Najlepšie kodeky pre video a zvuk (Windows 7, 8, 10). Ako zvoliť kodeky pre VŠETKO, čo sa majú otvoriť

Dobrý deň!

Zakaždým, keď otvoríte multimediálny súbor (hudba, filmy atď.), Vstúpia do činnosti kodeky (špeciálny softvér, ktorý prevádza údaje, signál).

Veľa závisí od výberu sady kodekov: otvoríte iba časť videosúborov alebo všetky bez výnimky; či sa video spomalí; ako sa bude audio a video prevádzať a komprimovať atď.

Teraz nájdete desiatky súborov kodekov, ale nie všetky si zaslúžia pozornosť (podľa môjho názoru ☝). V tomto článku odporučím niekoľko sád, ktoré mi pri každodennej práci pomohli viackrát.

Takže ...

? Poznámka!

V dnešnej dobe sú populárne videoprehrávače, ktoré v systéme nepotrebujú kodeky (všetko potrebné je už v nich zabudované!).

Balík kodekov K-Lite

Webové stránky: //www.codecguide.com/download_kl.htm

Jeden z najlepších (ak nie najviac!) Súbor kodekov na prácu so zvukovými a obrazovými súbormi. Sada sa vyznačuje všestrannosťou: je vhodná pre začínajúcich aj skúsenejších používateľov.

Sada K-Lite Codec Pack podporuje všetky najbežnejšie formáty videa: AVI, MKV, MP4, FLV, MPEG, MOV, TS, M2TS, WMV, RM, RMVB, OGM, WebM atď. To isté platí pre zvukové formáty: MP3, FLAC, M4A, AAC, OGG, 3GP, AMR, APE, MKA, Opus, Wavpack atď.

Pre sadu kodekov existujú 4 možnosti:

 • Základné a štandardné : základné sady, vhodné pre všetkých začínajúcich používateľov (dobre alebo pre tých, ktorí nekódujú a konvertujú video súbory);
 • Full and Mega : široká škála kodekov. Ak sa vaše videá niekedy neprehrajú (napríklad namiesto obrázka sa zobrazí čierna obrazovka), odporúčam zvoliť tieto verzie.

Existujú verzie kodekov pre úplne všetky operačné systémy Windows:

 • najnovšie verzie sú vhodné pre Windows 7, 8, 10 (navyše kodeky sú prítomné v jednej sade pre 32/64 bitové systémy naraz);
 • Pre Windows 95/98 / Me - zvoľte verziu 3.4.5;
 • Pre Windows 2000 / XP - verzia 7.1.0 (pre Windows XP SP2 +, mimochodom, môžete sa pokúsiť nainštalovať modernú verziu súpravy).

? Dôležité!

Pri inštalácii balíka MEGA - v nastaveniach vyberte možnosť „Veľa vecí“  - týmto spôsobom budete mať v systéme všetky potrebné kodeky na prezeranie AKÝCHKOĽVEK video súborov.

Možnosť inštalácie sady kodekov MEGA pack - veľa vecí

Poznámka! Mimochodom, sada kodekov obsahuje vynikajúci videoprehrávač - Media Player Classic (odporúčam!).

Balík kodekov prehrávača médií

Stránka vývojára: //www.mediaplayercodecpack.com/

Bezplatný a dostatočne veľký balík kodekov určený pre bežné domáce počítače (notebooky). Po inštalácii spravidla používateľ nemusí inštalovať nič iné: všetky obrazové a zvukové súbory sa bez problémov otvoria a prehrajú.

Za zmienku stojí aj jeho jednoduchá inštalácia: od používateľa sa vyžaduje minimum akcií! Kodek je distribuovaný v troch verziách: minimálna sada (Lite), štandardná (Standard) a rozšírená (Plus).

Podporované video súbory: DivX, XviD, x264, h.264, AVI, MKV, OGM, MP4, 3GPP, MPEG, VOB, DAT, FLV, PS, TS atď.

Podporované zvukové súbory: AC3, DTS, AAC, APE, FLAC, TTA, WV, OGG, Vorbis, MO3, IT, XM, S3M, MTM, MOD, UMX atď.

Po inštalácii balíka Media Player Codec Pack môžete otvoriť a zobraziť ~ 99,9% súborov (vrátane formátov: XCD, VCD, SVCD a DVD).

Zoznam kodekov balíka Media Player

Klady:

 • podpora veľkého množstva formátov multimediálnych súborov;
 • sada kodekov je úplne zadarmo;
 • jednoduchosť inštalácie a konfigurácie;
 • veľká sada nástrojov a jemné doladenie.

Minusy:

 • žiadna podpora pre ruský jazyk;
 • v niektorých prípadoch je potrebné upraviť zvuk (zjavne sada kodekov nedokáže štandardne vytvoriť kontakt s niektorými verziami zvukových ovládačov);
 • pred inštaláciou sady - musíte úplne odstrániť staré kodeky (aby ste predišli konfliktom a nesprávnemu fungovaniu tejto sady).

POKROČILÉ kodeky pre Windows 10 / 8.1 / 7

Stránka vývojára: //shark007.net/win7codecs.html

Slávne kodeky od Sharkey sú známejšie a populárnejšie v zahraničí ako u nás. Sada kodekov je skvelá, ako už z názvu vyplýva, bude fungovať vo Windows 7, 8, 10 (32/64 bitov).

Pravdepodobne nemá zmysel hovoriť o tom, že  ADVANCED Codecs podporuje všetky populárne (aj keď nie) obrazové a zvukové formáty.

Ale stojí za to povedať o niektorých významných výhodách (ktoré už nie sú v žiadnej sade kodekov):

 1. táto sada teda neobsahuje žiadne prehrávače videa. nezmení priradenie súborov v systéme Windows a všetky vaše súbory sa prehrajú v predchádzajúcich programoch;
 2. tento balík obsahuje kodeky na prehrávanie streamovaného videa, ktoré je možné sledovať, a to aj v prehliadači (tj. online video je v súčasnosti populárne);
 3. Inštalačný program programu automaticky (t.j. pred inštaláciou nemusíte nič odstraňovať) odstráni všetky staré kodeky a vykoná všetky potrebné zmeny v registri Windows! Po nainštalovaní kodekov vaše programy, napríklad Windows Media Player, automaticky použijú nové kodeky z tejto sady;
 4. počas inštalácie si môžete zvoliť nielen to, ktoré kodeky sú potrebné, ale aj adresár pre inštaláciu každého z nich. Po inštalácii môžete tie kodéry, ktoré už nepotrebujete, ľahko odstrániť (dobre alebo doplniť chýbajúce). Všeobecne je inštalačný program v tomto programe veľmi pohodlný!

Konfigurácia kodekov

Mimochodom , stojí za zmienku, že táto sada kodekov je úplne zadarmo!

StarCodec

Stránka vývojára: //www.starcodec.com/en/

Ďalší bezplatný balík kodekov (vyvinutý Kórejčanmi) na vysoko kvalitné prehrávanie zvukových a obrazových súborov. Jeho hlavná výhoda: v jedinečnosti, v tom, že tento balíček obsahuje všetko, čo potrebujete na prácu s videom, takpovediac „všetko v jednom“!

Podporuje veľké množstvo video súborov : DivX, XviD, H.264 / AVC, MPEG-4, MPEG-1, MPEG-2, MJPEG, WebM, AVI, MP4, MKV, MOV, FLV, RM, FourCC Changer, MediaInfo , atď ...

Podporuje obrovské množstvo zvukových súborov : MP3, OGG, AC3, DTS, AAC, FLAC atď.

Je potrebné dodať, že v sade sú tiež všetky potrebné kodeky pre 64-bitové systémy. Podporované OS Windows: 7, 8, 10. Sada kodekov je neustále aktualizovaná a doplňovaná.

Poznámka! Čo je ešte dobré na tejto súprave, sú jej nižšie požiadavky v porovnaní s analógmi. Tých. je celkom možné pokúsiť sa ho nainštalovať a používať na starých počítačoch (notebookoch).

StarCode - inštalácia

Nie je potrebné nastavovať žiadne špeciálne nastavenia a parametre, pre väčšinu používateľov bude všetko fungovať predvolene (t.j. ihneď po inštalácii). Pre pokročilých používateľov však existuje priestor na jemné doladenie. Súprava je vo všeobecnosti veľmi zaujímavá a zaslúži si pozornosť.

CCCP: Kombinovaný komunitný kodek

Webová stránka:  //www.cccp-project.net/

Konkrétna sada kodekov. Vytvorené, zväčša, na hranie anime (+ podpora titulkov, v týchto videách nie všetci hráči dokážu čítať titulky).

Hlavné vlastnosti súpravy:

 • obsahuje iba hlavné kodeky (zďaleka nie všetky): je tak dosiahnutá vyššia kompatibilita distribuovaných anime videí. Okrem toho sa znižuje riziko konfliktov medzi rôznymi kodekmi;
 • jednoduchosť a jednoduchosť inštalácie / odinštalovania. Vývojári premýšľali a spravili pána tak, že si s tým poradí aj ten, kto si včera len sadol za PC;
 • podpora všetkých populárnych verzií systému Windows: XP / Vista / 7/8 / 8.1 / 10;
 • posledná aktualizácia súpravy bola v roku 2015. (v zásade to pre kodeky nie je také dôležité).

Podporované multimediálne formáty:

 1. Video: MPEG-2, DivX, XviD, H.264, WMV9, FLV, Theora, generický MPEG-4 ASP (3ivx, lavc atď.), AVI, OGM, MKV, MP4, FLV, 3GP, TS.
 2. Zvuk: MP1, MP2, MP3, AC3, DTS, AAC, Vorbis, LPCM, FLAC, TTA, WavPack

Populárne formáty, ktoré nie sú podporované:

 1. QuickTime .qt .mov (je možné prehrať po inštalácii programu QuickTime);
 2. RealMedia .rm .rmvb (je možné prehrať po inštalácii RealPlayer).

Balík kodekov XP

Stránka vývojára: //www.xpcodecpack.com/

Dobrá alternatíva ku kodekovému balíku K-Lite a kodekovému balíku prehrávača médií. Napriek názvu ( poznámka: XP je prítomný ) - sada kodekov podporuje všetky najnovšie operačné systémy Windows: XP, 7, 8, 10 (32/64 bitov).

Sada má dobre implementovaný inštalačný program: ponúkne sa vám výber video filtrov, ktoré sa majú nainštalovať (DVD, msdVR, LAV Filters, Real, xy-VSFilter, xySubFilter); budete vyzvaní k označeniu zvukových kodekov: AC3 Filter, LAV Audio, FLAC, Monkey Audio, MusePack, OptimFROG, TTA.

V zásade platí, že ak neviete, čo si máte vybrať - môžete predvolene nechať všetko a kliknúť na tlačidlo „ďalej“ - program je nakonfigurovaný tak, že v takom prípade vám bude fungovať všetko po vybalení z krabice.

Ďalej odporúčam zaradiť domáce prehrávač Media Player Classic do inštalačného zoznamu (vyznačuje sa nízkymi systémovými požiadavkami, podporou veľkého množstva video súborov).

XP Codec Pack: Inštalačné okno

Poznámka! V zozname nástrojov nainštalovaných spolu s balíkom kodekov sa nachádza obslužný program Codec Detective, ktorý je navrhnutý tak, aby vám ukázal všetky nainštalované kodeky v systéme Windows a navrhol, ktoré z nich fungujú nesprávne a sú v konflikte.

Balenie Matroska je plné

Webová stránka: //www.matroska.org/

Masívna univerzálna sada kodekov. Špeciálna pozornosť sa v ňom venuje dvom formátom: MKA a MKV (mnoho moderných kvalitných filmov sa dnes distribuuje v tomto formáte!).

Aj v Matroske je situácia s titulkami veľmi dobrá: môžete dokonca sledovať „záludné“ kórejské videá s titulkami (vrátane, môžete načítať externé titulky).

Kľúčové vlastnosti:

 • kompaktnosť balíka so širokou škálou video filtrov, podpora najpopulárnejších video súborov;
 • podpora formátu MKV v plnom rozsahu (pri práci s týmto formátom má problémy mnoho ďalších balíkov);
 • okrem MKV je podporované prehrávanie zvukových súborov s kódovaním FLAC (bezstratové!);
 • v balíku kodekov nie sú žiadne zbytočné ďalšie aplikácie (ktoré radi pridávajú do všetkých ostatných podobných sád);
 • kodeky fungujú v ktoromkoľvek prehrávači ( poznámka: ktorý podporuje DirectShow );
 • VSFilter - špeciálny modul, ktorý umožňuje načítať akékoľvek titulky;
 • sú podporované všetky verzie Windows: XP, 7, 8, 10 (32/64 bitov).

Čo ešte môžem odporučiť:

 1. Balík Ace Mega Codec Pack  - obrovská sada kodekov, pravdepodobne najväčší! Existuje iba jeden malý detail - nebol dlho aktualizovaný (asi od roku 2006). Preto to dnes nie je veľmi relevantné, pokiaľ ho nechcete nainštalovať na starý počítač;
 2. DivX (stránka pre vývojárov: //www.divx.com/) je jedným z najpopulárnejších kodekov. Ak chcete získať najnovšiu verziu tohto kodeku, odporúčam si ju stiahnuť z oficiálnej stránky. Mimochodom, mnohí, ktorí sa zaoberajú kódovaním video súborov, odporúčajú sťahovať iba konkrétny kodek, ktorý potrebujete, a sady vôbec nepoužívať;
 3. Xvid (stránka pre vývojárov: //www.xvid.com) je ďalší veľmi populárny kodek, ktorý obsahuje veľa filmov a videí na internete. V niektorých prípadoch poskytuje lepšiu kompresiu ako predchádzajúca (ale podľa môjho názoru - tento kodek ovplyvňuje viac zdrojov PC na kompresiu a je pomalší);
 4.   x264 Video Codec (stránka pre vývojárov: //www.videolan.org/) - alternatívny kodek k formátom Mpeg4 a Divx, ktorý umožňuje komprimovať a kódovať video vo formáte H.264 / AVC. Vyznačuje sa vysokou kvalitou kompresie spolu s dobrým obrazom. Všeobecne dôstojný konkurent predchádzajúcim kodekom.

*

To je pre mňa dnes všetko.

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 27.11.2016

Oprava: 1. 5. 2020