Windows 10 sa nespustí - ako opraviť bootloader

Dobrý čas!

Napriek tomu, že sa Windows 10 stal veľmi spoľahlivým systémom (aspoň v porovnaní s Windows XP ...), nie je imúnny voči rôznym problémom. Jedným z najbežnejších a najbolestivejších je odmietnutie bootovania ...

Najčastejšie sa Windows 10 nespustí po tom, čo ste nainštalovali druhý OS na iný diskový oddiel, prípadne inovovali systém, pripojili ďalší pevný disk (alebo SSD). V zriedkavých prípadoch sa problém vyskytuje v dôsledku nesprávnej práce antivírusu.

V tomto článku vám ukážem niekoľko spôsobov, ako môžete obnoviť bootloader a vrátiť systému Windows 10 život. Myslím, že informácie budú relevantné pre väčšinu začínajúcich používateľov ...

*

? Dodatok!

Možno vám bude užitočný článok o tom, ako obnoviť Windows 10 (akýsi mini-sprievodca).

*

Oprava zavedenia systému Windows 10

V tomto článku predpokladám, že sa váš operačný systém Windows vôbec nespustí, čo spôsobí rôzne chyby, napríklad „Nenašlo sa žiadne bootovacie zariadenie ...“, „Nebol nájdený operačný systém“, „reštartujte a vyberte správne. .. “a pod.

Mimochodom, na prácu budeme potrebovať bootovateľnú (alebo, ako sa hovorí, inštalačnú) USB flash disk so systémom Windows 10.

*

? Pokyny!

Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku USB flash systému Windows 10 pre systémy UEFI a BIOS - podrobný sprievodca pre začiatočníkov

*

Všeobecne sa dôrazne odporúča vytvoriť si ho vopred (a nestratiť ho!), Pretože bude to užitočné viac ako raz alebo dvakrát pre rôzne problémy. Ak nemáte flash disk, vytvorte si ho na inom PC / notebooku.

? Dôležité!

Ak máte problémy so sťahovaním systému Microsoft Windows, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať, či jednotky neboli opustené disky (diskety) z portov USB (a skutočne z počítača / notebooku), odpojte všetky jednotky a zariadenia (ponechajte minimum z: myš, klávesnica).

Skontrolujte tiež nastavenie systému BIOS / UEFI (skúste resetovať na optimálne). Toto by ste mali zvlášť venovať pozornosť pri inštalácii (a akýchkoľvek manipuláciách) s pohonmi. Často ide o to, že systém BIOS nesprávne určuje disk, z ktorého sa má systém OS spustiť.

Pomôcť:

 1. Ako vynulovať nastavenia systému BIOS
 2. Ako nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z USB kľúča alebo disku

*

Automatické zotavenie

Najaktuálnejší a najjednoduchší spôsob, ako vrátiť systém Windows do normálu. Najdôležitejšie je, aby sa od používateľa vyžadovalo stlačenie iba niekoľkých položiek v ponuke vyvolanej pomocou inštalačnej jednotky flash.

Všetky kroky zvážim v krokoch (aby sa každý mohol pohybovať):

 1. Vložte bootovaciu jednotku USB flash so systémom Windows 10 do portu USB;
 2. Reštartujte / zapnite počítač (laptop);
 3. Zavoláme ponuku BOOT, aby sme vybrali médium, z ktorého sa počítač / notebook zavedie. Alternatívna možnosť: môžete nakonfigurovať systém BIOS na zavedenie z USB flash disku (ak nemôžete vyvolať ponuku BOOT);
 4. Prvou obrazovkou pri zavádzaní z inštalačného média systému Windows 10 je výber jazyka. Stlačíme tlačidlo „ďalej“;

  Výber jazyka - prvá obrazovka pri bootovaní z USB flash disku

 5. Potom namiesto tlačidla Inštalovať kliknite na odkaz Obnovenie systému v rohu obrazovky . Upozorňujeme, že tento odkaz tam nie je vždy, napríklad tam nemusí byť, ak používate rôzne „kolekcie“ Windows od remeselníkov. Všeobecne som tu vyjadril svoje odporúčania na vytvorenie zavádzacieho média;

  Obnova systému (pri inštalácii OS)

 6. Potom sa zobrazí „modrá“ obrazovka s niekoľkými možnosťami ďalších akcií. Musíte zvoliť „Riešenie problémov“ .

  výber akcie - riešenie problémov

 7. Ďalej vyberte funkciu „Oprava pri spustení“ - pomôže to eliminovať príčiny a problémy, ktoré bránia spusteniu systému Windows.

  Riešte problémy, ktoré bránia načítaniu systému Windows

 8. V skutočnosti by ste mali po krátkom čase dostať upozornenie, že systém bol obnovený (alebo že nebol obnovený a vyskytli sa také a také chyby).
 9. Mimochodom, rád by som poznamenal, že v niektorých prípadoch, aj keď sa v upozornení hovorí, že „tam niečo nefungovalo“ - skúste reštartovať počítač a spustiť Windows aj tak. Často aj po „neúspešnom“ zotavovacom postupe všetko začalo fungovať normálne ...

*

Ak vyššie uvedená metóda nepomohla, vyskúšajte manuálnu metódu (pomocou príkazového riadku ?). Je to trochu mätúce, ale nie je na tom nič zložité - môže ho spustiť aj ktorýkoľvek používateľ ...

*

Ručné zotavenie (pomocou príkazového riadku)

 1. Prvé kroky (1, 2, 3) sa vykonávajú rovnakým spôsobom ako pri automatickom obnovení (odkazy uvedené vyššie);
 2. Keď uvidíte prvú obrazovku s výberom jazyka (zavedenie z inštalačnej jednotky Flash), stlačte kombináciu klávesov Shift + F10 ( príkazový riadok by sa mal spustiť !);
 3. Ďalej musíme zistiť, aké písmeno má jednotka s vašim Windows 10 (zavedenie z USB flash disku zďaleka nie je skutočnosťou, že to bude jednotka „C: \“). Postupne zadajte tri príkazy: diskpart , zoznam zväzkov , ukončenie . V mojom prípade sa písmeno jednotky ukázalo byť „C: \“ (vo vašom prípade sa písmeno jednotky môže líšiť).

  Príkazový riadok - Prehliadajte jednotky, vyhľadajte písmeno jednotky v systéme Windows

 4. Potom zadajte príkaz bcdboot c: \ windows (všimnite si, že namiesto c: \ možno budete musieť zadať d: \ a príkaz bude vyzerať takto: bcdboot d: \ windows ).

  Odovzdajte súbory vytvorené úspešne

 5. Ak bola obnova úspešná, zobrazí sa správa „Zavádzacie súbory boli úspešne vytvorené“ (obdoba vyššie uvedenej snímky obrazovky). Mimochodom, ak máte niekoľko operačných systémov Windows na rôznych diskových oddieloch, môžete niekoľkokrát zadať príkaz z predchádzajúceho odseku a zmeniť písmeno jednotky.

*

PS

1) Ak vyššie uvedené nepomohlo, môžete ako alternatívu ? preinštalovať operačný systém Windows (ak boli niektoré systémové súbory poškodené alebo je systém napadnutý vírusom - toto je jediná alternatíva).

2) Mimochodom, dobrá voľba (pre tých, ktorí nechcú stratiť starý systém so všetkými údajmi):

 1. vytvorte na pevnom disku ešte jeden oddiel pre čiastočnú inštaláciu nového operačného systému Windows (pomocou ? LiveCD alebo у špeciálnych nástrojov na prácu s HDD - to je možné rýchlo a bez straty dát);
 2. potom nainštalujte Windows na tento diskový oddiel;
 3. potom môžete prejsť starým systémom Windows a vyzdvihnúť všetky potrebné súbory, ktoré sa na danom oddiele nachádzali;
 4. potom je možné starý diskový oddiel naformátovať a pripojiť k ľubovoľnému inému oddielu (tiež pomocou špeciálnych nástrojov, vyššie uvedeného odkazu).

*

3) Prípadne sa môžete pokúsiť obnoviť systém Windows pomocou špeciálnych nástrojov poskytovaných na disku CD LiveCD (DVD / USB). Takéto záchranné médium vám umožní skontrolovať systém na prítomnosť vírusov, vyhodnotiť stav pevného disku, odstrániť niektoré chyby atď.

Je pravda, že musí byť pripravená vopred, alebo použiť iný počítač / laptop. Jeden z mojich predchádzajúcich článkov vám povie, ako vytvoriť také médium:

? Ako vytvoriť bootovateľnú jednotku LiveCD / DVD / USB-flash alebo disk s operačným systémom Windows a obslužnými programami, ktoré nevyžadujú inštaláciu na pevný disk.

*

Dodatky k tejto téme sú vítané ...

Všetko najlepšie!

?

Prvýkrát zverejnené: 17.03.2018

Oprava: 10.10.2020