Obrazovka prenosného počítača začala počas prevádzky zhasínať, čo mám robiť?

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, ako môžem vyriešiť problém s laptopom Lenovo. Počas spustenia systému Windows (po objavení sa loga) začala obrazovka nedávno zhasínať (je to počuť zo zvuku, ktorý načítal operačný systém).

Čo robiť na zapnutie obrazovky alebo len v službe? Všetko sa to začalo po pripojení notebooku k veľkej televíznej obrazovke. Niečo nevyhorelo?

Vopred ďakujem.

Vážený deň!

Musím uznať, že tento problém je úplne bežný. Môže sa to stať jednak z dôvodu softvéru (poruchy softvéru, nesprávne nastavenie atď.), Jednak z dôvodu problémov s hardvérom. Zo skúseností si okamžite všimnem, že vo väčšine prípadov je problém v softvéri.

Súdiac podľa tvojej otázky a jej popisu, máš nesprávne nastavenie obrazovky - t.j. notebook si „myslí“, že je stále pripojený k ďalšej obrazovke, a prenáša na ňu obrázok. Skúsme to teraz napraviť! ..

 ? Pomoc!

Mimochodom, ak máte na obrazovke nejaké artefakty (pruhy, vlnky atď.), Odporúčam vám, aby ste sa s týmto článkom oboznámili.

*

Prečo obrazovka zhasne: hlavné dôvody

Nastavenia obrazovky (O projektore)

Pri pripájaní notebooku k televízoru (napríklad) alebo k inému doplnku. monitor - prejdete do nastavení obrazovky a nastavíte možnosť zobrazenia:

  • ukázať obraz na monitore notebooku aj na obrazovke;
  • zobraziť obrázok iba na obrazovke prenosného počítača;
  • zobraziť iba na televíznej obrazovke atď.

Ale po odpojení notebooku od prídavnej obrazovky o tom nie vždy „vie“ a môže pokračovať vo vysielaní obrazu na odpojenom monitore a vypínať svoj vlastný ... Akási porucha mini-softvéru ...

Ak chcete upraviť obrazovku a zvoliť projektor, môžete:

a)  pre Windows 7: prejdite na ovládací panel na nasledujúcej adrese:

Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Displej

Potom vyberte odkaz vľavo -  „Pripojiť k projektoru“ (ak je obrazovka vypnutá, je nepravdepodobné, že by ste toto nastavenie našli dotykom. Môžete však prejsť do bezpečného režimu, vo väčšine prípadov v ňom funguje všetko);

Pripojte projektor / Windows 7

b)  pre Windows 8/10: stlačte súčasne tlačidlá WIN + P, potom šípku nadol a Enter. Ak to nepomôže, znovu VYHRAJTE + P, 2-krát šípku nadol a znova Enter.

Projekt - iba na obrazovku počítača

Mimochodom, keď stlačíte WIN + P - zobrazí sa malé okno s výberom zo 4 možností zobrazenia:

  • iba počítač;
  • duplikát;
  • rozširovať;
  • len projektor.

Stlačením šípky nahor / nadol zmeníte nastavený režim. Mimochodom, ak vyberiete poslednú možnosť a stlačte kláves Enter, vaša obrazovka zhasne (zvedavé - môžu vyskúšať ☝).

Výber možnosti zobrazenia

? DÔLEŽITÉ!  

U niektorých modelov prenosných počítačov - obrazovku je možné vypnúť pomocou špeciálnych funkčných klávesov.

Napríklad v prenosných počítačoch Acer môžete použiť kombináciu klávesov „ Fn + F6 “.

Klávesové skratky sú zvyčajne vždy uvedené v dokumentácii dodanej k notebooku.

*

Nastavenia napájania

Obrazovka tiež pomerne často zhasne z dôvodu nastavení napájania (poznámka: najčastejšie sa to deje v obdobiach nečinnosti, keď opustíte laptop / počítač).

Kontrola nastavení napájania - otvorte ? ovládací panel systému Windows, potom časť „Hardvér a zvuk“ a potom časť „Napájanie“ (pozri obrazovku nižšie).

Zdroj

V tejto časti by ste mali vidieť niekoľko plánov napájania ( vyvážené, hospodárne, efektívne, + sú možné ďalšie možnosti) - otvorte nastavenia svojho aktuálneho plánu (pozri obrazovku nižšie).

Zvolený režim

Potom uvidíte nastavenie „Vypnúť displej“ : vedľa tohto riadku budú dve rôzne časové obdobia, podľa toho, či je notebook napájaný z batérie alebo zo siete. Stačí nastaviť viac minút a uložiť parametre.

Ako dlho trvá vypnutie displeja

Upozorňujeme tiež, že niektoré modely notebookov (napríklad Lenovo, Sony atď.) Môžu mať špeciálne ďalšie aplikácie na riadenie napájania (nainštalované spolu s ovládačmi). Tu dať odporúčania, ako a čo je ťažké, pretože môže existovať veľa softvérových možností.

Spravidla sa takýto panel otvorí (ako na snímke obrazovky nižšie), stačí sa pozrieť na ikony v zásobníku, ak máte takého správcu, mali by ste tam nájsť ikonu!

Lenovo - Smart Power Management

*

Problém s ovládačom videa

Ak ovládače „prileteli“ na grafickú kartu, obrazovka častejšie zmení rozlíšenie (všetko sa na ňom zväčší, hranice okna nie sú viditeľné atď.), V niektorých prípadoch farby, jas atď. sú skreslené.

Pomerne zriedka, ale stane sa to, obraz úplne zmizne a na inštaláciu ovládača musí byť počítač zavedený safe v bezpečnom režime.

Pretože popis problematiky ovládačov je pomerne rozsiahla téma, potom uvediem odkazy na moje predchádzajúce články, v ktorých sú diskutované otázky týkajúce sa hľadania a aktualizácie ovládačov.

? Pomoc!

Ako vstúpiť do bezpečného režimu - //ocomp.info/kak-zayti-v-bez-rezh-windows.html

Tento článok sa vám bude hodiť, ak neviete (alebo máte ťažkosti), ako vstúpiť do bezpečného režimu. V ňom môžete čistý ovládač čisto odstrániť a nainštalovať nový.

? Pomoc!

Zoznam najlepších programov na aktualizáciu ovládačov - //ocomp.info/update-drivers.html

Skvelý článok so zoznamom najlepších programov na automatické vyhľadanie a aktualizáciu ovládačov. Musíte si len nainštalovať program a stlačiť tlačidlo 1 - program potom urobí všetko za vás sám!

? Pomoc!

1) Ako nainštalovať ovládače do počítača alebo notebooku - //ocomp.info/kak-ustanovit-drayvera-na-kompyuter-noutbuk.html

2) Ako odstrániť grafický ovládač AMD, nVidia, Intel - čistý a úplný - //ocomp.info/udalenie-videodrayvera.html

Nový ovládač sa často nenainštaluje, kým neodstránite starý. A odstránenie vodiča nie je vždy ľahké, často sú potrebné špeciálne opatrenia. nástroje pre toto podnikanie. V článku sa dozviete, ako a čo použiť ...

*

Infekcia prenosného počítača vírusovým softvérom

Samozrejme, od vírusov môžete očakávať veľa: poškodenie súborov a formátovanie disku a odosielanie vírusových správ vrátane „hry“ s obrazovkou: vypnutie, roztočenie, zmena jasu atď.

Je pravda, že takéto vírusy sú veľmi zriedkavé. Napriek tomu mi nedá odporučiť skontrolovať notebook moderným antivírusom s aktualizovanými databázami ...

Pomoc!

Zoznam najlepších antivírusov - pozri môj výber ->

V článku sú uvedené najlepšie antivírusy aktuálneho roka. Po inštalácii si môžete vybrať ktorýkoľvek z nich - aktualizujte svoju antivírusovú databázu a kompletne prehľadajte svoj počítač!

? Pomoc!

Ako odstrániť vírusy z počítača, ak ich antivírus nevidí - //ocomp.info/esli-antivirus-ne-vidit-virusov.html

Klasický antivírus nedokáže nájsť a rozpoznať všetky typy vírusov. Ak nič nenašiel, využite odporúčania z tohto článku.

? Ešte jeden okamih!

V poslednej dobe nespôsobujú veľa veľkých problémov klasické vírusy, ale adware, ktorý je súčasťou všetkého možného: vo Windows, v prehliadačoch atď.

Stáva sa, že vám takéto aplikácie zámerne ukážu veľký banner a tak, že naň kliknete, sa pokúsia zmeniť rozlíšenie obrazovky tak, aby bol viditeľný iba tento banner. Vo výsledku sa vyskytne chyba (napríklad konflikt s činnosťou grafického ovládača) a obrazovka zhasne.

? Pomoc! 

Pri kontrole a odstránení takéhoto adware z počítača vám pomôže táto malá poznámka: //ocomp.info/kak-udalit-virus-iz-brauzera.html

*

Prehriatie, čistenie prachu

Ak sú ventilačné otvory a celkový chladiaci systém vášho notebooku zanesené prachom, môže sa prenosný počítač pri prehriatí jednoducho vypnúť.

Mimochodom, v niektorých prenosných počítačoch (napríklad v mnohých modeloch od spoločnosti ASUS) sa pri prehriatí obrazovky objavia rôzne blikania alebo dokonca obrazovka zhasne.

Všeobecne je vhodné každý notebook vyčistiť 1-2 krát ročne od prachu (v závislosti od podmienok, v ktorých zariadenie pracuje).

Niektoré notebooky sa dajú celkom ľahko rozobrať a na čistenie stačí odstrániť zadný kryt a všetko opatrne prefúknuť; iné modely - aby ste sa dostali k chladiču, budete musieť zariadenie „vykuchať celé“ (čo neodporúčam ľuďom bez skúseností).

Svoje odporúčania a rady som popísal v jednom z mojich predchádzajúcich článkov, odkaz nižšie.

? Pomoc!

Ako čistiť notebook od prachu - sami doma

*

PS

1) Ak vyššie uvedené opatrenia nepomohli, môžete vyskúšať možnosť obnovenia systému Windows - //ocomp.info/vosstanovlenie-windows-10.html (ak samozrejme máte kontrolné body a boli vytvorené, keď všetko fungovalo normálne) režim) ...

2) Ako jednu z možností môžem odporučiť zavedenie notebooku z núdzového disku LiveCD - to vám umožní pochopiť, či je vypnutie obrazovky spôsobené zlyhaním systému Windows.

*

To je zatiaľ všetko, doplnky k tejto téme sú vždy vítané!

Šťastnú prácu!

?

Prvýkrát zverejnené: 03.09.2017

Oprava: 30.01.2020