Ako si vybrať disk pre notebook, ktorý je lepší: jednotka SSD alebo HDD (pevný disk)

Otázka používateľa

Ahoj.

Už som vás kontaktoval ohľadom šumu pevného disku. Všeobecne som nemohol odstrániť hluk a rozhodol som sa kúpiť nový disk. Rozmýšľam nad SSD, môžete mi povedať, ktorý z nich mám zastaviť? Alebo si môže zvoliť tichý HDD (inak je za rovnakých peňazí na SSD menej miesta).

Dobrý čas všetkým!

Najprv musíte rozhodnúť o svojich úlohách a prioritách. Čo je napríklad dôležitejšie: hluk alebo cena? Rýchlosť práce alebo množstvo voľného miesta?

V tomto článku sa pokúsim uviesť najnutnejšie body, ktoré sa budú hodiť pri výbere disku pre notebook. Takpovediac sa pokúsim v článku nakresliť paralelu, porovnávať, rôzne disky, ich klady a zápory v každom prípade (bude užitočné pre tých, ktorí si chcú kúpiť nový disk). Samotná voľba je predsa len vaša ? ...

*

Výber jednotky notebooku

Druhy skladovania

V moderných notebookoch existuje niekoľko typov diskov (niekedy sú nainštalované 2 naraz, napríklad pod systémom - SSD, pod dokumentmi - HDD). Trochu viac o nich nižšie.

HDD (klasický pevný disk).

HDD

Najbežnejšie disky súčasnosti. Všetky informácie na takomto médiu sú obsiahnuté na magnetických diskoch (doskách) umiestnených v zapečatenom puzdre. Magnetická hlava, ktorá sa nimi rýchlo pohybuje, číta a zapisuje informácie (mimochodom, práve kvôli tomu dochádza k jemnému brúseniu a šumu, keď HDD pracuje).

V súčasnosti HDD prekonávajú SSD čo sa týka rýchlosti, sú však oveľa lacnejšie ako oni. Preto sa najčastejšie uchyľujú ku kombinovanému použitiu: pre Windows si môžete kúpiť malý SSD disk s veľkosťou 60-100 GB a pre zvyšok HDD 1-2 TB.

*

SSD (jednotka SSD).

SSD disk

Jednotka SSD je (veľmi zjednodušene povedané) „veľká“ jednotka flash, takže nemá žiadne pohyblivé časti (čo znamená, že nie je hluk, chrastenie, nehrejú sa toľko a menej sa bojí šoku alebo šoku. ).

Majú však vážnu nevýhodu: ich cena je niekoľkonásobne vyššia (aspoň zatiaľ)! Okrem toho sú ich zdroje použitia obmedzené: môžete napísať / vymazať iba určitý počet gigabajtov ...

*

*

? Pomoc!

Porovnanie SSD a HDD z hľadiska rýchlosti a množstva charakteristík, ktoré som tu uviedol, vám odporúčam oboznámiť sa!

SSHD (hybridný pevný disk).

Táto jednotka je magnetický pevný disk, v ktorom je integrovaná malá jednotka SSD.

Všetky dáta sú uložené, ako na pevnom disku - na magnetických doskách, ale často používané informácie sú načítané do zvláštnych. oblasť (v pamäti cache, akýsi malý SSD) pre rýchlejší prístup k nej. To všetko funguje v automatickom režime, preto od používateľa nie sú potrebné žiadne zložité nastavenia ani „gestá“.

SSHD má byť niečo medzi SSD a HDD a ponúka vysokú rýchlosť a veľké množstvo dát. Ale osobne k nim mám negatívny postoj: po prvé, sú rýchlejší ako SSD disky a výrazne neprekonávajú pevné disky; po druhé, množstvo medzipamäte v nich je zvyčajne 8 GB ÷ 32 GB - čo zjavne nestačí na všetky údaje, ktoré si vyžadujú rýchly prístup.

Rozmery disku

Notebooky používajú 2,5 "disky (zvyčajne skrátené ako 2,5"), počítače 3,5 "(3,5" je výrazne viac ako 2,5 "). Porovnanie rozmerov je zobrazené na snímke obrazovky nižšie.

Porovnanie diskov 2,5 "a 3,5"

Tu musíte venovať pozornosť jednému dôležitému bodu - 2,5 "disky sa môžu líšiť: jeden má hrúbku 9,5 mm a druhý má 5 mm (populárny je aj 7 mm).

V tenkých ultrabookoch sa zvyčajne nachádzajú disky 7 mm (niekedy 5 mm), v bežných notebookoch - buď 7 mm, alebo 9,5 mm. Ak sa 7 mm disk (s najväčšou pravdepodobnosťou) zmestí do oboch týchto notebookov, potom sa 9,5 mm disk nezmestí do tenkého ultrabooku.

Hrúbka pevného disku 7 mm a 9,5 mm

Preto pred zakúpením nového disku (na tom nezáleží, HDD alebo SSD) - zmerajte hrúbku svojho starého disku!

DODATOK!

Mimochodom, pokiaľ ide o rozmery, je tiež potrebné poznamenať, že disky SSD M2 si začínajú získavať popularitu. Sú to malý šál, široký 22 mm a dlhý 40 až 80 mm. Viac sa o nich dozviete z tohto článku: //ocomp.info/ssd-m2-kak-vyibrat-nakopitel.html

Samsung NVMe SSD - ako vyzerá M2 SSD

Prevádzková rýchlosť a rozhranie pripojenia

Rýchlosť disku závisí od mnohých faktorov. Jedným z hlavných je rozhranie pre pripojenie disku k podložke. doska.

Všeobecne platí, že moderné notebooky majú zvyčajne konektory SATA III (šírka pásma až 6 Gb / s). V notebookoch vydaných pred niekoľkými rokmi sa SATA II často vyskytuje (SATA II a SATA III sú zameniteľné, t. J. Môžete pripojiť disk z jedného konektora do druhého a všetko bude fungovať (zníži sa iba rýchlosť)).

SATA III a IDE - príklad porovnania

Staršie notebooky majú iné rozhranie - IDE. Dnes je zastaraný a vo všetkých rýchlostných charakteristikách stráca na SATA. Ale napriek tomu pri výbere disku - venujte pozornosť tomu, ak máte starý notebook, je možné, že máte rozhranie IDE ...

Pred zakúpením nového disku si nezabudnite skontrolovať, aké máte pripojovacie rozhranie.

Veľkosť vyrovnávacej pamäte (cache).

Táto pamäť je nevyhnutná na to, aby disk HDD ukladal často používané informácie na „samostatné“ miesto, aby nedošlo k ďalšiemu narušeniu magnetických platničiek. Prirodzene, rýchlosť prístupu a čítania z nej je vyššia ako z magnetických dosiek. Obzvlášť veľkosť medzipamäte je znateľná pri práci s malými súbormi. Moderné pevné disky majú veľkosť vyrovnávacej pamäte od 8 do 128 MB. Je lepšie mať väčšiu kešku ...

Otáčky vretena.

Táto vlastnosť platí aj priamo pre disky HDD. Čím vyššia je rýchlosť otáčania, tým vyššia je rýchlosť čítania od zápisu na disk. Tento parameter sa meria počtom otáčok za minútu (v angličtine stačí uviesť niekoľko písmen, napríklad 7200 ot./min).

Čím vyššie sú však otáčky, tým viac sa disk zahrieva. Disky s 10 000 ot./min sa zvyčajne neinštalujú bez ďalších chladičov na chladenie (v notebookoch sa zvyčajne inštalujú disky s 5400 ot./min. - toľko sa nehrejú (môžete ich používať bez chladičov), čo poskytuje prijateľnú rýchlosť prístupu).

Mimochodom, disky s rýchlosťou 5400 ot./min majú tendenciu bežať tichšie ako disky s rýchlosťou 7200 ot./min, vydržia dlhšie a menej sa zahrievajú. Ak si vyberáte jednotku pre laptop, odporučil by som zostať s 5400 ot./min.

Pokiaľ ide o rýchlosť prevádzky, rovnaké disky s 5400 ot./min. Môžu poskytnúť rýchlosť výmeny dát až 100 - 110 MB / s (čo bude celkom stačiť na fungovanie operačného systému Windows a na ďalšie hry a programy).

Pokiaľ ide o jednotku SSD ...

Pri výbere disku SSD venujte pozornosť rýchlosti čítania a zápisu. Na rozdiel od HDD charakteristiky jednotky SSD vždy naznačujú maximálnu rýchlosť čítania a zápisu (pozri príklad nižšie). Rád by som však zdôraznil, že uvedená rýchlosť nemusí vždy zodpovedať údajom v praxi ...

Jednotka SSD - hlavná vec, ktorú treba hľadať: hrúbka, rýchlosť čítania a zápisu, rozhranie (SATA 6 Gb / s je SATA III (SATA 3Gb / s je SATA II))

Objem

Čím viac - tým lepšie, toto pravidlo stále platí pre disky. Z nejakého dôvodu nikdy nie je veľa miesta, skôr či neskôr sa to skončí.

Je pravda, že čím viac miesta, tým drahší disk, najmä ak hovoríme o SSD (je tu ešte jeden nepríjemný detail: nové disky s veľkým objemom (využívajúce technológie, ktoré sa nakoniec „nespustia“), sú menej spoľahlivé a častejšie zlyhávajú) ...

100  - 300 GB - tento objem je teraz vhodný iba pre kancelársky počítač: pre Windows, dokumenty atď. To bude stačiť, ale budete musieť zabudnúť na mnoho ďalších vecí ... (alebo použiť cloudové disky).

500 - 2 000 GB  je najbežnejšie miesto na pevnom disku v modernom notebooku. V zásade umožňuje ukladať desiatky filmov, hier, dokumentov, fotografií a všetkého, čo väčšina používateľov potrebuje. Momentálne jedna z najuniverzálnejších možností.

> 2 000 GB  - v súčasnosti sa v predaji objavuje viac ako 2 000 GB diskov, ale hneď chcem zdôrazniť, že majú určité problémy so spoľahlivosťou ...

Ak potrebujete na svojom notebooku viac ako 2 000 GB disku, odporúčam vám nainštalovať 2 2 TB disky (1 TB = 1 000 GB). To je možné urobiť, ak namiesto jednotky CD / DVD nainštalujete špeciálny slot na inštaláciu ďalšej jednotky (takýto slot si môžete kúpiť v niektorom čínskom obchode). Mimochodom, niektoré notebooky majú špeciálne 2 sloty na inštaláciu pevných diskov.

Ďalšie dôležité charakteristiky

Hluk počas prevádzky.

Akékoľvek mechanické zariadenie vydáva počas prevádzky hluk (áno, môže to byť takmer nepočuteľné, ale je to tak). Preto v tomto ohľade SSD prekoná HDD (aj napriek tomu, že teraz existujú HDD, ktoré fungujú so šumom 15 dB - to je prakticky nehlučné, napríklad šepot - asi 25 dB).

Hlasitosť disku.

Zatiaľ tu HDD víťazia nad SSD. Posúďte sami, teraz sú v predaji HDD disky 1,2, 3 a dokonca 4 TB, zatiaľ čo SSD disky za prijateľnú cenu od 60 do 512 GB, väčšie disky už nie sú slušne drahé ...

Rýchlosť čítania a zápisu.

Disky SSD v tejto kapacite prekonávajú disky HDD. Napríklad jednotka HDD s 5400 ot./min. Poskytuje priemernú rýchlosť čítania približne 100 - 110 MB / s a ​​„priemerná“ jednotka SSD pripojená k rovnakému portu SATA III môže poskytovať rýchlosť až 550 MB / s.

Odolnosť proti nárazu (otrasy, otrasy atď.).

Notebook je stále prenosné zariadenie, čo znamená, že je možné, že niekedy bude vystavený nárazom, vibráciám atď. Na diskoch HDD je čítacia hlava umiestnená veľmi blízko platní a je veľmi nežiaduce, aby boli počas prevádzky pozorované akékoľvek vibrácie (ak sa vyskytnú, môžu sa vyskytnúť zlé problémy).

V tomto ohľade SSD disky prekonávajú HDD rádovo - sú odolnejšie voči nárazom, tk. nie sú v nich žiadne mechanické pohyblivé časti (hoci proti páčidlu - nie je tam žiadny príjem ☺, ak silno narazíte, môžete rozbiť oba disky).

Cyklus používania // doba prevádzky disku

Životnosť disku SSD závisí od počtu prepisovacích cyklov (každý výrobca disku má svoje vlastné obmedzenie). Aj keď je toto číslo pre moderné SSD disky dosť veľké, a napriek tomu, ak každý deň zapisujete a mazáte dáta z jednotky o desiatky gigabajtov, je lepšie zvoliť HDD. Pevný disk nie je nijakým spôsobom obmedzený na cykly zápisu / prepisovania.

Dnešný „priemerný“ 240 GB disk SSD však dokáže napísať asi 80 000 GB predtým, ako sa „poškodí“. Ak v priemere napíšete 20 - 30 GB za deň, potom vám to bude stačiť na 6 - 8 rokov! Počas tejto doby to jednoducho morálne zastará ...

Odvod tepla.

Ak máte HDD disk s vysokými otáčkami za minútu (7200 a vyšší) alebo ak máte blízko dva HDD, disky sa začnú zahrievať a teplota ide z optimálnej hodnoty. Pre ich normálnu prevádzku je potrebný ďalší chladič (opäť extra hluk).

V tomto ohľade SSD prekonáva HDD ...

Spotreba energie.

Pre notebook je to veľmi dôležitá vlastnosť, pretože to, ako dlho bude vaše zariadenie fungovať na batériu, závisí od spotreby energie. Takže v priemere po výmene HDD za SSD pracuje notebook o 10 - 15% dlhšie! Je zrejmé, že mechanika HDD vyžaduje viac energie ako čipy v SSD.

Schopnosť obnoviť údaje v prípade poruchy.

Ak sa jednotka SSD pokazí, potom je šanca na obnovenie informácií veľmi malá (takmer žiadna). S HDD diskami existuje šanca: špecialisti môžu dostať vaše magnetické platne z puzdra disku a prečítať z nich všetky zvyšné informácie.

Je pravda, že stojí za zmienku, že SSD disk je podľa svojej technológie navrhnutý tak, aby max. možné množstvo informácií, malo by to fungovať aj naďalej: bude sa z nich dať prečítať všetko, ale nič sa nedá zapisovať (to znamená, že s diskom nie je niečo v poriadku, to zistíte ihneď a budete vedieť vytvoriť zálohu). SSD preto veľmi často „neumierajú“ ...

Cena.

Stredne veľké disky SSD sú 4 až 5-krát drahšie ako pevné disky (pokiaľ samozrejme nejde o väčšie objemy - tam cena diskov SSD s určitým vývojom rastie).

*

To je všetko, doplnky v komentároch sú vítané ...

Veľa štastia!

?

Prvé zverejnenie: 01.06.2018

Oprava: 10.02.2020