrhuje upevniť na nej rôzne veci: najčastejšie vyrezané z hliníkových plechoviek (ako na fotografii nižšie). Spravidla poskytujú minimálny účinok ...

Príklad antény na smerovači z hliníkovej plechovky

Nákup a inštalácia špeciálnej antény pre 10 - 20 dBi môže priniesť oveľa väčší efekt (t.j. zisk signálu bude niekoľkonásobne vyšší). Takéto antény sa navyše dodávajú s predlžovacím káblom a môžete ich umiestniť na pohodlnejšie miesto ako priamo vedľa smerovača. Všeobecne dobrá cesta von, podľa môjho skromného názoru ...

Poznámka!  Ako si objednať anténu (alebo iný produkt) na AliExpress so zľavou (nákup online so zľavou) - //ocomp.info/kak-zakazat-tovar-na-aliekspres.html

Anténa na 10 dBi

Repeater (zosilnenie signálu a rozšírenie polomeru siete)

Okrem nákupu antény môžete uvažovať o kúpe opakovača ... Veľmi užitočná vec vo veľkých domoch a bytoch.

Pre referenciu

Opakovač je špeciálne zariadenie určené na zvýšenie dosahu a zlepšenie signálu siete Wi-Fi. Jedná sa o to, že zariadenie prijíma signál Wi-Fi z routera a distribuuje ho. Vďaka tomuto zariadeniu je teda možné rozšíriť zónu Wi-Fi na celý veľký dom (byt).

Nasledujúce usporiadanie zobrazuje veľký dvojpodlažný dom s opakovačom inštalovaným pri schodoch: na zosilnenie signálu na druhom poschodí a v miestnosti za rohom.

Ako funguje zosilňovač (vzorový diagram)

Mimochodom, opakovač je malá skrinka (niečo ako napájací zdroj), ktorá je pripojená k bežnej zásuvke (príklad nižšie). Jeho nastavenia sú veľmi jednoduché, takže sa nad nimi v tomto článku ani nepozastavujem ...

Opakovač TP-Link

Cena priemerného opakovača v Rusku kolíše okolo 800-1500 rubľov. (relatívne lacné v porovnaní s nákladmi na nový router alebo vŕtanie do steny a kabeláž).

Test adaptérov Wi-Fi: externý adaptér vyhráva rádovo

A posledná vec, ktorej som sa chcel venovať. 

Adaptér Wi-Fi zabudovaný v notebooku (pomocou ktorého prijíma signál) nie je veľmi výkonný (zvyčajne). A výsledky malého testu pomocou štandardných nástrojov systému Windows to plne potvrdzujú (pozrite sa na snímku obrazovky nižšie - zobrazuje výsledky):

  1. vľavo - najbežnejší prenosný počítač našiel iba jednu sieť Wi-Fi (poznámka: smerovač bol za stenou);
  2. vpravo - externý adaptér Wi-Fi Alfa 036H našiel 8 bezdrôtových sietí (poznámka: za rovnakých podmienok)!

Bežný notebook a adaptér Wi-Fi Alfa AWUS036NHR (nie reklama, uvedené ako príklad!)

Logický záver nasleduje sám: ak chcete vylepšiť príjem Wi-Fi na svojom notebooku alebo počítači (TV) - možno by ste mali myslieť na bežný externý adaptér Wi-Fi?!

*

Vo všeobecnosti je výber na vás. Všetky možnosti navrhnuté v článku poskytujú skutočné výsledky a priamo ovplyvňujú kvalitu a rýchlosť vašej siete Wi-Fi.

*

Doplnky sú vítané ...

A to je pre mňa všetko, veľa šťastia!

?

Prvé zverejnenie: 28.07.2017

Oprava článku: 10.10.2019