Ako zmeniť príponu súboru a jeho atribúty ...

Dobrý čas!

Používatelia systému Windows (vrátane nových 10-tych rokov) musia pravidelne meniť prípony alebo atribúty súborov. Môže to byť napríklad potrebné na otvorenie súboru v konkrétnom programe alebo na jeho úpravu, odstránenie atď. Tento príspevok bude v skutočnosti venovaný ich zmene ...

A ako si myslím, musíte začať krátkym vysvetlením (aby každý správne pochopil, o čo ide ...).

Prípona súboru je 3 ÷ 4 znaky pridané k názvu súboru (napríklad „názov_súboru. Docx “, „názov_súboru. Mp3 “ atď.), Ktoré umožňujú systému Windows určiť typ súboru a „správne s ním pracovať“. Napríklad ak má súbor príponu „mp3“ - systém Windows „rozpozná“, že ide o hudbu, a otvorí súbor v prehrávači.

Mimochodom, Windows predvolene skrýva pred používateľom najbežnejšie prípony a vy vidíte iba názov súboru. Preto je pre väčšinu používateľov ťažké zmeniť rozšírenie ...

Atribúty  sú špeciálne. údaje, ktoré informujú systém o tom, aké operácie je možné vykonať so súborom (priečinkom). Každý súbor má svoje vlastné atribúty. Atribút môže byť v dvoch stavoch: začiarknuté a zrušené (t. J. Či je začiarkavacie políčko začiarknuté alebo nie). Napríklad ak má súbor nastavený atribút „hidden“, Windows Explorer vám ho nezobrazí ...

Teraz poďme do praxe ...

*

Zmena rozšírenia

Jeden súbor (prostredníctvom prieskumníka)

Poďme si predstaviť najbežnejšiu situáciu. Snažíte sa nastaviť obrázok ako avatar, ale služba vám ukáže chybu a povie, že akceptuje iba JPG.

Potom vojdete do priečinka a pozriete sa na svoj obrázok - a ničomu nerozumiete ... Zdá sa, že obraz je ako obraz, čo je zlé? (všimnite si, že súbor v príklade nižšie nemá príponu)

Ukážkový obrázok

Ak chcete zistiť príponu súboru, môžete jednoducho otvoriť vlastnosti súboru (kontextové menu otvoríte kliknutím pravým tlačidlom myši na súbor). Pozri príklad nižšie - typ súboru je nastavený na PNG.

Vlastnosti - typ súboru

Teraz skúsme zmeniť typ súboru z PNG na JPG.

1) Najprv musíme ísť do parametrov vodiča. To sa dá urobiť celkom ľahko: otvorením ktoréhokoľvek z priečinkov na disku - kliknite v hornom menu na kartu „Zobraziť“ a potom prejdite do sekcie „Možnosti“ (pozri príklad nižšie).

Ponuka Zobraziť - Možnosti (prieskumník Windows 10) / Kliknuteľné

2) Ďalej na karte „Zobraziť“ zrušte začiarknutie políčka „Skryť prípony registrovaných typov súborov“ a kliknite na tlačidlo OK (príklad nižšie).

Zrušte začiarknutie možnosti Skrytie rozšírení ...

3) Potom uvidíte, že za názvom súboru sa zobrazí jeho prípona. Teraz to môžete jednoducho zmeniť, rovnako ako názov súboru. V mojom príklade mením PNG na JPG.

Zmeňte PNG na JPG

4) Po otvorení vlastností súboru uvidíte, že sa zmenil jeho typ (minimálne pre Windows). Vo všeobecnosti je úloha splnená.

Typ súboru bol zmenený

Dôležité!

Zmenou prípony súboru nezmeníte jeho „podstatu“, iba poviete systému, ako s ním pracovať. Nie vždy to pomôže vyriešiť problém ...

Tých. zmena prípony PNG na JPG - práve sme systému naznačili, že ide o iný typ súboru (ale v skutočnosti to tak nie je).

Ak chcete získať skutočný súbor JPG z PNG, musíte vykonať operáciu prevodu (pomocou grafu. Editor). Prevodníky sú teraz k dispozícii pre fotografie a videá, ako aj pre dokumenty a ďalšie typy súborov.

❷ 

Viac súborov naraz (cez Total Commander)

Pre prácu s veľkým počtom súborov je oveľa pohodlnejšie použiť namiesto prieskumníka veliteľa súboru, napríklad Total Commander (odkaz na oficiálnu stránku). V ňom ukážem svoj príklad.

1) Takže si predstavme, že máme 5 - 10 (alebo viac) súborov, ktoré potrebujú zmenu prípony.

Typ súboru / Total Commander

2) Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať všetky súbory, ktoré chcete premenovať (poznámka: pri výbere bude Total Commander označovať súbory červenou farbou).

Vyberte všetky potrebné súbory

3) Potom prejdite do ponuky „Súbory“ a vyberte nástroj „Dávkové premenovanie“ .

Dávkové premenovanie

4) V riadku „Rozšírenia“ uveďte, čo potrebujete (napríklad som použil „GIF“). Upozorňujeme, že stĺpec „Nový názov“ zobrazuje, aký názov bude mať súbor po vykonaných zmenách. Ak ste s týmito zmenami spokojní, stačí kliknúť na tlačidlo „Vykonať“ .

Total Commander ukazuje, ako bude nový názov súboru vyzerať po premenovaní ...

5) Vo všeobecnosti je to všetko. Všetky vybrané súbory majú teraz novú príponu. Príklad je na snímke obrazovky nižšie.

Typ súboru bol zmenený

*

Zmena atribútov

Všeobecne predtým v systéme DOS a Windows existovali 4 atribúty:

  1. archív: ak je nastavený tento atribút, znamená to, že tento súbor bol od poslednej zálohy už zmenený;
  2. skryté: keď je nastavený tento atribút, Windows Explorer (a mnoho ďalších programov) vám tieto súbory / adresáre nezobrazí;
  3. systém: súbory s týmto atribútom Windows zakazuje mazanie, úpravy a všetkými možnými spôsobmi sa pokúša skryť;
  4. iba na čítanie: Tento atribút hovorí, že súbor nie je možné upravovať ani mazať (môžete si prečítať iba informácie v ňom). Niektoré programy tento atribút ignorujú, iné berú do úvahy a od používateľa požadujú ďalšie. povolenie na úpravy ...

Potom tam boli ďalšie. atribúty:

  1. komprimované: z názvu je zrejmé - tento súbor je uložený v komprimovanej podobe;
  2. šifrované: podobné (súbor bol z bezpečnostných dôvodov zašifrovaný OS);
  3. indexované: indexovanie používa systém Windows na urýchlenie vyhľadávania súborov na disku. Pri nastavovaní atribútu - systém nezahrnie obsah tohto súboru do indexu.

Možno bude potrebné zmeniť atribút:

  1. upraviť alebo vymazať súbor (ak váš program to „odmietne“, iba na čítanie);
  2. aby ste mohli ľahko nájsť skryté alebo systémové súbory;
  3. presne opačná situácia je skryť súbory pred ostatnými používateľmi.

Metóda 1

1) Atribúty súboru môžete zmeniť priamo v prieskumníkovi (ak sa súbor samozrejme zobrazuje ✌). Stačí otvoriť jeho vlastnosti kliknutím pravým tlačidlom myši a výberom z kontextovej ponuky.

Vlastnosti / Prieskumník

2) Na karte „Všeobecné“ v dolnej časti okna môžete nastaviť (alebo zrušiť začiarknutie) začiarkavacích políčok vedľa atribútov, ktoré musíte zmeniť.

Atribúty - iba na čítanie, skryté a ďalšie

Metóda 2

Oveľa pohodlnejšie je pracovať s atribútmi pomocou veliteľov (napríklad rovnakého Total Commander). Zvážim spoluprácu s ním krok za krokom ...

1) Po spustení programu odporúčam okamžite zapnúť zobrazenie skrytých súborov (viď šípka-1 na snímke obrazovky nižšie). Potom vyberte súbor (šípka-2) a kliknite na tlačidlo „Zmeniť atribúty“ (šípka-3).

Zmena atribútov (Total Commander)

Ďalej sa pred vami zobrazí malé okno, do ktorého musíte začiarknuť (alebo zrušiť začiarknutie) začiarkavacích políčok oproti požadovaným atribútom (zbytočné). Potom kliknite na OK - atribúty súborov sa zmenia!

Poznámka: na zmenu atribútov niektorých súborov budete pravdepodobne potrebovať práva správcu.

Zmena atribútov

*

To je zatiaľ všetko. Všetko najlepšie, blížiaci sa veľký sviatok - Deň víťazstva!

Veľa štastia!