Ako zistiť skutočnú rýchlosť siete Wi-Fi (ako skontrolovať činnosť smerovača)

Otázka používateľa

Ahoj.

Pomôžte mi zistiť skutočnú rýchlosť siete Wi-Fi. Len mňa nezaujíma rýchlosť internetu, ale rýchlosť od routeru k notebooku cez Wi-Fi (takpovediac lokálna rýchlosť).

Existuje podozrenie, že poskytovateľ mi pri pripojení „skĺzol“ svoj router, ktorý zníži miestnu rýchlosť (práve som niekoľkokrát zmenil internetovú tarifu - a rýchlosť bola vždy rovnaká).

Ahoj.

Áno, stáva sa tiež, že smerovač Wi-Fi „zníži“ rýchlosť, a aj keď zvolíte rýchlejšiu internetovú tarifu, pri práci s Wi-Fi si rozdiel nemusí vôbec všimnúť ...

V skutočnosti vám v tomto článku krok za krokom ukážem, ako môžete ľahko a rýchlo zistiť skutočnú (v číslach) rýchlosť siete Wi-Fi. Myslím si, že tieto informácie môžu byť užitočné pre mnohých začínajúcich používateľov ...

Pre čitateľov, ktorí celkom nerozumejú, o čo ide. Pozri snímku obrazovky nižšie: povedzme, že máš internetovú tarifu 100 Mbps a router je pripojený káblom k poskytovateľovi internetu. Ale pracujete na notebooku, ktorý sa pripája cez Wi-Fi k smerovaču.

O úzkom mieste

Pokiaľ teda skutočná rýchlosť medzi routerom a notebookom cez Wi-Fi nie je vyššia ako 50 Mbps, potom jednoducho preplácate, t.j. prenosný počítač jednoducho kvôli tomuto „úzkemu miestu“ nemôže získať rýchlosť prístupu na internet až 100 Mb / s (maximum, ktoré získa, je 50 Mb / s).

Poznámka!

Informácie o tom, ako zistiť rýchlosť internetu (nezamieňajte si s rýchlosťou miestneho Wi-Fi), nájdete v tejto poznámke: //ocomp.info/kak-uznat-skorost-interneta.html

*

Test rýchlosti Wi-Fi

Kontrola rýchlosti prostredníctvom stavu pripojenia (teoretická rýchlosť)

Windows je pomerne „inteligentný“ systém a pri pripojení k akejkoľvek sieti (vrátane Wi-Fi) automaticky „detekuje“ jeho rýchlosť (na tieto hodnoty sa nemôžete spoliehať úplne, ale napriek tomu ...) . Môžeme povedať, že ide o „teoretickú rýchlosť“ a v praxi sa táto hodnota nie vždy zachováva.

Ak chcete zobraziť stav pripojenia, musíte najskôr otvoriť zoznam všetkých sieťových pripojení . Pre to:

  1. stlačte kombináciu klávesov Win + R ;
  2. zadajte príkaz ncpa.cpl do riadku  „Otvoriť“ a kliknite na OK.

    Ako otvoriť sieťové pripojenia ncpa.cpl

Ďalej kliknite pravým tlačidlom myši na bezdrôtovú sieť a v zobrazenej ponuke vyberte možnosť  „Stav siete“ . Pozri príklad nižšie.

Stav siete Wi-Fi

Otvorí sa okno, v ktorom bude vaša rýchlosť uvedená v Mbps (nezamieňajte s MB / s (alebo MB / s)) . Všeobecne, ak odhodíme nejakú teóriu, potom stačí toto číslo (v mojom príklade 300 Mbit / s) vydeliť 8, aby sme dostali rýchlosť v MB / s (t. J. Rýchlosť, ktorú ukazujú programy ako uTorrent) .

Poznámka! Rozdiel medzi Mbps a Mbps - //ocomp.info/skolko-megabit-v-megabayte.html

Teoretická rýchlosť 300 Mbps

Dôležité! Rýchlosť 300 Mbps zobrazená na snímke obrazovky vyššie je rýchlosť medzi Wi-Fi routerom a notebookom, t.j. miestne (to nie je rýchlosť internetu!). Je to tak, že veľa ľudí si tento zdanlivo jednoduchý okamih pletie ...

Chcem však poznamenať, že keď pracujete so sieťou Wi-Fi, deklarovaná rýchlosť systému Windows 300 Mbit / s (povedzme) sa neudrží (skutočná rýchlosť je zvyčajne menej ako 2 až 3-krát)! Ale napriek tomu stálo za to ju spoznať, tk. v niektorých prípadoch, keď sa dozviete aj toto číslo, bude zrejmý dôvod pomalého internetu ...

Kde začať ... Nastavenie počítača pripojeného káblom k smerovaču

Najobjektívnejším spôsobom, ako zistiť skutočnú rýchlosť siete Wi-Fi, je pripojiť počítač / iný prenosný počítač k smerovaču pomocou sieťového kábla (Ethernet) a pokúsiť sa stiahnuť (alebo stiahnuť z neho) súbor z prenosného počítača ktorý pracuje cez Wi-Fi s routerom. Trochu mätúce, ale myslím, že nasledujúci diagram bude bodkovať „a“.

Skopírujte (stiahnite) súbor z prenosného počítača do počítača - zistite rýchlosť

Poznámka!

Druhý notebook môžete pripojiť skôr cez Wi-Fi ako cez sieťový kábel a tiež prenášať súbory z jedného zariadenia do druhého. Iba v takom prípade nebude získaná rýchlosť veľmi objektívna: s každým novým pripojeným zariadením cez Wi-Fi - celková rýchlosť siete poklesne.

Po pripojení počítača sieťovým káblom k smerovaču by sa na vašom zásobníku mala rozsvietiť charakteristická ikona - .

Sieť sa objavila, všetko je v poriadku

Ďalej otvorte prieskumník (kombinácia tlačidiel Win + E) a prejdite na kartu „Sieť“. S najväčšou pravdepodobnosťou sa zobrazí chyba (ako v príklade nižšie), že nemôžete zobraziť sieťové prostriedky, pretože Zakázané zisťovanie siete (takto je predvolene nakonfigurovaný systém Windows). Ak nemáte chybu, môžete ďalších pár krokov preskočiť.

Zisťovanie siete zakázané

Zapnite prezeranie zdieľaných priečinkov

Ak chcete povoliť zisťovanie siete, musíte otvoriť Ovládací panel systému Windows na adrese:

  • Ovládací panel \ Sieť a internet \ Centrum sietí

Centrum sieťového zdieľania (Windows 10)

Ďalej rozbaľte profil „Hosť alebo verejný“ a posuňte posúvače na:

  • povoliť zisťovanie siete;
  • povoliť zdieľanie tlačiarní a priečinkov.

Profil hosťa

Potom otvorte profil „Všetky siete“ a posuňte posúvače do režimu:

  • povoliť zdieľanie, aby používatelia siete mohli čítať a zapisovať súbory do zdieľaných priečinkov;
  • zakázať zdieľanie chránené heslom -.

Profil všetkých sietí (pokročilé nastavenia zdieľania)

Po vykonaní zmien, ak v prieskumníkovi otvoríte možnosť „Sieť“, malo by sa zobraziť malé okno s návrhom na povolenie zisťovania siete - súhlaste (príklad je uvedený nižšie).

Zapnite detekciu

Zdieľame (prístup verejnosti) do jedného z priečinkov

Teraz musíte vytvoriť zdieľaný priečinok (zdieľať), aby doň mohol každý používateľ miestnej siete (ktorý je pripojený k vášmu smerovaču Wi-Fi) nahrávať (alebo z neho sťahovať) súbory (alebo z neho sťahovať).

Za týmto účelom vytvorte na disku priečinok a otvorte jeho vlastnosti . Ďalej na karte „Prístup“ kliknite na tlačidlo „Zdieľať“ . Pozri snímku obrazovky nižšie.

Vytvorte priečinok, prejdite na jeho vlastnosti a kliknite na zdieľaný prístup

Ďalej musíte zvoliť a pridať skupinu „Všetci“ (tj. Všetci používatelia) a dať im povolenie na „čítanie a písanie“ . Pozri príklad nižšie.

Pridajte povolenie pre VŠETKY - čítajte a zapisujte

Upozorňujeme, že vo vlastnostiach priečinka uvidíte jeho sieťovú cestu. Teraz by sa malo stať zapisovateľným a čitateľným.

Sieťová cesta

Nastavenie prenosného počítača pripojeného cez Wi-Fi k smerovaču. Vyskúšajte a získajte skutočnú rýchlosť

Teraz sa obrátime na notebook, ktorý je pripojený cez Wi-Fi. Musí tiež umožniť zisťovanie v sieti (podobne, ako sme to urobili vyššie) .

Potom spustite program „Explorer“ (kombinácia Win + E) a otvorte kartu „Sieť“ . Mal by sa v ňom objaviť názov druhého PC / notebooku (ktorý je pripojený sieťovým káblom k routeru). Otvorte ho (pozri snímku obrazovky nižšie).

Aktualizácia karty Sieť

Dôležité!

Ak druhý počítač / notebook nevidíte, skontrolujte, či majú rovnakú pracovnú skupinu (urobíte to tak, že na oboch zariadeniach stlačte kombináciu tlačidiel Win + Pause - otvoria sa vlastnosti počítača, ako na obrázku nižšie). Ak je pracovná skupina iná, zmeňte ju na jednom z počítačov tak, aby bola rovnaká na oboch zariadeniach!

Názov počítača by samozrejme mal byť pre každé zariadenie jedinečný !

Názov počítača a pracovná skupina (klikateľné)

Ďalej medzi dostupnými prostriedkami by mal byť priečinok, ktorý bol zdieľaný. Otvorte ho (v mojom príklade je to „nový priečinok“) .

Otvorte zdieľaný priečinok

Teraz nájdite vo svojom notebooku nejaký „veľký“ súbor (najmenej 500 - 1 000 MB) a skopírujte ho do tohto priečinka.

Miestny priečinok

Počas kopírovania, niekoľko sekúnd po štarte, by sa mala rýchlosť „vyrovnať“. V skutočnosti sme dostali skutočnú rýchlosť prenosu dát cez sieť Wi-Fi (v skutočnosti na skutočných dátach).

Prečo veľký súbor? Faktom je, že ak vezmete veľa malých súborov, rýchlosť bude „skákať“, tk. Počítač bude musieť tráviť značný čas indexovaním (prácou so súbormi. Systém). Výsledok ako taký spravidla nedosiahnete.

V mojom príklade bola rýchlosť približne 9,4-9,6 MB / s.

Priemerná rýchlosť okolo 9,5 MB / s

Ak chcete dosiahnuť objektívnejší výsledok, počkajte, kým sa dokončí kopírovanie, a potom skúste stiahnuť súbor z tohto priečinka. Získajte skutočnú priemernú rýchlosť.

Týmto spôsobom navyše oceníte stabilitu siete Wi-Fi: iba niektoré lacné smerovače môžu prerušiť „spojenie“ počas prevádzky (to znamená, že ak je vaše sťahovanie prerušené a smerovač sa reštartuje - s najväčšou pravdepodobnosťou to jednoducho nedokáže vydržať. v takom prípade skúste obmedziť maximálnu rýchlosť Wi-Fi v nastaveniach smerovača).

PS

Ak máte nízku rýchlosť čítania z pevného disku a zároveň ste pripojení k vysokorýchlostnej sieti Wi-Fi, môže sa stať, že vaša prenosová rýchlosť v sieti bude obmedzená rýchlosťou čítania / zápisu informácie na HDD.

Pomôcť! Ako zistiť rýchlosť čítania a zápisu na pevný disk - //ocomp.info/kak-proverit-skorost-diska-ssd-hdd.html

Výsledky testu HDD: pozri riadok „Seq Q32T1“ (tj. Rýchlosť čítania z HDD ~ 100 Mb / s).

PS 2

Mimochodom, na to, aby ste „manuálne“ nekopírovali súbory do zdieľaného priečinka, aby ste skontrolovali rýchlosť lokálnej siete, môžete použiť špeciálny. užitočný test rýchlosti LAN (napríklad). Umožňuje vám rýchlo odhadnúť skutočnú rýchlosť siete LAN.

*

To je v skutočnosti všetko. Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Všetky rýchle siete a nízke ping!