Ako aktualizovať systém BIOS notebooku (napríklad HP)

Dobrý deň!

Všeobecne nemusíte pred touto operáciou aktualizovať BIOS veľmi často (a varoval by som každého, kto práve naháňa novú verziu ...). Zvyčajne by na to mali byť dobré dôvody:

  1. v novej verzii BIOS boli opravené chyby, vďaka ktorým bude zariadenie pracovať rýchlejšie
  2. stará verzia niektoré zariadenia nevidí (alebo s nimi nefunguje správne);
  3. boli pridané nové funkcie.

Nemôžem si pomôcť, ale musím povedať, že ak počas procesu aktualizácie systému BIOS dôjde k chybe alebo zlyhaniu (napríklad ste sa pokúsili nainštalovať verziu systému BIOS nie z prenosného počítača, alebo zhasne kontrolka a vybije sa batéria), je vysoko pravdepodobné, že obnovíte zariadenie tak, aby fungovalo samo, už to nemôžete urobiť (poznámka: existujú zariadenia, ktoré dokážu obnoviť starú verziu firmvéru; existujú také, ktoré nie). Notebook sa iba odmietne zapnúť ...

Okrem toho nemožno so 100% pravdepodobnosťou povedať, ako sa nový firmvér bude správať (aj keď ak je všetko vykonané správne, vo väčšine prípadov je všetko v poriadku).

Teraz (keď už budú uvedené všetky varovania!) Poďme si povedať, ako najlepšie vykonať túto aktualizáciu ...

Dôležité!

Ak je vaše zariadenie v záruke - aktualizácia systému BIOS sa môže stať odmietnutím záručného servisu!

*

Aktualizácia systému BIOS krok za krokom

Článok začnem s prihliadnutím na to, že máte pomerne moderné zariadenie nie staršie ako 5 - 7 rokov (keďže staršie notebooky väčšinou nepodporujú aktualizáciu systému BIOS z Windows, čo to trochu komplikuje ... (o tom na konci článku)).

Určenie presného modelu zariadenia

Prvá vec, ktorú by som odporučil, je teda ísť na oficiálnu webovú stránku výrobcu vášho zariadenia a využiť funkciu automatickej detekcie modelu notebooku.

Napríklad na webovej stránke spoločnosti HP (po prechode do sekcie ovládačov pre laptopy v časti na stiahnutie) sa navrhuje určiť váš model dvoma kliknutiami a automaticky preň vyhľadať všetok nový softvér (BIOS, ovládače atď.). Ostatní významní výrobcovia zariadení majú podobnú funkciu: ASUS, Acer, Lenovo, Dell atď.

Automaticky zistiť model zariadenia

Presný model zariadenia

Ak bol identifikovaný model zariadenia (kvôli presnosti odporúčam skontrolovať dokumenty a nálepky na puzdre zariadenia), prejdite na kartu „BIOS“ a stiahnite si požadovanú verziu. Firmvér je spravidla bežný spustiteľný súbor exe (ako každý iný program).

Stiahnite si spustiteľný súbor

Pomôcť!

Ako zistiť model notebooku: kde vidieť presnú úpravu - //ocomp.info/kak-uznat-model-noutbuka.html

Ak web výrobcu nemohol automaticky určiť model zariadenia, môžete použiť špeciálny. pomocné programy na prezeranie charakteristík počítača. Napríklad jeden z najlepších v tomto ohľade, AIDA64 (pozri snímku obrazovky nižšie).

AIDA - Zobraziť model notebooku

Okrem toho môžete použiť zabudované nástroje systému Windows:

  • stlačte kombináciu Win + R ;
  • v riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz dxdiag a kliknite na OK.

Win + R - dxdiag

V okne, ktoré sa zobrazí s informáciami o systéme, bude označený model počítača (poznámka: v niektorých prípadoch nie je uvedená presná úprava zariadenia, čo problém úplne nevyrieši ...).

Počítačový model

Príprava (pár slov o maličkostiach)

1) Znova skontrolujte stiahnutú verziu systému BIOS na modeli svojho notebooku. Firmvér by ste si mali samozrejme stiahnuť iba z oficiálnych webových stránok výrobcu zariadenia!

2) Pripojte notebook k napájaciemu zdroju a počkajte, kým nabitie batérie nedosiahne 100% (v opačnom prípade bude v priebehu aktualizácie odpojená sieť a nabitie nebude na dokončenie operácie dostatočné. ). Mimochodom, niektoré zariadenia vôbec neumožňujú spustenie aktualizácie systému BIOS, keď sú napájané z batérie ...

3) Prevádzku je najlepšie vykonať v pokojný večer (keď nikto neodvádza pozornosť a nie je v elektrickej sieti preťaženie).

4) Uložte všetky otvorené dokumenty, zatvorte editory, torrenty, hry atď.

5) Mimochodom, odporúčam odložiť aktualizáciu, ak máte na počítači urgentné práce (diplom, správa atď.). Nikdy nevieš ..?

Beží ...

Po spustení spustiteľného súboru vás sprievodca v skutočnosti vyzve, aby ste pokračovali v aktualizácii systému BIOS (UPDATE). Všeobecne zostáva iba s tým súhlasiť kliknutím na ĎALŠIE.

Mimochodom, spoločnosť HP má tiež schopnosť vytvoriť zavádzaciu jednotku USB flash na inštaláciu systému BIOS na iné zariadenia.

UPDATE BIOS (laptop HP)

Potom stačí súhlasiť s reštartovaním zariadenia - RESTART NOW (všetko ostatné program pripravuje v automatickom režime).

Reštartujte prenosný počítač

Potom sa aktualizácia systému BIOS spustí priamo. Počas tejto doby NEODPÁJAJTE zariadenie od napájania a vo všeobecnosti je lepšie nestláčať žiadne z tlačidiel ...

Mimochodom, chladič (y) zvyčajne počas aktualizácie začne vydávať veľký hluk. Takto by to malo byť, všetko je v poriadku (poznámka: niektorí si len myslia, že niečo pokazili, a reštartujú notebook ... čo sa skrátka nedá!).

Notebook po reštarte

Čas aktualizácie je zvyčajne 5 - 10 minút. Priebeh operácie sa na obrazovke najčastejšie zobrazuje v percentách.

Aktualizácia operácie

V ideálnom prípade by sa vám po chvíli mala zobraziť správa, že aktualizácia bola dokončená (KOMPLETNÁ). Notebook sa automaticky reštartuje (nič nestláčajte).

Prevádzka dokončená

Prevádzka dokončená

Po reštarte sa notebook predbežne aktualizuje a zapíše novú verziu systému BIOS, čím je operácia v skutočnosti dokončená.

Po reštarte

Potom môžete vstúpiť do systému BIOS a zobraziť jeho aktuálnu verziu (tieto informácie nájdete na hlavnej karte HLAVNÉ). Ak všetko prebehlo dobre, uvidíte novú verziu firmvéru ...

Verzia bola aktualizovaná!

Ak váš prenosný počítač nepodporuje aktualizáciu z Windows

V takom prípade sa všetko stáva o niečo komplikovanejším niektoré akcie budeme musieť vykonať v manuálnom režime (navyše veľa závisí od verzie systému BIOS a konkrétneho modelu zariadenia).

Všeobecne možno povedať, že schéma bude vyzerať takto:

1) Najprv budete musieť určiť model notebooku, nájsť jeho firmvér na oficiálnej webovej stránke a stiahnuť si ho. Zvyčajne má príponu ROM (ak je v archíve - rozbaľte ju).

2) Ďalej musíte naformátovať jednotku USB flash na formát FAT32 a zapísať do nej súbor firmvéru.

Súborový systém FAT32

3) Potom reštartujte prenosný počítač, vstúpte do systému BIOS (zvyčajne sa na to používa kláves F2, Del alebo Esc) a kliknite na ponuku „Start Easy Flash“ / „Q-Flash“ (v závislosti od verzie systému BIOS, pozri niekoľko príkladov nižšie) ...

Spustite Easy Flash - notebook od spoločnosti ASUS

Q-Flash

4) Ďalej sa začne špeciál. Pomôcka na aktualizáciu systému BIOS. Musíte jej povedať, že musíte aktualizovať BIOS z jednotky flash (v príklade nižšie vyzerá táto položka ako „AKTUALIZOVAŤ BIOS Z JEDNOTKY“). Potom obslužný program znova skontroluje firmvér a požiada vás o potvrdenie operácie (na tento účel použite kláves ENTER) - po 1-2 minútach. bude vykonaná operácia aktualizácie.

AKTUALIZOVAŤ BIOS z disku

5) Po reštarte by sa mal prenosný počítač zaviesť s novou verziou systému BIOS.

*

To je zatiaľ všetko. Šťastnú prácu!

?