Ako zistiť presný model vášho procesora (CPU), pozri jeho špecifikáciu, vlastnosti

Dobrý deň!

Pri riešení akýchkoľvek problémov s počítačom (notebookom) musíte niekedy zistiť presný model procesora [CPU] (možno aj niektoré technológie, ktoré podporuje). Nálepke na tele zariadenia môžete samozrejme dôverovať (samozrejme, ak ju máte) - ale nie vždy odráža presné informácie (môžete sa zaseknúť ...).

V skutočnosti v tomto malom referenčnom článku ukážem niekoľko spôsobov, ako môžete vidieť presný model procesora a jeho znalosti, ďalšie vlastnosti: vyrovnávacia pamäť, taktovacia frekvencia, počet jadier atď. Myslím si, že niektorí začínajúci používatelia nájdu niečo užitočné pre seba ...

A tak, teraz k téme ...

*

Spôsoby zistenia modelu procesora

Metóda 1: Vlastnosti systému Windows

Najjednoduchšie a najrýchlejšie (nie je potrebný internet ani softvér). Postačí otvoriť „Tento počítač / Tento počítač“, kliknúť na ľubovoľné voľné miesto pravým tlačidlom myši a v zobrazenej ponuke zvoliť „Vlastnosti“.

Vlastnosti počítača - pozrite sa na model CPU (možno kliknúť)

Prípadne otvorte ovládací panel systému Windows na nasledujúcej ceste: Ovládací panel \ Systém a zabezpečenie \ Systém.

Prípadne môžete použiť diagnostický nástroj DirectX. Potrebujete na to:

  1. stlačte kombináciu tlačidiel Win + R;
  2. zadajte príkaz dxdiag a stlačte kláves Enter. Pozri snímku obrazovky nižšie.

    Spustite diagnostický nástroj DirectX (DxDiag)

Na karte Systém nájdete informácie o procesore, systéme BIOS, OS, výrobcoch atď. Príklad nájdete na snímke obrazovky nižšie.

Diagnostický nástroj DirectX

Metóda 2: špeciálna. inžinierske siete

Oveľa viac informácií o počítači (vrátane CPU), jeho vlastnostiach je možné získať pomocou špeciálnych nástrojov. Pokiaľ ide o procesor, odporučil by som pár nižšie ...

CPU-Z  (odkaz na oficiálnu stránku)

Veľmi informatívny nástroj, ktorý zobrazí takmer všetky informácie (okrem teploty) o vašom procesore. Týkajúce sa:

  • model procesora: pozri riadok „Špecifikácia“;
  • počet jadier - pozri riadok „Jadrá“ (úplne dole v okne).

Podrobnosti o procesore CPU-Z

Core Temp  (odkaz na kanceláriu. Stránky)

Zadarmo a nevyžaduje žiadny inštalačný program. Po spustení zobrazí model, platformu, frekvenciu, jadrá, vlákna, revíziu atď. Informácie o CPU. Okrem toho program v rohu okna sleduje teplotu: minimálnu, maximálnu a aktuálnu. Pohodlne!

Core Temp: hlavné okno programu

Metóda 3: BIOS / UEFI

V prípade problémov so zavedením systému Windows (alebo iba ak pevný disk nie je pripojený k počítaču), môžete skontrolovať model procesora v systéme BIOS (alebo jeho aktualizovanú verziu UEFI).

Najzákladnejšie informácie o svojom počítači zvyčajne nájdete na hlavnej stránke systému BIOS (možno na karte Hlavné). Pozri fotografiu s príkladom nižšie.

Pomôcť! Ako vstúpiť do systému BIOS / UEFI - //ocomp.info/kak-voyti-v-bios.html

UEFI - Zobrazenie CPU, RAM, disku, stavu chladiča atď.

Metóda 4: vizuálna (ak sa počítač nezapne)

Možnosť číslo 1: Nálepky na tele

Mnoho počítačov a notebookov má špeciálne nálepky s charakteristikami zariadenia. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že nálepka môže byť niekde na bočnej (zadnej) stene zariadenia.

Nálepka s telom

Ale ako som už uviedol vyššie, nálepkám nemôžete spoľahlivo dôverovať.

Možnosť číslo 2: tech. dokumentácia

Zvyčajne sa pri kúpe nového počítača (notebooku) dodáva s dokumentáciou (technické údaje, technické vlastnosti, používateľská príručka atď.). V týchto dokumentoch takmer určite nájdete podrobné informácie o CPU.

Možnosť č. 3: Demontáž počítača (notebooku), demontáž chladiča

Toto je možno najspoľahlivejší spôsob. Budete však musieť počítač rozobrať, odstrániť chladič a vyčistiť povrch CPU od tepelnej pasty. Pozri snímku obrazovky nižšie.

Pozeráme sa vizuálne na CPU

*

Zobraziť technické parametre procesora [technické údaje]

Poznať jeden model často nestačí. Napríklad v špecifikácii nájdete informácie, ako napríklad kritická teplota (často potrebná v prípade problémov s prehriatím), pozrite si podporovanú pamäť a jej množstvo. Všeobecne sú informácie od výrobcu najpresnejšie a najaktuálnejšie.

Oficiálne webové stránky výrobcov:

Intel - //ark.intel.com/#@Processors

AMD - //www.amd.com/ru/products/specifications/processors

Ako príklad som si vzal jeden z procesorov Intel. Po nájdení tohto modelu v zozname som otvoril špecifikáciu - nájdete v ňom: dátum vydania, počet jadier, kritickú teplotu, medzipamäť, frekvenciu, podporovanú pamäť atď. Stránka AMD je o niečo menej informatívna, ale všetko základné je tiež prezentované.

Špecifikácia procesora Intel (ako príklad)

*

Myslím si, že predložených materiálov by malo byť viac než dosť   

Šťastnú prácu!