Systém BIOS (UEFI) nevidí spustiteľnú jednotku USB flash ...

- Ahoj!

- Ahoj...

- Nemôžete mi to povedať, už hodinu fičím na inštalácii systému Windows a jednoducho nemôžem spustiť systém BIOS z jednotky USB flash - len to nevidí !!!

- No ... skús z nej odstrániť čiapku neviditeľnosti ? ...

Toto je druh dialógu, ktorý som viedol nedávno s jedným z mojich známych. Samozrejme sme odstránili problém neviditeľnosti, ale rozhovor bol dlhý .

Spravidla sa s týmto problémom najčastejšie stretnete pri preinštalovaní systému Windows a niekedy nie je ľahké ho vyriešiť. V skutočnosti existuje veľa dôvodov neviditeľnosti, ale v tomto článku zdôrazním tie najzákladnejšie. Ich prechodom si myslím, že môžete ľahko nakonfigurovať a nainštalovať nový Windows ...

*

Hlavné dôvody, prečo systém BIOS nevidí zavádzaciu jednotku USB flash

1) Nesprávne zaznamenaná bootovacia jednotka USB flash v systéme Windows

Toto je možno najbežnejší dôvod. Mnoho používateľov vytvára bootovacie jednotky USB podľa jedného scenára: jednoducho kopírujú súbory z disku CD / DVD so systémom Windows na jednotku USB flash. Niektorí používatelia zároveň tvrdia, že všetko funguje ...

Možno je to pravda, ale nie je to úplne správne. Na vytváranie bootovacích flash diskov je najlepšie používať špeciálne nástroje (najmä preto, že ich je pomerne veľa!).

Odporúčam vyskúšať nasledujúce nástroje: Ultra ISO, Rufus, WinSetupFromUSB, WintoFlash, nástroj na stiahnutie DVD usb dvd (nástroj od spoločnosti Microsoft).

? Poznámka!

Kompletný zoznam nástrojov na vytváranie bootovacích USB diskov - nájdete tu

Príklad: ako správne zapísať bootovateľnú jednotku USB flash v Rufuse 

1) Prvý krok: Vložte USB flash disk do USB portu počítača. Skopírujeme z neho všetky dôležité údaje na pevný disk (ak existuje). Potom ho možno naformátovať (voliteľné).

2) Druhá akcia: program Rufus musí byť spustený ako správca (bude stačiť kliknúť pravým tlačidlom myši na spustiteľný súbor „rufus.exe“ a vybrať ho v zobrazenej kontextovej ponuke) ;

3) Teraz choďte na nastavenia Rufusu (obrazovka dole + vysvetlenie k jednotlivým položkám):

 1. stĺpec "Zariadenie" : vyberte našu jednotku USB flash na nahrávanie;
 2. Pod číslom 2  na snímke obrazovky sa nachádza tlačidlo, ktoré nastavuje súbor ISO obrazu s OS Windows, určený na nahrávanie na USB flash disk (stačí ho určiť);
 3. stĺpec "Schéma rozdelenia" : "GPT pre počítače s UEFI" (ak máte nový počítač / laptop, ďalšie informácie tu);
 4. stĺpec "Systém súborov" : vyberte FAT 32 (zvyčajne je nainštalovaný predvolene);
 5. Posledné tlačidlo („Štart“) slúži na spustenie procesu nahrávania.

Rufus - vytvorenie USB flash disku pre UEFI (GPT)

Pred nahrávaním vás Rufus, mimochodom, upozorní, že všetky údaje na flash disku budú vymazané. Ak sa vám nepodarilo niečo uložiť - uložte to, po naformátovaní jednotky flash - nebude také ľahké obnoviť dáta ...

Varovanie Rufus

To je v skutočnosti všetko, takto zaznamenaná jednotka flash by mala fungovať na 100% a mala by byť viditeľná takmer v každej modernej verzii systému BIOS (UEFI) ...

*

2) V systéme BIOS (UEFI) nie je nastavená priorita bootovania

Aby ste mohli bootovať z flash disku a začať inštalovať Windows, musíte správne nakonfigurovať BIOS / UEFI (a to je vždy ťažké, najmä pre začínajúcich používateľov ).

Najprv musíte zadať nastavenia systému BIOS .

*

? Pomoc!

Aby som sa neopakoval, dávam odkaz na môj predchádzajúci článok, ktorý podrobne popisuje, ako vstúpiť do BIOSu, ktoré tlačidlá a od ktorých výrobcov stlačiť.

*

Systém BIOS má prioritu bootovania (niekedy sa nazýva bootovací front): napríklad najskôr skontroluje bootovacie záznamy na diskete, ak nie, potom pevný disk, potom jednotku CD atď. Hneď ako sa nájdu bootovacie záznamy na niektorých médiách, počítač sa z nich zavedie.

Našou úlohou je zmeniť prioritu bootovania tak, aby najskôr počítač skontroloval bootovacie záznamy na USB kľúči a potom na pevnom disku.

Na tento účel má systém BIOS / UEFI sekciu BOOT. Napríklad nasledujúca snímka obrazovky ilustruje nasledujúcu prioritu sťahovania:

 • Disky CD / DVD;
 • HDD.

Prirodzene, s týmto nastavením - bez ohľadu na to, koľko USB kľúča zasuniete do USB portu - počítač to neuvidí!

Systém BIOS neuvidí jednotku flash

Zmenou priority bootovania na svoju vlastnú - to znamená, že na prvom mieste je USB, môžete namiesto jednotky CD / DVD bootovať z USB flash disku (nezabudnite uložiť nastavenia - kláves F10 alebo Exit : Uložiť a ukončiť) .

Teraz systém BIOS uvidí jednotku flash

Boot Section - Boot Configuration (Príklad nastavenia UEFI)

Chcem tiež poznamenať: rôzne verzie systému BIOS sa môžu líšiť v ponukách, sekciách a všeobecne vo vzhľade.

Screenshot nižšie zobrazuje nastavenia pre „Award Software Advanced BIOS Features“ - v ňom je potrebné, aby ste nabootovali z USB flash disku, musíte nastaviť USB-HDD (toto je flash disk) oproti „ First Boot Device " položka (poznámka: prvé bootovacie zariadenie ). Ďalej uložte nastavenia (kláves F10).

Nastavenie systému BIOS na zavedenie z USB flash disku

V systéme BIOS majú notebooky vždy vždy BOOT sekciu . Po zadaní musíte tiež umiestniť zariadenie na prvé miesto: USB úložné zariadenie, USB-HDD, USB zariadenie atď. (v závislosti od modelu notebooku, verzie systému BIOS).

Notebook Dell - sekcia bootovania

*

3) Zabezpečené spustenie nie je v systéme BIOS zakázané (alebo nesprávna jednotka Flash)

Secure Boot je relatívne nová funkcia, ktorá má zabrániť spusteniu nežiaduceho softvéru po zapnutí počítača. Všetky moderné notebooky a počítače majú túto možnosť (asi do roku 2013 - takmer nikdy sa nestretla). Secure Boot podporuje Windows 8, 8.1, 10.

Existujú dve riešenia:

 1. Vytvorte flash disk UEFI, a nemusíte tak v systéme BIOS deaktivovať Secure Boot. Ako je možné vytvoriť takúto bootovateľnú jednotku USB flash, je tu popísané;
 2. Zakážte zabezpečené spustenie v systéme BIOS a nainštalujte operačný systém Windows ( mimochodom, napríklad Windows 7 túto funkciu vôbec nepodporuje ).

Ak chcete zakázať Secure Boot, musíte vstúpiť do systému BIOS a otvoriť sekciu BOOT (vo väčšine prípadov to tak je, ale niekedy je táto funkcia obsiahnutá v sekcii „Pokročilé“).

Spravidla je v systéme BOOT potrebné zmeniť nasledujúce položky (napríklad prenosný počítač Dell):

 • Možnosť Boot List: zmeniť UEFI na Legacy;
 • Fast Boot: Zmeňte možnosť Enabled na Disabled (tj zakážte „rýchle“ bootovanie);
 • nezabudnite zmeniť prioritu bootovania (pozri príklad nižšie).

Secure Boot povolené / zakázané

*

4) USB 3.0 alebo USB 2.0

Na nových počítačoch a prenosných počítačoch sú niektoré porty USB vyrobené v starom „formáte“ - USB 2.0, iné v novom - USB 3.0. Pri kopírovaní súborov na USB flash disk nie je veľký rozdiel, ktoré USB použiť (dobre, až na rýchlosť prenosu dát).

Ale pri inštalácii Windows - výber USB portu hrá kľúčovú rolu! Jedná sa o to, že Windows 7 nepodporuje inštalácie USB 3.0! Tých. vloženie bootovacej jednotky USB flash do takého portu - nemôžete nainštalovať Windows 7!

Ako rozlíšiť port USB 3.0 od portu USB 2.0

Všetko je veľmi jednoduché - USB 3.0 sú označené modrou (alebo modrou farbou): navyše sú označené obidve zástrčky a porty. Venujte pozornosť dvom fotografiám nižšie - všetko je z nich jasné ...

USB 2.0 a USB3.0 (označené modrou farbou)

Ďalším príkladom sú USB 2.0 a USB 3.0

Poznámka: Windows 8, 10 - je možné nainštalovať pomocou portov USB 3.0 (USB 3.1).

*

5) Funguje USB port ...

Bez toho, aby som šiel ďaleko od USB portov, by som sa chcel venovať ešte nasledujúcemu bodu: funguje USB port vôbec? Ak máte nainštalovaný „starý“ operačný systém Windows a stále „nejako“ funguje (a vo väčšine prípadov aj funguje) - skúste naštartovať počítač a skontrolovať port.

? Pomoc!

Porty USB nefungujú, čo mám robiť?

*

Odporúčam vám venovať osobitnú pozornosť portom USB umiestneným na prednom paneli systémovej jednotky, na klávesniciach, adaptéroch atď.

Dôvod často spočíva práve v tomto: napríklad jeden môj priateľ nemohol nainštalovať Windows, pretože k USB portom na klávesnici pripojil bootovateľnú USB flash disk a tieto porty začali fungovať až po načítaní Windows.

USB porty na klávesnici

Preto jednoduchá rada: skúste pripojiť jednotku flash k inému portu USB (najlepšie USB 2.0) na zadnej strane systémovej jednotky.

*

6) Kolekcia „Brutal“ v systéme Windows

Nie je tu veľmi čo komentovať - ​​akékoľvek zhromaždenia môžu byť príčinou všetkého ? (ja to samozrejme trochu preháňam, ale predsa ...).

Všeobecne odporúčam používať licencovanú verziu OS Windows - týmto spôsobom nielenže stratíte menej času debriefingom s inštaláciou OS, ale aj ďalej, v procese práce, nastavenia atď.

? Pomoc! 

Ako sťahovať obraz ISO z OS Windows 10 [oficiálne a legálne]

*

7) „Starý“ počítač nepodporuje bootovanie z flash diskov

Ak máte starý počítač, je celkom možné, že nemusí vôbec podporovať možnosť zavedenia z USB flash disku (v takom prípade však nebudete môcť nakonfigurovať systém BIOS - jednoducho nebude mať položka pre výber USB-Flash Drive (t.j. bude to zrejmé)).

Ak máte starý počítač a chcete inštalovať z USB kľúča, existuje niekoľko spôsobov:

 • aktualizujte verziu systému BIOS na novšiu verziu, ktorá podporuje zavedenie systému z jednotky USB flash (Ak sa takáto aktualizácia samozrejme nachádza na webových stránkach výrobcu hardvéru. Dôležité! Aktualizácia systému BIOS môže spôsobiť poruchu počítača!);
 • použite správcu bootovania, napríklad Plop Boot Manager. V takom prípade najskôr naštartujete tohto manažéra (mimochodom, môžete ho napáliť na CD), potom v ňom vyberiete bootovanie zo zariadenia USB a pokračujete v inštalácii.

Správca zavedenia systému Plop

*

PS 

Možno nie je bootovateľná jednotka USB flash viditeľná nielen pri zavedení počítača, ale aj všeobecne: na ľubovoľnom počítači a nie v akomkoľvek systéme Windows? Viac sa o tom dozviete v tomto príspevku ...

*

A tu dokončujem článok, veľa šťastia!

Oprava: 29.03.2020

Prvé zverejnenie: 10.12.2016