Pomôcky na kontrolu diskov (HDD, SSD atď.)

Dobrý deň všetkým!

Ak chcete zistiť stav vášho disku, musíte mať k dispozícii niekoľko pomôcok a nejaký čas na niekoľko testov. To môže byť veľmi užitočné pri zisťovaní príčin zamrznutia a brzdenia počítača (čo ak je vinníkom disk?), Diagnostike nového disku, hodnotení teploty atď.

V každom prípade je pri najmenšom podozrení lepšie okamžite skontrolovať stav disku a včas z neho skopírovať všetky dôležité informácie (ak niečo nie je v poriadku).

Vlastne v dnešnom článku (ako už názov napovedá ?) si povieme niečo o týchto špeciáloch. inžinierske siete. Poznamenávam, že všetky nižšie uvedené programy sú univerzálne a vhodné pre klasické pevné disky (HDD) aj pre disky SSD (SSD).

A tak, teraz bližšie k téme ...

*

Obslužné programy a programy na kontrolu diskov

Victoria (Victoria)

? Web pre vývojárov (pozri dolnú časť stránky): //hdd.by/victoria/

? Ako používať: //ocomp.info/diagnostika-i-proverka-diska.html

Jeden z najlepších nástrojov na kontrolu stavu disku (nová Victoria 5 získala ďalšie funkcie). Umožňuje doslova za 5-10 minút. vyhodnotiť čítanie disku SMART a vykonať test hľadania zlých blokov (kontrolujú sa náhodné sektory disku).

Rýchle testovanie (rýchle) - Victoria 5

Čo je veľmi užitočné pre začiatočníkov: Victoria robí vlastné závery o stave disku (napríklad DOBRÉ - preložené z angličtiny znamená, že s diskom je všetko v poriadku).

Nová 5. verzia je navyše úplne v ruštine a jej používanie je oveľa jednoduchšie. Nástroj je plne kompatibilný s Windows 7/8/10.

CrystalDiskInfo

? Stránka vývojára: //crystalmark.info/

CrystalDiskInfo - dobrý technický stav

Veľmi jednoduchá a zároveň pohodlná pomôcka na rýchlu kontrolu:

 • teplota disku;
 • SMART čítania (navyše CrystalDiskInfo okamžite uzavrie informácie o disku v stĺpci „Technický stav“);
 • určenie režimu prenosu (SATA II / SATA III);
 • možnosti zobrazenia, firmvér, sériové číslo, celková doba prevádzky disku.

Všetky vyššie uvedené údaje budú okamžite poskytnuté v prvom okne po spustení nástroja. CrystalDiskInfo je nevyhnutnosťou po ruke ...

CrystalDiskMark

? Stránka vývojára: //crystalmark.info/

? Obslužný program analógov

CrystalDiskMark - snímka obrazovky s testom rýchlosti disku

Ďalšia mimoriadne užitočná utilita od rovnakého výrobcu. CrystalDiskMark sa používa na testovanie rýchlosti čítania / zápisu (najčastejšie pre jednotky SSD).

Pomôcku nie je potrebné inštalovať, na spustenie testu je potrebné stlačiť tlačidlo „VŠETKO“. Potom počkajte do konca kontroly a pozrite sa (predovšetkým) na:

 1. riadok „ SEQ “ je sekvenčná rýchlosť čítania / zápisu (* tj. rýchlosť, ktorú vidíte pri kopírovaní veľkého súboru z jedného disku na druhý);
 2. riadok „ 4KiB “ je náhodná rýchlosť čítania a zápisu 4 KB blokov (s takýmito súbormi sa vykonáva viac ako polovica operácií vo Windows. Preto výkon systému závisí od tohto indikátora disku).

Sentinel pevného disku

? Stránky pre vývojárov: //www.hdsentinel.com/

Snímka obrazovky okna Sentinel pevného disku

Multifunkčný program na testovanie a diagnostiku diskov. Umožňuje vám vyhodnotiť „stav“ disku v automatickom režime a približne zistiť, ako dlho bude fungovať (pozri snímku obrazovky vyššie).

Mimochodom, na neustále sledovanie stavu disku - odporúča sa pridať pomôcku k spusteniu systému Windows. To vám umožní včas dostávať upozornenia od spoločnosti Hard Disk Sentinel, ak sa na disku začnú vyskytovať zmeny, ktoré nie sú lepšie.

Okrem automatickej kontroly disku existuje niekoľko ďalších užitočných kariet: teplota, SMART, informácie, výkon.

Životnosť disku SSD / životnosť pevného disku

? Stránka vývojára: //hddlife.ru/

Zdravie disku je vynikajúce! / SSD Life Utility

Tieto nástroje sú ideálne pre začínajúcich používateľov. Na základe nameraných hodnôt SMART môžu automaticky vyhodnotiť stav disku a naznačiť stupeň opotrebenia, urobiť predpoveď životnosti (pozri obrazovku vyššie).

Na začiatok: musíte si stiahnuť a spustiť obslužný program. Za pár sekúnd uvidíte informácie o disku. Mimochodom, je vhodné pridať obslužný program do spustenia tak, aby neustále sledoval stav diskov. Hneď ako sa s diskami niečo pokazí, včas vás na to upozorní!

Vyladiť HD

? Stránky pre vývojárov: //www.hdtune.com/

HD Tune - hlavné okno programu

HD Tune je univerzálny program na prácu s USB flash diskami, SD kartami, HDD diskami, SSD diskami. Okrem bežných informácií o disku je možné ho použiť na vykonanie série testov, ktoré vám umožnia komplexne vyhodnotiť disk. Všeobecne je určený pre skúsenejších používateľov ...

HD Tune umožňuje:

 1. zobraziť SMART čítania;
 2. testovací výkon a výkon (napríklad môžete vyhodnotiť, či rýchlosť čítania neklesá pri konštantnom zaťažení);
 3. sledovať teplotu;
 4. vykonať test na chyby, zlé bloky;
 5. mazať súbory, aby ich nebolo možné neskôr vymazať;
 6. získať komplexné informácie o jednotke: sériové číslo, firmvér, zväzok, schránka atď.

*

To je zatiaľ všetko. Doplnky sú vítané ...

Veľa štastia!

?