Prispôsobenie obrazovky notebooku

Dobrý deň!

Napriek tomu, že obrazovka notebooku má oveľa menej parametrov, ktoré je možné zmeniť (v porovnaní s bežným klasickým monitorom), stále je lepšie niečomu venovať pozornosť ... ?

Ak je napríklad nesprávne nastavené rozlíšenie  , obraz bude nekvalitný s nízkym rozlíšením.

To znamená, že budeme tráviť viac času riešením určitých úloh, pretože treba si „nakuknúť“. Oči navyše začnú unavovať „také“ obrázky na obrazovke (najmä pri čítaní a práci s malými detailmi).

Jeden z takýchto prípadov ma vo všeobecnosti podnietil k napísaniu tohto článku: priateľ ukázal svoje fotografie z dovolenky na notebooku. Všetko by bolo v poriadku, ale obraz na obrazovke bol akýsi „roztomilý“, nie jasný. Spočiatku som si myslel, že kvalita fotografie je „chromá“, ale ako sa neskôr ukázalo, išlo o nedostatok rozlíšenia a kalibrácie ...

Ale viac o všetkom v poriadku nižšie ...

*

Ako správne nastaviť obrazovku notebooku

Rozlíšenie a zmena mierky

Rozlíšenie  je počet bodov, ktoré „vymaľujú“ obraz na obrazovke. Monitory s rovnakou uhlopriečkou môžu mať rozdielny počet týchto bodov! (veľa ľudí si len mýli uhlopriečku s rozlíšením)

Aká je uhlopriečka, ako ju zmerať

Tých. napríklad notebook s uhlopriečkou 15,6 palca môže mať rozlíšenie 1366x768 aj 1920x1080.

Čím vyššie rozlíšenie (s konštantnou uhlopriečkou), tým ostrejší (a zvyčajne menší) obraz na obrazovke. No, aby obraz na monitore nebol pri vysokom rozlíšení úplne „malý“, má Windows špeciál. „zmena mierky“, ktorá zväčšuje veľkosť prvkov a textu (proporcionálne).

Preto je veľmi dôležité správne upraviť rozlíšenie obrazovky a jej mierku!

Najobľúbenejšie možnosti rozlíšenia sú dnes 1920x1080 (FullHD), 1366x768 (15,6-palcové notebooky), 1600x1200, 1280x1024, 1024x768.

*

A tak , aby bolo možné otvoriť nastavenia zobrazenia vo Windows, stlačte Win + R kombinácie klávesov a zadajte príkaz  desk.cpl , stlačte Enter (jedná sa o univerzálnej voľbou pre rôzne verzie systému Windows!) .

Ako otvoriť nastavenie rozlíšenia v rôznych verziách systému Windows

Ako vyzerá okno s nastaveniami displeja v systéme Windows 10, je zobrazené na snímke obrazovky nižšie. Hlavné je tu venovať pozornosť tomu, či ste nastavili odporúčané parametre (Windows je pomerne „inteligentný“ systém a ak sú tam nainštalované ovládače, pozná optimálne rozlíšenie vašej obrazovky) .

Výber rozlíšenia a zmena mierky

Mimochodom, ak odporúčané rozlíšenie nie je uvedené v systéme Windows, môžete skúsiť malý experiment - skontrolujte všetky dostupné rozlíšenia a porovnajte kvalitu obrazu.

Existuje aj špeciálna. obslužné programy na prezeranie characteristics charakteristík počítača - v nich nájdete parametre vášho displeja (na obrazovke nižšie, napríklad AIDA).

Ako nájsť odporúčané rozlíšenie

Mimochodom, keď máte nainštalované ovládače pre vašu grafickú kartu, v zásobníku bude odkaz na ich ovládací panel (a control ovládací panel Windows).

? Dôležité!

Ak takýto odkaz nemáte, s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho nemáte (alebo neboli aktualizované) ovládače grafickej karty. Najlepšie nástroje pre automatický vyhľadávanie a aktualizáciu „palivového dreva“ som uviedol v tomto článku.

Nastavenia grafiky Intel

Všeobecne má grafický ovládací panel rovnaké parametre: rozlíšenie, obnovovaciu frekvenciu, zmenu mierky atď.

IntelHD - rozlíšenie (základné nastavenie)

*

Jas a kontrast

Jas obrazovky ovplyvňuje nielen rýchlosť vybitia batérie, ale aj naše videnie. V tmavej miestnosti sa odporúča znížiť jas, v svetlej naopak pridať.

Mimochodom, v úplnej tme by som vôbec neodporúčal pracovať s notebookom, tk. vytvára veľkú záťaž pre víziu.

Na nastavenie jasu môžete použiť ikonu „batérie“ v zásobníku (pozri príklad nižšie ?).

? Mimochodom!

Ak nemáte žiadne ikony na paneli - pozrite si túto poznámku

Jas

Väčšina notebookov má tiež vyhradené funkčné klávesy na ich úpravu.

Príklad tlačidiel na zmenu jasu monitora (FN + F5, FN + F6)

Okrem toho vám ovládací panel ovládača videa pomôže doladiť „šťavnatosť“, odtiene, farbu, kontrast, jas. Obrazovka je uvedená nižšie.

Ak váš jas nie je regulovaný (alebo navrhované metódy pre vás nefungujú), pozrite si tento materiál.

Jas, kontrast, odtieň, sýtosť - ovládací panel Intel

*

Vypnite prispôsobený jas

V nových notebookoch (a vo Windows 8/10) existuje niečo ako adaptívna regulácia jasu. Tých. prenosný počítač automaticky mení jas obrazovky na základe okolitého svetla v miestnosti a podľa obrazu na obrazovke. Pri prezeraní tmavých snímok sa jas často zníži, pri prezeraní svetlých naopak naopak stúpa.

Možno to niekto potrebuje, ale väčšina ľudí sa na tento problém sťažuje pomerne často (zasahuje do práce a je veľmi nepríjemná). Z neustálej zmeny jasu obrazovky sa navyše zrak rýchlo unaví.

Vypnutie odozvy:

 1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R ;
 2. v okne, ktoré sa zobrazí, zadajte príkaz  powercfg.cpl a stlačte kláves Enter.

Vo výsledku by sa mali otvoriť nastavenia napájania. Musíte zvoliť použitú schému napájania a jej nastavenia:

 1. nastavte rovnaký jas v normálnom režime aj v režime so zníženým jasom (pozri obrazovku nižšie ?);
 2. zakázať adaptívne prispôsobenie.

Adaptívny jas je vypnutý

Ak navyše máte Windows 10, prejdite na ovládací panel v časti „Zobrazenie“ a zrušte začiarknutie políčka „Automaticky meniť jas pri zmene osvetlenia“ . Uložte nastavenia.

Windows 10 - nastavenie zobrazenia

? Dôležité!

Ak tieto kroky nepomohli a jas sa mení „sám od seba“, pozrite si jeden z mojich minulých článkov.

*

Úprava čitateľnosti textu a farieb

Pre tých, ktorí veľa čítajú a pracujú s dokumentmi, veľmi odporúčam vykonať „doladenie“ fontov vo Windows.

Pravda je, že vo Windows existuje špeciál. nástroj na prispôsobenie textu ClearType (pomocou neho si môžete prispôsobiť najviac „čitateľnú“ verziu textu pre konkrétny notebook / PC. Každý z nás má koniec koncov svoje chute a preferencie, každý z nás vidí svet v jeho vlastnou cestou ...).

Ako spustiť nastavenie zobrazenia písma (kalibrácia):

 1. stlačte kombináciu klávesov Win + R ;
 2. zadajte príkaz cttune v okne "Spustiť"  a stlačte kláves Enter;
 3. potom by sa mal spustiť nástroj na prispôsobenie textu (pozri obrazovku nižšie). Stačí kliknúť na „ďalšie“;

  Zjednodušte čítanie textu na obrazovke

 4. Systém Windows vám začne zobrazovať malé kúsky textu: vašou úlohou je niekoľkokrát vybrať možnosť, ktorá je pre vás najvýhodnejšia. Takto je dosiahnutá presná úprava písma presne pre váš hardvér a vaše oči.

  Musíte si zvoliť najvýhodnejšiu možnosť

Mimochodom, odporúčam tiež pozrieť sa na kalibráciu farieb obrazovky:

 1. musíte tiež zavolať do okna „Spustiť“ (kombinácia Win + R );
 2. zadajte príkaz  dccw ;
 3. potom prejdite niekoľkými krokmi sprievodcu a dolaďte obraz.

  Úprava farieb

*

Niekoľko slov o obnovovacej frekvencii

Obnovovacia frekvencia je parameter, ktorý je zodpovedný za počet možných zmien obrazu za sekundu. Tých. relatívne povedané, pri 60 Hz sa váš obraz na obrazovke môže zmeniť 60-krát za 1 sekundu.

Čím vyšší je počet Hz - tým je obraz plynulejší a jasnejší! Venujte pozornosť snímke obrazovky nižšie: veľmi dobre na nej vidíte rozdiel.

Obnovovacia frekvencia obrazovky - na príklade dvoch obrazoviek 144 Hz a 60 Hz

Pri práci s monitormi CRT bola obnovovacia frekvencia veľmi dôležitá. Ak na nich bola obnovovacia frekvencia menej ako 85 Hz, obraz začal blikať a bolo veľmi ťažké (a škodlivé) pracovať.

Na moderných LCD displejoch notebookov je 60 Hz celkom dosť na pohodlnú prácu.

CRT monitor

Mimochodom, všetky displeje notebookov dnes podporujú minimálne 60 Hz (herné modely nad 100 Hz). V tejto súvislosti sa preto niet čoho obávať ...

Ak chcete zistiť aktuálnu frekvenciu obrazovky:

 1. stlačte kombináciu klávesov Win + R ;
 2. zadajte príkaz  desk.cpl a kliknite na tlačidlo OK.

Malo by sa otvoriť okno s nastavením zobrazenia. Ako to vyzerá v systéme Windows 10 - pozrite si snímku obrazovky nižšie. Nájdite odkaz „Vlastnosti grafického adaptéra“ .

Vlastnosti grafického adaptéra

Ďalej vyberte kartu „Monitor“ a pozrite si dostupný režim obnovovacích frekvencií. Mimochodom, ak máte možnosť nastaviť frekvenciu vyššiu ako je súčasná, odporúčam vyskúšať!

Monitor, 60 Hz

? Pomoc!

Ak máte na monitore blikajúci obraz, pozrite si tento pokyn tu.

*

PS

Okrem všetkého vyššie uvedeného treba venovať pozornosť osvetleniu monitora a tiež čistote jeho povrchu (niektoré už majú vrstvu prachu ... Ako vyčistiť notebook od prachu) .

Faktom je, že mnohí pracujú na notebooku v úplnej tme - čo je dobré pre oči. Odporúča sa pracovať pod svetlom, napríklad použiť stolovú lampu (iba takú, ktorá rovnomerne osvetlí celú pracovnú plochu a nesvieti v jednom bode vľavo ...) .

Príklad osvetlenia pracoviska počítačom // nie je najlepšia voľba

*

Doplnky sú vítané.

Všetko najlepšie!

?

Prvýkrát zverejnené: 13.06.2018

Oprava: 19.10.2020