Dobrý deň!
Všeobecne nemusíte pred touto operáciou aktualizovať BIOS veľmi často (a varoval by som každého, kto práve naháňa novú verziu ...). Zvyčajne by na to mali byť dobré dôvody:
- v novej verzii BIOS boli opravené chyby, vďaka ktorým bude zariadenie pracovať rýchlejšie
- stará verzia niektoré zariadenia nevidí (alebo s nimi nefunguje správne);
- boli pridané nové funkcie.
Nemôžem si pomôcť, ale musím povedať, že ak počas procesu aktualizácie systému BIOS dôjde k chybe alebo zlyhaniu (napríklad ste sa pokúsili nainštalovať verziu systému BIOS nie z prenosného počítača, alebo zhasne kontrolka a vybije sa batéria), je vysoko pravdepodobné, že obnovíte zariadenie tak, aby fungovalo samo, už to nemôžete urobiť (poznámka: existujú zariadenia, ktoré dokážu obnoviť starú verziu firmvéru; existujú také, ktoré nie). Notebook sa iba odmietne zapnúť ...
Okrem toho nemožno so 100% pravdepodobnosťou povedať, ako sa nový firmvér bude správať (aj keď ak je všetko vykonané správne, vo väčšine prípadov je všetko v poriadku).
Teraz (keď už budú uvedené všetky varovania!) Poďme si povedať, ako najlepšie vykonať túto aktualizáciu ...
Dôležité!
Ak je vaše zariadenie v záruke - aktualizácia systému BIOS sa môže stať odmietnutím záručného servisu!
*
Aktualizácia systému BIOS krok za krokom
Článok začnem s prihliadnutím na to, že máte pomerne moderné zariadenie nie staršie ako 5 - 7 rokov (keďže staršie notebooky väčšinou nepodporujú aktualizáciu systému BIOS z Windows, čo to trochu komplikuje ... (o tom na konci článku)).
❶
Určenie presného modelu zariadenia
Prvá vec, ktorú by som odporučil, je teda ísť na oficiálnu webovú stránku výrobcu vášho zariadenia a využiť funkciu automatickej detekcie modelu notebooku.
Napríklad na webovej stránke spoločnosti HP (po prechode do sekcie ovládačov pre laptopy v časti na stiahnutie) sa navrhuje určiť váš model dvoma kliknutiami a automaticky preň vyhľadať všetok nový softvér (BIOS, ovládače atď.). Ostatní významní výrobcovia zariadení majú podobnú funkciu: ASUS, Acer, Lenovo, Dell atď.

Automaticky zistiť model zariadenia

Presný model zariadenia
Ak bol identifikovaný model zariadenia (kvôli presnosti odporúčam skontrolovať dokumenty a nálepky na puzdre zariadenia), prejdite na kartu „BIOS“ a stiahnite si požadovanú verziu. Firmvér je spravidla bežný spustiteľný súbor exe (ako každý iný program).

Stiahnite si spustiteľný súbor
Pomôcť!
Ako zistiť model notebooku: kde vidieť presnú úpravu - //ocomp.info/kak-uznat-model-noutbuka.html
Ak web výrobcu nemohol automaticky určiť model zariadenia, môžete použiť špeciálny. pomocné programy na prezeranie charakteristík počítača. Napríklad jeden z najlepších v tomto ohľade, AIDA64 (pozri snímku obrazovky nižšie).

AIDA - Zobraziť model notebooku
Okrem toho môžete použiť zabudované nástroje systému Windows:
- stlačte kombináciu Win + R ;
- v riadku „Otvoriť“ zadajte príkaz dxdiag a kliknite na OK.

Win + R - dxdiag
V okne, ktoré sa zobrazí s informáciami o systéme, bude označený model počítača (poznámka: v niektorých prípadoch nie je uvedená presná úprava zariadenia, čo problém úplne nevyrieši ...).

Počítačový model
❷
Príprava (pár slov o maličkostiach)
1) Znova skontrolujte stiahnutú verziu systému BIOS na modeli svojho notebooku. Firmvér by ste si mali samozrejme stiahnuť iba z oficiálnych webových stránok výrobcu zariadenia!
2) Pripojte notebook k napájaciemu zdroju a počkajte, kým nabitie batérie nedosiahne 100% (v opačnom prípade bude v priebehu aktualizácie odpojená sieť a nabitie nebude na dokončenie operácie dostatočné. ). Mimochodom, niektoré zariadenia vôbec neumožňujú spustenie aktualizácie systému BIOS, keď sú napájané z batérie ...
3) Prevádzku je najlepšie vykonať v pokojný večer (keď nikto neodvádza pozornosť a nie je v elektrickej sieti preťaženie).
4) Uložte všetky otvorené dokumenty, zatvorte editory, torrenty, hry atď.
5) Mimochodom, odporúčam odložiť aktualizáciu, ak máte na počítači urgentné práce (diplom, správa atď.). Nikdy nevieš ..?
❸
Beží ...
Po spustení spustiteľného súboru vás sprievodca v skutočnosti vyzve, aby ste pokračovali v aktualizácii systému BIOS (UPDATE). Všeobecne zostáva iba s tým súhlasiť kliknutím na ĎALŠIE.
Mimochodom, spoločnosť HP má tiež schopnosť vytvoriť zavádzaciu jednotku USB flash na inštaláciu systému BIOS na iné zariadenia.

UPDATE BIOS (laptop HP)
Potom stačí súhlasiť s reštartovaním zariadenia - RESTART NOW (všetko ostatné program pripravuje v automatickom režime).

Reštartujte prenosný počítač
Potom sa aktualizácia systému BIOS spustí priamo. Počas tejto doby NEODPÁJAJTE zariadenie od napájania a vo všeobecnosti je lepšie nestláčať žiadne z tlačidiel ...
Mimochodom, chladič (y) zvyčajne počas aktualizácie začne vydávať veľký hluk. Takto by to malo byť, všetko je v poriadku (poznámka: niektorí si len myslia, že niečo pokazili, a reštartujú notebook ... čo sa skrátka nedá!).

Notebook po reštarte
Čas aktualizácie je zvyčajne 5 - 10 minút. Priebeh operácie sa na obrazovke najčastejšie zobrazuje v percentách.

Aktualizácia operácie
V ideálnom prípade by sa vám po chvíli mala zobraziť správa, že aktualizácia bola dokončená (KOMPLETNÁ). Notebook sa automaticky reštartuje (nič nestláčajte).

Prevádzka dokončená
❹
Prevádzka dokončená
Po reštarte sa notebook predbežne aktualizuje a zapíše novú verziu systému BIOS, čím je operácia v skutočnosti dokončená.

Po reštarte
Potom môžete vstúpiť do systému BIOS a zobraziť jeho aktuálnu verziu (tieto informácie nájdete na hlavnej karte HLAVNÉ). Ak všetko prebehlo dobre, uvidíte novú verziu firmvéru ...

Verzia bola aktualizovaná!
❺
Ak váš prenosný počítač nepodporuje aktualizáciu z Windows
V takom prípade sa všetko stáva o niečo komplikovanejším niektoré akcie budeme musieť vykonať v manuálnom režime (navyše veľa závisí od verzie systému BIOS a konkrétneho modelu zariadenia).
Všeobecne možno povedať, že schéma bude vyzerať takto:
1) Najprv budete musieť určiť model notebooku, nájsť jeho firmvér na oficiálnej webovej stránke a stiahnuť si ho. Zvyčajne má príponu ROM (ak je v archíve - rozbaľte ju).
2) Ďalej musíte naformátovať jednotku USB flash na formát FAT32 a zapísať do nej súbor firmvéru.

Súborový systém FAT32
3) Potom reštartujte prenosný počítač, vstúpte do systému BIOS (zvyčajne sa na to používa kláves F2, Del alebo Esc) a kliknite na ponuku „Start Easy Flash“ / „Q-Flash“ (v závislosti od verzie systému BIOS, pozri niekoľko príkladov nižšie) ...

Spustite Easy Flash - notebook od spoločnosti ASUS

Q-Flash
4) Ďalej sa začne špeciál. Pomôcka na aktualizáciu systému BIOS. Musíte jej povedať, že musíte aktualizovať BIOS z jednotky flash (v príklade nižšie vyzerá táto položka ako „AKTUALIZOVAŤ BIOS Z JEDNOTKY“). Potom obslužný program znova skontroluje firmvér a požiada vás o potvrdenie operácie (na tento účel použite kláves ENTER) - po 1-2 minútach. bude vykonaná operácia aktualizácie.

AKTUALIZOVAŤ BIOS z disku
5) Po reštarte by sa mal prenosný počítač zaviesť s novou verziou systému BIOS.
*
To je zatiaľ všetko. Šťastnú prácu!
?