Optimalizácia a akcelerácia systému Windows 7

Otázka používateľa

Ahoj.

Povedzte mi, prečo môj Windows 7 po inštalácii funguje dobre, všetko sa otvára a rýchlo nabootuje. Po 2-3 týždňoch - zdá sa, že je vymenený: počítač sa začne dlho načítať, vodič neochotne reaguje, všetka práca je akosi pomalá.

Je možné optimalizovať a zrýchliť systém bez systematickej preinštalácie, aby fungoval rýchlo, ako po preinštalovaní systému? 

Dobrý deň.

Celkom typické správanie systému Windows, navyše za to nemôže samotná sedmička, rovnako by to bolo napríklad s desiatimi ...

Faktom je, že sa časom vo Windows nahromadí veľké množstvo „odpadkov“ (dočasné súbory, vyrovnávacia pamäť atď.), Nové programy sa zaregistrujú v automatickom načítaní, objavia sa najrôznejšie pomôcky atď. - to všetko začne „jesť“ RAM, načítať procesor, diskový subsystém, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje výkon.

V tomto článku uvediem niekoľko najdôležitejších odporúčaní na optimalizáciu a zrýchlenie systému (mimochodom, neuvažujem o možnostiach s upgradom, napríklad v podobe dokúpenia RAM alebo SSD diskov).

Takže ...

? Dôležité!

14. januára 2020 Microsoft ich ukončuje . Podpora Windows 7. Vlastne odporúčam všetkým, aby začali prechádzať na Windows 10.

? Pomoc! 

Tiež vám odporúčam oboznámiť sa s najlepšími programami na optimalizáciu systému Windows

*

9 krokov na zabrzdenie a zrýchlenie systému Windows 7

Štartovacie programy

Opis problému:

Ako som už uviedol vyššie, postupom času, ako sa programy inštalujú, sa niektoré z nich zaregistrujú pri štarte systému Windows a spustia sa vždy, keď je počítač zapnutý. Všetko by bolo v poriadku, ale niektoré z týchto programov sú dosť náročné na zdroje a ovplyvňujú rýchlosť zavádzania počítača, niekedy výrazne.

Chcem venovať osobitnú pozornosť uTorrentu. Ak máte veľa torrentov a program je v štarte, načítanie systému Windows môže trvať desiatky sekúnd dlhšie!

Rozhodnutie:

Je to logické a jednoduché - musíte otvoriť nastavenia spustenia a odstrániť z nich všetko nepotrebné a zbytočné. Všeobecne podľa môjho názoru pri spustení potrebujete iba tie programy, ktoré používate úplne vždy, keď zapnete počítač.

Ak chcete zobraziť spustenie v systéme Windows 7 - stlačte kombináciu klávesov WIN + R, potom zadajte príkaz msconfig a stlačte kláves Enter (príklad nižšie).

Konfigurácia systému - msconfig

Ďalej otvorte kartu „Spustenie“ a zrušte začiarknutie políčok vedľa tých aplikácií, ktoré pri svojej neustálej práci nepotrebujete.

Konfigurácia systému - spustenie

Mimochodom, špeciálne nástroje môžu pomôcť skontrolovať spustenie systému Windows a odstrániť nepotrebné programy z počítača. Jedným z nich je CCleaner (príklad na snímke obrazovky nižšie). Celkom pohodlné: ak chcete zobraziť zoznam spustení v aplikácii CCleaner, stačí otvoriť ponuku „Servis / spustenie“ .

? Pomoc!

Čistiace prostriedky systému Windows (vrátane spustenia).

CCleaner: Servis - spustenie

*

Služby: ktoré je možné vypnúť

Opis problému:

V systéme Windows je predvolene povolených veľa služieb, ktoré zaberajú pamäť RAM a ovplyvňujú výkon tým či oným spôsobom (mal by som poznamenať, že deaktivácia „nepotrebných“ služieb je zvlášť zreteľná na počítačoch s nízkou spotrebou energie a malým objemom pamäte RAM).

Napríklad, ak nemáte fax  - prečo potrebujete spustenú túto službu, alebo správca tlače  - ak nemáte tlačiareň?

Rozhodnutie:

Optimalizácia v tomto kroku je zakázať služby, ktoré váš počítač osobitne nepotrebuje. Ak chcete deaktivovať ktorúkoľvek službu, musíte otvoriť jej zoznam. Ak to chcete urobiť, stlačte kombináciu klávesov WIN + R , zadajte  services.msc , kliknite na OK .

Ako otvoriť zoznam služieb v systéme Windows 7 // services.msc

Ďalej vyberte službu zo zoznamu: jej popis sa zobrazí vľavo. Zakázanie služby - otvorte ju dvojitým kliknutím na ľavé tlačidlo myši (v mojom príklade som si vybral centrum aktualizácií ).

Služby

Potom v poli „Typ spustenia“ nastavte možnosť „Zakázané“ a potom kliknite na tlačidlo „Zastaviť“. Týmto sa zastaví prevádzka služby a už sa nebude možné spustiť.

Ako zastaviť a zakázať službu

Dôležité!

Nevypínajte všetky služby za sebou, niektoré z nich sú potrebné pre normálnu prevádzku systému. Pred vykonaním zmien si v každom prípade prečítajte popis služby, aby ste zistili, či je jej význam jasný. Spravidla si vytvorte kontrolný bod (zálohu) - ak náhle niečo, pokojne sa vráťte späť ...

Ktoré služby je možné „zakázať“ v systéme Windows 7:

 • Windows CardSpace;
 • Windows Search;
 • Súbory offline;
 • Agent ochrany prístupu do siete;
 • Adaptívne riadenie jasu;
 • Archivácia okien;
 • IP Helper;
 • Sekundárne prihlásenie;
 • Zoskupenie účastníkov siete;
 • Správca automatického pripojenia na diaľku;
 • Správca pripojenia vzdialeného prístupu (ak nie je k dispozícii VPN);
 • Manažér identity účastníka siete;
 • Denníky výkonu a výstrahy;
 • Chránené skladovanie;
 • Konfigurácia servera vzdialenej pracovnej plochy;
 • Politika odstránenia čipovej karty;
 • Poslucháč domácej skupiny;
 • Zberač udalostí systému Windows;
 • Sieťové prihlásenie;
 • Vstupná služba počítača Tablet PC;
 • Služba Windows Image Download Service (WIA) (ak nie je k dispozícii skener alebo fotoaparát);
 • Služba plánovača Windows Media Center
 • Čipová karta;
 • Jednotka diagnostického systému;
 • Hostiteľ diagnostickej služby;
 • Fax;
 • Hostiteľ knižnice počítadla výkonu;
 • Centrum bezpečnosti;
 • Windows Update (odporúčam na chvíľu vypnúť. A aktualizovať manuálne, pretože v automatickom režime táto služba často vytvára vysoké zaťaženie, kvôli ktorému PC spomalí).

*

Čistenie koša zo systému

Opis problému:

Bez ohľadu na to, ako opatrne používate Windows, stále sa v ňom hromadí veľké množstvo odpadkov: staré chvosty v registri z dávno vymazaných programov, dočasné súbory, ktoré zostali po inštalácii softvéru, medzipamäť prehliadača atď. Všetky tieto súbory, keď sa hromadia, začnú ovplyvňovať výkon systému ako celku.

Užívateľ niekedy takéto „smeti“ nahromadí na niekoľko desiatok gigabajtov!

Rozhodnutie:

Odporúča sa vyčistiť systém Windows od takéhoto „odpadu“ dvakrát mesačne. To je možné vykonať pomocou štandardného čističa systému Windows alebo nástrojov tretích strán (odporúčam druhú možnosť).

Aby ste tu neopakovali a neopisovali ako a čo, odporúčam vám prečítať si moje pokyny (odkaz je uvedený hneď nižšie).

? Pomoc!

Ako čistiť počítač od harabúrd, aby ste urýchlili svoju prácu.

*

Zbytočné vizuálne efekty

Opis problému:

Windows 7 sa v porovnaní s Windows XP skrášlil: efekty, tiene, Aero atď. To všetko však ovplyvňuje výkon počítača (na slabých počítačoch je to viditeľné).

Rovnaký problém možno pripísať aj pomôckam (malé okná na pracovnej ploche, ktoré vás informujú o počasí, výmenných kurzoch atď.). Objavili sa iba vo Windows 7 - a všetci ich začali aktívne používať. Medzitým sú na systém dosť náročné ...

Rozhodnutie:

Pokiaľ ide o miniaplikácie, stačí ich zavrieť a zmiznú z pracovnej plochy (prestanú spotrebovávať vaše zdroje). Je tiež vhodné zistiť si v prehliadači rovnaké počasie a výmenné kurzy ...

Pokiaľ ide o vizuálne efekty, nakonfigurujte ich otvorením ovládacieho panela systému Windows na adrese:

Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém

Ďalej vľavo kliknite na odkaz „Rozšírené nastavenia systému“ .

Ďalšie parametre systému

Na karte „Rozšírené“ otvorte výkonové parametre (pozri obrazovku nižšie).

Výkonové parametre

Na karte „Vizuálne efekty“ zrušte začiarknutie políčok pri tých efektoch, ktoré nepotrebujete. Pre maximálne zrýchlenie systému - posuňte jazdec do polohy „Poskytovať najlepší výkon“. Potom uložte nastavenia.

Poskytujte najlepší výkon

Vzhľad sa môže trochu zhoršiť, ale systém bude oveľa citlivejší.

*

Vodiči: sú v poriadku

Opis problému:

Vodič - spor šoféra! Veľa závisí od verzie ovládača. Napríklad tie ovládače, ktoré sú nainštalované v systéme spolu s Windows, nie vždy fungujú optimálne (napríklad sieťová karta nemusí pracovať so všetkými svojimi schopnosťami (so zníženou rýchlosťou), ovládač grafickej karty nie je možné nakonfigurovať na všetky atď.).

Okrem toho nemusí mať váš systém nainštalované ovládače niektorých zariadení (ako na obrázku nižšie). Mimochodom, aby ste sa pozreli na to, aký hardvér neexistuje žiadny ovládač - otvorte správcu zariadení (klávesová skratka Win + R, potom zadajte príkaz devmgmt.msc).

Neexistujú žiadne ovládače pre: grafická karta, sieťový radič, ethernetový radič atď.

Rozhodnutie:

 1. Najlepšou možnosťou je stiahnuť ovládače z webovej stránky výrobcu vášho počítača alebo notebooku. Môžete tiež použiť disk s ovládačom, ktorý bol dodaný s počítačom pri zakúpení (ak ste ho uložili ?). Ak nepoznáte svoj hardvér, môžete na určenie charakteristík vášho počítača použiť obslužné programy.
 2. Môžete použiť programy na automatickú aktualizáciu ovládačov. Na svojej stránke mám venovaných niekoľko článkov, jeden z odkazov je pred vami ...
 3. Pokiaľ je to možné: Odporúčam skontrolovať niekoľko verzií ovládačov naraz (najmä pre grafickú kartu). Často sa stáva, že starší vodič funguje lepšie ako nový.

*

Nastavenia napájania

Opis problému:

Tento problém je bežný v notebookoch, netbookoch a iných kompaktných pomôckach, ktoré sú napájané z batérie.

Faktom je, že existuje niekoľko režimov prevádzky: ekonomický (keď na úkor výkonu notebook šetrí energiu na dlhšiu výdrž batérie), normálny a vysoký výkon.

A štandardne je to najčastejšie (vyvážené) alebo ekonomické ...

Rozhodnutie:

Najskôr odporúčam otvoriť ovládací panel na:

Ovládací panel \ Hardvér a zvuk \ Napájanie

Ďalej by ste mali vidieť niekoľko plánov napájania. Nastaviť na vyvážený režim alebo režim vysokého výkonu.

Výber plánu napájania // Windows 7

Podrobné nastavenie napájania: najskôr kliknite na odkaz „Nastavenia plánu napájania“ (oproti vybranému režimu napájania), potom v dolnej časti obrazovky otvorte odkaz „Zmeniť ďalšie nastavenia napájania“. Potom môžete rozbaliť požadované karty a nakonfigurovať každý parameter osobitne.

Napríklad často musíte upraviť činnosť pevného disku (zabrániť jeho zastaveniu), alebo upraviť jas monitora (odstrániť adaptabilitu) atď.

Podrobné nastavenie napájania

Parametre napájania je možné navyše nastaviť v špeciálnych nástrojoch. Napríklad sa nachádzajú na prenosných počítačoch Sony, Acer, Lenovo atď.

Spravidla môžete ich nastavenia otvoriť pomocou asistenta v zásobníku vedľa hodín (obrazovka nižšie). Ak v zásobníku nič také nie je, skontrolujte ovládací panel systému Windows.

Energetický manažment

Správca napájania notebooku Lenovo

*

Indexovanie súborov

Opis problému:

Windows 7 predvolene umožňuje indexovanie obsahu súborov na rýchlejšie vyhľadávanie (napríklad zadajte frázu z textového súboru a Windows ju nájdu na disku. Pohodlné!).

Všimol som si ale, že túto funkciu využíva 10% používateľov. Takže ak ho nepotrebujete, ale spotrebujete veľa zdrojov podsystému disku, možno by mal byť zakázaný?

Rozhodnutie:

Ak to chcete urobiť, prejdite na „Tento počítač“, vyberte jednotku a otvorte jej vlastnosti.

Vlastnosti disku

Ďalej na karte „Všeobecné“ zrušte začiarknutie políčka „Povoliť okrem vlastností súboru aj indexovanie obsahu súborov na tomto disku. Kliknite na tlačidlo OK, indexovanie by malo byť teraz zakázané.

Povoliť indexovanie

*

Defragmentácia disku (iba pre HDD)

Opis problému:

Defragmentácia je proces prerozdelenia súborov na disku tak, aby sa zmestili do súvislých oblastí (aby ich bolo možné rýchlejšie načítať z disku).

Čo poskytuje defragmentácia - vizuálne znázornenie

Ak pravidelne defragmentujete jednotku pevného disku (HDD), potom bude rýchlosť čítania a zápisu súborov o niečo vyššia (najmä systém súborov FAT 32 je náchylný na fragmentáciu). Viac informácií o defragmentácii si môžete prečítať na Wikipédii.

Rozhodnutie:

 1. Spustite zabudovaný defragmentátor disku v systéme Windows 7. Ak to chcete urobiť, stačí otvoriť priečinok „Tento počítač“ a otvoriť vlastnosti požadovaného disku. Potom otvorte kartu „Nástroje“ a kliknite na tlačidlo „Defragmentovať ...“. Ďalej systém analyzuje disk, či je potrebné ho defragmentovať.

  Defragmentácia

 2. Ešte lepšou možnosťou je inštalácia vyhradenej pomôcky na defragmentáciu. Dozviete sa o nich v jednom z mojich predchádzajúcich článkov.

*

Musím vypnúť počítač, ak je v režime spánku

Opis problému:

Mnoho používateľov z nejakého dôvodu nepoužíva režim spánku, hibernácie a iné varianty uvedenia počítača / notebooku do režimu nízkej spotreby. Počítač úplne vypnú, aj keď ho po hodine alebo dvoch chystáte znova zapnúť ...

Medzitým vám spánkový režim umožňuje obnoviť prácu veľmi rýchlo, doslova za 1-2 sekundy. Vďaka tomu môžete ušetriť zlomok času.

Rozhodnutie:

Stačí stlačiť tlačidlo ŠTART a potom z možností vypnutia zvoliť možnosť „Spať“ (ako na obrázku nižšie). Pokiaľ túto možnosť nemáte, s najväčšou pravdepodobnosťou nastáva problém s ovládačmi (o tom som písal vyššie).

Uvedenie počítača do režimu spánku

Poznámka : v nastaveniach napájania na ovládacom paneli systému Windows môžete nakonfigurovať, ako dlho trvá prepnutie počítača do režimu spánku (príklad nižšie).

Nastavenie plánu napájania

*

PS 

Mimochodom, tiež vám odporúčam, aby ste sa oboznámili s článkom, v ktorom som analyzoval dôvody, pre ktoré počítač v rôznych situáciách spomaľuje ...

*

Toto je niekoľko skromných tipov, vďaka ktorým bude váš Windows 7 rýchlejší a pohotovejší (testované na mojich počítačoch viackrát ?).

Všetko najlepšie!

?

Prvé zverejnenie: 06.11.2016

Oprava: 01.03.2020