Flash Player skončí v decembri 2020 (v prehliadači Chrome sa začalo zobrazovať upozornenie)

Otázka používateľa

Ahoj.

Pri prihlásení na youtube sa začala objavovať správa, že podpora aplikácie Flash Player bude v roku 2020 ukončená s návrhom na jej deaktiváciu. Toto sa zobrazuje iba na jednom z mojich prenosných počítačov v prehliadači Chrome (nič také na počítači). Je to nejaká závada alebo možno vírus?

Dobrý deň!

Ak máte na obrazovke upozornenie ako ja (v príklade nižšie), nejde o vírus. Podobné upozornenie začalo dostávať ktokoľvek, kto používa najnovšiu verziu prehliadača Chrome (a navštevuje web s bleskovou animáciou *).

Všeobecne platí, že hoci má notifikačný charakter a vy mu nemôžete venovať veľkú pozornosť (ak navštevujete stránky s flash animáciou, potom by som Flash Player nateraz neodporúčal deaktivovať).

Príklad varovania

*

Prečo sa toto varovanie zobrazilo a čo s tým môžete urobiť

Pravda je, že Adobe oznámilo, že na konci 20. roka prestane podporovať flash prehrávač. Prehliadače to samozrejme zachytili a začali vopred upozorňovať na možné „diery“ v zabezpečení (a odporúčajú vypnúť blesk).

Spravidla to samozrejme trvá už niekoľko rokov: ak pred 5 rokmi bolo 90% hier, videí a animácií v sieti vo formáte Flash, teraz podiel takéhoto obsahu rapídne klesá a nie je vyšší ako 20 %. Trend hovorí za všetko ...

A samotný Adobe už dlhšiu dobu zavádza export do svojich produktov nielen vo Flashi, ale aj v HTML 5 (čo má samozrejme pozitívny vplyv na bezpečnosť, pretože flashom „prešlo“ veľa vírusov).

*

Možnosti riešenia:

1) Ak nenavštívite žiadne staré stránky s rúrkami (hlavne s hrami), môžete jednoducho v nastaveniach prehliadača predvolene súhlasiť a zakázať Flash. Potom sa toto upozornenie už nebude zobrazovať!

Mimochodom, rovnaké videá z  youtube alebo VK by mali fungovať normálne a nemali by vzniknúť ťažkosti (HTML 5 funguje už 5 rokov).

Zakázať

Ak náhle zistíte, že niekde nezobrazujete video, zobrazí sa správa s oznámením, že Flash Player nie je k dispozícii - stačí prejsť do nastavení prehliadača a znova zapnúť Flash (ako to urobiť - pozrite poznámku nižšie).

Pomôcť! Ako odblokovať aplikáciu Adobe Flash Player v prehliadačoch: Chrome, Firefox, Opera, Edge, Yandex - //ocomp.info/kak-razblokirovat-flash-player.html

Panel s adresou na konfiguráciu formátu Flash v prehliadači Chrome je  chrome: // settings / content / flash

Nastavenia prehliadača Chrome

2) Ako alternatívu k návšteve starých webov (s flash animáciou) môžete mať samostatný prehliadač (nie „chrómový“).

3) Ak sa v prehliadači Chrome po deaktivácii programu Flash prestanú zobrazovať všetky online mapy, hudba a videá - venujte pozornosť doplnkom ako friGate (rôzne servery proxy, VPN atď.). Po dobu diagnostiky je veľmi vhodné ich deaktivovať.

PS

Nech už je to akokoľvek, po ukončení podpory tohto prehrávača bude podľa môjho názoru úplne vypnutý (a toto nastavenie bude skryté) a potom úplne odstránený z prehliadača. Samozrejme, už sa o tom neobjaví žiadne upozornenie. Na jednej strane je to všetko smutné, nostalgia ...

*

To je zatiaľ všetko, doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?