Ako odstrániť čierne pruhy okolo okrajov obrazovky (odkiaľ pochádzajú ...)

Otázka používateľa

Ahoj. 

Nedávno som zmenil počítač a teraz pri sledovaní videa som si začal všímať čierne pruhy pozdĺž okrajov obrazovky (aj tie bývali, ale zriedka). Je možné ich nejako odstrániť?

Dobrý čas!

Tieto pruhy sa vyskytujú najčastejšie, pretože sledovaný film / video nezodpovedá formátu rozlíšenia obrazovky. To sa dá celkom ľahko vylúčiť a nižšie predstavím niekoľko riešení. ?

Čierne pruhy sa však môžu zobraziť nielen počas prehrávania videa, ale aj na pracovnej ploche, v hrách a programoch. Dôvodom môžu byť buď nekonfigurované alebo zastarané ovládače videa, ako aj určité parametre monitora. A myslel som si, že článok nebude úplný, ak by som tieto dôvody nezvážil.

Teraz bližšie k veci ... ?

*

Čierne pruhy: dôvody a riešenia

Pruhy pri sledovaní niektorých videí

Najbežnejší variant problému. Všetko je to o pomere strán vášho monitora a videa, ktoré sledujete. Všeobecne sú najobľúbenejšie nasledujúce formáty obrazovky:

  1. 4: 3 - nachádza sa v monitoroch určených na prácu (rozlíšenia: 1024 × 768, 1400 × 1050, 1600 × 1200 ...). Obrazovka vyzerá skôr ako štvorec;
  2. 16: 9 - širokouhlé monitory, vynikajúce pre každodenné potreby domácnosti (rozlíšenia: 1600 × 900, 1920 × 1080, 2560 × 1440 ...). Tvar - obdĺžnik (pozri snímku obrazovky nižšie).

Príklad na dvoch monitoroch: pomery strán 4: 3 a 16: 9

Ak je video dodávané s rozlíšením, ktoré sa zhoduje s pomerom 16: 9, a sledujete ho na obrazovke 4: 3, budú zhora a zdola viditeľné čierne pruhy (ak sa video sníma s pomerom 4: 3, a budete ho sledovať na obrazovke s pomerom strán 16: 9, potom budú pruhy vľavo a vpravo). Taký je „petržlen“ s týmito formátmi ...

Mimochodom, aby bolo jasné, o čo ide - pozri snímku obrazovky nižšie (ďalej zvážime 2 spôsoby, ako môžete tieto pruhy odstrániť).

Bolo - je teraz (už nie sú žiadne čierne pruhy zhora ani zdola) / Fotografie z filmu „Oz: Veľký a hrozný“

*

Riešenie 1: Orezajte obrázok

Ak chcete zmeniť pomer strán vášho video súboru raz a navždy (aby ste odteraz v akomkoľvek prehrávači, ktorý ste hrali bez pruhov), musíte vykonať orezanie .

To je možné vykonať pomocou špeciálnych editorov videa a prevádzačov. V mojom článku sa budem venovať ?  „Úpravy videa“ .

*

Strih videa

Oficiálna webová stránka: //video-editor.su/

Výkonný, na funkcie bohatý a všestranný editor videa. Vhodné pre najobľúbenejšie úlohy spracovania videa.

Hlavné výhody:

  1. program rýchlo a efektívne upravuje / prevádza takmer akékoľvek video do formátu, ktorý potrebujete (a naozaj rýchlo: na 1 film mi to trvá asi 10 - 40 minút (v závislosti od formátu pre kompresiu *));
  2. jednoduché a ľahké rozhranie (aj pre začínajúceho používateľa);
  3. úplne v ruštine.

*

Postupne zvážim všetky kroky na orezávanie nepotrebných čiernych pruhov (inštaláciu programu som vynechal, keďže je štandardný).

1) Spustite program a otvorte požadovaný videosúbor (použite tlačidlo „Pridať“ , pozrite si snímku obrazovky nižšie?).

Pridávanie súborov do strihu videa 9.25

2) Ďalej musíte kliknúť na tlačidlo orezania a zvoliť možnosť „Odstrániť čierne pruhy“ . Program ich automaticky odstráni. Pohodlne! ?

Odstrániť čierne pruhy - strih videa 9.25

RMB v súbore video stopy (druhá metóda)

3) Mimochodom, venujte pozornosť výrezu editora - uvidíte, že pruhy v hornej / dolnej časti (vpravo / vľavo) sa už nezobrazujú! (teraz sú preč).

Žiadne pruhy!

4) Mimochodom, ak potrebujete dodatočne ručne orezať okraje alebo odstrániť niečo nepotrebné z rámu, môžete to urobiť aj pomocou „orezania“ ! ?

Orezávanie

5) V okne, ktoré sa otvorí, môžete myšou vybrať oblasť, ktorú chcete opustiť , a tiež nastaviť proporcie (16: 9, 4: 3 atď.)!

Nastavenie rámu pre ručné orezanie

6) A posledná vec - kliknite na tlačidlo „Uložiť“ a vyberte formát kompresie (všeobecne sa odporúča používať AVI / MP4).

Uložiť video (strih videa 9.25)

*

Riešenie 2: Použite nastavenia prehrávača

Nie je vôbec potrebné spracovávať a prevádzať všetky videosúbory. Ak sa chystáte pozerať film / video na počítači, môžete použiť špeciály. nastavenia prehrávača (t. j. za chodu odstráni čierne pruhy a zobrazí vám obraz bez nich).

Rád by som však upozornil, že nie všetky videoprehrávače majú také funkcie. V mojom príklade ukážem, ako sa to dá ľahko urobiť v Light Alloy (odkaz na prehrávač).

A tak, povedzme, že ste začali pozerať film a všimli ste si „čiernotu“ zhora aj zdola (ako v mojom príklade).

Príklad odstránenia čiernych pruhov pri sledovaní filmu / snímok z filmu „Oz veľký a mocný“

Ak chcete obrázok „doladiť“, choďte do ponuky „Video / Možnosti videa“ (stačí stlačiť kombináciu klávesov Shift + V )

Ľahká zliatina - možnosti videa / Kliknuteľné

A potom v podsekcii „Geometria“ zmeňte režim zobrazenia, napríklad na „Podľa výšky“ . Okamžite si všimnete, ako sa zmení „obraz“ filmu, ktorý sledujete.

Upozorňujeme, že je tu veľa režimov prezerania - môžete dokonca manuálne upraviť mierku s presnosťou na 1% ...

Nastavenie výšky a šírky rámu

*

Pruhy je možné vždy pozorovať v akýchkoľvek programoch a hrách

Tento variant problému je oveľa nepríjemnejší a jeho riešenie nie je vždy ľahké. Aj keď mi nedá nevšimnúť si, že väčšinou v tomto prípade nie sú pásma také široké a niektorí používatelia si na ne dokonca zvyknú ...

Nastavenia monitora nie sú upravené

Venujte pozornosť fotografii nižšie (skombinoval som na ňu niekoľko možností premietania obrazu na monitor).

Takéto pásy vznikajú v dôsledku skutočnosti, že obraz na monitore nie je jednoducho upravený (poznámka: takmer v každom monitore existuje možnosť zväčšenia / zúženia a posunutia obrazu doľava / doprava).

Čierny pruh medzi okrajom obrázka a obrazovkou

Spravidla je v nastaveniach monitora potrebné otvoriť sekciu „Nastavenie obrazu“ a zmeniť vertikálne a horizontálne umiestnenie. Všeobecne je ťažké uviesť akékoľvek konkrétne hodnoty a odporúčania - mnohé závisia od modelu vášho monitora a jeho továrenskej kalibrácie ...

Nastavenia monitora (AOC)

*

Nastavenia grafickej karty a rozlíšenie obrazovky nie sú optimálne

Najčastejšie sa problém vyskytuje v dôsledku nastavenia mierky na ovládacom paneli ovládača grafickej karty.

Ak chcete otvoriť tento ovládací panel, kliknite pravým tlačidlom myši na ľubovoľné voľné miesto na pracovnej ploche alebo použite systémovú lištu (vedľa hodín nájdete príklady na snímke obrazovky nižšie).

2 spôsoby, ako otvoriť nastavenie / kliknutie grafickej karty AMD Radeon

Ak nemáte podobnú ikonu (odkazy na ovládací panel ovládača videa), s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho nemáte nainštalované (aktualizované) ovládače. O. ako to urobiť v automatickom režime sa dozviete z môjho posledného článku (odkaz nižšie).

? Pomoc!

Automatická aktualizácia ovládača - //ocomp.info/update-drivers.html

*

V nastaveniach ovládača vyhľadajte sekciu zodpovednú za zmenu mierky (napríklad v AMD Catalyst sa táto možnosť nachádza v časti „Moje digitálne panely / Nastavenia mierky“ ). Ďalej použite posúvač zodpovedný za zametanie.

Nastavenia mierky (AMD)

Mimochodom, v novších ovládačoch od AMD Crimson ReLive sa táto možnosť nachádza v sekcii „Video“ .

AMD Vega - Nastavenia mierky (displej)

Pokiaľ ide o grafické karty od spoločnosti nVidia, majú túto časť nazvanú „Zobrazenie / Úprava veľkosti a polohy pracovnej plochy“ . Príklad je uvedený na snímke obrazovky nižšie.

nVidia - upraviť mierku

Ak hovoríme o kvalite obrazu, nemožno si všimnúť také parametre, ako je rozlíšenie a zmena mierky  v systéme Windows. Ak chcete otvoriť okno na nastavenie týchto parametrov - stlačte kombináciu Win + R , do riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz  desk.cpl a kliknite na OK (platí pre Windows 7/8/10).

desk.cpl - otvorené vlastnosti zobrazenia

Ďalej skontrolujte, či ste nastavili natívne rozlíšenie obrazovky (odporúčané systémom Windows). Ak máte malú veľkosť monitora, ktorá podporuje vysoké rozlíšenie (napríklad zvyčajne na prenosných počítačoch), potom pomocou voľby mierky upravte veľkosť prvkov na obrazovke .

Nastavenia displeja - zmena mierky a rozlíšenie

*

V nastaveniach hry / programu sú nastavené nesprávne parametre

Ak hovoríme o hrách, potom sa v nich môžu objaviť pruhy kvôli ich grafickému nastaveniu. Takmer v každej hre sú rozlíšenie, farba, frekvencia, vertikálna synchronizácia atď. Nastavené veľmi „citlivo“ (práve s ich zmenou odporúčam spustiť).

Nastavenia hry - Rozlíšenie a Vsync

Tu je samozrejme ťažké povedať niečo univerzálne a jednoznačné (veľa závisí od vášho monitora a konkrétnej hry, v ktorej sa problém vyskytuje). Pokiaľ sa ale pruhy objavia iba v tejto jednej hre, potom takmer určite problém spočíva práve v jej nastavení ...

Mimochodom, spoločnosť Intel poskytla pre svoje grafické karty špeciály. základ pre mnoho populárnych hier. V tejto databáze nájdete odporúčané parametre pre konkrétnu hru, aby jej spustenie na konkrétnej grafickej karte nespôsobilo problémy. Nie zlé!

*

Možno existujú. porucha monitora, grafickej karty

A posledná vec, na ktorú by som chcel čitateľa upozorniť. Faktom je, že vzhľad akýchkoľvek artefaktov na obrazovke (pruhy, vlnky, bodky atď.) Môže naznačovať výskyt problémov s hardvérom (najmä preto, že každý rozumie rôznym veciam podľa pruhov ...).

Fotografia monitora so zvislými (vodorovnými) pruhmi a vlnami (ako príklad, aby ste pochopili, o čo ide)

Zvyčajne, ak sa skreslenie obrazu na obrazovke vyskytlo v dôsledku problémov s hardvérom, začnú sa objavovať všade: v hrách, v systéme BIOS, pri práci v systéme Windows atď. V niektorých prípadoch sa môžu takéto artefakty vyskytnúť v dôsledku vysokej teploty ( prehriatie) grafická karta (horšie, ak sa grafický čip už odlepil).

V každom prípade, nech už je to akokoľvek, pokiaľ monitor ani grafická karta nijako nereagujú na vaše nastavenia a zmeny parametrov, deformácie na obrazovke sú trvalé (bez ohľadu na spustené programy a hry), potom odporučiť premyslieť diagnostiku hardvéru v službe. Opravy môžu byť často lacnejšie, ak sa vykonajú včas ...

? Pomoc!

Vlnky a pruhy na obrazovke počítača / notebooku (artefakty) - //ocomp.info/ryab-i-polosyi-na-ekrane.html

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky by boli vítané ...

Šťastnú prácu!

?

Prvé zverejnenie: 07.05.2019

Oprava: 10.11.2020