Oprava externého pevného disku doma (pokus o obnovenie funkčnosti)

Dobrý deň.

Ak sa váš externý pevný disk po pripojení už nezobrazuje alebo ak vôbec nevykazuje známky života, neponáhľajte sa ho vyhodiť a odpísať. Po 5-10 minútach sedenia pomocou skrutkovača sa môžete pokúsiť ho opraviť a obnoviť jeho funkčnosť. ?

Spravidla pevné disky profesionálne neopravujem (iba ich profesionálne načítam ?), preto všetko, čo je popísané nižšie, sú iba moje skúsenosti a môj uhol pohľadu.

Dôležité!

Podľa pokynov uvedených nižšie môžete disk poškodiť a stratiť na ňom všetky údaje. Ak sú na disku dôležité dokumenty, je lepšie ich odniesť do servisného strediska k špecialistom.

Všetko, čo robíte ďalej v článku - robte na svoje vlastné nebezpečenstvo a riziko.

Takže ...

"Opraviť" externý pevný disk

Všeobecne platí, že slovo „oprava“ je v tomto článku samozrejme príliš hlasné, ale nedá sa inak vysvetliť význam ...

Nie je to tak dávno, čo mi bol prinesený externý pevný disk, ktorý odmietol pracovať: po pripojení sa rozsvietila žiarovka (LED) a okamžite zhasla ...

Ďalej pevný disk nijako nereagoval, kým ho neodpojíte a znova nezapojíte do USB portu. Disk je mimochodom dnes pomerne populárnym modelom - Seagate Back Up Plus Slim 2 Tb BLACK.

Obrázok: 1. Externý pevný disk Seagate Back Up Plus Slim 2 Tb ČIERNY

Trochu teórie

Externý pevný disk je malá krabička s káblom USB, vo vnútri ktorej je normálny pevný disk a malá doska (radič), akýsi adaptér z USB portu na SATA vstup jednotky.

Veľmi často teda zlyhá nie samotný disk (pokiaľ ste ho samozrejme neopustili), ale táto šatka. Mimochodom, v mnohých modeloch diskov je veľmi tenký a krehký, môže sa poškodiť raz alebo dvakrát.

Preto pred uvedením "kríž" na externý pevný disk, môžete sa pokúsiť otvoriť, vyberte samotný disk a pripojte ho priamo do počítača / notebooku, alebo vložiť do iného BOX.

Ako rozobrať externý disk

Konkrétne model Seagate Back Up Plus Slim 2 Tb BLACK sa dá otvoriť veľmi ľahko - stačí nožom vypáčiť kryt (viď červená šípka na obr. 1).

Dôležité!

Nie všetky modely diskov sa dajú tak ľahko rozobrať. Niektoré sú zvyčajne utesnené „pevne“ a na ich otvorenie je potrebné rozbiť puzdro (súčasne existuje veľké riziko zabitia samotného pevného disku).

Vlastne na obr. 2 nižšie ? zobrazuje externú jednotku tak, ako vyzerá zvnútra: malá doska / adaptér pripojený k bežnej 2,5 ”jednotke. Nič zložité ...

Obrázok: 2. Externý pevný disk - pohľad zvnútra

? Mimochodom!

Pri otváraní puzdra sa často vyskytujú prípady, uvidíte uvoľnené kontakty, prasknutie na doske atď., Chyby - ak máte skúsenosti s spájkovaním, môžete sa pokúsiť dosku obnoviť.

Ďalej musíte opatrne odpojiť disk od tejto dosky a vybrať ho z puzdra.

Obrázok: 3. Disk sa vysunul

Ďalším krokom je pripojenie disku k počítaču / notebooku. Tu sú dve možnosti:

  • alebo si kúpte samostatný BOX (? napríklad na AliExpress za pár stoviek rubľov) pre disk a vložte ho tam. Získajte rovnaký externý pevný disk, iba v inom prípade;
  • alebo ho pripojte priamo k počítaču, ako ktorýkoľvek iný disk (mimochodom, toto je to, čo odporúčam urobiť (pre začiatok ?), aby ste sa uistili, že funguje).

? Pomoc!

Pokyny: ako pripojiť pevný disk z notebooku k počítaču

Fotografia nižšie ukazuje, ako som jednoducho „zavesil“ tento disk na kábel SATA, aby som diagnostikoval jeho výkon.

Obrázok: 4. Odstránený disk je pripojený k počítaču

Takže disk, ktorý som vybral, sa ukázal ako úplne funkčný. Po pripojení k portu SATA počítača som z neho dokázal skopírovať všetky informácie. Všeobecne platí, že aj keď ste si navyše kúpili externý BOX, stále slúži verne ...

Obrázok: 5. Externý kontajner (BOX) pre disk - vyzerá rovnako, ako keby bol externý pevný disk pôvodne

Obrázok: 5.1. Čo je to BOX. BOX na pripojenie disku k USB (približný diagram pre pochopenie)

Motív článku je nasledovný: pred vyhodením starého nepracujúceho externého HDD skontrolujte samotný disk, možno ho tak rýchlo a ľahko „opravíte“. ☝

*

To je zatiaľ všetko.

Veľa šťastia všetkým!

?

Prvé zverejnenie: 1. 6. 2017 

Oprava: 1. 5. 2020